Nová práce, těhotenství - jak to je?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
30.10.21 17:02

Nová práce, těhotenství - jak to je?

Dobrý den!
Věc se má tak, že jsem v 8tt, do teď jsme byla na ÚP (rok, o práci jsem přišla kvůli koroně a protože mám doma ještě 6letého syna, bydlíme na samotě, a nesehnala jsem praci takovou, kterou bych mohla vykonávat a stíhala školku; také syn často marodí). Měla jsem brigády - jistě, bez peněz to nejde, ale nic oficiálního. Nyní jsem ale sehnala zaměstnání, od května tam pracuji „brigádně“ a v polovině listopadu bych měla dostat smlouvu. To budu cca 10tt. První těhotenství bylo rizikové (po 5letech snažení) nyní se dr. ptal, jestli mám zaměstnání a chtěl mě také poslat na rizikové (po 4 letech snažení). Obávám se, že když v práci (kde už od května pracuji jako „brigádnice“ - a smouvu zatím jen slibují) řeknu, že jsem těhotná, tak žádnou smlouvu nedostanu. :,( A já bych potřebovala. A myslím, že si ji zasloužím, odpracovala jsem tam spoustu hodin i „jen tak“.

Ale chtěla jsem se zeptat - jak to je, když nastoupím do práce a pak brzo na neschopenku? Mohou mě na neschopence vyhodit ve zkušební době? Nevíte, jestli musím nějakou dobu odpracovat, abych měla nárok na nemocenskou? A nevíte jak je to s PPM? Je nárok alespoň na zkrácenou PPM (6 + 6 týdnů) když budu zaměstnaná, ale nesplním podmínku mít odpracovaný rok v předchozích 2 letech? (počítá se do „odpracovaného“ i nemocenská?) Popř. slibují smlouvu na rok, když by ji ale dali na půlroku, zkončí PP i když tou dobou budu na neschopence?

Moc děkuji za odpovědi, popř. vaše zkušenosti!

A prosím o anonymitu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20904
30.10.21 17:17

Ano ve zkušební době tě můžou vyhodit 15.den neschopenky. Pokud nemáš odpracováno, pak PPM nedostaneš. Ano do odpracované doby se počítá pn, ale jen v případě, že ji budes mit v zaměstnání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20904
30.10.21 17:18

A jasně pokud máš smlouvu na určitou, pak skončí datem ve smlouvě, i když budeš mít pn

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10876
30.10.21 17:19

Když to řekneš dopředu, tak žádnou smlouvu nedostaneš, to je nesmysl.

Když půjdeš hnedka po dostání smlouvy na HPP na neschopenku, tak můžeš, ale pravděpodobně dostaneš po 14 dnech ukončení PP ve zkušební době. Ale na nemocenské pak můžeš být až do porodu, ale na PPM nárok mít nebudes. Až na RP po porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.10.21 17:22

Pokud budeš až do porodu na neschopence, můžeš na ní být až do konce šestinedělí, potom navážeš RP.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
30.10.21 17:53

Autorka dotazu, Edit

Edit: Ještě doplňující otázka - když bych byla několik měsíců na neschopence, musí odvádět zaměstnavatel soc. a zdrav. poj? :think: Tedy takto - bude moje těhotenství zaměstnavatele stát nějaké peníze, krom prvních 14dní nemocenské?
Děkuji!

• Citovat
  • Nahlásit
10876
30.10.21 18:08

Nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.10.21 23:30
@P4ja píše:
Ano ve zkušební době tě můžou vyhodit 15.den neschopenky. Pokud nemáš odpracováno, pak PPM nedostaneš. Ano do odpracované doby se počítá pn, ale jen v případě, že ji budes mit v zaměstnání.

A tedy pokud mě vyhodí, nebo pokud budu mít smlouvu na dobu určitou a ta uběhne, a budu v PN, budu mít narok na proplacení neschopenky? Tedy za měsíce, kdy vlastně již nebudu zaměstnaná?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
30.10.21 23:38
@Cenarius píše:
Když to řekneš dopředu, tak žádnou smlouvu nedostaneš, to je nesmysl.Když půjdeš hnedka po dostání smlouvy na HPP na neschopenku, tak můžeš, ale pravděpodobně dostaneš po 14 dnech ukončení PP ve zkušební době. Ale na nemocenské pak můžeš být až do porodu, ale na PPM nárok mít nebudes. Až na RP po porodu.

No, toho se taky bojím, že smlouvu nedostanu. :think: To, se mi stalo v 1. těhotenství, že mě nakonec nevzali, když jsem k nim byla upřímná a řekla jsem, že jsem ve 2. měsíci. (Ale to bylo jiné zaměstnání) :roll: Zase je mi to hloupé je takto obelhat. Nadruhou stranu, od května mám odpracovaných a dosud neproplacených více než 500hodin. :? Vubec nevím, co mam dělat… Navíc se bojím, že se prozradím. :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
20904
31.10.21 06:18
@Anonymní píše:
A tedy pokud mě vyhodí, nebo pokud budu mít smlouvu na dobu určitou a ta uběhne, a budu v PN, budu mít narok na proplacení neschopenky? Tedy za měsíce, kdy vlastně již nebudu zaměstnaná?

Ano, pokud ti pn vznikne v zaměstnání a nebo v ochranné lhůtě po skončení, pak ti stát bude platit pn. Ale ne tu část, kterou by měl platit zaměstnavatel. Tj kdybys na pn šla poslední den zaměstnání, tak ji dostaneš až od toho 15.dne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
392
31.10.21 08:59
@Anonymní píše:
Nadruhou stranu, od května mám odpracovaných a dosud neproplacených více než 500hodin. :? Vubec nevím, co mam dělat… :oops:

Jak je možné, že někde pracuješ půl roku bez výplaty? Přeci i v dohodě (DPP, DPČ) je vždy definován závazný výplatní termín?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.10.21 09:19
@LaRoux píše:
Jak je možné, že někde pracuješ půl roku bez výplaty? Přeci i v dohodě (DPP, DPČ) je vždy definován závazný výplatní termín?

Protože na dohodu jsem omezena výdělkem, zbytek hodin mám jen „napsaných“ a slíbili, že mi to proplatí, až budu mít smlouvu, tak že to rozloží do 6 měsíců formou „odměn“. To já jsem zaplaceno dostala, ale nikdy ne vše, co jsem skutečně odpracovala. Dělala jsem 12ky (když to šlo, manžel delá na směny, tak někdy to jde, aby zařídil školku on), včetně víkendů když potrebovali. Ale smlouvu slibují už od září a stále to posouvají. Bojím se, aby mi ji vůbec dali, než to na me bude vidět. Pak se obávám, že bych už od nich neviděla ani korunu. Vím, jsem blbá, ale jinou práci jsem prostě nesehnala a jsem asi moc důvěřivá. :(

• Citovat
  • Nahlásit
392
31.10.21 09:27
@Anonymní píše:
Protože na dohodu jsem omezena výdělkem, zbytek hodin mám jen „napsaných“ a slíbili, že mi to proplatí, až budu mít smlouvu, tak že to rozloží do 6 měsíců formou „odměn“. To já jsem zaplaceno dostala, ale nikdy ne vše, co jsem skutečně odpracovala. Dělala jsem 12ky (když to šlo, manžel delá na směny, tak někdy to jde, aby zařídil školku on), včetně víkendů když potrebovali. Ale smlouvu slibují už od září a stále to posouvají. Bojím se, aby mi ji vůbec dali, než to na me bude vidět. Pak se obávám, že bych už od nich neviděla ani korunu. Vím, jsem blbá, ale jinou práci jsem prostě nesehnala a jsem asi moc důvěřivá. :(

A ty jsi stále zaregistrovaná na ÚP? Kolik dostáváš z té dohody měsíčně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2334
31.10.21 09:35
@Anonymní píše:
Protože na dohodu jsem omezena výdělkem, zbytek hodin mám jen „napsaných“ a slíbili, že mi to proplatí, až budu mít smlouvu, tak že to rozloží do 6 měsíců formou „odměn“. To já jsem zaplaceno dostala, ale nikdy ne vše, co jsem skutečně odpracovala. Dělala jsem 12ky (když to šlo, manžel delá na směny, tak někdy to jde, aby zařídil školku on), včetně víkendů když potrebovali. Ale smlouvu slibují už od září a stále to posouvají. Bojím se, aby mi ji vůbec dali, než to na me bude vidět. Pak se obávám, že bych už od nich neviděla ani korunu. Vím, jsem blbá, ale jinou práci jsem prostě nesehnala a jsem asi moc důvěřivá. :(

Takže jsi na dohodu a bereš mzdu, stát za tebe platí zdravotní a sociální a k tomu podporu v nezaměstnanosti. Přitom děláš dvanáctky. A teď přemýšlíš, jak s tím zase vyjebat 8o :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20904
31.10.21 09:45
@Anonymní píše:

A víš vůbec, že pokud půjdeš hned na pn, tak ta se bude počítat z toho, co budeš mít ve smlouvě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat