Reklama

Nezvládnu obhájit bakalářku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Catherine9
Nováček 6 příspěvků 02.05.18 12:17
Nezvládnu obhájit bakalářku

Ahoj, mám takový problém, čeká mě obhajoba mé první vysokoškolské práce. Sice teoreticky vím, co mě čeká a jak to probíhá, ale o to víc se toho bojím. Vybrala jsem si krásné zajímavé témě, o kterém toho vím poměrně dost. Problém nastal při psaní práce - teoretická část byla jedna velká nuda, skládání dohromady definicí a nesmyslů, což nikoho moc nezajímá (tedy mě ne). Vedoucí práce označil tuto část jako velmi dobrou. Druhá část, kde se skutečně píše o daném problému, pro mě byla velkým zklamáním - moje téma se týká určité země, která (jak všichni místní ví) pouští oficiální informace takové, že s realitou nemají nic společného. To, co proběhne v médiích a podobně, je jen výsměch. To co vláda dělá, dělá jen naoko, ve skutečnosti to tak není. Napsat tedy práci založenou na oficiálních informací bylo celkem těžké a absolutně nevypovídající, navíc tak odborně, že mě to ani nebavilo…

Abych to uvedla na pravou míru, já jsem typ člověka, co neumí nic okecávat. Slohy na základce mi šly, psala jsem velmi zajímavě, pokud to mělo maximálně dvě stránky. Jakmile text musím uměle natahovat, tak mi to nejde, nebaví mě to, je to o ničem. Zrovna tak když někomu něco vysvětluju, vždy to řeknu nejvíc stručně, jak jen to jde, nenávidím, když někdo mluví deset minut o něčem, co lze shrnout jednou větou. Takže nevím, jak si připravit prezentaci k mojí práci, nechci o tom mluvit, netuším, na co se mě budou ptát a myslím, že to dopadne zle

Kdybych mohla mluvit o skutečné situaci v dané zemi, dokážu o tom mluvit hodiny a hodiny. Málokdo má takovou možnost se tam podívat, a mě se to daří opakovaně. Prý oponenti mají ve zvyku se zeptat na negativní stránku mojí práce. Přemýšlím, jestli je hodně nevhodné říct, že se mi s informacemi špatně pracovalo, když jsou ve skutečnosti lživé a skutečnost je trochu jiná…

Jinak ne, jiné téma si vybírat nebudu, na to už je pozdě a napsat cokoliv tak dlouhého znova by byla moje smrt. Neporadíte mi s tím?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:
 
P4ja
Kelišová 5444 příspěvků 02.05.18 12:22

@Catherine9 No, já bych shrnula, o čem práce je a reagovala na to, co ti vytknul oponent a vedoucí práce. A určitě bys v posudku měla mít i nějaké otázky.
A myslím, že je fér poukázat na to, že oficální informace jsou jiné než skutečnost. Ale moc bych to tam neprosazovala, pokud na to nemáš konkrétní informace. Ono nemusí zase tolik mluvit. Když zareaguješ na věci vposudku, tak se tě max na něco zeptají.

 
ŠárkaPu
Kecalka 224 příspěvků 02.05.18 12:24

S obhajobou práce si nedělej vůbec hlavu, to je z celých státnic podle mě to nejlehčí. Práci máš už odevzdanou? Už víš známku, kterou ti dal vedoucí a oponent? U mě to myslím tehdy bylo, že oba mi k dané známce dali nějaké otázky či náměty, prostě pozitiva a negativa. Já při obhajobě měla předem připravené jen stručně co má práce obsahuje, čeho jsem chtěla dosáhnout, zda se mi muj záměr povedl. A pak už to byla fakt taková okecavacka.

 
Balatonek
Ukecaná baba ;) 1279 příspěvků 02.05.18 12:31

Taky bych se obhajoby nebála. Pokud máš známky a víš jaké je hodnocení, tak je obhajoba ze státnic to nejlehčí. ;) držím palce

 
Wae
Kecalka 106 příspěvků 02.05.18 12:32

Být Tebou, vůbec se nestresuji. Vyjadřovat se umíš, zemi, o které si psala, znáš, práci jsi psala podle svého nejlepšího vědomí a svědomí :-) Při obhajobě se zpravidla pouze představí téma, reaguje na posudek. Není to žádná věda, spíše příjemný pokec. Držím palce!

 
anahry
Kecalka 354 příspěvků 1 inzerát 02.05.18 12:37

Já myslím, ze se nervujes uplne zbytecne (ale chapu, mela jsem to stejne). Uz mas k dispozici posudky? Ty ti hodne napovi… A pokud mas informace, tzv. pod rukou, vubec bych se je nebala pouzit. Vlastni zkusenost a nazor se nekdy ceni mnohem vic, nez jen to, co uz bylo jednou napsane.
Prezentaci zpracuj velice strucnou. Dej si tam hlavne body, ke kterym mas, co rict.

 
Ivulindaa
Kecalka 368 příspěvků 02.05.18 12:40

Taky bych se toho vůbec nebála, okecávačka. Řekneš jim, co sis vybrala, proč sis to vybrala, co obsahovala teoretická část, jak si prováděla praktickou část (co a jak si zjišťovala), co ti z toho vypadlo a co z toho vyplývá. Po odevzdání práce ti dá doplňující otázky jak vedoucí práce tak oponent (každý většinou 2, dohromady tedy 4). Dají ti je dopředu, takže se na ně můžeš připravit a pokud budeš mít prezentaci k obhajobě, napiš si je tam ať se ještě nestresuješ tím, že je zapomeneš. Takže suma sumárum čas uběhne jako voda a máš obhajobu BP zasebou. Jen pro příště bych si už nevybírala téma, na které je težké sehnat informace nebo že vím, že vydané informace nejsou úplně pravdivé a celá práce bude zkreslená a těžko se o ni hovoří v pravém světle. Nevím co máš za téma, ale teď je otázkou, zda i komise bude vědět, jak to ve skutečnosti je (tak jako ty). Pokud nemohou mít ani ponětí o skutečné situaci, pracovala bych s oficiálními leč nepravdivými informacemi. Nikdy nevíš co koho v komisi zajímá a mohla by si pravdivou informací „píchnout do vosího hnízda“. Nedělej si to ještě těžší.

 
subsomi
Kelišová 6730 příspěvků 02.05.18 12:47

Klid, je možné, že se zeptají na něco málo a pak rozhovor zvrtne na jiné obdobné téma.
Připrav si hlavní body své práce, proč sis vybrala téma, co nového ses v průběhu psaní dozvěděla, případně co tě překvapilo.
Dobře se podívej co napíše vedoucí práce a oponent a připrav se na to reagovat.
A jinak buď v klidu, pokud vedoucí a oponent práci doporučí schválit, tak komise se nesnaží rozhodnutí změnit. Leda bys o tom nedokázala říct ani slovo a měli by podezření, že to psal za tebe někdo jiný. Jsou to taky jen lidi a chápou, že studenti jsou nervózní, že někteří ani neví, jak se jmenují

 
mgdln
Závislačka 4430 příspěvků 02.05.18 13:06

@Catherine9 Mě by zajímalo o jakém konkrétním problému v libovolné zemi na planetě píšeš. A proč to podáváš tak tajemně. :think:

 
Lendeš
Kelišová 5157 příspěvků 02.05.18 13:10

@Catherine9 Pokud jsi používala nějaké zdroje, které mohou obsahovat nepravdivé informace nebo zavádějící informace, tak by to v té BP mělo být uvedeno a vysvětleno. Pokud to tam nemáš, tak to neuváděj ani u obhajoby, pokud o tom nebude řeč.

 
Afrikana
Zasloužilá kecalka 548 příspěvků 02.05.18 13:27

Tak pred obhajobou budes mit k dispozici posudky, ne? A tam byva hodnoceni i otazky, na ktere budou chtit slyset odpovedi. Takze se podle posudku nachystej a mas to. Obhajoba prace mi prisla na celych statnicich nejjednodussi vzhledem k tomu, kolik jsem napsani te prace venovala usili. Proste strucne to shrnout, pak se povenovat dotazum a hotovo.

 
bordeaux-zuzka
Kecalka 127 příspěvků 02.05.18 14:01

Ahoj, zajímalo by mě, proč jsi do té práce tedy nenapsala tu pravou stránku věci? Vždyť když k tomu máš přístup jako jedna z malá, tak bys díky tomu mohla mít skvělou, zajimavou, originální práci. Samozřejmě nevím, o jaké téma jde, jen mi přijde škoda nevyužít tvých zkušenosti, když je máš. Teoretických, deskriptivnich práci je tolik, ale opravdu prinosnych a zajímavých, které přinášejí něco jiného tak málo. Já jsem jednou taky psala takovou práci, oficiální info o ničem, naprosto nevypovidajici o realitě, takže ve finále tak trochu zbytečné. Když teď vím pravdu a můžu se odkázat na zdroj, tak tu praci prepisuju, aby byla přínosná.

 
Ou
Závislačka 4993 příspěvků 02.05.18 14:47
@bordeaux-zuzka píše:
Ahoj, zajímalo by mě, proč jsi do té práce tedy nenapsala tu pravou stránku věci?

Protože odborná práce musí být podložená daty. A pokud jsou data lživá a diplomant nemá zdroje jet do dané země a provést šetření, tak holt musí pracovat s daty, které má?

ale jinak

Samozřejmě že to zvládnete obhájit.

A ano - poukázat na rozpor mezi realitou a oficiáními informacemi je dost dobrý oslí můstek k tomu, abyste začala mluvit o tom, co vás na tom baví.

Principiálně - pokud můžete začít mluvit o něčem, co není běžně dostupná informace a navíc o tom hodně víte a mluvít o tom s nadšením, tak si to komise bude chtít poslechnout.

Jsou to normální lidi a sedět u obhajob je nebaví. Jedinné co na tom je zábavné jsou právě lidi, co píšou o něčem co je baví a jsou ochotni o tom zajímavě vyprávět.

v žádném případě si nevybírejte nic nového.

Abyste se uklidnila, tak přesně tohle, čeho se obáváte napište vedoucímu práce anebo ještě lépe si normálně zajděte na konzultaci. Teda ne to, že vám to přišlo nudné sepisovat, ale ten rozpor oficiálních informací a reality a jak se k tomu postavit při obhajobě.

Je to vcelku orginální problém, oproti běžným problémům, co řeší diplomanti a i proto pro něj bude zajímavé se nad tím zamyslet.

držím palce - a jestli jste byla ten typ, co panikařil před maturitou, tak teď to bude podobné - realita nebude tak strašná, jak si ji teď představujete.

 
Catherine9
Nováček 6 příspěvků 02.05.18 15:16

Děkuji všem za příspěvky, co se týče rozporu mezi skutečností a oficiálními informacemi - na začátku roku na první konzultaci jsem řekla svému vedoucímu práce, že se o danou zemi zajímám a jaké s ní mám zkušenosti, což vedoucího práce zjevně nadchlo a prohodili jsme o tom pár vět (však velmi stručně), na druhou stranu mi doporučil (zcela logicky) se zabývat pouze oficiálními informacemi, protože k těm skutečným neexistují materiály. Zrovna tak jsem do úvodu bakalářky napsala, že má osobní zkušenost s touto zemí byla jedním z důvodů pro zvolení tohoto tématu, ale opravil mi to, že se nejedná o akademický důvod a není vhodné to zmiňovat. Proto si nejsem jistá, jestli to můžu vytáhnout při obhajobě aby to nevypadalo, „jakože machruju“.

Abych odpověděla, proč neřeknu o co konkrétního se jedná - samozřejmě podobné téma letos v česku bude jen jedno (a ani z minulosti jsem podobné téma práce nenašla), takže napsat tu zadání práce by se v podstatě rovnalo k tomu, přidat sem svůj podpis

 
sakota
Kelišová 5461 příspěvků 02.05.18 15:23

Nevim, kde budes praci obhajovat, jaka skola, ale moje zkusenost je takova, ze u obhajoby se resila hlavne formalni stranka veci, nikoliv obsah. Takze volba zdroju, metoda zpracovani, chyby, nevhodne zvolene vyrazy atd. Navic dopredu dostanes posudky od oponenta a vedouciho a v obou budou vypichnuta nejaka negativa nebo rovnou uz otazky a to bude tema u obhajoby, takze se na to budes moci pripravit. Neboj. Pokud jsi napsala a odevzdala praci, sance, ze bys neobhajila, se limitne blizi nule. A jak uz nekdo psal, z celych statnic je to nejvesi sarada, ;) drzim palce (hlavne u tech dalsich zkousek)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Články z Expres.cz

Uprchlíci se z Turecka valí dál: Moře vyměnili za souš, počty strmě rostou

Díky nasazení evropských hlídkových plavidel se sice podařilo omezit cestu... číst dále >

„Bohoušek si občas něco dal!“ Je za smrtí sbormistra Kulínského pervitin?

Pražští kriminalisté stále pracují na objasnění náhlé smrti bývalého... číst dále >

Články z Ona Dnes

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený... číst dále >


Reklama