Nevyžádaná biopsie děložního čípku

7
29.8.21 02:30

Nevyzadana biopsie delozniho cipku

Ahoj,

zajimaly by me vase zkusenosti s nevyzadanou biopsii delozniho cipku pri bezne gynekologicke prohlidce. Na internetu jsem cetla a zhrozila se, ze pry se to bezne na gynekologii deje - doktor/ka se rozhodne to udelat a ani pacientku predem neinformuje. Jaka je bezna praxe? Ja mela za to, ze na gynekologii se standardne v ramci prevence dela ster z cipku, jen se vatickou setre. Biopsie uz je invazivni, tzn. odstipne se kus tkane a posle na rozbor. Nikdy by me nenapadlo, ze tohle nejaky doktor udela bez toho aniz by se predem zeptal na souhlas, prece jen je to zasah do tela. Ja na gynde uz dele nebyla a ted se znovu chystam ale co si vzpominam tak se mi take 1-2× stalo ze me tohle vsetreni cipku dost bolelo a i jsem krvacela. Coz si myslim by po jemnem setreni cipku tycinkou bolet nemelo. Setkaly jste se s tim nekdo ze doktor si udela svevolne biopsii a nic neoznami dopredu? Na te gynde se mam na to ptat nebo dopredu rict ze to nechci? :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
47
29.8.21 06:50

:roll: Ne, nesetkala. Si to s lékařem domluv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5495
29.8.21 06:53
@lucynka.m píše:
Ahoj,zajimaly by me vase zkusenosti s nevyzadanou biopsii delozniho cipku pri bezne gynekologicke prohlidce. Na internetu jsem cetla a zhrozila se, ze pry se to bezne na gynekologii deje - doktor/ka se rozhodne to udelat a ani pacientku predem neinformuje. Jaka je bezna praxe? Ja mela za to, ze na gynekologii se standardne v ramci prevence dela ster z cipku, jen se vatickou setre. Biopsie uz je invazivni, tzn. odstipne se kus tkane a posle na rozbor. Nikdy by me nenapadlo, ze tohle nejaky doktor udela bez toho aniz by se predem zeptal na souhlas, prece jen je to zasah do tela. Ja na gynde uz dele nebyla a ted se znovu chystam ale co si vzpominam tak se mi take 1-2× stalo ze me tohle vsetreni cipku dost bolelo a i jsem krvacela. Coz si myslim by po jemnem setreni cipku tycinkou bolet nemelo. Setkaly jste se s tim nekdo ze doktor si udela svevolne biopsii a nic neoznami dopredu? Na te gynde se mam na to ptat nebo dopredu rict ze to nechci? :roll:

No rekla bych, ze dr.kdyz k takovu zakroku dojde tak to nedela z nejakeho pleziru, ale ze vidi neco spatneho primo na tom cipku, ster se bere pri pravidelnem vysetreni, kdy dle me se nevidi sz tak nic patologickeho. Spise nez te krve a bolesti bych se bala co mi najde a rozhodne bych to neodmitala..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2126
29.8.21 07:21

Slyším poprvý, že by to doktor dělal bez toho aniž by informoval pacientku, ale pokud to tam je - určitě k tomu měl nějaký důvod - a v tu chvíli by mi bylo nějaký slabý krvácení úplně jedno a jen nych doufala v dobrý výsledek. Odmítnutím vyšetření se nemoci nevyhneš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25891
29.8.21 07:24

Ne, to je nejspis nesmysl, k biopsii musi byt souhlas( obecne, nevim jak to je zrovna konkretne na gynde). Mozna bys nemela verit vsemu, co se pise na internetu. Druha vec je, ze se to dela kvuli zdravi pacientky, ne z rozmaru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17185
29.8.21 07:27
@lucynka.m píše:
Ahoj,zajimaly by me vase zkusenosti s nevyzadanou biopsii delozniho cipku pri bezne gynekologicke prohlidce. Na internetu jsem cetla a zhrozila se, ze pry se to bezne na gynekologii deje - doktor/ka se rozhodne to udelat a ani pacientku predem neinformuje. Jaka je bezna praxe? Ja mela za to, ze na gynekologii se standardne v ramci prevence dela ster z cipku, jen se vatickou setre. Biopsie uz je invazivni, tzn. odstipne se kus tkane a posle na rozbor. Nikdy by me nenapadlo, ze tohle nejaky doktor udela bez toho aniz by se predem zeptal na souhlas, prece jen je to zasah do tela. Ja na gynde uz dele nebyla a ted se znovu chystam ale co si vzpominam tak se mi take 1-2× stalo ze me tohle vsetreni cipku dost bolelo a i jsem krvacela. Coz si myslim by po jemnem setreni cipku tycinkou bolet nemelo. Setkaly jste se s tim nekdo ze doktor si udela svevolne biopsii a nic neoznami dopredu? Na te gynde se mam na to ptat nebo dopredu rict ze to nechci? :roll:

Kolik ti je let? Je zcela normalni s lekarem mluvit. Cokoli lekar dela, nedela to bez tveho vedomi, ale dopredu te informuje.
Pokud nekomunikujes s lekarem ty, nebo on s tebou, je to spatne.
A bezduvodne se biopsie cehokoli nedelaji :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8571
29.8.21 08:14

Tak moje doktorka vždycky řekne něco jako „odebereme prevenci“, nevím, zda je to stěr nebo odebrání vzorku na biopsii a upřímně je mi to i jedno, nedělá se to pro potěšení lékaře (spíš si myslím, že je to jen stěr). A vždy mě upozorní, že po prohlídce můžu lehce špinit, stalo se mi asi jednou nebo dvakrát, není to nic nenormálního ani bez odebírání vzorků. Přijít jako pacientka se zanedbanou prevencí a hned ve dveřích hlásit, co všechno si od lékaře nepřeješ není nejšťastnější přístup. Normálně se ptej :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
303
29.8.21 08:57

Ja jsem biopsii cipku prodelala, je to uz par let. Vysly spatne vysledky cytologie ze steru, tak si me doktor pozval na odber tkane. Vsechno mi vysvetlil a pak mi takovyma dlouhyma klestickama (jako pinzeta s ostrym koncem) odstipnul kousek cipku. To samo o sobe ani nebolelo, ale pak mi tam dal dezinfekci a to jsem malem vylitla z kresla. Jeste cestou domu jsem se kroutila a bolelo to a stipalo cely den. Nemyslim si, ze jde udelat biopsie bez toho, ze by o tom pacientka nevedela, rozhodne nejde o bezne vysetreni a ja bych to teda rozhodne poznala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.8.21 09:24
@lucynka.m píše:

On ten kartacek na ster, je takovy tvrdsi. Byla jsem na kontrole v zacatku tehotenstvi a doktor rikal, ze ster delat nebude, ze bych mohla krvacet.
Neni to zadne jemne setreni tycinkou.

• Citovat
  • Nahlásit
6562
29.8.21 09:42

Na ten kartáček musí nabrat buňky ze sliznice, ne jen pošmrdlat vevnitř. Vlastně ti to trochu odře, takže to pak může krvácet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
57
29.8.21 09:42

Přesně jak píše anonymní tulipán. Stěr na cytologii se nedělá vatičkou, ale kartáčkem, škrábe to a například já potom i špiním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29.8.21 10:08

Biopsie se dělá jen pokud je k tomu důvod (jinak by to vlastně ani pojišťovna neproplatila). Tzn jestli ti vyjdou špatně výsledky stěru (ne opravdu se nedělá vatovou tyřinkou, ale kartáčkem jako na řasenku a to může bolet i krvácet), tak potom jsi teprve pozvana na další vyšetření-na biopsii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3250
29.8.21 11:05

Nevěřím, že by tě o tom lékař neinformoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17971
29.8.21 15:45

Opravdu se rozhořčuješ a emocně rozdmýcháváš nad něčím, co si někde četla na internetu?

A věříš na placatou zemi?

Ne, fakt ti gynekolog jen tak nedělá biopsii na první dobrou.

Ale jako jestli ti vyjdou špatně stěry a ty pak nepůjdeš na biopsii, tak buď té lásky a na rakovinu čípku umři doma a bez využití zdravotnictív, když si mohla normálně včas řešit věci tak jak se řeší - tedy dalším vyšetřením - biopsií a adekvátní zásahem včas,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
29.8.21 16:26

Dekuji vsem za reakce. No, samozrejme neverim jen tak vsemu co se na internetu pise ale videla jsem to z vicero zdroju, proto se snazim si informace overit. Biopsii pokud by byl spatny nalez po steru se samozrejme nebranim, jen bych to nerada podstupovala jen tak v ramci prevence podle toho, jak se zrovna doktorovi zamane. Nepsala jsem, ze se za kazdou cenu branim biopsii, jen v tom smyslu, ze bych nerada ji absolvovala kvuli prevenci. Pri te bezne cytologii by se snad melo poznat jestli tam nejake zmeny jsou a jestli je dalsi vysetreni potreba. Prave proto jsem se ptala na vase zkusenosti, s cim jste se setkaly. Dokazu si totiz i predstavit ze nekdy to treba doktor i udela (v dobrem umyslu) jen proto, ze se treba casto setkava s nejakym spatnym nalezem a chce to nejak proaktivne resit. Rada bych se vyhnula invazivnim technikam i kvuli planovani ditete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat