Co je příčinou novorozenecké žloutenky?

8
13.7.04 14:56

Novorozenecká žloutenka

Ahojte mamky,
nevíte, co je příčinou novorozenecké žloutenky? Je to dáno rozdílnou skupinou krve u matky a dítěte? Naše první malá ji měla dost vysokou, ležely jsme 2 týdny v porodnici, teď čekáme druhé mimi, tak pátrám, jestli je velká pravděpodobost, že ji bude mít taky.L.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymni
13.7.04 20:30

Prý je to tím, že nemají vyvinutý imunitní systém. Přejdou z čistého bříška do špinavého světa a maj to. Má to většina dětí ale v létě je dobrý (když to maj) je vystavovat na sluníčku - aspoň trošku přes okno porodnice. U nás to zabralo i v zimě, Bilirubin začal pěkně klesat když svítilo ( syn se narodil v prosinci) 8O :oops: :P

• Citovat
  • Nahlásit
830
13.7.04 22:50

Ahojky,

novorozenecká žloutenka je způsobená rozpadem červených krvinek, kterých má novorozenec přebytek z matčina těla, hemoglobin se mění na bilirubin a ten se potom musí „ztratit“, je dobré mimča vystavovat právě na světlo nebo je také sestřičky dávají pod takovou UV lampu.
P.S. Novorozenecká žloutenka je fyziologická, tzn. že ji mají všichni novorozenci, záleží jen na tom v jaké míře.

Přeju mimi bez žloutenky Katka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
14.7.04 19:11

Ahoj,

náchylnost k novorozenecké žloutence je vyšší, je-li rozdílný Rh faktor matky a dítěte. Je-li matka Rh negativní a dítě Rh pozitivní je riziko hodně velké (můj případ). Rh negativní matka si vytváří v krvi protilátky proti Rh pozitivní krvi dítěte. Proto jsou tyto matky v průběhu těhotenství více sledovány než matky Rh pozitivní (hrozí riziko předčasného porodu - potom je žloutenka o to těžší, že dítě nemá zralý organismus a není schopno odbourávat billirubin). Pozitivní matka si protilátky proti negativnímu dítěti nevytváří. Shoda Rh faktorů matky a dítěte je samozřejmě ideálním stavem. Krevní skupina na to tak velký vliv nemá.
Je-li tedy přítomen nesoulad Rh faktorů matky a dítěte má novorozenecká žloutenka mnohem těžší průběh. Ale i v tomto případě zpravidla stačí tzv. „odsvícení“ UV lampou, ale jsou-li hodnoty billirubinu moc vysoké, je nutné provést krevní transfuzi. Miminka jsou v porodnici pravidelně sledována (pravidelné odběry krve).
Není pravda, že žloutenka je fyziologická. Existují novorozenci, kteří ji nikdy neprodělají. A rozhodně není způsobena přechodem z „čistého bříška“ do „špinavého světa“. S infekční žloutenkou nemá nic společného - snad jen ten název a barvu kůže.
Také není pravda, že novorozenecká žloutenka „nic není“. Lékaři i sestřičky mají - patrně z ohleduplnosti k matce - často sklon tuto nemoc bagatelizovat. Ale při opravdu těžkém průběhu hrozí poškození mozku dítěte. Např. v našem případě mne neustále ujišťovali, že o nic nejde a Přitom jsme v porodnici zůstali tři týdny a personál kmital kolem našeho mladýho jak můry kolem žárovky. A to jsme měli opravdu „jenom tu žloutenku.“
Ahoj a hodně štěstí
Evča

• Citovat
  • Nahlásit
162
14.7.04 19:37

Evčo nezlob se ale nemůžu s tebou souhlasit,když se mi narodila malá byly jsme v nemocnici se žloutenkou dva týdny a po propuštění jsme běhali po všech možných vyšetřeních až do jednoho měsíce.Mimochodem jsem A+ a malá také, to co píšeš tedy nemůže souhlasit.Nevím čím to tehdy bylo, ale já nemohla kojit a proto ji přikrmovali od jiné matky.První dva dny měla mlezivo ode mne a bylo to všechno v pořádku.Myslím si, že v mléce které pak dostávala od někoho jiného mohly být protilátky , které malé vadily , ale to je jen můj názor.Ahoj Eva

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1181
14.7.04 19:58

Taky nemohu souhlasit s Evčou, já mám krevní skupinu 0+ a můj syn také, ale jeho otec měl 0- a to mi řekli, že v tom je ten problém hlavně u kr.skupin 0, protože jejich miminka mají vždy silnější novorozeneckou žloutenku a s dalším dítětem se to stupňuje. Předejít novorozenecké žloutence nelze. Až se miminko narodí, tak ho hodně dávat na denní světlo, ale nějaká prevence, např. už v těhotenství, není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
15.7.04 07:53

Článek je příliš dlouhý, zadávám proto jen odkaz.
A.

http://www.nemocnicerk.cz/…/ikterus.htm

• Citovat
  • Nahlásit
162
15.7.04 08:10

No jak to tak vidím pravdu jsme měli všechny , není co dodat,na rozdílu jen Rh se to postavit prostě nedá :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80
15.7.04 13:34

Já si naopak myslím, že fyziologická žloutenka novorozenců je některým zdravotnickým personálem přeceňována a je absolutně zbytečné zadržovat miminko v porodnici. P.S.: U kojených dětí dokonce to trvá déle než u uměle živených.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
15.7.04 14:35

Kojenecká žloutenkla a sluníčko

Rozhodně nesouhlasím s druhým příspěvkem do Anonyma! Je to tak, jak píše Katka (Smokie). Je si nejsem jistá, jestli jí mají opravdu všichni novorozenci.

Je dobré dát dítě co nejdříve na světlo, tělo pak žloutenku rychleji odbourává.

DĚTI DO JEDNOHO ROKU SE NESMÍ DÁVAT NA PŘÍMÉ SLUNCE!!!

V případě kojenecké žloutenky stačí denní světlo.

Alice

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymni
15.7.04 17:14

Ahoj Evo,

nemám ráda nekonečné diskuse, ale pouze pro přesnost, abys neuvedla jiné matky v omyl - já nepsala, že novorozeneckou žloutenku způsobuje jen nesoulad Rh faktorů. Psala jsem, že náchylnost k žloutence je v takovém případě vyšší … atd. atd.
Příště prosím čti pozorněji, co je napsáno!

Evča

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymni
15.7.04 18:00

No né jsi nějak chytlavá, já to přečetla pozorně, ale nesouhlasím se vším co jsi napsala bohužel…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymni
15.7.04 20:59

Maminky - žloutenka může být:

1. ta „fyziologická“ která vzniká přebytkem červených krvinek, ty se rozpadají na bilirubin a ten se játry miminka pomalu odbourává nebo
  2. rozdílností Rh faktorů maminky a miminka - to je ten horší případ. No a v neposlední řadě je žloutenka nemocí špinavých rukou, to se ale netýká novorozenecké žloutenky. Tak doufám, že je všem jasno. Platí denní světlo, v horším případě UV světlo. Lehké to není, ale dá se to léčit, miminka to nebolí, tak nepanikařte. Bude líp.
    Pa Sebasty a Štěpánek :wink:
  • Citovat
  • Nahlásit
157
16.7.04 02:26

Holky,
nekdo tady psal ze ji maji vsechna miminka, ale nas Janek ji nemel!!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
27.7.04 12:56

Milé maminky,

i nám se nevyhnula ta tzv. novorozenecká žloutenka, má ji skutečně každé mimi, jak mi bylo sděleno, jen některým zkrátka stačí denní světlo, VŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NE SLUNCE !!!! a někomu světýlko v porodnici nebo-li domeček, jak tomu kdo říká. V porodnici jsme vystačili jen s denním světlem a doma taktéž. U dětí plně kojených se žloutenka odbourává mnohem pomaleji. I nám to trvalo téměř dva měsíce než jsme se jí zbavily.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama