Nevyléčitelná nemoc jak vysvětlit dětem

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
11.1.22 00:18

Nevyléčitelná nemoc jak vysvětlit dětem

Jak se zachovat, jak říct dětem, jak se chovat k nemocné osobě, která má před sebou snad pár týdnů života… přišlo to tak nečekaně,… lékaři bohužel nedávají žádnou naději…jeli byste tam s dětmi? Aby ještě viděly babičku? Nebo byste jeli, ale bez dětí?(9-10let)… vůbec nevím, jak se k tomu postavit… třeba se ještě stane zázrak a vše se v lepší obrátí, ale moc šancí nevidíme… rakovina je ve 4.stadiu…léčba žádná prý nelze…je doma, ale nevíme, jestli vůbec stojí o nějaké návštěvy…jak by bylo nejlepší se k tomu postavit… :nevim: zeptat se na rovinu?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
554
11.1.22 00:23

ano, určitě

Čtvrté stádium, to je už téměř jisté. I děti by měly být u smrti (tedy ne přímo), ale mít možnost se rozloučit, babičku ještě pozdravit, takže ano. Pokud se jedná rozumné děti, které mají babičku rády a chovají se k ní slušně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.22 00:35

Ony to ještě neví, že je nemocná…a není hloupé, tam jet, aby to nevypadalo, že i my jsme ji uz odepsali…66let… přece tam nepřijdeme a nebudeme se loučit…jak se chovat, o čem mluvit :nevim:
Na nic takového jsme nebyli připraveni…
Co když nebude chtít, abychom přijeli?

• Citovat
  • Nahlásit
4421
11.1.22 00:57
@Anonymní píše:
Ony to ještě neví, že je nemocná…a není hloupé, tam jet, aby to nevypadalo, že i my jsme ji uz odepsali…66let… přece tam nepřijdeme a nebudeme se loučit…jak se chovat, o čem mluvit :nevim:
Na nic takového jsme nebyli připraveni…
Co když nebude chtít, abychom přijeli?

To bych si určitě zjistila, zda o to stojí a respektovala bych. Mluvte o tom, o čem bude chtít babička. Nebo spolu prostě mlčte. Připravit se nijak nejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25466
11.1.22 02:04

My se synem navštěvovali babičku, střídaly se ve starání se o ní se ségrou a mamkou. Synovi bylo devět. Doma jsem mu vše, co šlo, vysvětlila, aby neměl divoké otázky na tělo až na babičku. Řekla sem mu, že když ho bude něco zajímat, má se zeptat mě.
Řekla jsem mu, že babička je hodně nemocná, staráme se o ní, aby nemusela do nemocnice, a budeme na ni hodní, protože jí to hodně bolí.
Syn jí pak chodil číst pohádky, maloval obrázky nebo s ní jen koukal na televizi. Ale i ji třeba pomohl s jídlem nebo podal pití.
Když těm dětem dáme šanci, dokážou být skvělé :srdce: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4891
11.1.22 02:28

Já souhlasím s tím, že nejlepší je říci dětem jak se věci mají. Už jsou dost velké. Rozvinula bych s nimi debatu a odpověděla na otázky. Pak bych zkontaktovala babičku, zda by bylo možné ji jet navštívit a zda vůbec ona má zájem děti vidět. Děti samozřejmě musí dát souhlas, zda jet chtějí či nikoliv. Na návštěvě bych se rozhodně neloučila, ale využila ji jako obvyklou návštěvu. Člověk se nemusí vždycky loučit, stačí ukázat, že jste tam a jste tam pro ni. Na smutek bude času dost…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1072
11.1.22 04:59

Zdravím. Jako dítě jsem měla takové možná až trauma z toho když mi umřela prababicka…měla rakovinu rtu rodiče tenkrat nevěděli jak to mě jako 7lete vysvětlit tak řekli že babička má opar…pak už byla jen u sebe v pokoji a my děti sme za ní nesmeli. Když pak umřela tak sem se dlouho strašně bála že dostanu opar a umřu.
Takže za mě rozhodně říct že pravdu.. babička je hodně nemocná, je to ošklivá nemoc, bolí jí to, je unavená a potřebuje hodně odpocivat.

Prvne bych asi jela na návštěvu bez dětí abyste zjistili jak na tom babička je. Jestli něco nepotřebuje a jestli by děti chtěla videt. (Naše prababicka nechtěla, jen babička za ní chodila a nosila ji jídlo a tak..ale ona měla rozřezanou pusu a protože vždycky byla velká parádnice tak asi nechtěla aby ji tak někdo videl)
Při návštěvě s ní povídejte o čem bude chtít. Klidně o vnoučatech jak jim to jde ve škole, co zase vyvedli a tak..prostě normalne..
V práci pečují o pacienty v posledním stádiu
a vím ze vysloveně o slovní loučení tak jak to ukazují třeba ve filmech většinou nikdo nestoji. Stačí když tam jste, popovídáte, přečtěte třeba noviny, držite za ruku, pohladite…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.22 06:00

Mám strach, že budu pořád brečet

• Citovat
  • Nahlásit
86
11.1.22 06:07

Takhle velkým dětem říct - už to pochopí, vždyť ta smrt je všude kolem, v televizi,
v knížkách, ve filmech, i ta rakovina je celkem exponovaná. Zase z nich nedělejte blbečky. Asi bych úplně neřekla, že se jedeme rozloučit, ale že jedeme za babičkou, protože je moc nemocná a jedeme jí říct, že ji máme rádi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38253
11.1.22 06:33

Dítěti nic netajím. Jen mu to vysvětlím tak, aby to pochopilo a zároveň ho to neděsilo. Měla jsem babi v nemocnici. Opravdu nevypadala tak, jak je zvyklý. A zvládnul to. Dopředu jsem mu řekla, že babi je po operaci, která ji moc unavila. Ať jí řekne ahoj. Nakreslí obrázek.
Přivezla bych něco na zakousnutí, klidně před dětmi i slzu uronila. Nejsme stroje. Doma bych si s nimi o tom popovídala. Neřešila bych rozloučení, prostě by to byla návštěva jako každá jiná. Ale dopředu bych se zeptala, jestli jí nevadí přítomnost dětí a co chce přivézt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1692
11.1.22 06:39

Jezděte na normální návštěvu. Chovejte se jako obvykle, smrt neřešte - pokud maminka nechce. Dětem řekni, že babička je nemocná.
Určitě znáš povahu svých dětí a víš jakou mají hranici. U našeho jednoho jsem věděla, že nemůžu o brzkém konci mluvit. Řekla jsem mu to pár dní před koncem, kdy jsem věděla, že již dědu neuvidí. Sám mi říkal, že po této informaci by tam už nedokázal jet. Přitom děti viděly, jak se děda mění a přestává zvládat běžné věci a vlastně strávili tam jarní prázdniny - krátce před smrtí, jelikož jsem se o dědu musela starat.
A musím říci i za sebe, že tohle byla pro mě i otce důležitá doba - neřešili jsme smrt nebo něco budoucího, ale byli jsme spolu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.22 06:45
@Vladusxx píše:
Zdravím. Jako dítě jsem měla takové možná až trauma z toho když mi umřela prababicka…měla rakovinu rtu rodiče tenkrat nevěděli jak to mě jako 7lete vysvětlit tak řekli že babička má opar…pak už byla jen u sebe v pokoji a my děti sme za ní nesmeli. Když pak umřela tak sem se dlouho strašně bála že dostanu opar a umřu.
Takže za mě rozhodně říct že pravdu.. babička je hodně nemocná, je to ošklivá nemoc, bolí jí to, je unavená a potřebuje hodně odpocivat.

Prvne bych asi jela na návštěvu bez dětí abyste zjistili jak na tom babička je. Jestli něco nepotřebuje a jestli by děti chtěla videt. (Naše prababicka nechtěla, jen babička za ní chodila a nosila ji jídlo a tak..ale ona měla rozřezanou pusu a protože vždycky byla velká parádnice tak asi nechtěla aby ji tak někdo videl)
Při návštěvě s ní povídejte o čem bude chtít. Klidně o vnoučatech jak jim to jde ve škole, co zase vyvedli a tak..prostě normalne..
V práci pečují o pacienty v posledním stádiu
a vím ze vysloveně o slovní loučení tak jak to ukazují třeba ve filmech většinou nikdo nestoji. Stačí když tam jste, popovídáte, přečtěte třeba noviny, držite za ruku, pohladite… [/citac

Asi hloupá otázka - máme babičku, 93 let, a taky o návštěvy nestojí, když může, maminka ji doveze k nám, aby viděla děti. přijde mi to hloupé, že pro ni nic nedělám, ale mám teda respektovat její přání? Ptám se, protože píšeš, že pracuješ v oboru. Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.22 07:02

Vím, že když se zeptame, zda přijet, tak uslyšíme odpověď NE.To jsem si jistá. Nebude chtít. Nechce o tom mluvit, což chápu, nechce, abychom si dělali starosti. Bydlí daleko. Obvykle tam jezdíme cca 3-4× za rok. Přes zimu ne. Uż jen to je takové trapné. Najednou tam všichni jezdí.:nevim: Jela bych tam ráda, i když se bojím své reakce, brečím kvůli všemu, ale já o tom asi rozhodnout nemůžu, nejsem ani syn, ani dcera…

• Citovat
  • Nahlásit
156
11.1.22 07:03

Loučení fakt ne… to slovo ani před dětma nezminovat. Nemocný se loučit nechce. Ten tu chce zůstat. A nikdo neví, zda tu bude týden nebo ještě půlrok, rok. A přijít, rozloučit se.. a co pak? Loučit se podruhé, potřetí? Jsou dvě stádia.. A je to také o povaze…
Chvíle, kdy člověk ví, že je to nevyléčitelné a je ještě vnímavý a schopný a chce kolem sebe lidi, aby přišel na jiné myšlenky, aby měl rodinu u sebe, aby prostě nebyl sám… Je ale stádium, kdy druhý je už velice unavený a třeba až tak, že o něvštěvy už moc nestojí. To se ale střída. Lepší a horší dny.. Proto je dobré se vždy zeptat ten den, jak to vidí. Pokud je rakovina viditelná, nádor jde vidět a není to nic „pěkného“, pak bych zvážila, zda s sebou děti vzít. Pokud by si to babča přála, pak bych to dětem důkladně vysvětlila a asi bych se jim snažila říct, at na to nepoukazují a neptají se na to babičky. Pamatuji si, kdy mě máma vzala na navštěvu k tetě, která se starala o svou velice nemocnou maminku. Ta paní měla nádor na hlavě. Velký jak její hlava. Bylo mi asi 7 let. Ta paní jen prošla na záchod a já si to pamatuji dodnes… Vím, že za to nemohla, ale mě to jako dítě vyděsilo. Moji prarodiče neměli rakovinu viditelnou. Děda přestal vnímat, ale my se střídali, aby tam minimálně obden někdo byl a mluvil na něj. Byl s ním… Ikdyž je člověk mimo, nebo nemluví, neznamená to, že nepotřebuje něčí přítomnost. Nevím, myslím, že odpověd tady uplně nenajdeš. Chce to s ní komunikovat, a pokud to nejde, tak zapojit empatii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
156
11.1.22 07:05
@Anonymní píše:
Vím, že když se zeptame, zda přijet, tak uslyšíme odpověď NE.To jsem si jistá. Nebude chtít. Nechce o tom mluvit, což chápu, nechce, abychom si dělali starosti. Bydlí daleko. Obvykle tam jezdíme cca 3-4× za rok. Přes zimu ne. Uż jen to je takové trapné. Najednou tam všichni jezdí.:nevim: Jela bych tam ráda, i když se bojím své reakce, brečím kvůli všemu, ale já o tom asi rozhodnout nemůžu, nejsem ani syn, ani dcera…

Hm… vy bydlíte tak daleko. Tak to je pak složitější

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat