Neštovice ve třetím trimestru v čase covidovém

1767
25.10.20 18:14

Nestovice ve tretim trimestru v case covidovem

Holky, jsem v prekerni situaci. Dvojcata byly tyden nemocne a ted od pondeli zase chodily do skolky. No a v patek jsem se nahodou dozvedela, ze v nasi tride se vyskytly nestovice. Ucitelky se mi VUBEC nezminily a vi o mem tehotenstvi :cert:. Rekla mi to maminka z jine tridy. Bohuzel podezreni mi pak ucitelky potvrdily. Jsem ve 33tt. Holky nestovice neprodelaly. Ja asi ano (neco si matne vybavuju), ale nevim to jiste. Moje mama si nic nepamatuje (dost na nas s brachou kaslala a kdyz jsem onemocneli, supla nas k babicce) a moje karta z detsvi je uz nekolik let k nenalezeni..

Muj gynekolog to odmita resit, ze nic nehrozi. No jako nevim..

Ted v pondeli jdu do Synlabu jako samoplatce na protilatky. Odebrat si IgM a IgG. Pak budu konzultovat s pediatrou svych deti nebo svou obvodackou.

Otazky:
1. Kdyz se ukaze, ze jsem je neprodelala a chytnu je (nebo mam malo protilatek), tak je riziko poskozeni mimca nizke? Teda pokud nebudu mit tezky prubeh. Jsem 33tt.

2. Stahnu od pondeli holky ze skolky. Mam je radsi nechat doma az do porodu? Takze do Vanoc? Ale to by se nesmely ani sejit s zadnym ditetem ze skolky ze? Aby je nenakazilo..

3. Kdyz mam protilatky a holky by to ted chytly, tak by to asi byl nejlepsi scenar. Ale mam jeste treti dceru (2 roky) a co kdyz ta by to chytla od nich az za ty 3 tydny a byla infekcni v dobe porodu?

4. Kontaktovat infekcni v Motole, kde chci rodit, nema asi ted v covidu cenu co? A nikdo me nenecha v porodnici dyl, kdyz je covid..

No ze misto viru covidu budu pred porodem resit vir nestovic (a snad se casem neprida i ten covid) by me nenapadlo..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19689
25.10.20 18:19

Ja bych stahla deti ze skolky a dal nic no, jestli uz je mají, tak nenadelas nic. Ja to taky resila, kdyz sem cekala mladsiho, ja teda vim na 100% ze sem je jako dite nemela a dr mi stejne rekla, ze nic nenadelam no, ze to mam pripadne resit az bych je chytla :roll: kdyby to deti chytly po sobe, tak pak max separujes miminko od ostatních, ono neni moc možností jak to resit :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1767
25.10.20 18:25

@Kriss Tina Prave :?. Nevim, jak bych separovala. Bydlime daleko od rodiny a hotely jspu ted zavrene. Navic mi rodice jsou ze Zlinska, kde ted pekne radi covid.. A je to na opacnem konci CR, jak bych tam jela po porodu.. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19689
25.10.20 18:27

@kyticka86 spis jenom treba mimco zavrit do loznice, ostatni do detskeho pokoje, ne ze bych je dala uplne pryc. To bych se zas bala, ze bych si prinesla domů miminko a starsi dala pryč, tak ty vetsi by se baly, zes je vymenila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1767
25.10.20 18:30

@Kriss Tina To si uplne neumim predstavit.. Holky by k mimcu (a ke mne, kdy budu treba krmit/brebalovat) chtely a nevysvetlim jim, ze nesmi..

Je to naprd.. Budu dpufat, ze to nechytly a necham je doma..

Budou nestastne. Skolku miluji a chodi tam teprve od letoska..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19689
25.10.20 18:38

Hele i kdyby to ted mely, tak mas do porodu jeste nekolik tydnu, nestovice netrvaji mesic, tak by stejne byly zdrave, nez by se mimco narodilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
974
25.10.20 18:39

To je blby ve všech směrech, achjo, no snad budete v poradku.

Snad jen, jestli mohu poradit, kup si hodně sypaneho vitamínu C (mají třeba v DM v dozickach), a kdyby to na holky přišlo, určitě jim ho pak michej do nějakýho sladouckyho sirupu a dávej několikrát denně, ať to mají rychle pryč a mírný průběh. A kdybys to nedejboze chytila i ty, tak si pak dávej taky, fakt to zmírňuje průběh veškerých viroz. Můžeš i občas trosku preventivně. Kluk takhle chytil spalnicky, když tady byla tehdy dva roky zpatky ta vlna v Praze, no a jeden den se osypal a druhy už mu to začalo mizet. Taky jsem to do nej cpala jak šlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.10.20 18:55

Teď jsme si úplně vzpomněla, že na jako malá (8 let) také neštovice chytla, když byla máma těhotná. Také si nepamatovala, jestli je měla. Z karty se nedalo nic přečíst, babička už na tou dobou mrtvá, děda si nic nepamatoval. No nakonec nic nechytila, ale do smíchu ji asi nebylo. Teď jsem se navíc po letech dozvěděla, že byla i na umělém oplodnění a bylo to tudíž vymodlený dítě.

• Citovat
  • Nahlásit
856
25.10.20 18:55

Držím palce, ať je to ok, jdu jen s nadějí..
Syn chodil do školky od 3 let, neštovice tam měli každý rok a nechytil je. Dostal je až ve 2.třídě na základce. No a manžel, který neštovice neměl, je od syna nechytil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1617
25.10.20 19:10

@kyticka86 pro tebe je zásadní zjistit, jestli teda jsi ty chráněná nebo ne. Pokud jsi ty neštovice prodělala, tak bude případně chráněný i novorozenec. Nevýhodou neštovic je, že mají celkem dlouhou inkubační dobu.
Jinak pro uklidnění, starší dcera donesla neštovice, když jsme měli ještě šestinedělí. Měla škaredý průběh, takže o nějaké separaci nemohla být řeč. Novorozeně nic nechytlo a to jsme doslova spali v jedné postelí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3709
25.10.20 19:13

@kyticka86

Řešila jsem to u druhého těhotenství.
Byl u nás na návštěvě kluk, který hned ráno měl výsev neštovic, takže u nás na návštěvě byl v době nejvíce inekční. Já měla do porodu měsíc, ale hrozil předčasný, porodit jsem mohla jakýkoli den.
Inkubační doba neštovic je zatraceně dlouhá, odpočítávala jsem každý den a modlila se každý den aspoň za jeden pupínek, dokud neporodím. Po výsevu pupínku je infekce minimální. Nejhorší to je před výdevem pupínků - tedy v době, kdy máš pocit, že je díte úplně ok. Prostě prekérka. Fakt jsem se bála, že budu rodit, oni přijdou na návštěvu a na druhý den bude opupínkovanej… No, nervy hrozný… :-)
Nakonec to dobře dopadlo, porodila jsem skutečně dřív, ale asi dva dny po skončení inkubační doby, takže jsem zvládla mimino udržet :-) a k velkému překvapení všech se kluk neosypal a neštovice nedostal.

K tvým dotazům:
Pro rodičku je onemocnění neštovicemi rizikové v první trimestru a v posledním v době okolo termínu porodu - novorozenec by se s neštovicemi narodil také a je tam vysoké riziko úmrtí. Jsi ve 33.týdnu, tedy 7 týdnů do termínu, takže tohle bych myslela, že bude ok a stihnete to, i kdyby holky onemocněly. I kdyby to holky chytly a nákaza se projevila až za tři týdny, budeš pořád dost daleko od termínu porodu, tudíž v bezpečí.
Pokud chceš mít extra jistotu, existuje očkování proti neštovicím - je to samostatná vakcína, můžeš dát děti naočkovat. Možná i sebe? Ale to nevím, jak s těhotenstvím…
Ale myslím, že se toho výrazně bát nemusíš, pokud ti nehrozí předčasný porod, mělo by to být ok (asi proto je tvůj gynekolog v klidu).
Pokud si nejsi jistá, jestli jsi neštovice měla nebo ne, zjištění protilátek je dobrý nápad. Možná by to stačilo až (pokud) děti onemocní, ale jestli chceš mít klid, klidně jdi hned. Pokud jsi je měla, neměla bys je chytit podruhé.
A pamatuj na to, že inkubační doba, je opravdu dlouhá - něco přes tři týdny.

Každopádně holky ze školky bych stáhla a už si je do porodu nechala doma. Nemusí ti dotáhnout zrovna neštovice, stačí blbá viróza. Já rodila s virózou - klasická zimní viróza, kterou normálně doma přečkáš v teple s čajem, ale v době termínu už bylo tělo vyčerpané a na virózu nemělo sílu, viróza se mi ošklivě rozjela, rozjel se z toho ošklivý zánět dutin, takže antibiotika, horečky a do zrovna v tom nejhorším vrcholu se tělo rozhodlo zbavit plodu - takže rodit - věř mi, že tohle nechceš. Porod byl děsný, neměla jsem sílu dostat dítě ven, do kupy jsem se dávala půl roku. To je zase zkušenost z prvního porodu, kluk je prosincový a nezkušeně jsem to podcenila.

Takže děti bych stáhla domů tak jako tak, a cca týden před termínem i omezila kontakty, abys byla na porod fit. Ale jestli je to třetí nebo čtvrtý porod, asi to nebude tak zlé jako napoprvé a půjde to „samo“ :-)
Držím palce, ať to dobře dopadne!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60894
25.10.20 19:16

@kyticka86 zaprvé je malá šance, že to děti chytnou, takže klid.. Zadruhé je ještě menší šance, že jsi je ještě neměla.. Pokud by seslo extra hodně náhod, tak pak teprve řešit :think: neštovice by byly na houby v termínu porodu.. Jinak klid..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3709
25.10.20 19:18

Jo, ještě dodám, že novorozenec by je skutečně chytit neměl.
Je tam riziko nemocné matky v době porodu - kdyby nemocná neštovicemi rodila, dítě se s nimi narodí také a to je pak opravdový průšvih - vysoké riziko.
Do termínu máš daleko i vzhledem k dlouhé inkubační době.
Věřím, že to bude dobré :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29404
25.10.20 19:22

Stačilo se kouknout na google a… tobě ani mimi už nic nehrozí, kdyby jsi se nakazila. To ostatní ve tvém týdnu těhotenství můžeš ponechat osudu, neštovice jsou infekční dávno před projevem nákazy, tak jestli se holky nakazily, alespon´to už budou mít za sebou, jestli ne, tak ne. Ted´je mnohem víc aktuální covid. Z toho bych asi ted´měla větší vítr, ale věř mi, že po našich zkušenostech bys nesměla chodit ani snad do obchodu, doted´nevíme, kde ho chlap chytil. Každopádně jsme ho měli doma všichni. Takže má rada je- bud´v pohodě, neštovice plod nezasáhnou, chodte víc do přírody, než kamkoliv jinam a myslete pozitivně. Přeji krásný porod :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1767
25.10.20 19:54

Holky diky. Ja verim, ze jsem je prodelala. Zitra jdu na ty protilatky a budu vedet s jistotou.

Pokud budou, chapu, ze se ja u nenakazim. Takze se neprenesou ani na mimco. Spis se bojim, co kdyz je holky chytnou pred tim porodem nebo se vysypou tesne po prineseni miminka domu..

A porad je tam „zolik“ v podobe me dvoulete dcery, ktera je muze chytit pak od dvojcat v 6nedeli..

Puvodne jsem je chtela stahnout ze skolky 14 dny pred porodem. Takze od prosince mely byt doma. Porod bude cca okolo 15. prosince plan. sekci a poustet by nas meli okolo 21. prosince (ale kdovi co udela covid s dobou stravenou na sestinedeli a kestli ne udou poustet driv). Takze doma by byly pres 3 tydny a nestovice by se snad projevily.. Ja bych pak asi odjela k rodicum a ridkla trn covid.. Ale jestli maji delsi inkubacku..

Chjo, zas ale nebyt foma na Vanoce s detmi. Debilni nestovice. Zitra to jeste proberu s pediatrou. Asi nezbyva, nez uz je do Noveho roku nechat doma.

Ale mozna to za nas vyresi Prymula zavrenim skolek od utery..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama