Novela zákona o učitelích

5
15.2.21 16:23

novela zákona o učitelích

Zdravím :)
Chtěl bych poprosit zdejší učitelky a učitele o názor. Poslanci schválili novelu o učitelích, kde může učit každý s Ing. nebo Mgr. titulem. V průběhu práce si pak doplní DPS.

Nechtěl bych teď řešit jestli je to dobře nebo špatně, ale aktuálně mám Bc. vzdělání (jiného než učitelského směru) a chtěl bych jít do školství (už o tom uvažuji delší dobu).

Nejjednodušší cestou pro mne je dodělat si Ing. 2 roky a ucházet se o místo. K některým předmětům mám silný vztah a můžu předat i zkušenosti z praxe. Druhá varianta je studovat pajdák od začátku na celých 5 let.

Co myslíte? Trochu se obávám toho, aby to za pár let nezměnili a ten, kdo klasický pajdák mít nebude, tak by mohl mít třeba problém. Také se obávám toho, jak se budou dívat ředitelé na gymplech na učitele bez klasického vzdělání v oboru, byť kvalifikaci splňují. Na jednu stranu chci jít celou nejmenšího odporu (Ing.) s tím, že budu mít čas se sám vzdělávat v předmětech, které chci učit a na stranu druhou chci perspektivu i do budoucna a dobré uplatnění.
Díky za názory!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2237
15.2.21 16:48

Tak ono v podstatě může učit kdokoliv i bez titulu, pokud to souběžně začne studovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2237
15.2.21 16:54

A jinak si myslim, ze takový člověk bude pro děti přínosem, otázkou je, jak tam vydrzi :lol:

Já jsem učila rok a stačilo mi, člověk aby měl porad sbalenej kufr do krimu kdyby něco :roll:

Edit: a druhej do Bohnic

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35266
15.2.21 17:01

Pokud nechceš učit pouze první stupeň, tak 5 let od začátku nedělej. 2 roky na Ing. a pak pedagogické minimum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
158
15.2.21 17:12

Z vlastni zkusenosti studenta a pak mam kamaradky-ucitelky (sama neucim na SS nebo gymply), tak reditele na gymplech/SS nemeli problem s kantorem, ktery byl napr chemik/biolog z PrF UK nebo matematik z MFF UK a dodelali si ped minimum. Vedli/vedou pak hlavne odborne seminare a jako student jsem to velmi ocenovala. Nechci se dotknout absolventu pedaku a zalezi na jednotlivci, ale co ucili me, byli rozhodne znat, ze „cuchli“ k praxi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48053
15.2.21 17:17

Udelej si ing, pak pri praci dps a buds mit klid. U ted s takovym vdelanim uci ucitele. Prusvih byl v tom, ze pokud se na misto neklalifikovaneho ucitele prihlasil kvalifikovany, musel mu dat reditel prednost. To novelou odpadne. Uplatneni pak zavisi na tvem vzdelani, regionu apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34621
15.2.21 18:06

Už z dob střední školy si vzpomínám, že jsem měla ráda předměty s těmi učiteli, kteří měli nějakou praxi mimo školu a kteří mohli povídat zážitky a kazuistiky z praxe. Většinou díky svým kontaktům dokázali zařídit i různé exkurze.
Fandím tomu. Držím pěsti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
15.2.21 18:42
@Semtex píše:
A jinak si myslim, ze takový člověk bude pro děti přínosem, otázkou je, jak tam vydrzi :lol:

Já jsem učila rok a stačilo mi, člověk aby měl porad sbalenej kufr do krimu kdyby něco :roll:

Edit: a druhej do Bohnic

Proč jenom rok? Co tě odradilo? :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
9354
15.2.21 18:49
@Jan26 píše:
Zdravím :)
Chtěl bych poprosit zdejší učitelky a učitele o názor. Poslanci schválili novelu o učitelích, kde může učit každý s Ing. nebo Mgr. titulem. V průběhu práce si pak doplní DPS.

Nechtěl bych teď řešit jestli je to dobře nebo špatně, ale aktuálně mám Bc. vzdělání (jiného než učitelského směru) a chtěl bych jít do školství (už o tom uvažuji delší dobu).

Nejjednodušší cestou pro mne je dodělat si Ing. 2 roky a ucházet se o místo. K některým předmětům mám silný vztah a můžu předat i zkušenosti z praxe. Druhá varianta je studovat pajdák od začátku na celých 5 let.

Co myslíte? Trochu se obávám toho, aby to za pár let nezměnili a ten, kdo klasický pajdák mít nebude, tak by mohl mít třeba problém. Také se obávám toho, jak se budou dívat ředitelé na gymplech na učitele bez klasického vzdělání v oboru, byť kvalifikaci splňují. Na jednu stranu chci jít celou nejmenšího odporu (Ing.) s tím, že budu mít čas se sám vzdělávat v předmětech, které chci učit a na stranu druhou chci perspektivu i do budoucna a dobré uplatnění.
Díky za názory!

Pán pojedl vtipnou kaši. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Jako fakt si myslíš, že na tebe budou někde na gymplu čekat? 8o Cílem je dostat kohokoli na základky a na horší střední - výběrovky (a to gymply jsou) si budou vybírat z aprobovaných.

Jen pro zajímavost, co bys rád učil? Jediná šance by byla snad nějaké informatika - ale to ti říkám rovnou, že jen tou se na gymplu neuživíš. A jinak jo, nejrychlejší cesta je Ing a DPS.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1080
15.2.21 18:52

Vždyť i dnes může učit ten, kdo má vystudovanou VŠ (Mgr. nebo Ing.) + DPS.
Na 5 let na pedák určitě nemusíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2237
15.2.21 18:54
@Jan26 píše:
Proč jenom rok? Co tě odradilo? :)

Učila jsem na ZŠ, na jednu stranu me to strasne bavilo, protože jsem porad něco tem dětem vymyslela, aby se opravdu hodně naučili, připravovala jsem jim různé materiály a tak, mela jsem i dobrou kondici, protože jsem v telaku cvičila aktivně s nimi a sama chodila večer na kurzy, abych aspon věděla, jak ty hodiny vést, ale na druhou stranu to pro me bylo strasne psychicky náročné, nejsem zrovna extrovertni typ :lol:, dále mi chyběla podpora z vedení, ač byla predtim přislíbena (vždy mi bylo řečeno, ze to musím nějak vyřešit, když jsem šla pro konzultaci), plus v pátek jsem odjížděla vždy na víkend do školy a od pondělí zase cele kolečko nanovo. Tehdy byly i malé peníze, měla jsem 16000 čistého a z toho si platila ještě dojíždění i víkendové ubytko na te vš krom běžných nákladů :nevim: a nesnasela jsem dozory o přestavkach, třicet děti ve tride ještě šlo, člověk je v hodině zabavi a je to fajn, ale jak jich na mě po ty hodině vylitlo z těch osmi tříd, co tam byly, 240, tak me pak div už nekleplo :P :P :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48053
15.2.21 18:56
@SAJ píše:
Pán pojedl vtipnou kaši. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Jako fakt si myslíš, že na tebe budou někde na gymplu čekat? 8o Cílem je dostat kohokoli na základky a na horší střední - výběrovky (a to gymply jsou) si budou vybírat z aprobovaných.Jen pro zajímavost, co bys rád učil? Jediná šance by byla snad nějaké informatika - ale to ti říkám rovnou, že jen tou se na gymplu neuživíš. A jinak jo, nejrychlejší cesta je Ing a DPS.

na zakladkach se maji pridavat hodiny IVT, nebude, kdo by j ucil. Akorat jeste musi msmt vymyslet, jak dostat it odborniky do skol. To PR o tom, ucitele berou skoro 50 tisic, s rozplyne s prvni vyplatni paskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34621
15.2.21 19:00

@SAJ Já jsem třeba chodila na obor, který byl tak dvakrát, možná třikrát na celé Moravě a externistů na odborné předměty jsme měli dost. Byla jsem na intru 70 km. Hned po maturitě jsem našla práci v oboru odpovídajícím tenkrát mé kvalifikaci - v sociální správě. O horší střední nešlo. Byli jsme integrovaná škola a na ostatních oborech to bylo podobné. Bydleli jsme spolu na intru, tak jsme věděli. Kromě té mé sociální správy tam byly obory elektrotechnické a informatika.

Je teda fakt, že je to hooodně dávno a nějak jsem přehlédla fakt, že by pán chtěl učit na gymplu.

Z mých vzpomínek jsme si ale těchto lidí vážili a respektovali je, oproti tomu aprobovana mladá paní učitelka odborného předmětu, která začínala po VŠ, po hodině chodila brečet do kabinetu. Když jsme se jí zeptali na něco z praxe a jinak, tak nevěděla. Dnes je mi jí líto, jak jsme k ní byly jako celek kruté(byly jsme ženská třída).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
9354
15.2.21 19:00
@matkabagristy píše:
na zakladkach se maji pridavat hodiny IVT, nebude, kdo by j ucil. Akorat jeste musi msmt vymyslet, jak dostat it odborniky do skol. To PR o tom, ucitele berou skoro 50 tisic, s rozplyne s prvni vyplatni paskou.

Jenže @Jan26 tady máchá představou o gymplech, což je blbost hned ze startu - a hlavně vůbec, ale vůbec nezmínil svoje vzdělání a zamýšlenou aprobaci.

No a taky ještě jedno hledisko - co si budeme namlouvat, bakalařina je dneska vcelku dávačka, ale magisterský stupeň neuděá tak úplně každý - a jestli zakladatel třeba plánuje, že bude studovat a přitom učit, tak se asi bude dost divit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
9354
15.2.21 19:01
@Pears206 píše:
@SAJ Já jsem třeba chodila na obor, který byl tak dvakrát, možná třikrát na celé Moravě a externistů na odborné předměty jsme měli dost. Byla jsem na intru 70 km. Hned po maturitě jsem našla práci v oboru odpovídajícím tenkrát mé kvalifikaci - v sociální správě. O horší střední nešlo. Byli jsme integrovaná škola a na ostatních oborech to bylo podobné. Bydleli jsme spolu na intru, tak jsme věděli. Kromě té mé sociální správy tam byly obory elektrotechnické a informatika.

Je teda fakt, že je to hooodně dávno a nějak jsem přehlédla fakt, že by pán chtěl učit na gymplu.

Z mých vzpomínek jsme si ale těchto lidí vážili a respektovali je, oproti tomu aprobovana mladá paní učitelka odborného předmětu, která začínala po VŠ, po hodině chodila brečet do kabinetu. Když jsme se jí zeptali na něco z praxe a jinak, tak nevěděla. Dnes je mi jí líto, jak jsme k ní byly jako celek kruté(byly jsme ženská třída).

Odborníci z praxe s DPSkou učí i dnes - na odborných školách, tedy třeba u nás. A na rovinu, zhusta to bývá pedagogicky dost zoufalé. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat