Neštovice - nákaza venku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
bibi2233
Zasloužilá kecalka 513 příspěvků 10 inzerátů 10.07.19 09:46
Nestovice - nákaza venku

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s nákazou nestovicemi mimo uzavřený prostor. Mladsi syn byl na hřišti s chlapečkem, který druhý den dostal nestovice. Byl zhruba metr az dva metry od něj celou dobu, asi pul hodiny, nedotykali se, sedel tatovi na kline. Ja si rikam, ze ta koncentrace bacilu na volném prostranství asi není tak velká aby se nakazil, nebo mam radeji ocekavat, ze to mohl chytit, co myslíte? Dekuji.

Reakce:
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66877 příspěvků 10.07.19 09:48

@bibi2233 Mohl a nemusel, me to starsi chytil po 5 minutovem kontaktu pres plot a mladsi to od nej nechytila, prestoze s nim byla cele dny, tak si vyber :mrgreen:

Popokatepetla
Závislačka 3399 příspěvků 10.07.19 09:48

Neštovice se šíří i jako kapénková infekce vzduchem a nejvíc jsou infekční právě těsně před výsevem, takže možnost tam je.

tezi
Hvězda diskuse 52822 příspěvků 5 inzerátů 10.07.19 10:12

@bibi2233 syn onemocněl po zahradní slavnosti ve školce. Nikde jinde nebyl, protože byl předtím i potom nemocný. Takže možnost je vždycky.

modravlocka
Ukecaná baba ;) 1277 příspěvků 10.07.19 10:30

Vzhledem k tomu, že nemocný vylučuje virus neštovic do vzdálenosti cca 10 m, tak ta pravděpodobnost nákazy není zrovna zanedbatelná. Jasně že v uzavřeném prostoru a při přímém kontaktu bude pravděpodobnost vyšší, ale očekávat neštovice i u vás klidně můžeš.

kjhui
Závislačka 2578 příspěvků 10.07.19 10:42

@bibi2233
Infekční byl chlapeček 24hodin před výsevem, takže infekční byl, tak se nakazí nejvíc lidí v té době kdy to ještě není vidět. Tak 14dní můžete mezi lidi na jistotu, pak už ne. Za cca 14-21 dní to asi přijde. Statistiku jsem četla jen že je pro uzavřené místnosti (90% šance nákazy), ale jestli byl i venku blízko metr, dva, tak asi ten váš nakažený bude. U nás ten první bezpříznakový den byla poznat schvácenost, beználadovost, odpoledne teplota mírná a v noci první pupínky. Když víš že v těch dnech to máš čekat, tak bys to mohla i poznat (když nechceš nikoho nakazit). Naopak po nějakých 26dnech bez nástupu už by to přijít nemělo. Kup si fenistil kapky a mazání teď, někde to nemívají v lékárně skladem ale na objednání, zvlášť jestli v okolí je nákaza a jsou vykoupení.

Janli
Echt Kelišová 9295 příspěvků 10.07.19 12:05

Takhle se mi nakazilo dítě. Starší byla celý den s chlapečkem, co ho druhý den postihly neštovice. Hráli si, objímali se, jedli spolu a nenakazila se. Mladší dcerka kolem něj jen dvakrát prošla a neštovice chytila.

bibi2233
Zasloužilá kecalka 513 příspěvků 10 inzerátů 10.07.19 13:12

Ach jo, to jste mě moc nepotěšili :-( Cvičíme Vojtovku a zrovna teď začal dělat pokroky, takže bych to nerada přerušovala. Navíc nás čeká dovolená a lázně, takže se to moc nehodí. Ale třeba se stane zázrak a nic nechytí.

Váš příspěvek
Reklama