Nezvládnutá výchova - dcera 14 let

Anonymní
26.4.21 18:54

Nezvládnutá výchova - dcera 14 let

Vůbec nevím, kde začít.
Mám tři děti, syny 17 a 15 a dceru 14. Rozvedená, s tátou se děti vidí naprosto minimálně, táta nemá moc zájem, žijeme sami 8 let. Dcera byla výchovně obtížná už aspoň od konce prvního stupně - projevy puberty jako tvrdohlavost, odmlouvání, drzost atd. tak od 8, 9 let. S kluky problém nemám, a to je prostřední autista (kdysi to s ním bylo taky hodně těžké, ale teď má svůj režim a domluvím se s ním).
U dcery to vygradovalo až do flákání školy, naprosté lhostejnosti ke všemu - mívala ráda sport, postupně všechno opustila, na vše se vykašlala. Velký podíl má závislost na mobilu / sociálních sítích / hraní - průběžně jsem jí zabavovala mobil, tablet, když se srovnala, zas je dostala, zavedly jsme pravidla, nejdřív povinnosti, pak tohle, nějakou večerku apod. Ale dodržuje je tak pár dní a pak znovu ignoruje vše kromě mobilu.
Hrozně se zhoršila ve škole, poslední týden přestala odevzdávat úplně všechno, dostává jen pětky. Hloupá není.
Už absolutně nevím, co s ní.
Psycholožku jsem zkusila, dcera s ní nemluví, neřekne ani slovo.
Budu vděčná za postřehy, nápady, zkušenosti… Jsem fakt dost zoufalá..

Prosím anonym, díky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
63701
26.4.21 19:02

Začala bych sebranim mobilu.. Můj kluk pak funguje jako hodinky.. Jak mu vezmu mobil nebo odstrihnu WiFi, tak kmita :mrgreen: :lol: ale zase nemáme tak extrémní problémy.. Jen občas pubertální výkyvy nálad, kdy mě vytoci do bela

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.21 19:06
@martina.se píše:
Začala bych sebranim mobilu.. Můj kluk pak funguje jako hodinky.. Jak mu vezmu mobil nebo odstrihnu WiFi, tak kmita :mrgreen: :lol: ale zase nemáme tak extrémní problémy.. Jen občas pubertální výkyvy nálad, kdy mě vytoci do bela

Nemá už ani mobil, ani tablet. Jen PC na úkoly do školy a na připojení na hodiny, jen od 8 do 15 h - ale stejně v té době na něm jede hry, sociální sítě… Bohužel to neumím nastavit, aby to měla zablokované.
Tu dobu asi ještě zkrátím, online hodiny má max do půl druhé, pak jsem jí to nechávala na úkoly, ale stejně je nedělá.

• Citovat
  • Nahlásit
737
26.4.21 19:12

Odstrihla bych ji peníze a domluvila manuální brigádu, třeba doplňování zboží. Možná zjistí, že je lepší se učit. Víc mě nenapadá. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21131
26.4.21 19:17

@řeřicha Manuální brigádu? A kde prosím tě. Je jí 14.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.21 19:24

Jestli nechodí ani na hodiny, bude je mít neomluvené a škola tu bude hlásit na OSPOD. Co zkusit Středisko výchovné péče? Jít tam třeba sama se poradit. Syn je teď v devítce a má problémovou spolužačku, už byla 2× na nějakém diagnostickém pobytu, ne klasika pasťák, ale bylo to někde v přírodě na Šumavě. Její máma už z ní byla naprosto zoufalá. Celkem se tam srovnala. Třeba by dceři stačilo jen pohrozit.

• Citovat
  • Nahlásit
737
26.4.21 19:40
@divine woman píše:
@řeřicha Manuální brigádu? A kde prosím tě. Je jí 14.

Mas pravdu, neuvědomila jsem si to. Tak někde u známých, manuální práci aby si to zažila, co to je makat, když nemáš školu.
Já byla v 15 na veřejné prospěšných práci (brigáda, nebyl to trest) a byl to tedy zážitek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
144
26.4.21 19:41

Ja by som skor skusila metody Thomasa Gordona, mozno nastudovat v knizke Vychova bez porazenych. Je to viac menej o komunikacii a naucit sa „aktivne pocuvat“.

A ist na to inak ako cez zakazy a prikazy. Nech slecna prevezme zodpovednost za svoje ciny aj s nasledkami.

Ale hovori sa mi to lahko, vlastnu skusenost nemam. Drzim palce, mate moj obdiv, ze to sama zvladate s 3 detmi :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2508
26.4.21 19:53

Nemá depku? Působí to na mě tak, že nevidí důvod, nějakou motivaci, prostě jen přežívá a to se líp dělá brouzdáním na netu, než tím, že by sebrala energii a soustředila se na něco.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
983
26.4.21 19:58

Zákazy nic neřeší, pokud je dcera tvrdohlavá, tím spíš jí odebrání telefonu aktivuje, že se nesmí dát a pokračovat v tom co dělá. Alespoň tak to v pubertě fungovalo na mě. Čím víc se mi zakazovalo, tím to bylo horší :lol:
Sedni si s dcerou a v klidu si s ni promluv. Mluv s ní jako s dospělou a rovnocennou.
Zkus ji namotivovat, například když dostane lepší známky, něco ji koupíš, nebo něco pro ni uděláš…
Hlavně už přestaň s odebíráním mobilu a zakázama, to platí tak možná na malé děti, ale rozhodně ne na tvrdohlavé puberťáky :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1108
26.4.21 19:59

Nepíšeš, jak fungujete. To jí v 15.00 sebereš mobil a? Co pak dělá? Jak komunikujte celou tu dobu, travíte spolu čas? Jak funguješ s těmi dalšími dětmi? Proč nechodíte sportovat spolu? Ona nechce ničím být? Nechce mít jednou dobrou práci? Nechce odměny za dobré vysvědčení nebo dobře chování? Co tak bojkotuje? Asi to píšeš dost ve zkratce, ale není to u vás samý zákaz, samé vyhrožování a ona prostě jen chce být přijatá? Ptala ses jí prostě, proč to všechno dělá? Uvědomuje si, kam vede to, že se*e na školu? Že můžete mít problémy s OSPODem? Že se to s ní potáhne a ona bude za tu nevzdělavatelnou? Proč to tak chce? Nechytla se nějaké party? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
381
26.4.21 20:01

Tak s večerkou je to docela jednoduché - odevzdá se veškerá elektronika včetně mobilu (od počítače stačí připojovací kabel) a pokud si bude chtít do rána číst, klidně může. Pokud si neplní povinnosti, zákaz vycházek, zmenšení kapesného, konec sladkostí.. Takhle to teda chodí v děcáku. Plus děti mají povinnosti, které vykonávají denně a pod dozorem. Prakticky se denně uklidí celý byt, perou, vaří, nakupují si na to, kontroluje se příprava na školu. Vztekat se můžou, s tím se počítá. A mluvit s psychologem je privilegium - dceři bych řekla, že pokud jí vadí, že s ním mluvím i já, tak to omezíme, aby s ním mohla mít důvěrný vztah. Už není malá. Ještě znám jednu rodinu, kde to řeší stylem: Já mám zdroje, děti je chtějí a tak dělají, co chci. Ale mně se to mluví, já mám dítě ještě malé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7931
26.4.21 20:08

Má neomezené data nebo wifi…?
Wifi se dá nastavit na určitý časový úsek.
Zkusila bych nejdřív po dobrém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16
26.4.21 20:16

Nevím, jestli se tady můžou dávat odkazy, ale hned jsem si vzpomněla na rozhovor s psychologem Milanem Studničkou: https://www.irozhlas.cz/…12061333_oro
Podle mě v tomto případě si spíš najdete dobrého psychologa vy a nechte si odborne poradit, jak k dceři přistupovat. Příkazy a zákazy evidentně nikam nevedou a jen to zhoršují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18065
26.4.21 20:42

Ja teda ani nevim, co poradit. Jaky mas vlastne vztah s dcerou? Znas ji dobre, povidate si o vecech, co ji tesi, co ji trapi, co ji bavi? Kdyz me dite nejak zazlobi, odmluvi, je nabruceny, znam je tak, ze vim odkud vitr vane a je pak jednoduche to nejak napravit. Po pravde, dost casto je za tim nejake moje zanedbani, deti proste peci a starost potrebuji. Potrebuji pozornost, lasku, pravidla a poradne zamestnat. Jak chodim do prace, obcas je i zanedbam a uvedomuju si to. Ale takhle jak to popisujes, ja nevim, jakobys ani nevedela koho mas doma. A popravde, je mi ji az lito, kdyz to ctu, mne to zni, ze je proste na vsechno sama a nedava to. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat