Reklama

Nezkolaudovaný byt - příspěvek na bydlení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

eNesiss
Kecalka 123 příspěvků 11.01.17 15:38
Nezkolaudovaný byt - příspěvek na bydlení

Zdravím maminky :)
Mám dotaz ohledně příspěvku na bydlení. Před dvěma měsíci, tedy ještě v říjnu jsem bydlela v jiném bytě kde nebyl problém a pobírala jsem příspěvek na bydlení. Od listopadu jsem se přestěhovala do většího a čerstvě zrekonstruovaného bytu s tím, že jsem vše na sociálce doložila, oběhala, zařídila.. ALE už v prosinci mi nepřišel příspěvek na bydlení, volala jsem tedy paní na sociálku a ta, že dala žádost na úřad kvůli kolaudaci a dokud nebude mít odpověď, tak že příspěvek je pozastavený. Řešila jsem to s majitelkou a ta mi řekla, že byt se zkolauduje až během ledna. Dnes jsem byla na sociálce a paní mi sdělila, že byt není ještě zkolaudován a o příspěvek přicházím. Zajímalo by mě jak to bude dál? Byt se určitě už během ledna zkolauduje, to tedy znamená, že leden už je v pořádku nebo bydlím s platnou nájemní smlouvou až od data kolaudace? A dál.. nesla jsem tam potvrzení za poslední čtvrtletí z roku 2016,listopad a prosinec je mi asi k ničemu, ale počítá se ten říjen? Jako, že mi proplatí, alespoň jeden měsíc v únoru a dál nic nedostanu a budu pobírat příspěvek až od května, až doložím to první čtvrtletí a nebo je šance, že bych dostala i únor, březen, duben, když to bude zkolaudováno?
Vím měla jsem se zeptat na sociálce, ale držela jsem se, abych se nerozbrečela, protože mě to dostalo a na otázky jsem v tu chvíly neměla sílu.. Děkuji. :mavam:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Karleon
Kelišová 5278 příspěvků 11.01.17 16:13

Přestěhovala ses do většího a hezčího bytu, počítám, že i nájem bude vyšší a vůbec se nestydíš za to, že ti na něj bude stát doplácet… jako radu nemám, možná třeba pronajmout si to, co je v mých možnostech?

leryl
Zasloužilá kecalka 658 příspěvků 11.01.17 16:19

A ono se smí legálně bydlet v nezkolaudovaném bytě?

eumedon
Extra třída :D 13298 příspěvků 11.01.17 16:31
@leryl píše:
A ono se smí legálně bydlet v nezkolaudovaném bytě?

Smí. Zakladatelka nevěděla, že byt není zkolaudován a kolaudace není její starost, ale starost pronajímatele. Nemůže být k její tíži, když si pronajala byt a dodatečně zjistila, že není zkolaudovaný. To přece nemohla očekávat.

Podle NOZ je to jinak: http://bezplatnapravniporadna.cz/…bydleni.html

Ale je to jen z hlediska soukromého práva. Z hlediska veřejného práva to prostor k bydlení není.

Ale zakladatelka nemusela vědět, že byt není zkolaudován, takže to nemůže být k její tíži. Správního deliktu se dopustila pronajímatelka, která pronajala byt, ačkoliv věděla, že není zkolaudovaný. Ne nájemkyně.

Jestli by po pronajímatelce vysoudila ty příspěvky na bydlení, které jí kvůli tomu uniknou, to nevím.

eumedon
Extra třída :D 13298 příspěvků 11.01.17 16:52

@eNesiss http://www.ochrance.cz/…ovanem-byte/

Edit:
Prostor nemusí být zkolaudovaný jako byt, pokud je ale vhodný k trvalému bydlení, je možné jeho obyvatelům přiznat příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Krajský soud v Brně potvrdil názor veřejného ochránce práv v žalobě stěžovatele proti Ministerstvu práce a sociálních věcí. Od 1. ledna 2015 už bude tato možnost přímo v zákoně o pomoci v hmotné nouzi.

Ale v zákoně 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře jsem tam našel toto a nějak mi ta možnost z toho neplyne:

§ 24
Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(5) Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.

Nicméně - zakladatelka může argumentovat tím ombudsmanem a rozsudkem.

Příspěvek upraven 11.01.17 v 17:03

eNesiss
Kecalka 123 příspěvků 11.01.17 17:01
@eumedon píše:
@eNesiss http://www.ochrance.cz/…ovanem-byte/

moc děkuju za rady! Já jsem si to už pročítala, ale upřímně se mi moc nechce jít cestou přes právníky.

eumedon
Extra třída :D 13298 příspěvků 11.01.17 17:04
@eNesiss píše:
moc děkuju za rady! Já jsem si to už pročítala, ale upřímně se mi moc nechce jít cestou přes právníky.

Tak přes ombudsmana. Té úřednici aspoň ten článek ukaž, pošli jí odkaz, třeba.

Bez boje není vítězství. Ptáš se, co bude dál. Když předem deklaruješ, že nechceš jít přes právníky, tak dál může být cokoliv, co se vylíhne v úřední hlavě.

Fofrník
Závislačka 3269 příspěvků 11.01.17 17:20
@Karleon píše:
Přestěhovala ses do většího a hezčího bytu, počítám, že i nájem bude vyšší a vůbec se nestydíš za to, že ti na něj bude stát doplácet… jako radu nemám, možná třeba pronajmout si to, co je v mých možnostech?
:potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec:

elpiska
Závislačka 2572 příspěvků 11.01.17 17:24

@eNesiss Mám zkušenost, že každý úřad práce posuzuje zákon a příspěvek na bydlení jinak. My jsme mamce vylučovali osobu s trvalým pobytem (nebydlící), kamarádka na ÚP v jiném okresu pracuje, vše předem zjišťovala a konzultovala a náš úřad přesto příspěvek zamítl. Takže pracovnice toho jiného úřadu pro nás sepsaly odvolání, osoba vyloučená byla a mamka příspěvek pobírá. Takže doporučuji na základě toho, co zjistil @eumedon, podat když tak odvolání.

eumedon
Extra třída :D 13298 příspěvků 11.01.17 17:30

@elpiska Odvolání: Odvolat se můžeš leda proti rozhodnutí o odejmutí dávky, které není pravomocné, jenže zakladatelka @eNesiss nepíše nic o tom, že by nějaké rozhodnutí dostala.

Ale třebas je to bordelářka a zmatkařka, úřední korespondenci neřeší anebo neřešila trvalý pobyt a úřední korespondence jí chodí na starou adresu, kdo ví.

Píše, že jí přestaly chodit dávky a řešila to telefonicky a ústně. :roll: O rozhodnutí a jeho odůvodnění nepíše nic.

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28547 příspěvků 11.01.17 17:49
@Fofrník píše: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec:

Proč by to dělala, když může bydlet za cizí. Tohle vyžírání státu skrze bydlení snad jednou skončí.

eNesiss
Kecalka 123 příspěvků 11.01.17 17:53

@eumedon : rozhodnutí mi ještě nepřišlo, protože ta úřednice to potvrzení o tom, že to není zkolaudováno taky ještě nemá písemně, říkala, že až ho bude mít, tak mi to pošle.. až přijde, tak se odvolám.. zkusím to :) Děkuju za rady..

elpiska
Závislačka 2572 příspěvků 11.01.17 17:53

@eumedon Jestliže žádost podá, pak jí musí přijít vyjádření. Mám za to, že by příspěvek chtěla, takže by o něj měla požádat, i když není jisté, zda jí ho paní přiklepne.

elpiska
Závislačka 2572 příspěvků 11.01.17 17:58

@Burj Chalifa Taky nejsem z tohoto příspěvku nadšená, ale když někomu podle zákona náleží, tak proč by si o něj nepožádal. Mně tedy více štve samotný zákon, který určuje, čí příjmy se posuzují. A taky mně štve, kolik starých lidí má důchod pod 10 tisíc a o nároku na tento příspěvek nemá ani tušení. A těší se, jak jim stát vždy v lednu zvedne důchod o 50 korun.

Příspěvek upraven 11.01.17 v 17:59

eNesiss
Kecalka 123 příspěvků 11.01.17 17:59

@elpiska : žádost o příspěvek jsem tam právě dnes nesla.. Ta moje paní na sociálce není moc vstřícná a komunikativní, hrozně špatně se mi s ní mluví, podám odvolání asi raději písemně :)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Do plavek s eMimino.cz: Jak pokračuje cesta za zdravým životním stylem?

Naše čtyři výherkyně jsou skoro u cíle! Nebo snad teprve na počátku? Ptali... číst dále >

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Články z Expres.cz

Co zlomilo Slavíkovi vaz? Opakující se skandály a odchod partnera

Konec! Karel Gott a ani Lucie Bílá si letos dalšího Zlatého Slavíka na své... číst dále >

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Reklama