Neudržím se na nohou déle, než 5 minut (v prvním trimestru)

743
1.7.21 04:15

Neudržím se na nohou déle, než 5 minut (v prvním trimestru)

Ahoj, napadlo mě, jestli ještě náhodou někdo v podobné situaci jako já a zda nemáte nějaký tip, co s tím.

Mám zřejmě asi Hyperemesis Gravidarum (velmi silné nevolnosti a zvracení). V minulém těhotenství jsem byla i v nemocnici na kapačkách, ale teď se to podchytilo plus mínus včas prášky, že se o tom už ví. Teď jsem ve 12tt jakž takž to zvládám do sebe dostat nějaké jídlo a pití. Není toho moc (ráno corn flakes, oběd a večeře 1/2 porce, k svačinám ovoce a chleba) a vypít dokážu tak 1l (až 1,5l když jim polévky). Hlavní ale je, že to teď už v sobě dokážu udržet - s prášky na nebolnost během dne a večer navíc prášek proti zvracení. A teď v tom 12tt už mám občas lepší dny, kdy přežiju bez prášku na nevolnosti třeba až do šesti večer.

A teď, co jsem se chtěla zeptat: Co se bohužel zatím vůbec nezlepšuje je to, že se neudržím na nohou déle, než 5 minut. V polosedě v posteli dám tak 1/2h - hodinu. Už měsíc a půl jsem na nemocenské a polehávám / ležím. Snažím se každý den zvednout a třeba zalít kytky, dojdou si udělat čaj / namazat chleba. Občas dám i 100m procházku před domem (snažím se neležet furt kvůli zvýšenému riziku trombózy). Problém ale je, že po 5ti min se mi udělá špatně, je mi na zvracení, mám závratě a musím si ihned lehnout. A tohle trvá už od 7 týdne a zatím se to nezlepšuje. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli to nemáte / neměly jste některá také a nevíte, co s tím.

Může to být asi vším možným, hormony, že málo piju a jím, prášky, občas tlakem (jednou jsem si naměřila během dne 75/45), štítná žláza (i když poslední testy byly ok). Únavou to není, neboť spím dost (pokud ne v noci, tak to dospím dopoledne).

Zajímalo by mě, jestli to prostě musím vydržet a ono to časem přejde nebo jestli se s tím dá něco dělat.

Předem díky moc za odpovědi. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1439
1.7.21 05:23

Radsi to res s lekarem, tu ti nikdo nerekne cim to je..doktor te poradne vysetri, ma vic zkusenosti.kfyz neznas presnou pricinu tezko se muze soudit kdy to prestane..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
743
1.7.21 05:51

@PAN66 To já to s doktorkou určitě řešit budu (opět), jdu tam za týden. Jen mám z minula bohužel špatné zkušenosti, že si doktorka některých dost vážných věcí “nevšimla”. Já se nechala odbýt tím, že se nemám bát, že je “vše v pořádku” a skončilo to potratem v pátém měsíci. Když bych bývala trvala na tom, že není a šla na specializované vyšetření dříve, tak se tomu možná dalo předejít. :(

Teď už mám doktorku lepší, ale i tak se chci předem připravit, abych kdyžtak věděla na co přesně se zeptat. Někteří doktoři nemají moc čas a čím přesnější dotaz člověk položí, tím lepší dostane odpověď :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2121
1.7.21 06:14
@Thea42 píše:
@PAN66 To já to s doktorkou určitě řešit budu (opět), jdu tam za týden. Jen mám z minula bohužel špatné zkušenosti, že si doktorka některých dost vážných věcí “nevšimla”. Já se nechala odbýt tím, že se nemám bát, že je “vše v pořádku” a skončilo to potratem v pátém měsíci. Když bych bývala trvala na tom, že není a šla na specializované vyšetření dříve, tak se tomu možná dalo předejít. :(Teď už mám doktorku lepší, ale i tak se chci předem připravit, abych kdyžtak věděla na co přesně se zeptat. Někteří doktoři nemají moc čas a čím přesnější dotaz člověk položí, tím lepší dostane odpověď :)

Možná máš strach z potratu, když už se ti to jednou stalo. Strach ti blokuje životní síly. To strach dobře umí. Proti strachu - úzkosti je dobré, naučit se správně dýchat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7359
1.7.21 06:18

Já takovýhle stav měla ve druhém těhotenství asi týden, dva. Buď jsem jen blila a nebo ležela a brecela že nemám sílu se ani otočit. Já myslela že zdechnu…akorát jsem doma mela ještě tříměsíční mimino. Po takovéhle době už to res s lékařem. Ale myslím že se to asi nijak neřeší, když máš výsledky v pořádku. :( Prostě přetrpět, a doufat že v druhém trimestru bude lépe..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22686
1.7.21 06:50

Taky to mám, mě to dělá nízký tlak a cukr. Musím hodně pít (litr nestačí), naladuju se hroznovým cukrem a sem schopna dojít aspoň do školky se starším a zpátky, pak si zas musím lehnout a hodit chvíli nohy nahoru. Je to otrava, ale asi se s tím moc dělat nedá, snad to bude lepší v druhém trimestru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7359
1.7.21 06:58
@poučená píše:
Možná máš strach z potratu, když už se ti to jednou stalo. Strach ti blokuje životní síly. To strach dobře umí. Proti strachu - úzkosti je dobré, naučit se správně dýchat.

Ano to rozhodně být může. Mně tyhle stavy začaly co jsem přišla od první minuty od Dr. Čekala jsem dvojčata, a doma tříměsíční mimino. Jedno dvojce bylo o polovinu menší - zřejmě syndrom mizejícího dvojčete, ale doktor říkal že i zázraky se dějí. Já žádnej druhej/třetí zázrak fakt nechtěla. Na další kontrole už bylo jenom jedno velké tlukajici srdíčko. Takže stres a strach dělá strašně moc…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
246
1.7.21 07:54

Měla jsem v prvním těhotenstvi to samý. Krajic chleba sem si mazala třeba na 4× a mezitim jsem si musela jít vždy lehnout, jak se mi dělalo zle. Ležela sem furt, ani prochazky nepomáhaly. Doma jsem brečela zoufalstvím, protože usnout sem kvůli tomu nemohla a do 5 vteřin po probuzeni to zas začalo. Taky v tom byl nízký tlak, neustalý pocit na zvracení, pocit kamene v krku i žaludku, motání hlavy. Cca v 13tt to díkybohu přešlo. Při prvním screeningu jsem měla o dost víc volného hcg než je hranice. Podle mě to mělo spojitost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1399
1.7.21 08:50

Ty jo zkus prosim do sebe dostat alespon o litr vic… 1,5l na zenskou v tehotenstvi kdy musi zacit ledviny filtrovat nejen ji, ale i rostouci mimco je proste silene malo. 2,5l by mel byt zaklad i bez polivek…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2121
1.7.21 09:08
@mackA159 píše:
Ano to rozhodně být může. Mně tyhle stavy začaly co jsem přišla od první minuty od Dr. Čekala jsem dvojčata, a doma tříměsíční mimino. Jedno dvojce bylo o polovinu menší - zřejmě syndrom mizejícího dvojčete, ale doktor říkal že i zázraky se dějí. Já žádnej druhej/třetí zázrak fakt nechtěla. Na další kontrole už bylo jenom jedno velké tlukajici srdíčko. Takže stres a strach dělá strašně moc…

Takže dýchat. Najdi si videa, kde učí lidi dýchat. Najdi si na youtube videa, meditace, které tobě se budou líbit, je jich tam hodně. Jsi zaleknutá a tímto se uvolníš. Únava je z jater, kterým chybí kyslík. A jak už ti tu též někdo poradil, pij přiměřeně dost vody. A když můžeš, tak spi. Prostě odpočívej a představuj si, jak je všechno v tvém životě pěkné, tak pěkné, jak si to přeješ mít. To tě uvolní. A pak cvič, rozhýbávej se. A směj se, hodně se směj a s malým si radostně povídej, těš se s ním a na něj.
:srdce: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17804
1.7.21 10:00

@Thea42 píšeš, že štitna žláza je OK, tak doufám, že jsi i teď sledovaná endokrinologem.

Ale k tvému dotazu - já to měla u prvního ditete - udělala jsem max 10 kroků než jsem měla tendence sebou svihnout na zem. Zjistila jsem, že mi pomáhala coca cola (ta klasická). Stačilo si dvakrat loknout a mohla jsem jít dal. Také jsem málo jedla, nebyla jsem schopna do sebe dostat moc jídla, takže jsem byla převážně na meruňkách a broskvích. Je tedy pravda, že jsem nevolnosti nemela až takové jako náš ty, ale asi i Diky tomu se mi to začalo upravovat kolem toho 12 tt. Ale i přes to, jsem si musela cele těhotenství hlídat, abych nikde neomdlela.

Jinak jsem to také konzultovali s dr., ale ta mi jinak poradit neuměla, než jen to, ze mi “schválila” kolu. Ať jsi brzo bez nevolnosti. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
743
1.7.21 13:43

Díky za komentáře, jsem ráda, že v tom nejsem sama a že to také někdo zažívá ;)

@poučená Díky za tip. Sice mi přijde, že vůbec ve stresu nejsem (už jsem překonala ty týdny, kdy v minulých těhotenství došlo k potratu a znova se ty problémy neopakují nebo to není možné). Ale chápu, že člověk může mít asi nějaký podvědomý stres, který si neuvědomuje a to třeba může mít vliv. Mám aplikaci na meditační cvičení, součástí toho jsou i dýchací techniky, tak to občas zkouším, ale asi neuškodí dělat to pravidelně.

@Leenvecka No, dobře, tak já zkusím pít více. Obecně i netěhotná jsem málokdy dávala 1,5l. Nemám žízeň a nenapadne mě napít se. Mám aplikaci v telefonu, která posílá upomínku. Ale teď jak mi je špatně, tak je to fakt trápení a k pití mám vyloženě odpor. Když bych měla vypít třeba skleničku, tak to půjde hned ven :zed: Ale chápu, že to je nutné. Něco do sebe dostanu i kompoty… koupím okurky a meloun :)

@elen-ka No, štítná žláza byla ok ale na hranici. Zatím mě testoval gynekolog. Ale už jsem se ptala, zda by mě nemohli sledovat přímo na endokrinologii, tak snad mě brzo vezmou. Mohlo to mezitím stoupnout :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1399
1.7.21 15:03

@Thea42 hele ja mam ted uz v sobe cca 2,5l a kdyz vidim jak nektery holky pijou desne malo tak mi sviti cervena kontrolka a jen si rikam aby ny to jednou nedojely… ono jde jak o ledviny, tak o mocak a treba i takova blost jakoze mas vic problemu s pleti atd.
mam chronicky zanety mockau a proste pitnej rezim je zaklad.

Jinak jak zvladas ted mlecny napoje? co si delat treba mlecny koktejly s ovocem a pridat tam treba vic cukru nez jsi zvykla (ale porad aby ti to chutnalo) ze aspon nejakou energii bys z toho ziskala a k tomu navic i ty tekutiny. Nebo treba jahodovej (jakakolik prichut co ti chutna) kefir ci treba jogurtovej napoj?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
399
1.7.21 17:16

Sice nemám hyperemesis ale zle mi je taky :-( už aby to bylo za námi což? Nemůžu se synem ani na procházku to bych nedala… Achjo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
743
1.7.21 19:03

@Leenvecka Super tip, díky moc :potlesk: Mléko zvládám naprosto super s na komtejly jsem úplně zapomněla. Tak jsem si teď udělala banánový s ledem a dokonce mi to i chutná. Vůbec to není takové utrpení jako voda s něčím. A navíc se tím člověk zasytí a nemusí se každé 2h trápit, že má hlad ale že do sebe zase musí dostat nějaké jídlo. Pořídím zmrzlinu a budu si do toho mixovat tu :palec:

@Layana Jsi si jistá, že nemáš, když nedáš procházku? Ono je to podle mě jedno, zda to člověku určí nebo ne. Mě to ale pomohlo v tom, že je tak nějak snažší se s tím smířit. Ne, že by mě to neštvalo, ale už si alespoň o sobě nemyslím, že nejsem nijak špatná, že to není moje chyba a že se nemusím přemáhat a zvládat to “když přece všichni ostatní fungují normálně”. Navíc jsem se smířila s tím, že musím brát pravidelně prášky, abych neskončila zase na kapačkách v nemocnici (i když teda ty byly moc fajn :lol:). A že to, zda budu na nemocenské není otázka ale prostě nutnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat