Nevím co dělat se zaměstnavatelem - žádám o radu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.18 10:21
nevím co dělat se zaměstnavatelem - žádám o radu

Zdravím všechny,
obracím se na Vás s prosbou o radu. V březnu jsem byla stále v práci, za tři týdny jsem odpracovala 175 h + přestávky na svačinu. Poslední týden v březnu a začátek dubna jsem byla na neschopence se zánětem průdušek. V březnu jsem měla plánováno celkem 132 + 15 za únor (udajně se to musí dopracovat), pracovních hodin, ovšem do konce měsíce jsem měla odpracovat 191 hodin. Od středy (11. 4.) jsem opět v práci, ovšem tenhle týden mám opět hodně hodin, celkem 46,5 hod. Chtěla jsem se dále zeptat, jestli když jsem na zkrácený úvazek (30h týdně), s tím, že mohu dělat 6 dní v týdnu, zda je takový počet hodin zákonný. Hlavně při pohovoru mi bylo řečeno, že se dělá jedenou za 14 dní 12h směny o víkendu a já jsem tam skoro každý víkend. a mám takové rozházené směný jednou ranní jedou odpolední potom uprostřed dne třeba od (10:00 - 20:30, nebo 10:00 - 18:00). a kolegyně to mají jeden týden odolední a jeden týden ranní.

Mohly byste mi prosím poradit, jak se mám zachovat při nastalé situaci? Bojím se, abych při požadavku dodržení smlouvy (30 hod. týdně) nepřišla o místo (zkušební doba -do května a navíc smlouva na dobu určitou - do srpna) a zároveň o praxi pro školu. nestíhám jezdit na zkoušky.

Velice Vám děkuji za případnou pomoc

Reakce:

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16809 příspěvků 16.04.18 10:28

Máš to všechno zaplacené? Pokud ano a nevadí ti to, alespoň budeš mít slušnou výplatu. Pokud ti to nezaplatí, pak je otázka, proč tam zůstáváš. Musíš se ozvat. Přečti si pracovní smlouvu a nebo ji dej někomu posoudit. Ty to potřebuješ jako praxi do školy a oni vidí mladou holku, co s ní vytřou všechno. Já bych trvala na počtu hodin dle smlouvy a nebo bych odešla.

PenelopaW
Kecalka 417 příspěvků 4 inzeráty 16.04.18 10:32

Jj, souhlasím - mrkni do smlouvy nebo dohody, podle toho, co jste uzavřeli. Pokud je tam uvedený jen počet hodin, ale ne stanovené dny výkonu práce, tak bych to brala tak, že když mám odpracováno, mám padla. Já to takhle měla u prvního zaměstnavatele, pracovala jsem přesčas, měla skoro 40 hodin v plusu, když jsem odcházela, a bylo mi řečeno, že to byla moje volba, protože „přesčasem“ se rozumí to, co nařizuje zaměstnavatel, a že mi nikdo práci navíc neproplatí… Konzultace s nějakým právníkem na pracovní právo jistě nazaškodí…

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.18 10:34

@Kobliha51 první výplata byla v pohodě a druhá ta byla teď tak mi tam záhadně chyběli 2040 kč. A vadí mi to protože nestíhám jezdit do školy a učit se. Jen se bojím, že mi bude vedoucí dělat problémy a nebo mě vyhodí. Jsem sice ve škole jen na individuál, ale nemám napsanou žádnou písemku za tohle pololetí. Když jsem poprosila o volnější týden tak jsem ša 2× do práce a 2× mi tam dala dovolenou což nebylo fér - bohužel podle zákona to udělat může. A na psychice to taky nepřidá když zjistim každá pátek, že mám místo 30 hod. týdně třeba 46,5 hod. jako tenhle týden.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.18 10:37

@PenelopaW mám tam udáno 30hod. týdně a že mužu dělat max. 6 dní v týdnu což znamená že bych měla dělat teda denně 5hod. A probírala jsem to s švagrovou dělá na uřadu práce a řekla mi, že bych týdně měla dělat max těch 30 hodin.

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16809 příspěvků 16.04.18 10:47
@Anonymní píše:
@PenelopaW mám tam udáno 30hod. týdně a že mužu dělat max. 6 dní v týdnu což znamená že bych měla dělat teda denně 5hod. A probírala jsem to s švagrovou dělá na uřadu práce a řekla mi, že bych týdně měla dělat max těch 30 hodin.

No vidíš. To je fundovaná rada. Jestli o tu práci nechceš přijít, tak budeš muset zatnout zuby, ale to já bych nedělala. Možná by nebylo špatné promluvit se svým nadřízeným s tím, že jsi se ptala švagrové, která pracuje na úřadu práce a to by se mohli trochu leknout a buď ti vyhoví a nebo se tě ve zkušební době lehce zbaví. To si musíš rozhodnout sama. Školy přece kvůli tomu nechceš nechat. To by byla škoda.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.18 11:01

@Kobliha51 Já určitě školy nechci nechat, ale já potřebuji práci jako praxi. A zároveň už nežiju s rodiči, protože tátu mám až na moravě a s mamou nekomunikuji (ale to je jiný příběh, takže se živím sama, sice žiju s partnerem, ale ten mě živit nebude. už jsem si sehnala kontakt na právničku z uřadu práce tak uvidím co mi řekne.

cecetka
Kelišová 7361 příspěvků 16.04.18 11:32
@Anonymní píše:

Zeptej se ji, jestli nezna nekoho na Inspektoratu prace. Tam jsou na to fundovani.

PenelopaW
Kecalka 417 příspěvků 4 inzeráty 16.04.18 12:16

Nevím přesně, jak je to s těmi hodinami, ale pokud je to 30 hodin týdně a formulace zní „maximálně 6 dní v týdnu“, nemusí se to nutně rozpočítat poměrnou částkou, ale teoreticky tři dny můžeš pracovat 8 hodin, a pak jeden den 6 hodin, tzn. odpracuješ 4 dny, ale budeš mít 30 hodin. Pak je to na dohodě se zaměstnavatelem, jak si to představuje, jestli to chce mít každý den po 6 hodinách či nikoli. Ale selským rozumem - pokud napracuji 30 hodin (bez započítání pauz na jídlo, samozřejmě), tak mám za týden kvótu splněnou a nazdar… A pokud by mne tam chtěl držet déle nebo na více dnů, tak mi to musí dát jako nařízený přesčas a zaplatit.

Ale uvidíš, co Ti řekne právník.

Prekérní je, že se bojíš vyhazovu (zas pokud jde „jen“ o hodiny a jinak pracuješ řádně, a pokud šéf není sviňák, neměl by b ýt problém se dohodnout??), a že práci potřebuješ kvůli praxi a škole… V tomhle ohledu se zkus pozeptat třeba mezi spolužáky, kde pracují oni a jestli by ta praxe nešla získat někde jinde…

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.18 12:23

@PenelopaW no jako i kdybych dělala 12hod. o víkendu tak mi to nevadí to je 22 hod. bez pauz a k tomu ať mi dá 8,5 hod. a je to to by bylo 3dny.. Byla bych ráda kdyby to bylo 3dny jeden týden (s víkendy) a 2 týden 4dny (tvůj návrh). Jako stejně tam nebudu dýl jak rok. příští rok v květnu budu mít závěrečné zkoušky a honem odtamtuď pryč.

PenelopaW
Kecalka 417 příspěvků 4 inzeráty 16.04.18 12:49

Tak pak je možnost nechat si to líbit a vydržet… ale jestli Tě to tam nebaví a šéf je hajzlík, co Tě takhle využívá, tak bych zvážila, jestli si tu praxi fakt nenajít jinde… uvidíš. Vždy je možnost se kousnout a vydržet, ale kdybys kvůli tomu měla doma brečet, mít nervy a nedávat školu, tak mi to nepřijde úplně rozumné… uvidíš, co Ti řekne ta právnička, proberte, na co vše máš nárok, a tím bych u zaměstnavatele zkusila argumentovat.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.18 13:17

@PenelopaW tak právnička mi řekla ať se tam stavím takže jsme domluvené na příští týden ve středu a bude tam i inspektorát. Takže se to bude řešit. Všem děkuji za rady. :hug: :palec:

PenelopaW
Kecalka 417 příspěvků 4 inzeráty 16.04.18 14:39

Držím palce, ať se to vyřeší ku Tvé spokojenosti :kytka:.

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 16.04.18 15:30
Jaké máš alternativy?

Tu právničku ti chválím, ale řešení se stejně odvíjí od toho, jaké máš alternativy k současnému zaměstnání. Jestli potřebuješ životně nutně práci i za tu cenu, že otročíš a je to sice hajzlík a otrokář, ale jediný potenciální zaměstnavatel, který ti tu životně nutnou praxi může dát, tak moc dobrou pozici nemáš.

Jinak bych se ohlédl po jiném zaměstnavateli.

To, co předkládáš k řešení, je totiž kvadratura kruhu, pokud nevíme, jak moc je pro tebe důležité zůstat právě v tom zaměstnání a u toho zaměstnavatele, kde jsi zrovna teď.

Edit : Zkušební doba do května. Čili jsi ve zkušební době a pokud se ti v zaměstnání cokoliv nelíbí, tak ze dne na den můžeš odejít, a nemusíš ani uvádět důvod. Zrovna tak zaměstnavatel, pokud ho čímkoliv naštveš. Právnička ti k tomu řekne, že zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí mít písemnou formu.

A co dál? To se odvíjí od toho, jak moc potřebuješ být zaměstnaná zrovna tam, kde jsi. Bude to vědět právnička líp, než ty sama?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.18 22:12

@eumedon není to jen o mě, ale i o kolegyních které tam otročí taky. Třeba tu neschopenku kterou jsem jim dala minulí týden stále leží na stole a není odeslaná a kolegyně měla ošetřovačku a také to nemá odeslané. Je tam bordel - je to na hygienu i inspekci zároveň. určitě mám dost hmatatelných důkazů, které si inspektor a právnička poradí.

Dnes mi právnička řekla ať se stavím když je tam inspekce což je každou středu, protže řekla že to není zákonné abych měla tolik hodin. A že by ráda viděla smlouvu. Takže tam jedu příští týden jede tam i moje kolegyně se optat co má dělat když jí manažerka nechce vyjít vztříc. a obvodní to je ještě horší.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Okamurův hřích: „Spojil ses s nimi, už tě nebudeme volit,“ píší mu naštvaní voliči

Jeho voliči ho poslouchají na slovo a ve všem s ním souhlasí, teď se ale i ti... číst dále >

Řepka útočí na Erbovou: Plánovala mě zničit, z mojí smrti by měla zvrácenou radost!

Už 20. listopadu vyjde v pořadí čtvrtá kniha bývalého fotbalisty Tomáše... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >