Novorozenec - malý váhový přírůstek

3
4.5.21 19:42

Novorozenec - malý váhový přírůstek

Ahoj,
malý má teď 3 a půl týdne. Snažíme se plně kojit, ale od začátku málo pije a máme s tím problém - žloutenka, pomalejší nástup laktace, velký úbytek z porodní váhy… Porodní váha 3,55, na dvoutýdenní prohlídce jen 3,35 kg. Museli jsme dokrmit, částečně odsátým mateřským mlékem, částečně UM (cca 200 ml denně). Krásně přibral na 3,85 - za 5 dní. Pak jsem po konzultaci s laktační poradkyní dokrmovaní zrušila, s tím, že podle ní saje dobře a že se to určitě srovná. Teď kojím 9-10× denně, v noci budím po 3 hodinách (většinou nám to teda sklouzne na 3,5..). Přes den si malý říká po 1,5 až 2 hodinách, jen 2× denně fakt usne a řekne si až po 3 hodinách (případně budím). Vypadá spokojeně, má 8, někdy i 10 počůraných plínek. Váha ale vůbec nejde nahoru. Naopak 100 g zhubnul - což jsme trochu čekali, když nabral tak rychle po UM. Ale po týdnu stále žádný přírůstek.. :( Teď máme tedy 3 a půl týdne, váha 3,75. Bojím se, že na kontrole po šestinedělí bude pediatrička chtít zase dokrmovat. Máte někdo podobnou zkušenost? Měli jste někdo malý přírůstek v šestinedělí a pak to dohnali?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11645
4.5.21 19:55

Jestli je spokojeny, saje dobre a hodne a ma tolik pocuranych plinek, dala bych tomu jeste sanci. Nektera miminka maji ty prirustky opravdu skokove.

Jak jsem proti vazeni pred/po kojeni, tak tentokrat bych zkusila jedno kojeni takto zvazit.
A zkontrolovala bych vahu, jestli vazi spravne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
940
4.5.21 20:01

A vážíte vždy a stejné váze?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64330
4.5.21 20:53

Mě by zarazil ten úbytek.. To není dobrý.. Ani poté, co odstavis od um..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
869
4.5.21 21:37

Já moc nechápu ty příkrmy, když ve 2 týdnech měl těch 3,35? V prvních dnech života je normální, že miminko ztratí i 10% hmotnosti, pak teprve přibírá, tak mi to nepřipadá až tak alarmující. Osobně bych zůstala jen u kojení a vážila jen 1× týdně, nebo aspoň co 3-4 dny, ať se tím nenervuješ. Já třeba netuším, kolik měl syn týden po týdnu, ale vím, že porodní váhu měl nadprůměr (4,20) a ve 2 měsících už byl pod 10. percentilem, prostě tolik nepřibírá, ale je spokojený, v plenách věčně plno, tak to vůbec neřeším :nevim: on teda roste víc na délku no. Samozřejmě kdyby váha šla dolů nebo zůstávala i po x dnech stejná, příkrmy bych zvážila, ale když to jde pomalinku nahoru, nevidím důvod. Někdo na těch spodních percentilech být musí, no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
363
4.5.21 22:06

Ahojky my měli doma váhu a já v šestinedělí každý 3 hodiny kojila někdy i častěji byl to mazec a taky jsem vážila pořád před kojením po kojeni abych věděla kolik si bere. Každou noc po koupání jsme vážili aby jsme věděli kolik za ten den přibralo miminko. bylo to hodně vážení to uznávám ale měla jsem tak alespoň přehled. Myslím že denne v šestinedělí mělo miminko přibírat minimálně 20g denně. Někdy to naskočilo někdy ne ale když ti takhle hezky cura a máš hodně plynek tak to určitě bude v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
5.5.21 14:35

Diky vsem za prispevky a nazory!! My jsme prave vazili tech prvnich 14 dni a pak behem dokrmovani, tak jsem tomu ted chtela dat par dni volny prubeh, odpocinout si a nenervovat se vazenim. Malemu se to taky nelibi, pak nechce po kojeni spat, kdyz ho hodim na vahu a probere se.. :? Bez dokrmu nejsme jeste ani tyden, tak tomu dame par dni a uvidime, jestli neco pribere. On po tech dokrmech pribral celkem asi 400 gramu za 6 dni, tak ma trochu naskok… Do delky mezitim trochu narostl, ale vaha nic… kdyz se to nepohne, tak zase vytahneme vahu k vazeni pred a po kojeni, i kdyz mi teda prijde, ze obcas to ukazuje fakt nesmysly.. :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11645
5.5.21 17:11
@petubal píše:
Diky vsem za prispevky a nazory!! My jsme prave vazili tech prvnich 14 dni a pak behem dokrmovani, tak jsem tomu ted chtela dat par dni volny prubeh, odpocinout si a nenervovat se vazenim. Malemu se to taky nelibi, pak nechce po kojeni spat, kdyz ho hodim na vahu a probere se.. :? Bez dokrmu nejsme jeste ani tyden, tak tomu dame par dni a uvidime, jestli neco pribere. On po tech dokrmech pribral celkem asi 400 gramu za 6 dni, tak ma trochu naskok… Do delky mezitim trochu narostl, ale vaha nic… kdyz se to nepohne, tak zase vytahneme vahu k vazeni pred a po kojeni, i kdyz mi teda prijde, ze obcas to ukazuje fakt nesmysly.. :(

Tak kdyz to ukazuje nesmysly, tak proc to delas…??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
869
6.5.21 11:45
@petubal píše:
Diky vsem za prispevky a nazory!! My jsme prave vazili tech prvnich 14 dni a pak behem dokrmovani, tak jsem tomu ted chtela dat par dni volny prubeh, odpocinout si a nenervovat se vazenim. Malemu se to taky nelibi, pak nechce po kojeni spat, kdyz ho hodim na vahu a probere se.. :? Bez dokrmu nejsme jeste ani tyden, tak tomu dame par dni a uvidime, jestli neco pribere. On po tech dokrmech pribral celkem asi 400 gramu za 6 dni, tak ma trochu naskok… Do delky mezitim trochu narostl, ale vaha nic… kdyz se to nepohne, tak zase vytahneme vahu k vazeni pred a po kojeni, i kdyz mi teda prijde, ze obcas to ukazuje fakt nesmysly.. :(

A jsi si jistá, že váha je v pořádku? Správně nastavená, máte ji na úplně rovné podložce při vážení atd? Jestli ti přijde, že ukazuje nesmysly. Já bych prostě dítě nestresovala vážením po každém krmení jak v porodnici, pokud teda ta žloutenka není vážná, ale to byste asi byli v nemocnici nebo tam často docházeli. A počkala bych na kontrolu u dr. Nebo možná ještě lépe k dr zavolej a domluv se. Do poradny můžeš podle mě po domluvě klidně přijít s podezřením, že miminko nepřibírá, na místě zvážíte, nakojíš, znovu zvážíte a řeknete si, co a jak. Aspoň budeš vědět, že je to spolehlivá váha, navíc důležitější než ty denní rozdíly jsou ty dlouhodobé a jak vypadá růstová křivka daného dítěte, že to jde pořád nahoru (i když třeba pomaleji než nějaký průměr).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8510
6.5.21 12:19

Určitě bych chtěla vědět, kolik vypije-neříkám vážit každé kojení. Ale třeba jednou, dvakrát denně. A u vážení se nemusí probudit-když ho bereš z náruče a dáváš do postýlky, tak jen mezitím ho opatrně položíš na váhu.
Dítě do půl roku by mělo přibírat 200-250 g týdně. Samozřejmě je to nějaký průměr, každé dítě není dle tabulek.Ale nemělo by ubírat či stát na váze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat