Neuralgie trigeminu a těhotenství

3084
13.9.10 08:50

Neuralgie trigeminu a těhotenství

Chronická bolest trojkl.nervu a plánování těhotenství
Zatím jsem diskuze tady na emiminu jen četla, ale konečně jsem se odhodlala, že se s Vámi taky podělím o svůj problém a poprosím o rady.
Mám 28měsíčn dcerku, od května jsme se chtěli s manželem pokoušet o druhé miminko. Moc jsem si ho přála. Bohužel v únoru se mi po injekci od zubaře + lékové alergii, kdy mi otekl obličej rozjela neuralgie trigeminu. Jsou to dost velké bolesti, nikomu nepřeji. Chodím už ke druhému neurologovi, první mi naordinoval gabapentin, ten mi ale dělal hodně špatně, dost se mi motala hlava, hodně mě tlumil, nemohla jsem řídit auto, pořádně se věnovat malé nic a na bolest taky nějak výrazně nezabíral. Pak jsem přešla k jinému a ten mi napsal Lyricu 75mg, brala jsem až do čtvrtku 2×denně. Bolest byla menší, ale vedlejší účinky měl taky, které mě dost omezovaly. V červenci mě poslal na magnetickou rezonanci, kde nic nenašli. Chodím 1× měsíčně na kontroly (poslal mě i na oční, kde jsem byla 2×, vše v pořádku). Ještě jsem nezmínila, že mi od toho února otéká levé víčko, jakoby pod obočím a mám tudíž jedno oko takové rozpláclejší, ráno je to nejhorší pak se to zlepšuje k večeru. Teď jsem se ale rozhodla, že prášky vysadím a když ta bolest bude nějak snesitelná, začneme se snažit o druhé dítě. V květnu mi končí mateřská, před těhu jsem byla nezaměstnaná, takže se nemám kam vrátit. Po vysazení ale už druhou noc nemůžu spát, bolesti jsou hrozné, navíc se mi k tomu přidaly bolesti kloubů (mám artrózu kolenou i kyčlí), ale zřjemě ty prášky tlumily i ty bolesti. Tak přemýšlím, jak to zvládnout, dnes jsem si brala paralen, ale utlumil akorát bolesti zad a kloubů a po pár hodinách to mám zpět, ale na nerv nepůsobí. Neurolog mi nebyl schopen říct, kdy a jestli to přestane bolet, mě už ty vedlejší příznaky dost ovlivňovaly, ale ty bolesti jsou teda taky mazec. Navíc mám i jiné problémy – tachykardii (extrasystoly), bláto ve žlučníku, problémy s imunitou, astma, celiakii, atd.
Tak bych Vás chtěla poprosit o radu, jestli se do těhotenství pustit, popř, jestli s tímto problémem máte nějaké zkušenosti, zda bolesti přešly atd. uvítala bych osobní zkušenosti.
Moc vám budu vděčná za každou radu, postřeh, zkušenost, jsem už opravdu z toho všeho zoufalá :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
35992
13.9.10 12:16

hele jestlis to vysadila naraz, tak si to zase vsechno vem zpatky, tak mesic uzivej a pak zkousej snizovat pomalilinku a sleduj, co to dela. mala davka leku obvykle v tehotenstvi nevadi, treba se ti podari stav nejak stabilizovat. jinak analgeticka lecba v tehotenstvi problem je. u trigeminu se daji obstriknout vystupy - ktera vetev te boli (celo/tvar/dolni celist?) - to pomuze, obvykle ale spis docasne.
Jinak u tehotnych epilepticek se pouziva Lamotrigin jako lek prvni volby, treba by to pomohlo i na neuralgii, musi se to zkouset.
Co teda pomaha, je zlividovat ganglion nervu treba chirurgicky, nebo hlubokym obstrikem, ale to uz je drasticka lecba, prijdes o celej nerv, necitis tvar…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3084
13.9.10 12:53

Pudloslava - moc děkuji za rady. Já jsem to právě vysadila naráz, protože mi ani ta dávka nepomáhala pořádně a mělo to víc negativ než pozitiv. V pátek to bylo hrozný, ze soboty na neděli jsem si vzala brufen 400 a vyspala se a včera už to bylo lepší. Bolesti teda mám stále, ale dá se to nějak vydržet. Ty prášky už nechci dál brát - motala se mi po nich hlava, byla jsem celý den utlumená, pořádně nemohla s malou fungovat.
Máš zkušenosti, myslíš, že to může přejít časem samo? Jsem na lécích už půl roku a žádné zlepšení. Do nějakých drastických metod se pouštět nechci, si říkám, že třeba těhotenství to může nějak třeba zlepšit. Ve čtvrtek jdu na neuro, tak asi dr. z toho moc nadšený nebude..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35992
14.9.10 07:01

Myslim, ze muze - ta nemoc se chova trochu zahadne. Smysl leku je ale taky v tom, aby si mozek na tu bolest nezvykl. neni dobry si nejakou, zvlaste neuropatickou, bolest nechavat, protoze mozek si muze zapamatovat" tady to boli" a proste to bude bolet furt, ikdyz uz pricina davno odeznela.
Pokud ti pomaha brufen, tak je to super. Spousta pacientu musi alespon prechodnou dobu brat opiaty (a je to tak spravne).

Tady je prostor pro ruzne experimenty. Kazdemu pomuze neco jineho, nic spolehliveho stejne neni. Jde o to, se svym neurologem najit prostredek, ktery ti nejvic pomuze, udela nejmene vedlejsich priznaku a bude nejmin skodit miminu. Ale pokud ti pomaha brufen, myslim, ze bys nemusela brat dlouhodobe nic. jestli teda nemas zaludecni vredy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
23.2.19 01:11

Trigeminus neb trojklanný nerv a jak na něj.

Zdravím všechny, kteří mají toto nešťastné onemocnění.
Můj příběh je tento : po úraze v 5 letech se mi po 20ti letech rozpadly oba čelistní klouby, podstoupila jsem miocentesu, kondylotomii ( tj. rozriznutí obličejových kostí sny se tlak snížil) bolest byla příšerná a operace neúspěšná poté byl uskutečněn zákrok vyjmutí TMK medisků což mělo opět 0 úspěšnost. Můj Stomatochirurg mě doporučil na totální endoprothezu TMK bilaterálně avšak nakonec operaci provedl neatestovaný ORL primář na Homolce a ten mi poškodil kořeny trojklaných nervů na obouch stranách tudíž 6 větví. Byla jsem i v řízené umělém spánku. Měla jsem zástavu srdce vše díky atakům trigeminu. Všechny léky jako Gabalet, Lyrika, Neurotop atd. jsem měla a výsledek nebyl uspokojivý. Také jsem si prošla peklem jelikož neuralgii není vidět na rezonanci jelikož je to způsobeno operačním zákrokem posílali mne na psychiatrii, kde konstatovali že bolest je skutečná. Toto poškození se jmenuje atypické poškození trigeminu 3 stupně. Nyní jsem po neurostimulaci mozku a čeká mne další a tento vysoce ryzikový operační výkon měl největší efekt, dále jsem však nucena při ataku aplikovat Morfin snažím se co nejmenší dávky a také mám náplastí Transtek 70mg a ne vždy avšak měla bych k tomu brát Palexii též opiát.
Chci Vám tedy říci pokud máte dotazy a hledáte pomoc neváhejte se na mne obrátit jsem jediný pacient s potvrzenými 6 trigeminalnimi větvemi min. V ČR to bylo konečně potvrzeno funkční magnetickou rezonanci. Někdy je i vhodná léčba i Gamanožem. Myslím si, že nikdo nemá tolik zkušeností jako já, co dělat neinvazivně a o co žádat aby Vám bylo pomoženo a byli jste též vyslyšeni. Bohužel toto postižení lékaři často mají za psychosomatické či z části psychosomatické. Nikdo kdo to na vlastní kůži nezažil nepochopí jaká strašná bolest to je - ne nadarmo se o ní hovoří jako o sebevražedné nemoci. Pracovala jsem jako jednatelka a reditelka i s touto chorobou avšak nyní se věnuji poradenství. Ráda bych ušetřila lidem čas s hledáním možností a také jim říci nejste samy. Pro více info pište na *** :palec:

Edit admin – smazán kontakt

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama