Nespravedlivě rozdělení nemovitosti - lze právně napadnout?

1192
29.7.11 17:34

Nespravedlivě rozdělení nemovitosti - lze právně napadnout?

Ahoj holky, zkusím se Vás zeptat, protože už si doma nevíme rady. Moje máma má sourozence. Její máma (moje babička) získala v restituci nějaké pozemky, lesy, nedávno jí zemřela sestra a zdědila po ní ještě dům se zahradou. Babička bydlí v domě se synem (mámy brácha), který jí podle všeho dost psychicky vydírá, babička už je stará, pořád se bojí, že on jí z toho baráku vyhodí, takže mu udělá, co mu na očích vidí. Už léta se všichni dohadují o rozdělení toho majetku, babička pořád „mlží“ a dnes se máma dívala do katastru nemovitostí a s hrůzou zjistila, že ten zdědený dům i další pozemky jsou všechny napsané na jeho bráchu, mámě prý chtějí nechat jen nějakou polorozpadlou barabiznu v nějaké zapadlé vesnici. Přitom my za babičkou jezdíme, snažíme se jí pomáhat, ale ona pořád říká, že tam s ním bydlí, tak mu musí vyjít vstříc…a on je taková hyena, že je mu evidentně ukradené, že jeho ségra nedostane nic. Chtěla bych se proto zeptat, jestli někdo nevíte, zda se dá např. toto rozhodnutí právně napadnout, jestli je prostě možné darovat téměř všechno pouze jednomu dítěti a druhé úplně „vyšachovat“. Děkuji moc, pokud některá bude vědět, máma je z toho úplně hotová.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

35545
29.7.11 17:40

Pokud to bude za života a z jejího rozhodnutí, tak ano. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11299
29.7.11 17:41

Za svého života může člověk se svým majetkem naložit podle svého uvážení. Třeba ho dát cizímu člověku.

Jedině pokud by po smrti babičky zůstal ještě majetek, mohla by maminka namítnout kolaci (započtení), v případě, že za života zůtavitele bylo některému z dědiců darováno výrazně více než jinému.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5480
29.7.11 17:42

Pokud je plně způsobilá k právním úkonům a ani není důvod o její způsobilosti pochybovat, tak si se svým majetkem může dělat co chce, dokonce i darovat komu chce. Jestli máte pochybnosti o jejím duševním zdraví (např. že vůbec neví, co podepisuje a taková smlouva nevyjadřuje její vůli, apod.), tak to řešte co nejdřív a taková darovací smlouva by byla neplatná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1192
29.7.11 17:54

Ach jo, takže to tedy nevypadá moc dobře…babička je zdravá, rozhodně to dělá dobrovolně, prostě se strejdy bojí a chce se mu zavděčit. To je strašný, když sleduju, jak se takhle může totálně rozvrátit rodina…a jak se člověk dokáže tak nechutně změnit :-(
Já vím, že jsem někde četla, že pokud třeba člověk v poslední vůli daruje všechno pouze jednomu dítěti a druhý sourozenec takovou vůli napadne, tak i když v ní není uvedený, tak má nárok na snad 50 nebo 25% majetku, tak jsem předpokládala, že tohle bude podobné…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35545
29.7.11 18:02

Ber to i z druhé stránky, známý nechával nedávno přepsat veškerý majetek na dceru, protože syn je gambler, už za něj zaplatili hodně, tak přeci ty nemovitosti, na kterých se dřel celý život, nenechá jemu :nevim: Jo, je to těžké :hug: :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5480
29.7.11 18:03

U dědění je to jinak. A když si dělá člověk co chce se svým majetkem, nemůže se mu to zazlívat, no. Ale jestli se ho fakt bojí, jakože tak, že o sebe má vážnou obavu kvůli jeho nátlaku nebo zastrašování, tak to jde napadnout taky. Musí se to ale prokázat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3141
29.7.11 18:16

Jedině pokud zbude po babičce něco, co ještě není přepsáno, může mamka požadovat započítání- brácha dostal to a to a já nic- takže by se nejdřív dorovnalo mamce, aby na tom byli oba stejně a teprve zbytek se pak dělil napůl. Ale pokud nezbyde nic, co by se v dědickém řízení dělilo a babička všechno rozdá za svého života, tak bohužel. Můžete se pak u soudu snažit napadnout babiččinu příčetnost a tvrdit, že to převáděla pod nátlakem, ale to je všechno na dlouhé lokte a výsledek je velmi nejistý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3141
29.7.11 18:20

Ale zase dobře, že to mamka zjistila dokud je babička ještě naživu, protože si to s ní může vyříkat. Dozvědět se to až po její smrti, asi by byla vzpomínka na mamku dost hořká…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1192
29.7.11 18:29

Holky díky moc za odpovědi, už v tom mám docela jasno, radost z toho nemám :-( Mám pocit, že mají nějaké pole nebo les, který částečně babičce ještě patří (tuším 4/6 nebo kolik), ale on se dost možná strejda postará o to, aby to na něj taky brzy přepsala. A napadnutí u soudu, že jednala pod nátlakem si taky nedokážu představit, bude to tvrzení proti tvrzení a babička by proti strejdovi rozhodně asi křivé slovo nikdy neřekla :-( Prostě pro nás platí klasické pro dobrotu na žebrotu :-(
Ještě jednou moc děkuju!!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1192
29.7.11 18:40
me2dova píše:
Ale zase dobře, že to mamka zjistila dokud je babička ještě naživu, protože si to s ní může vyříkat. Dozvědět se to až po její smrti, asi by byla vzpomínka na mamku dost hořká…

No jo, je to pořád dokola. Babička lamentuje, jak jí má strejda na krku (přitom jim platí polovinu všech nákladů na bydlení, i když oni jsou 4-členná rodina a ona je sama - a úplně soběstačná), tak mu přece něco dát musí, ale do dneška tvrdila, že ten barák po sestře mu ještě nedala. Máma jí říká, ať to nechá na ní a strejdovi, že oni se dohodnou, jenže strejda jí nebere telefony a když k nim přijedeme, tak před námi doslova utíká, on dobře ví proč. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3141
29.7.11 19:43

Hm, no strejda bude asi dobrej týpek… ale na druhou stranu, pokud je babička příčetná, tak to bylo její rozhodnutí a ona je zodpovědná za to, jakým způsobem své děti podělila. Strejda se mohl snažit ji ovlivnit ve svůj prospěch, ale to finální rozhodnutí bylo její a muselo jí být jasné, že ublíží…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
29.7.11 20:09

Já bych jim teda v každém případě oběma řekla, že to vím. I když s tím nejde už nic dělat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2361
29.7.11 20:22

Gino, je to projev vúle učiněný za života a tedy platný a nevratný. Jediným důsledkem může být v rámci dědického řízení to , že tvá matka namítne že bratr dostal za života dar nad míru obvyklý , který se započte na dědický podíl - v praxi by to znamenalo že by pak dědil svůj zákonem daný díl, zmenšený o hodnotu daru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1192
29.7.11 20:44
Angua píše:
Já bych jim teda v každém případě oběma řekla, že to vím. I když s tím nejde už nic dělat…

Máma s ní před chvílí hodinu telefonovala, teď jí tu kapou slzy, jak si nikdy nemyslela, že by jí vlastní máma takhle podrazila. A hlavně, že jí půl roku lhala do očí. Jezdíme tam za ní přes půl republiky, nakupujeme hory jídla, nikdy jsme si za to od ní nevzali ani korunu, i když se nám peníze snažila dávat, protože by mě hanba fackovala a teď se to všechno zhroutí jako domeček z karet.
Ale vím, jsou tisíckrát horší věci, které denně lidi musí řešit, hlavně, že jsme zdraví :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama