Nízká fetální frakce NIPT dna test

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
23.9.21 14:24

Nízká fetální frakce NIPT dna test

Ahoj, rada bych se zeptala na zkusenosti s nizkou fetalni frakci, jak vam nakonec dopadl test?

Ja jsem ve 13 tydnu a volali mi ze na odber musim znova, protoze tu dna moji a ditete nemohli oddelit. Stalo se vam to nekomu? Jaky byl pak vysledek? Zkousel jste nekdo vice testu?

Ja mam prenascan. Bojim se downova syndromu, ultrazvuk vysel v poradku ale mam horsi hodnoty papp a.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4380
23.9.21 15:16

Byla jsem 2× na odběru a 2× to nemohli vyhodnotit. Kvůli věku jsem chtěla mít větší jistotu… screening mi vyšel cca 1:4200 a stačilo to, miminko zdravý, krásný :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1335
23.9.21 15:30

Měla jsem to stejně, byla jsem na testu prenatal safe a naštěstí fetální frakce 6% stačila.
Co Vím tak u jednoho testu musí být alespoň 5% a dělají tři pokusy a až pak snad vrací peníze. A pravěmám ten pocit, že je to tento prenascan. Dá se pak samozřejmě zkusit jiný test a nebo odběr plodové vody. Přeji dobré výsledky u druhého odběru

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2179
23.9.21 15:34

Nízká fetální frakce je docela častý problém u těchto neinvazivních testů. Může se stát, že naberou krev znova a bude to už OK, nebo to nepůjde vyhodnotit znova. Čím to přesně je, se moc neví. Přeci jen, jsou to relativně nové metody. Mluví se o tom, že to mohou ovlivnit léky na ředění krve, obezita matky, a obecně se má za to, že někdy je příliš brzy, že podíl fetální frakce stoupá se stoupajícími týdny těhotenství. Ale kolikrát to prostě nemá žádnou příčinu.

Proto jsem vždycky trošku „vytočená“, když tyto testy tady holky, co to ani neabsolvovaly, ani o tom prakticky nic nevědí, nabízí jak na běžícím pásu komukoliv, kdo měl jakýkoliv problém na screeningu. Já jsem jejich příznivcem, ale není to tak jednoduché, jak se někde články na babywebu může zdát.
Uvidíš, třeba podruhé to půjde. Jak se k tomu postavili? Doufám, že další test už neplatíš.
Já jsem měla na první dobrou frakci 10%, což je hodně, jenže jsem na krvi byla v 17 nebo 18tt. (to tedy zas bylo trošku za 5min dvanáct, kdyby náhodou…), ale já šla jen pro jistotu kvůli věku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9143
23.9.21 15:37

Říká se, že na trhu je nejlepší test Panorama (dělá ho např. v Praze Profema). Googli. Navíc se vyhodnocuje v ČR v Plzni. S Prenascanem jsou problémy:

https://echo24.cz/…bisova-firma?…. sznhp. box&dop_req_id=AYEF0W7×x0j-202107110850&dop_id=12565295

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.9.21 15:41

@Mutlice zatim mi volali a hned zitra zase na krev na dalsi odber, ale trochu me to rozhodilo, protoze ten vysledek na ds mam asi 1:118 proste pozitivni, na uzv vse ok, ale krev mi dobre nevysla a ted jeste ta frakce:/ plodova voda je pro me nepredstavitelny riziko, plus mam placentu na predni strane, nedovedu si to a ani nechci predstavit. Jsem ochotna si dojet i na jiny ten nipt test nez je prenascan, ale obavam se, ze to vyjde stejne. Trochu me vydesila souvislost s vyssim rizikem na ty trizomie prave u tech s nizkou fetalni fraknci.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.9.21 15:43

@MartinaCV pokud mi nevyjde prenascan tak zkusim odber na tu panorama, musim pohledat kde to delaji…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.9.21 15:44

@Anik6 to je krasny screening, to bych se ani nebala, bohuzel mi z krve vysel 1:30 a spolecne s uzv 1:118:/

• Citovat
  • Nahlásit
9143
23.9.21 15:46
@Anonymní píše:
@MartinaCV pokud mi nevyjde prenascan tak zkusim odber na tu panorama, musim pohledat kde to delaji…

V Praze v Profemě. Tam určitě, byla jsem tam. Jinde nevím. Taky se mi líbil rozsah, co umí otestovat a že se to vyhodnocuje v ČR v Plzni. Výsledek byl do týdne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9143
23.9.21 15:47
@Anonymní píše:
@Anik6 to je krasny screening, to bych se ani nebala, bohuzel mi z krve vysel 1:30 a spolecne s uzv 1:118:/

Já měla riziko DS 1:8 a mimčo je zdravé :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2179
23.9.21 16:04
@Anonymní píše:

určitě na více pracovištích. já jsem na ní byla v nemocnici v Motole /na genetice/. Panoramu jsem si vybrala cíleně, protože používá trošku jinou metodu vyšetření té izolované DNA a má laboratoř v Plzni, což mi urychlilo dostat výsledky.

ale fetální frakci nízkou bys měla u jakéhokoliv testu. To je prostě podíl DNA plodu v tvé krvi. Jen se liší ty hranice, kdy prohlásí test za vyhodnotitelný, pokud vím. Panoramu bych doporučila. Ale ženských, kterým nešla vyhodnotit pro nízkou fetální frakci je také dost, stačí se podívat do diskuze o ní tady na emiminu. Spíš bych řekla, že se ta frakce zvýší tím, jak běží čas a krájíš týdny. U Panoramy píší, že to je 2,8%, kdy to jde vyhodnotit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9143
23.9.21 16:10
@Mutlice píše:
určitě na více pracovištích. já jsem na ní byla v nemocnici v Motole /na genetice/. Panoramu jsem si vybrala cíleně, protože používá trošku jinou metodu vyšetření té izolované DNA a má laboratoř v Plzni, což mi urychlilo dostat výsledky.ale fetální frakci nízkou bys měla u jakéhokoliv testu. To je prostě podíl DNA plodu v tvé krvi. Jen se liší ty hranice, kdy prohlásí test za vyhodnotitelný, pokud vím. Panoramu bych doporučila. Ale ženských, kterým nešla vyhodnotit pro nízkou fetální frakci je také dost, stačí se podívat do diskuze o ní tady na emiminu. Spíš bych řekla, že se ta frakce zvýší tím, jak běží čas a krájíš týdny. U Panoramy píší, že to je 2,8%, kdy to jde vyhodnotit.

Jjj, souhlas, já jsem nekomentovala fetální frakci vůbec, jen kvalitu testu, když už. A ano, podíl frakce by měl stoupat se stádiem těhotenství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2179
23.9.21 16:13
@MartinaCV píše:
Jjj, souhlas, já jsem nekomentovala fetální frakci vůbec, jen kvalitu testu, když už. A ano, podíl frakce by měl stoupat se stádiem těhotenství.

Já jsem to tak ani nemyslela, odepisovala jsem zakladatelce :) ale tím, že je anonymní, tak se to navázalo jako odpověď na tebe :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9143
23.9.21 16:15
@Mutlice píše:
Já jsem to tak ani nemyslela, odepisovala jsem zakladatelce :) ale tím, že je anonymní, tak se to navázalo jako odpověď na tebe :)

v poho.. já myslím, že se shodneme :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.9.21 19:43

Moc dekuju vsem za reakce, priznam se, ze jsem z toho fakt spatna. Ted jsem 13+4, zitra znova na odber a vysledky jestli to pujde dobre budu mit v 15+4, a to si myslim, ze bude zase nizka frakce a ze me poslou na plodovou vodu. Nedovedu si predstavit jak to pak je, kdyz by mi ten odber delali jeste potreti a treba zase nevysel….to uz se prece ta plodovka bezpecne kvuli velikosti plodu neda odebrat ne?

Mela jsem v tehotenstvi i krvaceni a nedovedu si predstavit, ze by ten odber dopadl dobre.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat