Nezadaná žena zmrazení vajíček

Anonymní
2.2.20 16:28

Nezadaná žena zmrazení vajíček

Ahoj všem, nemáte některá zkušenost s tzv „social freezing“? Jde o zamrazení vajíček ve věku, kdy se ještě nějaká odebrat dají pro případ, že nemá žena partnera a pokud by v budoucnu našla, nemusela by už mít tolik svých vajíček/tak kvalitních. Nepodstoupila jste to některá a případné kde? Je to dost peněz a bohužel partnera, který chce děti, jsem za svých 30 let života nenašla, s tím nic nenadělám. Ale toužím po tom vidět svou DNA namíchanou s milovaným člověkem, nechci darovaná vajíčka apod - to je myslím celkem přirozené. Proto to zvažuji, AMH mám hraniční, prý už za rok by mohl být problém. Ještě mě napadá, když se toto podstoupí, těch vajíček je vlastně v těle pak ještě méně, je to tak? Čili možnosti přirozenému otěhotnění to může dost zavařit? :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

22120
2.2.20 16:30

Žena se, myslím, rodí s určitým počtem vajíček. Takže ano, podstoupíš zákrok a vajíčka ti ubudou. Lounová se někde v Novinkách chlubila, že má zamražíno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1124
2.2.20 16:34

No zas tak ti to nezavaří přirozeně otěhotnět, když ti vezmou třeba 10-20 vajíček a ty máš v těle tisícovky..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3108
2.2.20 16:52

Zensky se rodi asi se sesti miliony vajicek. Behem zivota jich samozrejme ubyva, na prahu dospelosti jich byva v průměru 500 tisic. Takze kdyz ti jich po hormonalni stimulaci odeberou 10,20, tak te to fakt na prirozenem otehotneni neohrozi. To jsou akorat nesmysly tady z epipi. Deset najednou ti jich kazdy mesic zanika i normalne.. Zkušenost s tim nemam, jenom s ivf s partnerem. Ale myslim, ze ti vajicka uschovaji asi ve vsech carech, za penize samozřejmě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1152
2.2.20 17:22

Přirozeně se v každém cyklu uvolňuje vajíček několik, ale jen jedno, resp. jeden folikul dozraje, jeho prasknutím ostatní zanikají. Jestli se nemýlím, IVF neumí nastimulovat další vajíčka ze zásoby ve vaječníkách, umí jen zabránit prasknutí dominantního folikulu a napomoci dozrání těch již uvolněných vajíček. Takže budoucí přirozené otěhotnění neohrožuje. Mražení vajíček má bohužel horší výsledky než mražení celých embryí, ale u hraničního AMH asi má smysl to aspoň zkusit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49140
2.2.20 17:51

K celému tomu chodu těla a procesu stimulace… v každém cyklu ženě začne dozrávat několik desítek vajíček (plus jich další tisíce odumírají „jenom tak“). Většinou jen jedno z nich dozraje, aby bylo oplodnění schopné, ostatní ten proces začnou, ale zaniknou. Stmulace spočívá v tom, že dodá tělu více hormonů, takže z těch vajíček, co by jinak zanikla, jich dokáže dozrát více. Tudíž v cyklu se stimulací jich z těla „odchází“ podobné množství jako v přirozeném, akorát je jich více „zachráněno“. V tomto ohledu bych se stimulace nebála. Opačná věc ovšem je, že kde nic není, ani smrt nebere, tudíž pokud už má žena vajíček málo (čemuž by odpovídalo to hraniční AMH - otázka je, co je hraniční, někteří doktoři dělají bububu při hodnotě 1 a míň, navíc AMH samo o sobě je ukazatel, ale realita mu dá kolikrát na frak), prostě pokud je jich málo, nelze od stimulace ani tak čekat zázraky a vajíček se podaří získat třeba jenom pár, z čehož použitelných jich může být ještě podstatně méně…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.2.20 17:12

Mockrát všem děkuji za příspěvky, to by bylo fajn, kdyby ta stimulace napomohla i tomu dozrání těch ostatních vajíček, které vlastně jinak zaniknou. Tím by se snad nic moc nedělo. Hraniční AMH jestli může být u každé laboratoře jiné, toť otázka. Já mám v tom papíru uvedeno myslím normální hranice od 1,27 a já mám 1,28. I dle ultrazvuku to prý tak odpovídá, že prostě nemám otálet (jenže když k tomu není chlap, který chce se mnou děti, co zmůžu). Některé CARy to opravdu nabízejí, jen tu asi nemá nikdo konkrétní zkušenosti, že? :oops: to je škoda, recenze celkem na toto téma se mi špatně hledá. I tak díky za reakce :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
49140
4.2.20 17:22

Tak 1,27 opravdu není tragédie, ale jasně, asi kdo ví, jak to bude vypadat za pár let, že… Pokud do toho chceš jít, infomovala bych se ve vybraných CARech. Ten proces sám o sobě je identický s klasickým IVF až do okamžiku (ne)oplodnění vajíček, tahle by prostě rovnou zamrazili. Respektive trvala bych na vitrifikaci, nikoliv starší metodě kryokonzervaci, ta je sice o dost levnější, ale až 90 % vajíček při ní nepřežilo rozmražení, vitifikace je mnohem šetrnější. Pokud si to jako samoplátkyně uhradíš, neměli by snad mít problém, není to nic protizákonného. A sami by ti měli vysvětlit podmínky a podrobnosti, co, proč, jak, ceny se můžou v jednotlivých centrech různit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
309
6.2.20 02:00

Ty jo, tak to jsem vůbec neznala (to AMH, Social freezing jsem už slyšela), o tom si musím něco přečíst. Ale tedy z krátkého googlení mě taky bere, jak mají všechna centra jiné hodnoty… :roll: Našla jsem studii, kde ty tvoje hodnoty odpovídají biologickému věku 40 let, takže proto na tebe asi tlačí, ať nečekáš - na druhou stranu, obvykle to znamená menopauzu až za 5-10 let, takže tragédie to asi nebude. Jen jsem tedy nevyčetla, jestli to nějak klesá konstantně, či se to dá zpomalit (třeba HA, že by se ta vajíčka neplýtvala nadarmo - ale to nevím, jestli to tak funguje - no, asi ne, jinak by to tak dělal každý)…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49140
6.2.20 03:04

@listento ono obecně dneska už je AMH považováno za ne až tak úplně vypovídající faktor. Když to vezmu jenom u sebe, tak byl schopen během tří let udělat veletoč 0,7 - 0,16 - 0,8 (stejná laboratoř, těch 0,16 jsem měla ve 34 letech) a doktoři se ničemu nedivili, prý už tomu nepřikládají nijak zásadní význam a to, že nemůže zase stoupat, už je vyvráceno. A další čtyři roky poté, s normálním cyklem jsem přirozeně otěhotněla, takže tak. Čímž neříkám, že je všecko děsně v poodě a dá se na to dalších deset let kašlat, obecně by to nižší AMH spíš měl být signál pro to, s otěhotněním už moc nečekat, takže zakladatelčiny úvahy jsou na místě. Zas to ale není něco, kvůli čemu by neměla dlouhé noci spát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.2.20 16:34
@ugluk píše:
@listento ono obecně dneska už je AMH považováno za ne až tak úplně vypovídající faktor. Když to vezmu jenom u sebe, tak byl schopen během tří let udělat veletoč 0,7 - 0,16 - 0,8 (stejná laboratoř, těch 0,16 jsem měla ve 34 letech) a doktoři se ničemu nedivili, prý už tomu nepřikládají nijak zásadní význam a to, že nemůže zase stoupat, už je vyvráceno. A další čtyři roky poté, s normálním cyklem jsem přirozeně otěhotněla, takže tak. Čímž neříkám, že je všecko děsně v poodě a dá se na to dalších deset let kašlat, obecně by to nižší AMH spíš měl být signál pro to, s otěhotněním už moc nečekat, takže zakladatelčiny úvahy jsou na místě. Zas to ale není něco, kvůli čemu by neměla dlouhé noci spát.

To už jsem tu také někde našla, že to AMH teda někdo měl takhle „skákavé“. Což by byla dobrá zpráva, jenže nikdo už nepsal, jestli i na ultrazvuku viděli třeba víc vajíček, to dle mne možné není. :(
Každopádně ano, trápí mě to, o antikoncepci jsem teda nepřemýšlela, ta by mi to mohla spíš rozhodit, navíc myslím, že i kdyby žena brala X let v kuse HA, třeba ve 45 ji přestala brát, stejně bude mít menopauzu, ne? Neznamenalo by to, že v tom věku bude mít ještě 20 let čas na děti. Aspoň myslím :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
49140
7.2.20 19:14

Přesně tak. Ono těch vajíček dozrává jen minimum, naprostá většina odumře „jenom tak“, prostě pokročilejším věkem. Plus kvalita vajíček s věkem klesá, prostě když se odebere deset vajíček dvacítce, budou na tom výrazně lépe než pětačtyřicítce, i když nemusí být ještě v menopauze, ale šance na kvalitní vajíčko je tam mnohonásobně nižší. Nezávisle na tom, zda brala antikoncepci nebo ne. Žena se rodí s několika STOVKAMI TISÍC vajíček, s příchodem menopauzy už žádná v zásobě nemá, i když ovulací měla sotva pár SET.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
716
7.2.20 19:21

Zakladatelko počítej ale na 20 zamražených vajíček pouze jednu blastocystu vhodnou ke KET.
Bohužel tak to je… Většina z nich je po rozmražení neoplodnitelná i při ICSI zdravé spermie a další pak vždy nedosáhnou stádia blastocyst.
Dělá se to většinou jako nouzové řešení před onko léčbou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49140
7.2.20 20:56

@Pajik 76 já myslím, že tohle platilo léta při kryokonzervaci, ale metoda mražení pomocí vitrifikace tuhle statistiku ohromně zlepšila. S kryokonzervací se říkalo, že mrazit samotná vajíčka má smysl pouze v těch krizových situacích typu onkoléčba, ale samotné social freezing doznalo pravého rozmachu právě s příchodem metod umožňující mnohem úspěšnější rozmražení, nebo se mýlím a ta 5% naděje je studií z hodně nedávné doby?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
716
8.2.20 11:56

@ugluk A jo, to je fakt, že se už vitrifikuje. Ta věda letí… Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama