Nezahájení stavby do 4 let - uplatňovány úroky, jak dodanit

509
8.1.21 10:33

Nezahájení stavby do 4 let - uplatňovány úroky, jak dodanit

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně si uplatňovala úroky ze stavebka, ale nyní se rozhodli stavbu vůbec nezahájit (nemají ani stavební povolení). Jak jsem se dočetla stavbu je nutné zahájit do 4 let od získání úvěru. A teď k otázce, do které kolonky daňového přiznání se to uvádí, aby dodanila (vrátila) zpětně?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
74277
8.1.21 10:57

@aledud Mám pocit, že ostatní příjmy, ale každopádně je to její problém a nikoliv tvůj, ne?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
509
8.1.21 11:10

Jasně ona sama si musí podat daňové přiznání, ale víme jak to je se zaměstnanci… Ostatní příjmy by to mohly být, kdysi jsem tak myslím dodaňovala zrušené životko.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74277
8.1.21 11:22

@aledud No, právě protože víme, tak je lepší se do toho nemíchat, neb každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán…

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
509
8.1.21 11:29

Svatá pravda :D

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6451
8.1.21 11:59

@aledud tak jí řekni, že nevíš, ať si to pořeší na FÚ. Jsem taky tak „hodná“ a pak nedělám nic jiného než odpovídám na dotazy, které nemají s mou prací nic společného. Ale kdyby jsi přece jen chtěl abýt „hodná“, tak je to přímo uvedeno v §15
Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v § 4b odst. 1 písm. b), u něhož nebude splněna podmínka zahájení výstavby bytové potřeby do 4 let od okamžiku nabytí pozemku, nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl v příslušných letech z důvodu zaplacených úroků z úvěrů základ daně snížen.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10743
8.1.21 12:11

@j.a.n.i1 @Hanula1212 Mohu jednu OT otázku (když vidím, že reagují ti správní a znalí lidé)? Je zaměstnavatel povinen doručit po ukončení pracovního poměru zaměstnanci stravenky, za které měl srážku, ale které si sám nevyzvedl? Podle mě musí učinit pokus o doručení zápočťáku (ten se v tomto případě vrátil nevyzvednutý), ale nemusí posílat jako cennou zásilku stravenky (obzvlášť když ví, že na uvedené adrese nikdo nepřebírá a jinou ten člověk neuvedl), resp. nemůžu nikde najít nic o tom, že by to udělat musel. Ale když se ty stravenky vrátí do firmy, musí účetní po nějaké době nevyzvednutí automaticky tomu člověku vrátit strženou částku, nebo jak to je správně?
Jde o pidizaměstnavatele, který má jednu externí účetní, která mu říká, ať to neřeší.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
509
8.1.21 12:14

Stravenky neposílám, zavolám a musí si je vyzvednout osobně zaměstnanec sám oproti podpisu.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
509
8.1.21 12:14

@Hanula1212 Moc děkuji.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6451
8.1.21 12:31

@zrcadlo omlouvám se, ale zatím jsem díkybohu nemusela řešit, takže netuším. Ale asi bych taky neposílala.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10743
8.1.21 13:09
@aledud píše:
Stravenky neposílám, zavolám a musí si je vyzvednout osobně zaměstnanec sám oproti podpisu.

A kdyby to neudělal? V tomto případě ten zaměstnanec odjel neznámo kam, na trvalém bydlišti se nezdržuje a poštu tam nepřebírá, telefony nezvedá, na e-mail reagoval, že se toho a toho dne staví a neudělal to, na další už nereaguje.
Takže teď má zaměstnavatel v pokladně stravenky s omezenou platností a účetní srazila srážku a nejradši by to vyřešila tak, že si předávací protokol zaměstnavatel podepíše sám, stravenky si utratí a nebude nic řešit. A mě (nejsem mzdovka) se zeptal, jestli nevím, jak je to tedy úplně čistě a správně, je to poctivec a bojí se kontroly úřadů ;)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6451
8.1.21 13:20

No a kdyby to tak zaměstnavatel udělal a v případě, že by zaměstnanec přišel, tak by mu dal místo toho peníze?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10743
8.1.21 16:06
@Hanula1212 píše:
No a kdyby to tak zaměstnavatel udělal a v případě, že by zaměstnanec přišel, tak by mu dal místo toho peníze?

No to on právě neví a nechce, proto se ptám :) Já když to vezmu čistě z laického pohledu, tak by ta účetní měla tomu zaměstnanci vrátit srážku, udělat nějakou opravu v tom, co se odečítá z daní (aby si zaměstnavatel neuplatnil v daních něco, co nenastalo), a stravenky by se vrátily, resp. by se objednalo o to míň a daly by se někomu jinému (ale to by se muselo udělat včas, protože mají omezenou platnost).
A to právě vůbec netuším, jestli je někde dáno nebo doporučeno, jak dlouho by se mělo zaměstnanci čekat na to, zda přijde a bude se o to zajímat (protože stravování se v podstatě má poskytovat dopředu na ten měsíc, kdy se pracuje, i když většina firem dává stravenky zpětně).
Já být jím, tak ty stravenky dám další měsíc někomu jinému, a pokud jeho účetní nechce nic vracet a řešit to daňově (asi s tím je vopruz), tak ať mu ty peníze kdyžtak dá z pokladny, ale reálně ze svého. Ale on je šťoura a chce vědět, jak je to správně. :mrgreen:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74277
8.1.21 16:49

@zrcadlo Jak je to správně nevím, ale já bych mu doporučeně sdělila, že si je má vyzvednout, mrskla bych je do šuplíku a pokud si přijde - dostane je, nepřijde, zůstanou v šuplíku. A to, že mezitím propadnou je zaměstnance starost.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat