Novorozenec - návyky - režim - poraďte maminky

Anonymní
13.8.20 20:42

Novorozenec - návyky - režim - poraďte maminky

Zdravím zkušené maminky a prosím o pomoc! :andel:
Spíš rady. Na začátek rovnou - svou mamku už nemám a babičky už umřely, nemám se koho zeptat, v Praze bohužel kamarádky maminky nemám. Snad se to změní… Mám 14 denní miminko a ve spoustě věcech tedy tapu, jsem prvorodicka. Čtu diskuse, internet, mám půjčenou knížku… Ale rady zkušených k nezaplacení.
Plně kojím, naštěstí, žijeme v 1+1 třetí patro bez výtahu, procházky s kočárem tedy dost složité… O co mi jde :) jde o to, že zatím je režim každý den jiný, spíš režim není. Partner mi s mimcem nepomáhá, to řešit nechci, stalo se. Hlavně, že je miminko zdravé, nějak to sama zvládnu. Kojím co tři hodiny, někdy usne relativně hned po kojení, někdy kouká a hudruje, prostě vydává zvuky, někdy po kojení jakoby tlačí a ne, že by vyloženě brečel, ale vzlyka a trošku brečí, asi bříško, prdiky, snažím se masírovat, zvedat zadeček, konejsit. Někdy chce kontakt, někdy jen pozoruje okoli z postýlky, tedy kojím co tři hodiny, ale ne vždy samozřejmě usne hned po kojení (mezitím, co jsem napsala), takže nekojim každý den ve stejný čas, protože někdy by mi ty prsa zbaštil, někdy min, snažím se ale dle doktorky deset a deset minut nebo patnáct a pět cca. Pak tedy někdy než usne a někdy chce i dřív než za tři hodiny. Asi i jak jsou vedra, má žízeň. Snažím se mezi pátou a sedmou obden koupat a obden myju zinkou. Koupání má rád v kybliku, je klidný, zinkou už tolik ne.
Prosím, jak to miminko postupně naucovat nějaký režim, aby pak v nějakých měsících, jak tu čtu, že tříměsíční miminko mi spi od tehdy do tehdy, kojím v tolik a tolik a ven jdeme v tolik a tolik a koupeme v tolik a tolik? Já vím, každé dítě je jiné atd, ale já prostě nevím, jak na to, jestli to zatím nemám řešit, až bude mít trošku víc týdnů a nebo uz teď. Jsou mu dva týdny, je to mrňousek, nechci nic zanedbat, moc se snažím se mu věnovat, ale jak jsem na domácnost i něj sama, přítel jen nakupuje…, tak třeba vytirat nestíhám víc jak jednou týdně. Snažím se, když usne si umýt jizvu po císaři a rychle něco sníst, spím čtyři hodiny denně. Přes den to nejde, před barákem najednou na druhém baráku, okno do vnitrobloku postavili lešení a je hluk. Navíc ty vedra. Prosím poraďte jak na ten režim nebo co byste poradili do začátku k miminku atd.
Omlouvám se za dotaz, nevím, kde jinde se poptat… :(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22015
13.8.20 20:51

No pobavima jsem se. :lol: Dite neni robot a fakt nefunguje podle hodinek. Navic konene dite pije i na zizen, takze nekdy pl hodine, jindy treba po trech dle pocasi.
Casy jidla (plus minus) res az s prikrmy, ven chod kdy potrebujes, spat davej, kdyz je unaveny (spanek se stejne co par tydnu miminum meni).
Ty spi, kdyz spi dite. Vytrit, varit a pod. muze i chlap.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1529
13.8.20 20:58

Režim budete mít opravdu nejdřív až ve 3 mesicich. Podle toho, co píšeš, děláš vše tak, jak máš, jen by to chtělo více spat a jist, ty si tady taky důležitá. Miminko teď bude hodně spinkat, takže určitě si najdi i čas pro sebe. Možná má prdiky, a proto je mu v kybliku dobre, tepla voda pomáhá. A to, že si bez výtahu-doporucuju nositko, abys malyho dostala dolu a mohla kocarkovat. Ja jsem byla jednou u pani zkusnositko.cz. Musela bys tam dojet, ale pani ma nespocet x nositek nebo satku, vsechno by ti vysvětlila, něco byste vybrali a pokud by sis nositko nechtela na místě koupit, ale uvazovala bys o bazarovem, tak si pani inkasuje 200Kc za cenné rady. Jen je nutné se s ni předem domluvit, že přijedeš. Ještě jen k té zince-podle me zbytecnost. Miminko není spinave jako spinave, ideálně nepouzivej ani zadnou kosmetiku, staci jen voda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4215
13.8.20 20:59

Režim teď fakt neřeš. To snad ani nejde s tak malým miminem. Resila jsem to vždy až kolem 3 měsíců a i to bylo brzo. Těm miminum se potřeby meni strašně rychle, že dne na den. Koj podle potřeby, U nás to bylo klidně po hodině, hodině a půl. Nebo jedno prso, za 20 minut druhý na dorazeni… spát dávej, když bude unavenej. Nebo bez po jídle ven, v kocare zabere. Pokud ti vyhovuje spánek přes den, tak spí s miminem, pokud ne, tak v době jeho spánku relaxuj.. domácnost počká, chlap taky umí umýt nádobí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.8.20 21:03
@Svistice píše:
No pobavima jsem se. :lol: Dite neni robot a fakt nefunguje podle hodinek. Navic konene dite pije i na zizen, takze nekdy pl hodine, jindy treba po trech dle pocasi.
Casy jidla (plus minus) res az s prikrmy, ven chod kdy potrebujes, spat davej, kdyz je unaveny (spanek se stejne co par tydnu miminum meni).
Ty spi, kdyz spi dite. Vytrit, varit a pod. muze i chlap.

No chlap u všech nefunguje, některé jsou na to samy. I když chlap dítě chtěl… Holt každá to štěstí pak nemá.

• Citovat
  • Nahlásit
18986
13.8.20 21:04

My jsme rezimovi celá rodina, ale ty prvni tydny jsem dite proste pozorovala, snazila se plus minus koupat ve stejny cas, aby to jednou nebylo v 7 a podruhe ve 12, koupala jsem kazdy den. To byl proste ten signal, ze se jde spat na noc. Kojila jsem tedy obe deti na pozadani a zadne 10 a 10 minut, proste dle nich. Zvlast ted v tech vedrech. Postupne si to sedlo nejak samo. Za me je dost dulezite, zda jsi rezimova ty s muzem. Ja treba celou fobu pracovala, takze jsem potrebovala vecer v určitou dobu moci zasednout k praci, rano v urcitou dobu vstat a deti se srovnaly dle nas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1701
13.8.20 21:05

Kojim na požádání… nedodržovala jsem kojení 10 minut z jedno a 10 minut z druhého.. to by se mi malá vůbec nenapila ( teď už má skoro 6 měsíců.. tak je to jiné ) :)
Kojim na požádáni.. někdy po půl hodině a někdy po dvou hodinách.. v noci spinka krásně :)
Koupala jsem od 6 týdne každý den.. snažila jsem se dodržovat stejný čas :)
Ven chodím podle toho kdy je třeba :) jak se malá narodila bydleli jsme taky ve 3 patře bez výtahu.. ale koupili jsme si vlastní byt tak máme 2 patro bez výtahu :mrgreen: úplně tě chápu jaké to je :)
Na bříško dávám Babycalm, ProbioMaxik a mažu gelem na bříško (Bebelo).. místo Vigantolu jsem dala Vitamin D od Terezie :)
Spinkani je fakt různé.. první měsíc chtěla spinkat skoro pořad.. pak dva měsíce přes den vůbec nechtěla spinkat a teď dávám spinkat podle toho kdy je unavená :) už to většinou bývá ve stejný čas :) 3× za den :) dopoledne, po obědě a pak kolem 16 :)
Pokud si chceš popovídat tak klidně napiš do zpráv :)

Jinak.. já osobně nosítko začala používat až v 5 měsících.. ale měla jsem začít dřív.. je to fajn věc :)

Příspěvek upraven 13.08.20 v 21:10

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30

Ahoj, ja bohuzel nekojim, takze s tim nepomuzu. Ale rezim taky nemame (2 mesicni miminko). Jsem taky mamka zacatecnik, ale doporucila bych uklizet treba jen ob den/dva, jinak co nejvic odpocivat. Jidlo si na dalsi den si nachystat uz vecer pokud jde nebo pokud z hlediska financi muzes, klidne si objednavat obedy. Ackoliv je to fakt tezky, zkus dbat na svou pohodu (dost jist, pit, rano hygienu, cokoliv co ti dela dobre), protoze pak budes lip zvladat i miminko :) jinak sestinedeli je fakt mrcha, takze zatni zuby a vydrz a ono opravdu se pak spousta veci urovna v podstate sama :) drzim ti palce :)

pS: my jsme druhy nadzemni patro a kocarkem proste zdrkavam po schodech dolu. Mimcu se to dokonce libi a cestou domu ji to ani neprobudi :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22015
@Anonymní píše:
No chlap u všech nefunguje, některé jsou na to samy. I když chlap dítě chtěl… Holt každá to štěstí pak nemá.

A reklas mu, ze ma fungovat a konkretne jak?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.8.20 21:06

@suzka1 moc děkuji za komentář! Kyblík má fakt rád, je klidný. Myju vodou, jen jednou týdně od Hipp pěnou na novorozence, když jsou ty horka. Zinkou myju obden, když nekoupu v kybliku, střídám to. Ale to jsem zas jen nacetla. :andel: moc děkuji! Nosítko přemýšlím, jen jak tam dojet, zkusím vymyslet. :andel:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.8.20 21:08
@Svistice píše:
A reklas mu, ze ma fungovat a konkretne jak?

Jistě, poprosila jsem třeba o nádobí, o vysati koberce… No nebudu to komentovat… Ale já to řešit nechci, spíš abyste pochopili, proč a jak to je a proč se ptám. Jsem nezkušena a malému chci dát max, proto se ptám i na režim. Blbý dotaz, chápu, prostě jen mě to napadlo. Za zeptáni člověk nic nedá nebo hola huba… :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.8.20 21:09

Ahoj, zkusím tak nějak popořádku a ze své zkušenosti:

• režim: 14denní miminko podle mě ještě žádný režim mít ani nemůže, ani bych se o něj nesnažila. Prostě to nechej plynout svým tempem..já zezačátku taky tápala, nevěděla, pak se tak nějak samo ukázalo, že přebalit, mimčo se najedlo, po jídle je velice důležité ho nechat říhnout - pak bys mohla teoreticky zabránit i těm bolestem bříška, já vždy pomazlila, dala do peřinky a uspala..v podstatě spalo pak do dalšího krmení a pak zas znovu - přebalit, nakrmit, odříhnout, uspat.. :-) Večer mezi 20-22hod (jak kdy) proběhlo poslední krmení a dítko spalo až do rána - tedy nebudila jsem miminko na noční krmení, pokud chtělo samo spát. Vždy si řekne a vzbudí si, když ucítí hlad. To jedině kdyby to byl nějaký extrém, že by prcek nerostl nebo ti fakt prospal v kuse půlku dne, tak se budí, jinak ne.

Režim se začne sám od sebe tak nějak utvářet. Najednou zjistíš, že mu začne vyhovovat večer nějaký čas na usínání, že prostě usne bez problému a bez hodiny konejšení..tak to začneš vždy směřovat na ten čas cca. Jenže ten režim jako takový stejně můžeš nastavovat až tehdy (aspoň si to myslím), jakmile máš daný nějaký denní režim (například jídlo - jakmile mu začneš dávat pravidelné snídaně, sváče, večeře), dokud tohle není, tak co chceš nastavovat… A navíc..sama poznáš, že se to hrozně bude měnit, bude ti třeba čtvrt roku spávat celou noc, pak se ti začne zničeho nic budit uprostřed noci třeba 2×, pak se to zas srovná a začne vstávat v 5 ráno…fakt se to mění a asi není potřeba úplně pátrat proč. Prostě to tak je a je třeba se s tím smířit :-)))

• co se týká ještě toho bolení bříška - my na to hodně trpěli, používali jsme Espumisan a ještě kapičky Biogaia. Taky jsem masírovala bříško fenyklovým olejem. Ale jestli to pomáhalo…ten espumisan asi trochu ano, asi.
  • koupání & péče o tělo :-) - takhle malinkého prcka jsme koupali asi 2-3× týdně, střídali jsme čistou vodu s Weledou pro kojence a s heřmánkovým olejem od Hádka. Výhoda koupelového oleje je ta, že pak nemusíš tělíčko olejovat. Olejovali jsme Weledou kojeneckým olejem. na zadeček Bepanthen, případně Sudocrem, když byl víc začervenalý.

Po koupání je důležité vysušit lehce v ouškách a postarat se o pupeční pahýl, to ale asi víš. Vytírala jsem vatovou tyčinkou namočenou v líhu myslím. Časem se mimču ve vláskách začne tvořit takový škraloup - jakoby seschlá kůže nebo jako to nazvat. Když to necháš tak, bude z toho taková téměř tvrdá krusta. Je potřeba to postupně vyčesávat jemným hřebínkem (já vždy hodně naolejovala hlavičku a jemně to vyčesávala). Doktor ti samozřejmě k „rychlému“ řešení nabídne nějakou super vodičku, která to rozpustí, ale za mě osobně jsem chtěla do miminka cpát chemii co nejmíň.
Osvědčilo se mi mít po ruce krém: Cicaplast Baume B5 od La Roche - je to na různé vyrážečky, když se mi nezdálo u prcka, že se objevil nějaký mini ekzémek, tak jsem párkrát natřela a pohoda. Jen si kdyžtak ověř u doktora, že je to pro takhle úplně malé miminko, já to používala až u trochu většího, ale bylo to fakt skvělé a doteď to používám, když něco.

• péče o tebe po císaři - já prodělala akutního císaře, po porodu jsem byla absolutně vyflustlá a to jako fyzicky, tak hlavně psychicky. Pokračování v další zprávě:-)))
  • Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.8.20 21:10

@Denny97 takže kojis treba hodinu? Blbý dotaz, ale malý jednou chtěl a fakt sál asi hodinu a doktorka mě strašně sprdla. Řekla kojte takhle, já prvorodicka nezkušena, tak poslouchám rady no. Děkuji moc za komentář opravdu!

• Citovat
  • Nahlásit
18986
13.8.20 21:11
@Anonymní píše:
@suzka1 moc děkuji za komentář! Kyblík má fakt rád, je klidný. Myju vodou, jen jednou týdně od Hipp pěnou na novorozence, když jsou ty horka. Zinkou myju obden, když nekoupu v kybliku, střídám to. Ale to jsem zas jen nacetla. :andel: moc děkuji! Nosítko přemýšlím, jen jak tam dojet, zkusím vymyslet. :andel:

pokud mas dost penez, tak si to nositko z toho odkazu jen pujc, klidne vice typu, vyzkousej a vrat, pokud by neco vyhovovalo, tak si to muzes rovnou odkoupit. Ono to chce zkouset kdyz je dite v nalade, abys ho nekam netahla, tam se ti chudak probudi, rozjeci a nepoznas nic. Ja si ho take nejdriv pujcovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24517
13.8.20 21:12

Hele, myslim, ze na to jdes dobře :palec: mas hodne odpozorovano, hodne veci na mimcu poznas, to ja u prvniho vubec :P hlavne koukej a uvidis, ze si to miminko nejaky ten rezim najde samo. Dobre, ze delas ritualky, ze se necrcas s kojenim. Vypada to, ze mas fajn hodne miminko, ono to pude, ver si :palec:

A s tim, ze dite neni robot, tak haha, muj prvni teda byl, ten si nastavil rezim hned, jak jsme prisli z porodnice, hezky po 3 hodinach. Ten druhy je vic pohodar, ale jak nekrmim v 7, tak uz je řev ;)

Drzim palce :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama