Nízké AMH, vysoké FSH a vyšší věk - IUI/IVF

Anonymní
14.4.21 00:20

Nizke amh, vysoke fsh, vyssi vek, IUI/IVF

Ahoj holky, pisu anonymne, jedinym duvodem je snaha dodat nadeji tem, co muzou byt v podobne situaci, byvala bych to ocenila. Ma situace - amh 0.04 / 0.06 / 0.14, FSH jednou v norme, podruhe 21, vek 43 let. Partner - vysledky kolisave, nektere temer v norme, jine hodne spatne (malo, mala pohyblivost), 44 let. Jedno dite uz mame, 2.5 roku. Po nejake dobe snazeni jsme se vzhledem k veku obratili na kliniku GYNEM, MUDr. Bartosova, pro nas oba velke zklamani. Pani doktorka pusobila dojmem vyhoreni, nezajmu, opakovane propagovala darcovska vajicka (pres nase vyslovne tvrzeni, ze o to nemame zajem), celkove skepticismus, bez blizsiho vysvetleni problemu a nejakeho systematickeho planu. Na vse jsme se museli doptavat sami, nektere dotazy zustaly bez odpovedi, zadna iniciativa. Zkusili jsme dva cykly, v podstate na nasi zadost, chteli jsme tomu dat sanci, mel to byt pokus o IVF v nativnim cyklu, ale ani jednou nevychytali ovulaci (folikul vzdy prasknul po injekci driv), tak zustalo u IUI, neuspesne. Rozhodli jsme se zmenit centrum, na doporuceni jsme sli do Prague Fertility Center, MUDr. Hulvert, koordinatorka Zuzana Svejcarova. Pozitivni pristup, bez falesnych nadeji, vse krasne vysvetleno, pan doktor velmi ochotny, navic dle ultrazvuku presne odhadl laboratorni vysledky (vcetne toho, ze FSH nemuze byt v norme, coz pak potvrdila druha laborator), sdelil nam prehledne vsechny moznosti. Plan byl zkusit nativni IVF, nicmene pri dalsi navsteve za ucelem ultrazvuku a nastaveni medikace zjistena predcasna ovulace, jiz nasledujici den (vikend), tak se zkusilo alespon IUI, bez jakekoliv stimulace/urychlovani… a ted koncime prvni trimestr, vse je v poradku (tuk tuk tuk). Az vam MUDr. Hulvert bude v ordinaci vykladat o paru, ktery na tom byl podle vsech parametru opravdu spatne - a presto se zadarilo, bude dost mozna mluvit o nas. Holky, asi ne kazdemu se to podari, urcite v tom byl i kus stesti, ale nenechte se prosim odradit jen kvuli spatnym vysledkum, jdete si pro nazor i jinam, hledejte nekoho, kdo vas podpori a ne zdepta, uchovejte si optimismus a viru, ze zrovna vy muzete byt vyjimka ze statistik. Jedine, co bych PFC vytkla, bylo opravdu hodne dlouhe cekani, nez prijdete na radu, oproti casu objednani, ale porad radeji to, nez abych z ordinace odchazela zdeptana. Rada zodpovim vase dotazy, pokud nejake budete mit. Snad tenhle muj prispevek nekomu pomuze, o nic jineho mi nejde. At se vam dari!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4871
14.4.21 00:28

My taky po X letech našli centrum, kde nám pomohli. A bylo to právě PFC. :)
Za nás tam ještě nebyla taková čekací doba, ale od cca. října se to čekání zhoršilo. :nevim:
Jenže na jednu stranu jim to člověk nemá za zlé. Prostě se věnují pacientům a neodpalkuji je jako jinde. :nevim:
Jinak doktor Hulvert má zpoždění pořád. :mrgreen: Ale je to skvělý lékař.
Já kudy chodím, tak je chválím. :)
Od recepce po laboratoř. Ráda čtu, že pomohli i jinému páru, který nebyl extra nadějný. :mrgreen:
Stejně jako my. :) Musím přiznat, že jim vděčíme za hodně. Jsem v 30tt. :)
Přeji příjemné těhotenství. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.4.21 08:03

Gratuluji, ale byla bych realista. V tvém věku máš velké riziko vvv, doktorka moc dobře ví, proč vám doporučovala darované vajíčko.

• Citovat
  • Nahlásit
80
14.4.21 08:10
@Anonymní píše:
Gratuluji, ale byla bych realista. V tvém věku máš velké riziko vvv, doktorka moc dobře ví, proč vám doporučovala darované vajíčko.

Ano - a take pisu, ze je vse v poradku, mam po vsech testech. Riziko a nejistota je vzdycky, ale to neznamena, ze to nemuze mit dobry konec - proc se tim prehnane strasit. Byt realista je jedna vec, byt skeptik a vzdat veci od zacatku, druha. Ona je v tehle vecech hlava dost dulezita a pozitivni pristup urcite neni na skodu. Mym cilem bylo dat nadeji tem, co jsou na tom podobne jako ja - aby videly, ze obcas to proste vyjde, tak proc ne treba zrovna jim.

Příspěvek upraven 14.04.21 v 08:27

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
293
14.4.21 08:16
@Anonymní píše:

Tak vzhledem k tomu, ze pise, ze konci 1.trimestr, tak uz by mela mit 1.screening za sebou. A tak nejak nechapu, proc pises anonymne? Asi proto, ze tvuj komentar je celkem nevhodny pro tehotnou, ze…?
Asi kazda si uvedomuje, ze tehotenstvi nemusi vzdy vyjit a urcite neni jediny faktor vek!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
293
14.4.21 08:19

Zakladatelce preji bezproblemove tehotenstvi a krasne zdrave miminko. Sama mam vyssi vek a jsem v 38 tt. Zatim vse na 1*

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80
14.4.21 08:28
@Maja25 píše:
My taky po X letech našli centrum, kde nám pomohli. A bylo to právě PFC. :)
Za nás tam ještě nebyla taková čekací doba, ale od cca. října se to čekání zhoršilo. :nevim:
Jenže na jednu stranu jim to člověk nemá za zlé. Prostě se věnují pacientům a neodpalkuji je jako jinde. :nevim:
Jinak doktor Hulvert má zpoždění pořád. :mrgreen: Ale je to skvělý lékař.
Já kudy chodím, tak je chválím. :)
Od recepce po laboratoř. Ráda čtu, že pomohli i jinému páru, který nebyl extra nadějný. :mrgreen:
Stejně jako my. :) Musím přiznat, že jim vděčíme za hodně. Jsem v 30tt. :)
Přeji příjemné těhotenství. :)

Diky - i Tobe, uz to mas „za par“ :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.4.21 08:49

@Anonym ano to vyjde a měli jste asi štěstí. Ale paušálně doporučovat otěhotnět ve 43 letech s vlastními vajíčky :nevim:
Samozřejmě ti přeju bezproblemove těhotenství a porod, ale pokud by se mě na totéž ptala nejlepší kamarádka, tak jí určitě varuji, riziko prostě hodně veliké.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.4.21 08:52
@pupetka píše:
Tak vzhledem k tomu, ze pise, ze konci 1.trimestr, tak uz by mela mit 1.screening za sebou. A tak nejak nechapu, proc pises anonymne? Asi proto, ze tvuj komentar je celkem nevhodny pro tehotnou, ze…?
Asi kazda si uvedomuje, ze tehotenstvi nemusi vzdy vyjit a urcite neni jediny faktor vek!

Anonym proto, že se mě tohle téma týká, máš s tím problém? A 1.screening ještě není narozené zdravé dítě, to se nezlob. Jen jsem podotkla, že otěhotnět v tomhle věku není dvakrát rozumné. Pokud ti upřímný názor vadí, nečti to.

• Citovat
  • Nahlásit
14395
14.4.21 10:38

@anonym
Dobrý den,

svoje hodnocení PFC můžete přidat také přímo ke klinice.

Pomůžete tak dalším maminkám v rozhodování, zda spolupracovat právě s danou klinikou.

Děkujem a přeji krásný den :kytka:
Lucka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80
14.4.21 10:48
@anonym píše:
@Anonym ano to vyjde a měli jste asi štěstí. Ale paušálně doporučovat otěhotnět ve 43 letech s vlastními vajíčky :nevim:
Samozřejmě ti přeju bezproblemove těhotenství a porod, ale pokud by se mě na totéž ptala nejlepší kamarádka, tak jí určitě varuji, riziko prostě hodně veliké.

Tohle samozrejme neni zadne doporuceni. Je to ma osobni situace - a dala jsem to sem, aby to pripadne pomohlo nekomu dalsimu, kdo muze byt v podobne situaci. Ne treba kvuli veku, ale kvuli spatnym hladinam amh a fsh, coz dnes resi rada holek, ktere jsou mnohem mladsi. K tem vlastnim a darcovskym vajickum - nelibilo se mi, ze nam to na GYNEMu neustale opakovali, ackoliv jsme velmi jasne hned rekli, ze to pro nas neni cesta, mj. proto, ze uz jedno vlastni dite mame - a druhe se bud povede nebo ne. V PFC to jen zminili jako moznost, na kterou je cas, kdyby nic jineho nevyslo a kdybychom to chteli.
Jinak je to kazdeho vec, uplne chapu, ze pro nektere pary je to cesta - a drzim jim palce. Mimochodem, kazdy mame take jiny biologicky vek, nekdo je v 43 troska, jini jsou na tom ve 43 porad dobre po vsech strankach. Plus jsou samozrejme i metody, jak v ramci IVF otestovat embrya a predejit tak nekterym (hlavne chromozomalnim)…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80
14.4.21 10:57
@Anonymní píše:
Anonym proto, že se mě tohle téma týká, máš s tím problém? A 1.screening ještě není narozené zdravé dítě, to se nezlob. Jen jsem podotkla, že otěhotnět v tomhle věku není dvakrát rozumné. Pokud ti upřímný názor vadí, nečti to.

1. trimestr a screening nerovna se zdrave dite nikdy, ani ve 20, ale o tom to prece neni :) Ja myslim, ze take velmi zalezi na individualnim zdravotnim stavu a celkovych podminkach - je na kazdem, aby si posoudil a vyhodnotil, co zvladne… Kdyz neni zadny zdravotni problem, proc hned odrazovat a hodnotit ty, co tomu chteji dat sanci? Myslim, ze presne takove nazory je srazeji dolu. Ano, rizika tady jsou, nektera jsou zvysena - a s tim musi clovek pocitat a mit nejaky plan, jak to pripadne bude resit (napr. necham si/donosim dite s VV nebo ne?).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4871
14.4.21 14:07
@Anonymní píše:

Ten kdo ví, jak to v Carech chodí, tak ví proč nabízejí darovana vajíčka. A nejde jen o věk a VVV, ale jde o peníze a statistiky. ;)
Jako jasný že lepší je mít 25 a být těhotná než kolem 40, to je jasný. A myslím že i zakladatelce je to jasný. Jenže touha mít vlastní dite/děti je silná.
A v dnešní době se dá na dost věcí přijít v těhotenství. Jasný, nikdo nepřijde na mentální problémy, ale to nepřijdou ani u 20 létě rodičky. A pak je dost dalších faktorů jako je okolní prostředí, stres atd. A to zas myslím mají horší mladší rodičky ja starší. Ty už mají vyřešené finance, zázemí atd. :)
Vše má své plus a mínus.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
293
14.4.21 14:11
@Anonymní píše:
Anonym proto, že se mě tohle téma týká, máš s tím problém? A 1.screening ještě není narozené zdravé dítě, to se nezlob. Jen jsem podotkla, že otěhotnět v tomhle věku není dvakrát rozumné. Pokud ti upřímný názor vadí, nečti to.

Nehodlam se s tebou dohadovat. Zdrave dite neni zaruka ani ve 20-ti. Jen za me, kdyz ma nekdo radost, ze se podarilo otehotnet a zatim je vse v poradku, neni potreba ho srazet a strasit, ze nema vyhrano a ze ma vysoke rizika…
A pises, ze reagujes anonymne, protoze se te to taky tyka, tak pak uz vubec nechapu, ze nemas absolutne zadnou empatii. 8o
Ja osobne znam nekolik zen nad 40 s naprosto zdravyma vlastnima detma. A vsechny mely navic jako bonus bezproblemove tehotenstvi. A ano, darovane vajicka jsou super moznost, ale pokud nekdo ma uz vlastni dite, tak chapu, ze to nechce za kazdou cenu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
293
14.4.21 14:13

@Maja25 presne tak…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu