Nevyzrálost, škola a asociální chování

Anonymní
23.3.10 16:58

Nevyzrálost, škola a asociální chování

Po dlouhých letech čekání se mi narodila holčička, v cca 35 týdnu. Byla kříšená. V motorice od malička pomalejší. Proto jsme chodily na neurologii. Do tří let se zdálo všechno v pořádku, ale s nástupem do školky se objevily první problémy. Neuměla se zařadit do kolektivu, některé děti ji trochu šikanovaly a ona začala „oplácet“ . Schovaná hračka, bota nebo něco podobného. V té době jsme začali navštěvovat psycholožku a PPP. Diagnoza zněla mozková nevyzrálost. Všichni se tvářili, že se nic neděje, že se to srovná. Ale nesrovnalo. Sice máme papír z PPP na úlevy, ale to věc neřeší. A čtvrtá třída, to je peklo. Zatím to jakž takž šlo. Ale teď se to strašně zhoršilo. Stále marodí, je hrozně vyčerpaná a totálně zablokovaná. Vždycky má dobré období a pak najednou konec. Jako kdyby v mozku cvaknul vypínač. A neumí nic. Je to začarovaný kruh. Ze školy přijde strašně unavená a usne. Taky je teď pořád nemocná. Musíme dohánět a tak je to pořád dokola. Doma se s ní připravuji na každou hodinu, ale vůbec to není vidět. Udělá matematiku bez chyby a druhý den z té samé látky přinese za pět. A nebo naopak. Přinese pětku. Já jí dám vypočítat obdobné příklady doma a má je téměř bez chyby. Ještě víc se to projevuje v sociálních oblastech. Doma je to upovídaná holka , ale všude jinde našpulený bubák. Neumí se projevovat před cizími lidmi. A úplně nejhorší jsou ty její záchvaty vzteku. Většinou kombinace únavy a nechuti udělat něco, co chci já. To pak křičí, nadává nám, bouchá dveřmi, věcmi, no je prostě úplně mimo. Někdy pomůže pevné objetí. Někdy nic. Pak chodí, brečí a omlouvá se nám. No a teď ten největší problém. Vůbec nechápe, že když něco provede, bude za to následovat trest. Dneska volala paní učitelka, že ukradla spolužačce peníze. Nebylo to poprvé. Podobnou situaci jsme řešily před dvěma lety. Ví, že nesmí lézt do mých věcí, natož do cizích. Ví, že nesmí nikomu nic brát, ale stejně to udělala. Když něco udělá špatně, povídáme si o tom. Vysvětlím jí, co udělala špatně a jaký za to bude trest a ten trest dodržím. Ale ona si prostě myslí, že je to všechno jen jako,že stačí říct promiň, já už to nikdy neudělám a problém zmizí. Já tady brečím u počítače a ona si v pokoji bezstarostně prozpěvuje. S paní učitelkou jsme se dohodly, že počkáme na závěry vyšetření PPP a pak budeme řešit další. Naznačovala, že bychom měli zvážit speciální školu. Já prostě nevím, bojím se, že se tam přestane snažit úplně, že se chytne nějaké party. Strašně bych jí chtěla pomoci, ale nevím jak. Omlouvám se za inko a román. A.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

6336
23.3.10 17:29

Ahojky… nechci to rozepisovat vse tady, tak mi kdyz tak pisni SZ :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.3.10 17:59

A zvážit domácí školu, to bys nemohla :think: Je to těžké rozhodování.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JVP
569
23.3.10 18:13

Ahoj, já tedy nevím, jestli domácí škola je úplně nejlepší řešení, ale v krajním případě se jistě zvažovat dá. Jako krajní řešení to vidím v tom, že by se problémy neřešily, ale vlastně spíš jen odsouvaly :nevim: Co změnit psychologa? Nebo navštívit psychiatra - nebo speciálního pedagoga (etopeda)? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.3.10 19:04

JVP, souhlasím, že je to krajní řěšení, akorát mě to tak napadlo, když jsem četla o té únavě, že by se výuka dala rozplánovat podle jejích aktuálních potřeb :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1411
23.3.10 19:15

Je otázka, jestli stačí vyšetření v PPP nebo by to chtělo nějakou dlouhodobější spolupráci s dětským psychologem. Taky bych zvážila, jestli se jí ve škole líbí, jestli tam má kamarády. Nechat jí frustrovat neúspěchy za které vlastně ani nemůže, asi není dobře, na druhou stranu naprosto chápu, že se ti nechce jí dát do zvláštní školy. Co jí pořídit asistenta?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JVP
569
23.3.10 19:24

Pozor na termíny-speciální škola není zvláštní :evil: Pořídit asistenta není rozhodně jednoduché :think: ani levné, bohužel… Popsané problémy mi přijdou dost závažné a samotný psycholog to zvládne asi těžko :-?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.3.10 21:44

Moc děkuju za reakce. Příští týden jsem se objednala k paní učitelce. Zaurguju PPP a po výsledcích testů a konzultaci s nimi, uvidím, co dál. Musím nejdřív nechat proběhnout to testování. Kdyby jí testy udělal někdo jiný, PPP je nemusí uznat. Už jsem to jednou zažila. V tomhle období vůbec nedokážu odhadnout za co může „diagnóza“ a za co ona sama. Na kolik je schopná svoje chování ovládat. Je teď taková zvláštní a já nevím jak jí pomoct. A navíc je na svůj věk hodně veliká, takže ji každý automaticky bere za starší a diví se těm jejím reakcím.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama