Nezákonné chování zaměstnavatele

Anonymní
16.3.21 17:48

Nezákonné chování zaměstnavatele

Dobrý den, potřebovala bych poradit kamarádce. Momentálně pracuje v uzavřené prodejně, kde jí koncem dubna konci smlouva. Našla si novou práci, od prvního dubna, ale vypadá to, že současný zaměstnavatel ji k prvnímu nepustí. V současnosti totiž pracuje “zadarmo”. Zaměstnavatel si pro ni vymyslel jinou práci, kterou denně, celé měsíce vykonává na pracovišti a na výplatnici jí píše překážky, aby její mzdu dostal zpět od státu. Podle mě je jeho chování nelegální a pokud chce dostávat na zaměstnance peníze, nemají tito chodit každý den do práce. Můžete mi prosím poradit, jak by kamarádka mohla postupovat, pokud ji zaměstnavatel skutečně nepustí? Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2102
16.3.21 17:55

Pracovni smlouvu musi dodrzet obe strany. Jestli se zamestnavatel nechce domluvit, tak nemusi.. kamaradka muze do nove prace nastoupi bez ohledu na starou smlouvu a neprijit…pak bude mit neomluvene absence a zamestnavatel ji propusti tzv na hodinu, bude to mit v zapoctaku, ale to je jedno, kdyz uz bude v nove praci, je mozne, ze tam muzou byt nejake nasledky, jestli mu tim zpusobi nejakou skodu nebo tak…ale ja jsem osobne proti temhle vecem…nekdy to tak vyjde, ale nemuze slibovat novou praci, kdyz neni dohodnuta v soucasne… jestli chodi do prace, ale oficialne do ni chodi, tak se mela kvuli tomu ohradit hned..co se ji mohlo stat? Vyhodili by ji? :D (promin).. jestli se ji neco nezda, at se obrati na mistni inspektorat prace, taky muze na urad, ktery nahrady vyplaci…, ale tam nevim, jestli ti podnikatele nedostavaji prispevky na zamestnance, at jsou doma, nebo ne, oni to maji jako nahradu za to, ze nevydelavaji a je fuk, jestli chodi zamestnanec denne zametat, nebo je doma

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1409
16.3.21 17:57

No hlavne, pokud ma prekazky v praci, tak bych zustavala doma a nepracovala zadarmo a on si to mozna zamestnavatel rozmysli.

Edit. myslela jsem, ze pokud zamestnanec pracuje, tak stat mzdu pouze dorovnava. Tady zrejme od zamestnavatele nic nedostava a nema co ztratit. Pokud se mylim, tak se omlouvam. Tehle problematice prilis nerozumim.

Příspěvek upraven 16.03.21 v 18:01

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75834
16.3.21 18:01

@Melodie91 No, jelikož je oficiálně na prekazkach, tak tezko muze zpusobit nejakou skodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2102
16.3.21 18:03
@j.a.n.i1 píše:
@Melodie91 No, jelikož je oficiálně na prekazkach, tak tezko muze zpusobit nejakou skodu.

To je ted, od 1.4., kdy by jako neprisla, uz na prekazkach byt nemusi…, ale rikam, ja nevim, jak to funguje, vim, ze tady uz nejaka diskuze urcite byla, na tohle tema..kdyz nekdo neprijde do stare prace a jde rovnou do nove..mozna by si to mohla zakladatelka najit :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3543
16.3.21 18:10

Moje sestra to takhle udělala. Starý zaměstnavatel ji nechtěl o měsíc dříve pustit, I když jí dával najevo, jak je neschopná apod…

Dostala od starého zaměstnavatele okamžité ukončení pracovního poměru (zvlášť hrubé porušení pracovní smlouvy) a věděla, že v průběhu příštích 6 měsíců nesmí na pracák. No ta změna jí za to stála, takže teď zpětně můžu říct, že se ten risk vyplatil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
16.3.21 18:10

Konci ji smlouva a nema ji prodlouzenu? Tak ke 1.4.2021 jiz neni zamestanana. Nahlasila bych to rovno na zdravku a socku hned toho 1.4., aby mnel problem, kdyz takto nacerno bere penize… bohuzel neni to prvni zamestnavatel, co takhle okrada.. :(

Zkusila bych jeste nejaku poradnu na internete - pravnicke kancelare se specializaci na pracovni pravo, kde zdarma anebo za treba 100kc umi fundovane pomoct jak postupovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1409
16.3.21 18:13
@Justyne píše:
Konci ji smlouva a nema ji prodlouzenu? Tak ke 1.4.2021 jiz neni zamestanana. Nahlasila bych to rovno na zdravku a socku hned toho 1.4., aby mnel problem, kdyz takto nacerno bere penize… bohuzel neni to prvni zamestnavatel, co takhle okrada.. :(Zkusila bych jeste nejaku poradnu na internete - pravnicke kancelare se specializaci na pracovni pravo, kde zdarma anebo za treba 100kc umi fundovane pomoct jak postupovat.

Konci ji na konci dubna. Nezamestnana je az od 1.5.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 18:30

Řekla bych že odcházím a hotovo. A pokud nebude ochotný se domluvit tak normálně pohrozit nahlášení na inspekci ty překážky. To co dělá je totiž nezákonné. Pokud má překážky tak nemá v práci co dělat, překážky znamená že zaměstnanec NEPRACUJE. Zaměstnavatel je pěknej vychcánek a podvodník. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
793
16.3.21 18:30

Hele tak pokud má kamoska práci už domluvenou, tak muže smlouvu porušit, tím pádem by dostala od bývalého zaměstnavatele áčka a pokud by s tím v dalším zaměstnání počítali, tak nástup do nového zaměstnání áčka ruší. Já to tak udělala. Nedodržela jsem výpovědní lhůtu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 18:33
@Anonymní píše: Řekla bych že odcházím a hotovo. A pokud nebude ochotný se domluvit tak normálně pohrozit nahlášení na inspekci ty překážky. To co dělá je totiž nezákonné. Pokud má překážky tak nemá v práci co dělat, překážky znamená že zaměstnanec NEPRACUJE. Zaměstnavatel je pěknej vychcánek a podvodník. :nevim:

Já to právě vidím úplně stejně. Nemám o něm dobré mínění a novou práci bych si kvůli němu rozhodně utéct nenechala.

• Citovat
  • Nahlásit
17508
16.3.21 20:00

A tu mzdu dostává od zaměstnavatele jak? Bokem na ruku?

V případě pracovní neschopnosti by na tom byla jak? Když je teda na překážkách…

Tak má možnost se dohodnout. Na zaměstnance ve výpovědní lhůtě nejsou dotace. Nevím jak by to zaměstnavatel pobral, pokud by sepsali dohodu o ukončení k poslednímu dubnu.

Jak už bylo psáno, může dát neomluvenou absenci. Vymáhání nějakých nákladů spojených s jejím odchodem je sci-fi, jednak kvůli těm překážkám a druhak pochybuju, že by na to měl zaměstnavatel koule. Nástupem k novému zaměstnavateli se v zápočťáku tato informace ruší.

No a řešením je nahlásit to na inspektorát práce a nebo na UP na to snad mají nějakou infolinku, ale to nevím přesně.

Docela by mě zajímalo, jak by se třeba řešil pracovní úraz…v tomhle případě

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 20:29

@Cattus má normálně výplatnici se mzdou. Na výplatnici je 0 odpracovaných hodin, všechno vede jako překážky a náhrady, aby si to pak nechal proplatit.

• Citovat
  • Nahlásit
90
16.3.21 20:34
@Cattus píše:
A tu mzdu dostává od zaměstnavatele jak? Bokem na ruku?Docela by mě zajímalo, jak by se třeba řešil pracovní úraz…v tomhle případě

Mzdu dostává normálně od zaměstnavatele, akorát to má ve výplatnici uvedené jako překážky. Ale zaměstnavatel celou tuhle částku na ni dostává, nebo aspoň větší část, teď si nejsem jistá tím poměrem. Takže pro něj pracuje a on to naúčtuje státu. Pro ni je to vlastně jedno, částka bude podobná jako normálně, ale zaměstnavatele to nic nestojí. Pracujou pro něj lidi zadarmo, jasně že se mu to líbí.

Pracovní úraz mít nesmí, nebo by to prostě musela zamlčet, teda lépe řečeno zaměstnavatel. Leda by ji podplatil. Oficiálně nic takového být nemůže když uplatňuje podporu na to že zaměstnanec nemůže být v práci :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15196
18.3.21 18:34
@Anonymní píše:
Dobrý den, potřebovala bych poradit kamarádce. Momentálně pracuje v uzavřené prodejně, kde jí koncem dubna konci smlouva. Našla si novou práci, od prvního dubna, ale vypadá to, že současný zaměstnavatel ji k prvnímu nepustí. V současnosti totiž pracuje “zadarmo”. Zaměstnavatel si pro ni vymyslel jinou práci, kterou denně, celé měsíce vykonává na pracovišti a na výplatnici jí píše překážky, aby její mzdu dostal zpět od státu. Podle mě je jeho chování nelegální a pokud chce dostávat na zaměstnance peníze, nemají tito chodit každý den do práce.

Jestli je na překážkách na straně zaměstnavatele, tak nechodit do práce.

Ovšem - nechápu, proč si nové zaměstnání dohodla od 1. dubna, když věděla, že volná bude až od 1. května. To se měla poradit předtím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat