Nezvládám výchovu 7 letého dítěte

23.4.20 21:24

Nezvládám výchovu 7 letého dítěte

Ahoj všem maminkám. Musím se trošku vypovídat a zároveň vás chci požádat o radu :(
Mám 7 leteho syna a 8 měsíců starou holčičku. Kluk neustále po mě něco vyžaduje, ještě jsem nezažila den, kdy bych byla v pohodě a nemusela se rozčilovat.
Popíšu vám nás den. Ráno vstanu, většinou mě vzbudí dcera, jdu udělat mléko a postavím vodu na čaj a udělám rychle snídani, nez se syn vzbudí. Vstává kolem půl sedmé, protože mu ráno dávají pohádky a neexistuje, aby se na ně nemohl dívat. Když mu řeknu, že pohádky nebudou, tak se začne vztekat a fňukat a dělá to do té doby, dokud mu je nezapnu. Kouká celé dopoledne, nechce si hrát s hračkami, protože ho to nebaví. Když mu řeknu, že hračky dáme dětem, které by z nich měli radost a hráli si s nimi, tak předvede další scénu a tvrdí mi, že si s nimi hraje, ale já vím, že nehraje ???? A takhle to je úplně se vším, pořád musí mít pravdu. Kolikrát je drzý, že bych mu nejraději nafackovala, ale to nedělám, já spíš pořád křičím a už mě to nebaví. Pak si teda jde hrát konečně, v pokoji je 5 minut a už zase zapíná televizi, že mu určitě dávají nějakou pohádku, když mu řeknu, že si ji pustit nesmí, zase předvede tu jeho scénu, pak už ale začnu fakt řvát a on jde Teda do pokoje a začne si třeba kreslit. Ok, super jenže on zamnou každou minutu chodí a ukazuje mi co nakreslil, obrázek mi vysvětluje třeba 5 minut a některé věci několikrát zopakuje. Už mě z toho bolí hlava, jsem z toho vyřízená.
Když mu řeknu, že budem společně uklízet, že si pustíme písničky, aby nám to šlo lépe od ruky, tak chvíli spolupracuje a pak začne fňukat že ho to nebaví. Když mu dám nějaké úkoly třeba z časopisu Méďa Pusik, čtu mu ty příběhy, ptám se ho co se tam dělo, tak všechno zvládá, baví ho to, ale po deseti minutách ho to zase nebaví…
Je schopný si celý den hrát na policii nebo na obchod, ale potřebuje k tomu zase mě. Vystaví si „zboží“, spoustu hraček, věci z jeho kuchyňky a sedne si a čeká, dokud nepřijdu. Ale už nechápe, že nemám celý den čas jen pro něj, že se musím celodenně starat o jeho sestru. Pak začíná vyčítací scéna, že si sním nehraju, že se pořád starám o miminko, že ho nemám ráda…
Z toho pokoje mě pořád volá, každou chvíli na mě hulaka ať si jdu nakoupit a já třeba zrovna nemám čas… Hrozně mě to vytáčí a zase začnu zvyšovat hlas… A takhle to je pořád dokola, každý den…
Podotýkám, že se s ním mazlim, objímám ho, hladim, když je chvíle čas, hraju s ním deskové hry, ale jemu to nestačí a já jsem z toho zoufalá :,(
Nemáte nějakou radu jak z toho ven? Jak se věnovat dvěma dětem a zároveň se z toho nezblaznit? Jak vysvětlit dítěti, aby si hrálo, že potřebuji alespoň chvilinku vydechnout, načerpat sílu na to, abych se mu mohla potom věnovat?
Mám pocit, že zcvoknu. Pořád řeším jen děti a domácnost. Dcera začala lézt takže ji honim půl dne po bytě, do toho ten kluk do mě hučí…
Ach jo :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25947
23.4.20 21:29

Problem vidim v tom, ze je skirojedinacek a ty nejsi dusledna.
Pokud nechces, aby koukal na televizi, vtak proste seberu ovladac a muze si hystercit jak chce. A opravdu v tom nejsem jen teoretik.
Pric by nescenoval, kdyz vi, ze nevydrzis a vyrve si to.
A vyuzit prvni moznosti poslat ho za jinymi detmi. Takhle velkemu klukovi mama a mimino proste nestaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4541
23.4.20 21:36

To je jednoduchý. Vypni televizi a venuj se mu. Knoura, ze chce televizi, a ty ji zapnes. Tak co by neknoural, když ví, ze tím dosáhne svého. Naši kluci by taky nejradši celý den seděli u tv, ale máme jasná pravidla a ty se dodržují i přes veškeré protesty. A že si chce hrát s tebou? S kým jiným. by si měl hrát? Mimino jeste na hrani moc neni. Moc nevím, co řešíš. Mimino dej vedle vás a hrejte si na ten obchod. Holka může okusovat zboží a ty nakupovat. Mám stejně starou dceru a k tomu další dvě děti a zapojujeme ji v podstatě do všech činností. Co opravdu nejde, tak děláme v době, kdy spí. Ona leze za klukama jak ocásek, už si občas i hrají všichni 3 sami v pokoji. Kdyz holka spí, venuj se klukovi. Kdyz je vzhůru, venuj se oběma, někdy na střídačku, jindy zaraz. Nervi po nem, neodhanej ho, rozhodně mu neříkej, ze ted nemáš čas kvůli sestře, to je velký zabiják sourozeneckeho vztahu a ideální věc pro zarleni. Ten kluk volá po pozornosti, tak mu ji dej. Chápu, ze je to často otravny, buď na, dlouhý, stejný, ale je to dítě, filozoficky Debaty holt ještě dlouho nepovede.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11176
23.4.20 21:38

@Dadinkamaminka Několik postřehů.

Jednak máš dítě, které vyžaduje pozornost. Jsou děti, které si vydrží samy hrát - moje dcera to taky nebyla. S tím asi nic neuděláš, jen je potřeba nastavit pravidla. Sedmiletý už je velký. Říct mu, že prostě bude nějaký čas na televizi, nějaký si s ním budeš hrát a nějaký se musí zabavit sám. A pak se holt třeba bude chvíli vztekat při zavádění, ale když nepovolíš, on se chytne.

Druhak mysli na to, že vše musíš citlivě, aby si nemyslel, že je odstrčený sestrou. Ale zase vocaď pocaď.

A třeťak nepíšeš, jak se na výchově podílí tatínek. Nedal by na něj kluk víc? Nemohl by ho třeba nadchnout pro nějakého koníčka, který by byl „klučičí“ a bavil ho?

Příspěvek upraven 23.04.20 v 21:50

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53
23.4.20 21:38

Ani jsem to nedocetla. Vidis ty na tom klukovi vůbec neco dobrého? Je mi ho líto… je uplne normální a ty mi prijdes spis jak kdyz si stěžuješ na mladšího bráchu co te desne prudi 8o :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.4.20 21:46

.

Jde spíš o to, že nemám ani chvilku času pro sebe :,( A že mi kvůli tomu pracuji nervy, vše mě hned vytáčí a upřímně, nemám energii na to, abych si se synem celý den hrála a zároveň vařila, uklizela a lítala za dcerou 🙁
On třeba vidí, že vařím, že fakt lítám mezi kuchyni a obyvakem, kde leze dcera a stejně do mě pořád hučí a něco po mě chce 😞 Fakt si nedokáže chvíli hrát sám nebo se zabavit.
Mě dochází síly už

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53
23.4.20 21:48

Jak funguje tatka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25385
23.4.20 21:52
@Dadinkamaminka píše:
Jde spíš o to, že nemám ani chvilku času pro sebe :,( A že mi kvůli tomu pracuji nervy, vše mě hned vytáčí a upřímně, nemám energii na to, abych si se synem celý den hrála a zároveň vařila, uklizela a lítala za dcerou 🙁
On třeba vidí, že vařím, že fakt lítám mezi kuchyni a obyvakem, kde leze dcera a stejně do mě pořád hučí a něco po mě chce 😞 Fakt si nedokáže chvíli hrát sám nebo se zabavit.
Mě dochází síly už

a věnuješ se mu třeba když malá spí? Naučila si ho, aby si hrál sám? Podle mě mimojiné dost žárlí, protože když vidí, že lítáš kolem mimina, tak chce, aby si lítala i kolem něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4371
23.4.20 21:52

Tak uklizet nemusis, muze taky tatínek. A pri vaření ho popros, at na segru dohlidne a predtim si s nim zahraj na ten obchod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.4.20 21:58

.

@KatyPn
Jasně, že vidím. Je to můj syn a miluju ho. Je hrozně šikovný, když ho o něco poprosím, většinou to udělá a já ho pak pochválím, obejmu ho, dám mu pusu…
Tady jde ale o to, že ho dokáže zabavit jenom televize a mě se to nelíbí, že pořád sedí a kouká na TV. Když mu vymyslím jinou zábavu, po chvíli ho to nebaví, když náhodou něco vymyslí on, jako třeba ten obchod, tak musím hned jít s ním do pokoje a hrát si s ním, jinak dělá scény, dokud to nedostane. A to se mi nelíbí samozřejmě. Přeci v 7 letech už musí chápat, že když chce jist, musí se uvařit. Když chce mít doma čisto, musí se uklidit a tak dále…
Já nemůžu být celý den v pokojíku a hrát si přece.
Dostane vše, co mu na očích vidím, když si něco hodně přeje, většinou to po nějaké době dostane (hračka, oblečení, Lego) Ale není to tak, že to dostane hned. Musí si to přeci i zasloužit a musí si s těmi hračkami taky hrát, jinak nemá smysl je kupovat.
Mě připadá divné, že se v 7 letech vůbec nedokáže sám zabavit, že dělá scény m, když něco nemá hned atd…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25947
23.4.20 22:05

@Dadinkamaminka Ale ty se na ty sceny evidentne cgytas. Chces zmenit kluka, ale trik je v tom zacut sama u sebe.
Kdo mu ukazal a v asi neumerne mire dovolil travit pasivne cas pred televizi? Asi ty. Tak ty taky musis zatahnout za brzdu a nastavit pravidla. Tak at scenuje. Nemas varit, protoze si chce hrat? Tak nevar, pohraj si a pak ho nech bez obeda do vecere, kdyz si myslu, ze hrani ma prednost pred obedem.
Nebi Ti muze s obedem pomoct- bude to rychleji a budes mit na nej cas driv.
Kdyz chodi do skoly, tak si chce taky tolik hrat, nebo ta mu k sicialni saturaci staci?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14108
23.4.20 22:06

Mas celkem normalni dite, rekla bych :think:. Mne se takto (myslim tim, ze porad se mnou chteji vsechno sdilet) chovaji tri (7r, 5r, 2r), jsem k tomu ted na HO a ziju. TV maji na prisny pridel, neexistuje, ze by si neco pustily samy. Vyhoda je, ze se obcas zabavi navzajem, obcas jsou ale bitky. Zavedla bych prisnejsi rezim u vas, vice duslednosti, ze dite rve, kdyz mu nechci pustit TV, je mi upimne u zadele. :think: Vety typu „jdi si hrat a dej mi klid“ prakticky nepouzivam, vetsinou si hrajeme v pokoji a ja pak reknu, ze budu chvili pryc, protoze musim nakrajet brambory. Prijde kazdy trikrat, ale vidi, ze krajim brambory, tak zase vetsinou odejdou. Mala jeste tolik ne. U nas ted spis skripe skola, protoze to jsou tri hodiny denne, kdy musim udrzet jedno dite soustredene a dve dalsi zabavit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5911
23.4.20 22:17
@Dadinkamaminka píše:
@KatyPn
Jasně, že vidím. Je to můj syn a miluju ho. Je hrozně šikovný, když ho o něco poprosím, většinou to udělá a já ho pak pochválím, obejmu ho, dám mu pusu…
Tady jde ale o to, že ho dokáže zabavit jenom televize a mě se to nelíbí, že pořád sedí a kouká na TV. Když mu vymyslím jinou zábavu, po chvíli ho to nebaví, když náhodou něco vymyslí on, jako třeba ten obchod, tak musím hned jít s ním do pokoje a hrát si s ním, jinak dělá scény, dokud to nedostane. A to se mi nelíbí samozřejmě. Přeci v 7 letech už musí chápat, že když chce jist, musí se uvařit. Když chce mít doma čisto, musí se uklidit a tak dále…
Dostane vše, co mu na očích vidím, když si něco hodně přeje, většinou to po nějaké době dostane (hračka, oblečení, Lego) Ale není to tak, že to dostane hned. Musí si to přeci i zasloužit a musí si s těmi hračkami taky hrát, jinak nemá smysl je kupovat.
Mě připadá divné, že se v 7 letech vůbec nedokáže sám zabavit, že dělá scény m, když něco nemá hned atd…
že ho zabaví jen televize jsi ho naučila ty… a že on kňoura a brečí a nakonec si s ním na ten obchod jdeš hrát jsi ho naučila taky ty. Mi příjde že popisuješ mou čtyřletou dceru, ne sedmileté dítě. Prostě pohádky hodinu dennně a konec. Na obchod si budu hrat když bude sestra spát, a nějaké kňouraní, vydíraní prostě neee! Dostane vše co se mu na očich vidí??A to proč?? čím si to jako musí zasloužít? že poslechne, uklidí pokoj… pak dostane hračku lego??? to není zasloužení o hračku, to je samozřejmost, to je život. Ty dostavaš halenku, botičky, kabelku za to že uvařiš, vypereš? Hračky na vánoce, narozeníny, den dětí, svátek, konec školního roku… i to je pět krát za rok. At ti jde pomoct uklidit, utřít prach, pohrát si se sestrou, utřít nádobi, umýt umyvadlo, vytáhnout prádlo z pračky… hele kluku pomož mi budu to mít rychlejí a pak si pohrajeme… (joo zdržuje to, neurychlí to… ale to kluk už neví), a bude se cítit důležitý, že něco pomohl, udělal…
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5911
23.4.20 22:20
@Dadinkamaminka píše:
@KatyPn
Mě připadá divné, že se v 7 letech vůbec nedokáže sám zabavit, že dělá scény m, když něco nemá hned atd…

v 7mi letech nebude chápat že chce mít doma čisto, nebo že chce at uvaříš…on si dá klidně rohlík, aby neměl hlad, a že bude nepořádek mu bude fuk…on musí jen chápat že ty jsi autorita, že ty řekneš dost pohádek, a bude dost.
Jak to bylo než bylo miminko? Hrál si sám???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10811
23.4.20 22:34

Prosim te, je to DÍTĚ a dite toto dela ;).
Mate funkčního tatínka? Tak by bylo super, kdyby se synem se jeli projet nekam do přírody na par hodin na kole, na brusle a tak..Kluk by si vybil energii…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat