Nezvládám rodinné vztahy

1
12.5.21 13:46

Nezvládám rodinné vztahy

Dobrý den. Už nevím jak dál. S mojí rodinou to není k vydržení. Moje rodina jsem já, moji rodiče, babička s dědou a teta se strejdou. Babička s dědou jsou mamčini rodiče a strejda je její bratr. Babička s dědou si kdysi postavili veliký dům s velikým hospodářstvím. Když si mamka vzala taťku, tak jim pět kilometrů od nich postavili menší dům se zahradou. Před čtyřmi lety babička s dědou svůj dům a pozemky, které měli přepsali na obě rodiny. Ale postupem času se začaly vztahy zhoršovat. Babička nesnáší dědu a viní ho za všechno co se jí nebo celé rodině v životě nepovedlo. Děda špatně vidí a slyší, takže je mu to jedno. Problém ale je když jsme třeba všichni pohromadě, tak děda nesmí nic říct, protože na něj babička okamžitě začne křičet ať je laskavě potichu, že on nemá právo tady cokoliv říkat, popřípadě na něj dělá úšklebky. Strejda je na straně babičky, mamka zase dědy, takže v okamžiku, kdy babička něco řekne, tak se mamka urazí a s babičkou nepromluví týden ani slovo, aniž by jí cokoliv řekla. Což zase babička nechápe, protože si myslí, že nás chrání před dědovýma řečma a měli bychom jí za to být vděční. Jinak na mě a všechny ostatní je hodná, normální babička, ale na dědu má averzi. Strejda s tetou jsou sice pracovití, ale na tak velké hospodářství sami nestačí, takže naši jim tam musí jezdit pomoct. Což jim nevadí, jenže to dělají na úkor našeho domu. Takže když jim tam jedeme pomoct, tak strejda s tetou mají hotovo, ale naši se vrátí a musí dělat ještě u nás. Když to strejdovi řekneme, tak buď řekne, že on by o práci na takovém plivátku jako máme my ani nemluvil nebo že on si to teda zařídí jinak když mu rodina nedokáže pomoct a nebo nás pošle domů ať si teda doděláme co potřebujeme ale hned se vrátíme. Navíc není schopný uznat že naši tam pracují taky takže chodí po vesnici a vypráví jak on sadil brambory jak on jednotil řepu jak on zabíjel prase a všem říká že to dělal sám. Babička ho v tom ještě podporuje a všude vychvaluje jak je šikovný že to všechno dělá sám. Našim to strašně vadí protože nás tam chtějí každý týden. A jejich řešení problému spočívá v tom, že se urazí s nikým nemluví a jen tam sedí. Poslední dobou se začínají urážet už při každém slovu, které babička, strejda nebo teta pronesou. Problém je taky i to že taťka si na pozemku zařídil ve staré stodole dílnu kterou mu strejda nechal bez jeho vědomí rekonstruovat zatímco jsme byli na dovolené. Udělal to z důvodů toho aby celá vesnice viděla co pro nás dělá a abychom mu byli vděční. Takže stejně tam nemůžem přestat jezdit. Když jsou mamka s taťkou uražení tak se mě okamžitě všichni tři ptají, proč s nimi nemluví. A já jim nemůžu říct důvod. Když jsem to jednou udělala tak se urazili že jsme nevděční a že toho po nás snad nechtějí tolik když oni toho pro nás už tolik udělali. A takhle už to je skoro rok a mám dojem že čím jsou všichni starší tím je to horší. Takže naše rodinná setkání probíhají tak že se modlím aby nikdo nemluvil, protože když někdo promluví, tak já musím dávat pozor, abych to mohla nějak zamluvit, ale zamluvit něčím, co by nikoho z nich neurazilo nebo něčím, co by některého z nich nevyprovokovalo k něčemu, co by řekl a nevědomky urazil zase toho druhého. Když jsou na sebe naštvaní, tak si musí všechno řešit přeze mě a jeden na druhého plive. Bude mi příští týden 17 a začínám cítit že už to nezvládám. Dokonce jsem si uvědomila že přemýšlím nad tím že by nebylo špatné kdyby babička s dědou už prostě „nebyli“ a my tam nemuseli jezdit tak často protože oni mě oba bezmezně milují a já jsem ten jediný důvod proč tam naši ještě jezdí. A to mě strašně vyděsilo že místo toho abych si užívala že jsou v tomhle věku ještě tady vcelku zdraví a při smyslech tak mám takové černé myšlenky. Proto uvažuju o tom jestli z tohoto světa nepůjdu já. Už opravdu přestávám moct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7396
12.5.21 13:59

@suusii Ahoj,
vztahy v rodině jsou opravdu komplikované, ale ono se to posuzuje opravdu těžce, když třeba ze života babi a dědy víš jen část. Bývá velmi obtížné mezi lidmi soudit, protože vždy mají na věc nějaký subjektivní pohled daný svým vlastním prožitkem.
Ale rozumím, že být svědkyní takového chování mezi lidmi, kteří ti jsou nějakou formou blízcí, je nehezké.
Je to ale jen část tvého života. Jsou jistě věci, které tě těšit mohou. A pro ty stojí za to žít. Jsi velmi mladá a můžeš tak zažít opravdu mnoho radostí, které třeba dnes ani nevnímáš, že v životě jsou. Určitě budeš mít i šanci vytvořit svou vlastní rodinu, která třeba opravdu potáhne spolu a vytvoříte si zázemí, kam se budeš ráda vracet.
Pokud bys měla vážně takové myšlenky jak naznačuješ, neboj se zavolat na krizové linky apod. a o svých pocitech mluvit.
Dobře vše zvládni, určitě je dost lidí, co tě má rádo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.5.21 14:00

Nesmíš si to brát na sebe. Ty za to nemůžeš. Co kdyby si tam na delší čas přestala jezdit a řekla jim, že už si z nich vyřízená ať se dohadují až tam nebudeš ty? Máme v rodině něco podobného a věřím, že u většiny je to tak. Mám partnera a ten se odmítá zúčastňovat rodinných oslav a já se mu vůbec nedivím. Uvažuji, že to budu dělat taky tak. Mě bohatě stačí hodina dvě, když vidím celou rodinu a mám tu výhodu, že mám dítě takže po hodině dohadů a pomluv mám toho tak akorát a jdu ven s dcerou. Nehodlám tomu stresu vystavovat děti. Takže tě chápu a je mi moc líto, že tě do toho taky zatahují. Jak jsem psala můžeš vyzkoušet jim to říct a uvidíš. Kdyžtak si můžeš dát příště špunty do uší nebo sluchátka s hudbou a budeš se jen usmívat :P

• Citovat
  • Nahlásit
3745
12.5.21 14:08

To je blbý, že musíš být takhle v pozoru :roll: Asi bych jim to řekla, že mi ty jejich spory nejsou příjemné a necítím se u nich dobře, třeba by to pak zkusili omezit. Ale jak to tak čtu, dost možná ne. Půjdeš někam na školu? Zkusila bych nějakou co nejdál od nich, on to pak člověk začne často vidět z nadhledu nebo ho to aspoň tak nevtahuje. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4905
12.5.21 14:12

Děvče, v každé rodině je prostě něco… nemáš to snadné a strašně si to zabíráš…
já osobně bych se snažila tam jezdit co nejméně..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22682
12.5.21 14:35

Někde je něco špatně, jako přemýšlet v 17ti nad sebevraždou kvůli tomu, že babička křičí na dědu, a rodiče pracují u strýce - :nevim: :zed:
myslím, že bys rychle měla vyhledat psychologickou nebo ještě lépe psychiatrickou pomoc, začni u dětské lékařky, ať tě urgentně někam pošle

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16897
12.5.21 15:16

Najdi si na víkendy brigádu, a rodinným sešlostem se vyhýbej. Poptej se ve škole, jestli nemáte nějaké výměnné stáže do ciziny a v příštím školním roce někam odjeď.

Alesoń v létě někam na workcamp

jakkoliv na tebe budou tlačit, tak ty fakt nemáš povinnost jim tam dělat hromosvod a nádeníka. Oni jsou dospělí, oni to dělají dobrovolně, fajn. Ale ty máš plné právo se od toho odpoutat.

Nebo je alespoň posílat do háje, když tě zkouší manipulovat a citově vydírat. Ano, jsitě že se jim to nebude líbit. Ale obávám se, že to je jedinná cesta, jak si uhájit vlastní příčetnost.

Prostě se soustřeď na sebe a na to, že tvým úkolem je se od rodiny v rámci dospívání odpoutat, naučit se fungovat sama za sebe a teprve pak bude mít smysl se nějak vracet a případně pečovat o ty, co mají teď pečovat o tebe.

A hlavně trénuj vědomí toho, že fakt nejsi zodpovědná za pocity ostatních lidí, natož za chování tvých rodičů a prarodičů.

Mrkni třeba do téhle knížky, mohla by ti pomoci.

https://obchod.portal.cz/…ak-v-rodine/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5531
12.5.21 16:03

@suusii pokud to jde, tak změnit prostředí. Třeba jít nekam na školu mimo rodné město. Úplně se z těch vztahů vymanit. Hodit za hlavu hospodaření, to není tvá starost. Tvá starost je učit se a mít vzdělání. Motivací by mohl být odchod z těchto otřesných vztahů. Já ani nebyla schopna to dočíst do konce, jaká na mě začala padat úzkost z toho všeho. V něčem takovém žít musí být otřesné. Není tvá povinnost vést takový život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12.5.21 16:14

@suusii Je mi tě líto. Nemám v rodině takový extrém, ale moc dobře znám, když babička svádí na dědu všechno špatné ve svém životě. A pak nutí ostatní dělat „soudce“ jejich sporů a urazí se, když člověk není na její straně. A taky znám a chápu to odvádění řeči a obrušování hran, je to strašně vyčerpávající. Já chápu, že je máš ráda a trápí tě to, ale nejsi povinna jim dělat soudce a snášet to. Už jsi skoro dospělá, myslím, že nemusíš být přítomna všem setkáním. Pokud máš s rodiči dobré vztahy, klidně jim to řekni, že tě to mrzí a necítíš se tam dobře. Primárně by si vztahy se svými rodiči měli vyřídit oni, resp. tvoje máma se strejdou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74
18.5.21 20:01

Na všechny se vykašli.

Čím dříve přestaneš brát ohledy na ostatní a začneš si žít po svém, tom míň promrhas život.
Vděku se nedočkáš.
Nechce se ti něco tam dělat něco jezdit tak se na to vykašli. A nenech se zmanipulovat. Stejně je nejlepší se co nejdřív odstěhovat.
Když se to něco nechce tak to nedělej, pak sem nemusíš psát. Zdar

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8674
18.5.21 20:24

@suusii jsi hloupa. Protoze jakmile se pokousis neco „zamluvit“, tak to v nich jenom vre a bobtna a bobtna. Nic nezamlouvej, jsou to dospeli lide, zodpovedni za sve vztahy a chovani. At se sezerou, kdyz neumi normalne komunikovat. Treba se po bource vycisti vzduch.
A nechapu, proc te tam rodice tahaji kazdy vikend makat. V tomto veku by ses mela ucit, ne? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
224
18.5.21 21:35

Bože, já jsem tak ráda, že jsem tenkrát kopla toho zemědělce do zadku, když místo randete chtěl, abych šla sbírat balíky slámy k němu na pole. Tohle prostě normální člověk nepochopí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8674
18.5.21 23:33
@Tonka83 píše:
Bože, já jsem tak ráda, že jsem tenkrát kopla toho zemědělce do zadku, když místo randete chtěl, abych šla sbírat balíky slámy k němu na pole. Tohle prostě normální člověk nepochopí.

Jeho priority k vyberu partnerky jsou bicepsy a odhodlani skousnout vsechno :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat