Neumím vyslovovat písmeno R, Ř jen v některých slovech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.01.19 12:19
Neumím vyslovovat písmeno R,Ř jen v některých slovech.

Holky potřebuji radu. Jako malá jsem něuměla vůbec R ani Ř, ale na logopedii jsem se to naučila. Problém ovšem je, že u některých slov, prostě tyto písmena nedokážu říct správně. Nezní tak ostře, jak by měly. Třeba neumím vyslovit například PETR, ALBERT, TŘI, TŘICETTŘI, SRDEČNĚ a nějaký další. Přitom v ostatních slovech to je v pohodě, dokonce i takové to VRRR zvládám v pohodě říct. Nevím už si přijdu jako blbec, uvažuju i o logopedovi pro dospělé, ale docela se stydím tam jít. Nevím, nemáte nějaký trik, jak se to sama doma naučit? Anonym, jelikož se stydím. :oops:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
smurfka
Vesmírná mluvilka 30299 příspěvků 18.01.19 12:26

Jsou nějaká videa na youtube jak se to naučit..a pár rad na logopedie.u.nas.cz
taky se tam inspiruju, učime zrovna syna..( ale on chodí i na logo )

Příspěvek upraven 18.01.19 v 12:27

fia80
Závislačka 3048 příspěvků 18.01.19 12:26

Posílám ti odkaz na pána, který má pár neobvyklých metod. Nejvíce dceři pomohlo plivání čočky. Když se prohrabeš pánovým účtem, tak tam těch metod najdeš více. Za mě je nejdůležitější se naučit říkat r samostatně, pak už se to v těch slovech s pomocí malé pauze při výslovnosti dá naučit. https://www.youtube.com/watch?…

Moje dcera se to učila pak ještě učila přes vařečku v puse (na boku držíš v zubech konec vařečky, aby se nazavírala pusa, při mluvení). Třeba když ji ještě nešlo pr, br, fr, tak místo r říkala d a jakoby to slovo musela vyplivnout.

Příspěvek upraven 18.01.19 v 12:28

Oplatečka
Ukecaná baba ;) 1493 příspěvků 18.01.19 12:28

Lokoped pro dospělé je od toho aby pomáhal dospělým.Opravdu nechápu tvůj stud, když si někdo zřídí logopedii pro dospělé tak zřejmě očekává že bude pomáhat dospělym s logopedickými vadami..neváhala bych ;)

smurfka
Vesmírná mluvilka 30299 příspěvků 18.01.19 12:28

@fia80 syn třeba umí R…už ve všech slovech..ale neřekne vrrrrrr ( takové to rychlé rozklepání jazyka ), řekne vrvrvrvrvrvr…tím pádem nemůžeme jít na Ř.. :nevim:

terka33pol
Kecalka 264 příspěvků 18.01.19 12:31

A kdyby ne tak já sama to neumím a v životě mne to moc nevadilo a to jsem dělala od sekretářky po hostesku a mluvila fakt hodně :joy:

cverunka
Závislačka 2772 příspěvků 18.01.19 12:31

To bych se logopedie pro dospělé fakt nebála. Jsou tam od toho a tvůj zájem vylepšit mluvu je jedině potěší. Pokud tě to trápí, zajdi na logopedii a fakt se nestyď. :kytka:

Russet
Extra třída :D 14009 příspěvků 18.01.19 12:33

@smurfka
Syn zas někde řekně krásné R a Ř a v některých slovech mu to pokulhává. Ale je malý.

Rozhodně bych logopeda vyhledala, když ti to vadí a trochu se stydíš. Určitě máš šanci se zlepšit.

Russet
Extra třída :D 14009 příspěvků 18.01.19 12:36
@terka33pol píše:
A kdyby ne tak já sama to neumím a v životě mne to moc nevadilo a to jsem dělala od sekretářky po hostesku a mluvila fakt hodně :joy:

U generace 50 + to beru, tenkrát se asi s tou logopedií moc v dětství nepočítalo. Ale u mladé holky mi to přijde zbytečné. Tobě to nevadí, ale druhým ta „vada“ vadit může. Třeba v televizi bys asi dělat nemohla. Nebo být něčí mluvčí. Jsou profese, kde se to vyžaduje. Třeba ráčkující učitelku si taky nedovedu představit :nevim:

Jirina
Neúnavná pisatelka 15323 příspěvků 18.01.19 12:37

Moje sestry se učily vyslovovat R pomocí TD, tedy místo Petr zkoušet PeTD, místo Albert zkoušet AlbeTDt, to bylo u nás doma pořád td td td a naučily se to celkem rychle.

Syna to zase učili tak, že mu do pusy vložili lžičku a měl ji rozkmitat, ale tam už si tu techniku nepamatuju (chodil s ním manžel). Šlo to taky rychle.

Otázka je, kolik je ti let, nakolik už máš to špatné R zažité.

A jedna technická - nikdo neumí vyslovit písmeno. Písmena se nevyslovují, písmena se píší. Neumíš vyslovit hlásku R, nikoliv písmeno R :mrgreen:

terka33pol
Kecalka 264 příspěvků 18.01.19 12:42

@Russet fajn je mi 27 a psala jsem o sobě ano jsou, mne to nevadilo :blush:

Russet
Extra třída :D 14009 příspěvků 18.01.19 12:45
@terka33pol píše:
@Russet fajn je mi 27 a psala jsem o sobě ano jsou, mne to nevadilo :blush:

Znám rodinu, kde s tím R má potíž už třetí generace. U dětí bys to taky přešla s úsměvem?

smurfka
Vesmírná mluvilka 30299 příspěvků 18.01.19 12:52

@Russet
Hele Havel byl prezident..kam s tím ráčkováním došel..i do té televize :mrgreen: :lol:

ale je fakt, že u dětí by se to řešit mělo..i v dnešní době, kdy výsměch a šikana je v podstatě i kvůli barvě vlasů nebo brýlí, co takhle račkování nebo šyšlání a tak…navíc když to spravit jde a je to zdarma..

Russet
Extra třída :D 14009 příspěvků 18.01.19 12:57
@smurfka píše:
@Russet
Hele Havel byl prezident..kam s tím ráčkováním došel..i do té televize :mrgreen: :lol:ale je fakt, že u dětí by se to řešit mělo..i v dnešní době, kdy výsměch a šikana je v podstatě i kvůli barvě vlasů nebo brýlí, co takhle račkování nebo šyšlání a tak…navíc když to spravit jde a je to zdarma..

Právě u Havla třeba převážila ta osobnost, ale poslouchat ho nebylo zrovna příjemné. To mlaskání a tak. A to jsem Havla jako prezidenta vždycky měla ráda.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.01.19 13:02

holky díky za rady. také jsem se učila R jako TD. ale já opravdu mám problém jen s některými slovy, což sama nechápu, jak je to možný. Kouknu,na ty videa.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Třeštíková chválí jen za prachy, tvrdí šéf Rohlik.cz. Spisovatelku prý rozčílila vepřová panenka

Na svém kontě má úspěšné projekty jako Slevomat nebo Dáme jídlo. Tomáš Čupr... číst dále >

Psychiatr Jan Cimický o Jiřím Pomejem: Bál se smrti, řešili jsme i Andreu!

Předtím než byl Jiří Pomeje hospitalizovaný s rakovinou kostí v Nemocnici Na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >