Nezvládám 6-leteho syna

Anonymní
22.3.21 20:27

Nezvládám 6-leteho syna

Ahoj, prosím anonymně. Jednoduše nezvládám svého syna. Je mu 6let, v září půjde do školy. Mám ještě 3,5letou dceru, která je v pohodě. Nejsou s ní problémy, chová se jako zdravé šťastné dítě. Syn je úplný opak. Má často špatnou náladu, kterou teda vytváří on sám. Začne to hned ráno, kdy dělá sestře naschvály, provokuje ji do té doby, dokud nezačne pištět a ječet. Když si s nema chci zahrát dobble, pexeso nebo jinou hru, on nehraje, protože se boji prohry, prostě mi přijde, že má svůj svět. Absolutně neposlouchá, já to ani neumím popsat jak se chová. Dělá dokola věci, které se nedělají, musí být vždy po jeho, jinak začne řvát a opakovat mi třeba v kuse 20minut, že ho nemám ráda. K tomu třeba přidá, že ví, že ho nenávidím, že nechci aby jedl, že nechci, aby byl zdravej… Ve školce, pár měsíců zpátky, pořád někoho zlobil, pošťuchoval, už jsem byla fakt na dně, když mi učitelky pořád něco říkali. Jsem teď na ošetřovném, takže jsem 24/7 s nimi doma a věřte nebo ne, já přísahám, že si nevypiju v klidu kávu. Pořád je nějakej problém, pořád s něma něco řeším, pořád „otravují“. Já chápu, že je to.doma nebaví, ale chodím s něma ven, hrajeme si, děláme úkoly. Manžel pracuje a když ne, stejně jdou raději za mnou a pořád něco chtějí po mě. Tchýně stojí za hovno, nehlídala mi je nikdy, v životě s něma nebyla na procházce a to prosím bydlí 20m vedle. I na blbý nákup je musím tahat sebou, protože ona hlídat nebude. Moje máma bydlí jinde, takže je mám na krku věčně. Jinak co se týče syna, on ví, že ho miluju, udělala bych pro něj první poslední, věnuji se mu stejně jako malé. Večer může být s námi v obýváku, je mu dobře. když mu chci něco vysvětlit a je to ve fázi, že má svoji pravdu, tak mě nevnímá, jede si svoje fráze dokola a dokola. Jsem na dně :,( :,( :,( :,( nevím, co s ním, nevím. Prostě je jiný než jeho vrstevníci, nezapadá, i když by klidně mohl nějaké mít. Někdy je hotový anděl, ale je to mžik, pár okamžiků, chvil… Proč není takový stále? :,( :,( :,( U psychologa jsme byli, ale ten stál za prd, to už bych byla lepší psycholožka já. Strašně mě celá situace trápí :,( :,( :,(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1690
22.3.21 20:31

Můžu doporučit knížku Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly (ta je hlavně o komunikaci) a Aha rodičovství (ta je hlavně o emocích a jak je pomoct dětem zpracovat).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
22.3.21 20:32

Zarlivost? Nebo takovy byl i driv? Nebo je nejaka udalost, odkdy se to zmenilo?

Pokud je to neunosne, hledala bych jineho psychologa, ktery bude dobry a sedne vam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.3.21 20:38

Přemýšlíš o synovi jako o někom, kdo nezapadá a je jiný, a podle toho se k němu chováš (i když mu to třeba slovy neříkáš) - on to přebírá a tuto roli hraje. Změň svoje uvažování, tím se změní tvůj přístup a on pak změní své chování. Ta změna musí vyjít z tebe, nečekej ji od syna!Rodič je ten, kdo určuje směr a kdo vede. Dítě se nechává vést.

• Citovat
  • Nahlásit
537
22.3.21 20:43

Učila jsem chlapečka, který se choval jako ten tvůj, včetně těch scének s tím, že už ho nemám ráda apod. I přes jeho složitou povahu a zlobeni jsem ho ráda měla, ale bylo to s ním velmi složité, choval se nepredvidatelne. Někdy byl úplně zlatý, jindy naprosto na zabití. Do kolektivu zapadal fakt hodně problematicky, děcka provokoval až do hysterie (své nebo jejich). Chodil k psychologovi i k psychiatrovi, měl i nějakou medikaci. Pokud vám první terapeut nesedl, tak zkuste najít dalšího… Tím ale nechci říct, že je na tom tvůj syn stejně jako můj žák, může se na něm jen projevovat tahle šílená doba a vlastně nemožnost dělat cokoliv normálního, tak prostě vyšiluje. :nevim: Držte se

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62979
22.3.21 20:44

Musí být vždy po jeho? A vydupe si to na tobě? Pak stanov hranice a když je poruší, tak trest, naopak, když splní něco dobře, třeba nebude provokovat ségru, tak odměna, např ta hra atd

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20688
22.3.21 20:52

Chudák ta malá teda, chvíli klidu od něj nemá a velí u vás evidentně on. Přerostl vám přes hlavu a zjistil, že citové vydírání funguje. Vůbec nepíšeš co na to tatínek, jak ten vychovává. Já už bych mu dávno dala po perdeli

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1645
22.3.21 20:56

Tak zkus něco dělat jinak. Kňučí, že ho nemáš ráda? Tak třeba mlč a vezmi ho do náruče (když se nechá) a počkej.

Psycholog je blbej? Zkus jiného.

Kafe si pij, když je zaměstnáš nebo koukají na pohádku. Jinak teda pomáhá věta „dopiju hrnek a PAK přijdu“. Mám děti jen o fous mladší a občas už se to použít dá s klidem.

Netoleruj provokování ségry. Radši si k němu dřepni a zeptej se ho, co chce vlastně dělat…

Jinak si projeďme, jaké výrazy o synovi používáš: opak zdravého a šťastného dítěte, provokuje, neposlouchá, jsem z něj na dně, nezapadá. Otravují, pořád něco chtějí, musím je tahat s sebou, věčně je mám na krku… Jako já ti věřím, že máš svoje děti ráda, ale tohle všechno odráží temnější část tvé rodičovské skutečnosti. A tvoje dítě není úplně blbý a přesně tohle ti dává v těch scénách sežrat, IMHO.

Jako zjevně máš náročnější kousek, ale když se mu zkusíš přiblížit, tak mi furt připadá jako zdravé dítě, se kterým by to mělo fungovat :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1690
22.3.21 21:00

A jak reaguješ na jeho chování, když se ti nelíbí, co dělá? Třeba když provokuje ségru. Nebo když ti učitelky řekly, jak se choval, jak jsi potom vůči němu na to reagovala?
A přijde mi divné, jak píšeš, že máš děti pořád na krku, musíš je s sebou tahat do obchodu, otravují atd. Asi jsi z toho všeho fakt unavená. Být rodič není lehké. Ale takové výrazy mi nepřijdou ok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
193
22.3.21 21:01
@Anonymní píše:
Ahoj, prosím anonymně. Jednoduše nezvládám svého syna. Je mu 6let, v září půjde do školy. Mám ještě 3,5letou dceru, která je v pohodě. Nejsou s ní problémy, chová se jako zdravé šťastné dítě. Syn je úplný opak. Má často špatnou náladu, kterou teda vytváří on sám. Začne to hned ráno, kdy dělá sestře naschvály, provokuje ji do té doby, dokud nezačne pištět a ječet. Když si s nema chci zahrát dobble, pexeso nebo jinou hru, on nehraje, protože se boji prohry, prostě mi přijde, že má svůj svět. Absolutně neposlouchá, já to ani neumím popsat jak se chová. Dělá dokola věci, které se nedělají, musí být vždy po jeho, jinak začne řvát a opakovat mi třeba v kuse 20minut, že ho nemám ráda. K tomu třeba přidá, že ví, že ho nenávidím, že nechci aby jedl, že nechci, aby byl zdravej… Ve školce, pár měsíců zpátky, pořád někoho zlobil, pošťuchoval, už jsem byla fakt na dně, když mi učitelky pořád něco říkali. Jsem teď na ošetřovném, takže jsem 24/7 s nimi doma a věřte nebo ne, já přísahám, že si nevypiju v klidu kávu. Pořád je nějakej problém, pořád s něma něco řeším, pořád „otravují“. Já chápu, že je to.doma nebaví, ale chodím s něma ven, hrajeme si, děláme úkoly. Manžel pracuje a když ne, stejně jdou raději za mnou a pořád něco chtějí po mě. Tchýně stojí za hovno, nehlídala mi je nikdy, v životě s něma nebyla na procházce a to prosím bydlí 20m vedle. I na blbý nákup je musím tahat sebou, protože ona hlídat nebude. Moje máma bydlí jinde, takže je mám na krku věčně. Jinak co se týče syna, on ví, že ho miluju, udělala bych pro něj první poslední, věnuji se mu stejně jako malé. Večer může být s námi v obýváku, je mu dobře. když mu chci něco vysvětlit a je to ve fázi, že má svoji pravdu, tak mě nevnímá, jede si svoje fráze dokola a dokola. Jsem na dně :,( :,( :,( :,( nevím, co s ním, nevím. Prostě je jiný než jeho vrstevníci, nezapadá, i když by klidně mohl nějaké mít. Někdy je hotový anděl, ale je to mžik, pár okamžiků, chvil… Proč není takový stále? :,( :,( :,( U psychologa jsme byli, ale ten stál za prd, to už bych byla lepší psycholožka já. Strašně mě celá situace trápí :,( :,( :,(

mám podobný problém se skoro 5ti letou…je stále negativní a jakmile se ji splní přání, tak místo díky má v záloze další/vytuněný požadavek…dokonce ani když ji brácha v poledne spí, tak je za mnou v kuchyni co 5min. (i když má pohádku) - obejmout, vyměnit audio, tma na záchodě,…prostě i to, co zvládá nedělá a chce stále pozornost…stále ještě ráno leží v posteli, dokud se nevzbudíme…resp. dokud nás nevzbudí (kašlání, šoupání, prozpěvování,..)…a nic nezabírá…vysvětlování, vycházení vstříc, nic…prostě se to snažím příjmout a milovat ji, jaká je (i když se nemůžu dočkat, až konečně otevřou školky!!) tak přeji pevné nervy a opakujte si, že hlavní je, že jsme zdraví (někdy jako podporu si pouštím rodinné tragédie- filmy, kdy je opravdu důvod se hroutit…)…my musíme jen vydržet na sluníčko a na normální život :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
659
22.3.21 21:04

V tomto stádiu zbere už asi jen styl Igor Hnízdo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12469
22.3.21 21:07

Neprijde mi to nic kritickeho :think:. Prvni dcera je takovy energeticky upirek, i kdyz naschvaly sourozencum donesla az ze skoly. Do predskolaku byla mimon, je naladovejsi (=umi vstat zadni casti napred a pak uz nepomuze nic), neurotictejsi, negativisticka. Ja vzdycky rikam, ze zlom prisel, kdyz jsem s detmi prestala bojovat a zacala s nimi plout na jedne lodi. Vsechno zacalo najednou fungovat lepe.

Pak bys mela jeste vedet, ze:
Deti nejsou vdecne.
Prarodice nejsou povinni venovat se vnoucatum.
Otec by se mel zapojovat do vychovy deti.

A byt s tim smirena.

Ja bych mu mozna i dala nejake male povinnosti, ktere by z nej delaly velkeho kluka. Aby si pripadal doma dulezity.

K detskemu psychologovi muzes podle me prijit i bez ditete jenom probrat situaci, s videem chovani, muzes dostat cenne rady. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
659
22.3.21 21:09

Neplňte přání Karla Gotta , ba naopak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
22.3.21 21:13

Ahoj, napadlo mě, že by mohl žárlit, protože jeho sestra je mladší, tudíž hádám, že ji alespoň maličko věnuješ více pozornosti anebo taky si malý nemůže zvyknout, že už není jen on sám a musí se o pozornost dělit. Měl jsem to takhle s bráchou, který má komplex doteď a ve 27 letech to matce furt předhazuje. :oops: Já problém nemám, ale má v sobě nějaký blok, od mých 11 mě neoslovil jménem, nechce se bavit, jsme jako cizí lidi. :nevim: Mi je 20, tak dětem téměř nerozumím, ale zkus mu to nějak vysvětlit, že on je starší a měl by ti “pomáhat”. :D Aby se předešlo podobné situaci. Psychologa určitě navštiv jiného, když ti nesedl, i když dnes to může být složité sehnat. Klidně zkus i toho stejného, neřekla jsi jak dlouho jste tam docházeli…vše chce čas. Po 5 sezeních se určo nic nevyřeší, ale časem třeba ano.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
22.3.21 21:20
@irisssss píše:
mám podobný problém se skoro 5ti letou…je stále negativní a jakmile se ji splní přání, tak místo díky má v záloze další/vytuněný požadavek…dokonce ani když ji brácha v poledne spí, tak je za mnou v kuchyni co 5min. (i když má pohádku) - obejmout, vyměnit audio, tma na záchodě,…prostě i to, co zvládá nedělá a chce stále pozornost…stále ještě ráno leží v posteli, dokud se nevzbudíme…resp. dokud nás nevzbudí (kašlání, šoupání, prozpěvování,..)…a nic nezabírá…vysvětlování, vycházení vstříc, nic…prostě se to snažím příjmout a milovat ji, jaká je (i když se nemůžu dočkat, až konečně otevřou školky!!) tak přeji pevné nervy a opakujte si, že hlavní je, že jsme zdraví (někdy jako podporu si pouštím rodinné tragédie- filmy, kdy je opravdu důvod se hroutit…)…my musíme jen vydržet na sluníčko a na normální život :zed:

Hele, v 5letech je vlastne jeste docela prcek.. ;) a tu pozornost rodicu potrebuje..vidim to u nas, i 10 a skoro 9 leta potrebuji ted vic pozornosti, kdyz mame doma mimino. Proste taky chteji kus te bezpodminecne lasky. Tak jim ho davame a ono je to pak vsechno nejak lepsi a snesitelnejsi na obe strany :hug: jinak na nejakych zakladnich vecech je treba trvat, ale vybrala bych jich par a 5letou uz zapojovala do pece hlavne (ta moje 10leta ma u taty 3letou sestru a nemela moc moznost prikladat ruku k dilu a je to videt v tom vztahu). A zaroven bych si nekdy vyhradila cas „pro sebe“, coz uz by i 5leta mohla pochopit… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat