Novorozenecká žloutenka a Rh faktor

16.12.14 17:16

novorozenecká žloutenka a rh faktor

Ahoj, mám dotaz, dcera se narodila v sobotu, hned jí byl zjištěn vysoký bilirubín a je špatný krevní obraz, kvůli tomu, že já mám rh faktor negativní, ona pozitivní, je to mé druhé dítě. od soboty byla hned na svícení plus kapačky, dnes ráno jíbyla sundána kanyla, že se bude jen svítit a nosit na kojení, ve čtyři už mi ji nepřineslu, že se to zase zvedlo a zase jí zavedli kanylu a bude na svícení. chci vás požádat, kdo s tím má zkušenosti, za jakou dobu se to zlepšilo?,jestli někdo musel na transfúzi krve, jak dlouho ste leželi v nemicnici? Děkuji za každou zkušenost, jsem z toho zoufalá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16.12.14 17:40

Malému zjistili žloutenku 4. den po porodu. Také druhé dítě a máme opačný rh faktor. 3 dny fototerapie, sestřičky vozili na kojení, první dva dny hodnoty bilirubinu klesaly a třetí den stouply:-(. U nás se to pak řešilo pokračováním fototerapie a pasterizováním MM. Takže jsem odsávala, nosila mlíčko sestřičkám a malého jsem viděla za celý den jednou:-/. Ale stačil jeden den a pustili nás domů:-). Žloutenka se nás pak držela ještě pár týdnů. Dvakrát jsme byli na krev ještě u pediatra a dostali jsme nějaký prášky. Jinak u novorozenecké žloutenky hrozí poškození mozku, takže prodloužený pobyt v nemocnici stojí za to!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
414
16.12.14 18:31

Dcera byla hned první den porodu na JIP v inkubátoru kvůli velmi rychlé a vysoké žloutence, nevytáhli ji 24 hodin, pak jen na kojení, měla kanylu v hlavě, vypadalo to na transfůzi, ale třetí den nastalo zlepšení, ale stále si ji nechali v inkubátoru, 4. den už to kleslo hodně, tak nás pustili domů - nebyla jsem s ní na pokoji ani chvíli. Je to psychicky náročné, vím, to. A má stejný rh faktor jako já - první dcera má opačný a žloutenku měla jen lehkou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4433
16.12.14 18:33

My lezeli se zloutenkou 6 dni, 5 dni ho svitili, treti den ho chteli svitit uz jen po 3hodinach ale taky mu to zas stouplo, tak zas svicenej porad.. nastesti transfuze potreba nebyla, malyho jsem mela vedle sebe, ze jsem se o bej starala, nebyli jsme oddeleny, ale i tak jsem to orvala, hlavne kdyz mu nasadili ty bryle.. po tech 6 dnech nas pustili, ale zlutej byl snad do 4m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.14 18:40

Ahoj, předně je mi to moc líto, chápu, jak se cítíš, prožila jsem to samé, ale neboj se, není to prý nic neobvyklého nebo vážného. Mám Rh negat. a děti mám pozitivní, oba kluci se narodili dřív, s novor. žloutenkou plus ten rozdílný faktor byl problém. První syn se svítil asi necelé 2 dny, nosili mi ho jen na kojení. Domů jsme šli 4 den po porodu, žloutenku ještě měl, během 3 měsíců se odžlutil. Druhý syn měl žloutenku silnější, svítil se déle, nosili mi ho n kojení, pak už ani to ne, nechtěli ho vyndávat tak často a na tak dlouho (byla jsem po císaři, tak kojení trvalo), musela jsem odstříkávat. Hodnoty klesaly strašně pomalu, jednou snad znovu stouply zpět. Hrozili i tou transfuzí, z čehož jsem se jim tam totálně sesypala, ale doktor mě uklidňoval, že se nemám bát, že se to dělá běžně. Nakonec žloutenka klesla na nějakou přijatelnou hodnotu a pustili nás domů po 6 dnech. Prcek byl žlutý ještě dlouho, klesalo to pomalu, bála jsem se, aby to zase nestouplo a sestřička mi poradila, abych na den vysadila kojení a nahradila UM anebo odsávala a svoje mléko převařovala, že se tím snad nějak zastaví proces tvorby nebo naopak nastartuje proces odbourávání bilirubinu či co a teda pomohlo to. to už jsem si ale dělala doma sama po poradě s pediatrou.
Držím moc palce, ať máš malou brzy u sebe a jste doma :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28876
16.12.14 18:55

Mám negativní rh faktor a podobnou zkušenost s druhým dítětem.
U nás to bylo tak, že jí v porodnici po několikadenním svícení bilirubin klesl, pustili nás domů a po pár dnech doma jsme šupali znovu do nemocnice s vysokými hodnotami bilirubinu, kde strávila na fototerapii další týden..Nemohla jsem kojit, ale odsávat a převařovat MM..Prý jsou v něm látky, které podporují rozpad ten krvinek(pokud nedojde k RH konfliktu, tak je to žádoucí),vařením se ty látky zničí.
Ke krevní transfuzi nakonec nedošlo, konečná diagnoza je forma hemolytické nemoci novorozenců, Rh konflikt.
Dcera má dnes 6 let.

Mám další 2,5 letou dceru, která má stejnou krevní skupinu, jako ta starší, neměla jediný problém, neměla ani zvýšený bilirubin, nebyla svícená, prostě se tomu vše vyhla, ani lékaři přesně nechápou proč. Jediný rozdíl v prenatální péči byl ten, že když jsem čekala tu starší dceru, druhé dítě v pořadí, ještě se nepíchala v těhotenství injekce s protilátkami, s třetí dcerkou jsem dostala injekci už v těhotenství.

Teď jsem těhotená po čtvrté, jsem ve 33.týdnu, protilátky jsem měla negativní, kolem 28.týdne jsem dostala injekci s protilátkami. Vedou se na toto téma rozsáhlé výzkumy, byly jsme zařazeni. Od 13.týdne víme krevní skupinu plodu - miminka, které se ani nenarodilo, vyšetřovali to přes mateřskou krev. A ve 29.týdnu jsem byla na expertízním UTZ, kde vyšetřovali všechny orgány miminka, se zaměřením na počet červených krvinek - počítali krvinky v mozkové tepně, srdeční tepně a pupečníku..Výsledek je ten, že nejde o těhotenství s rizikem rozvoje závažné formy hemolytické nemoci, nicméně to nevylučuje patologickou žloutenku po narození. K rozpadu krvinek dojde tak i tak, budou si to hlídat, ale nikdo neví, jestli to zvládne hůře, jako starší dcerka, nebo bez problémů, jako zatím nejmladší dvouapůlletá dcerka - ta jediná z mých dětí nebyla na fototerapii a neměla ani zvýšený bilirubin.

Co se týče nejstaršího dítěte, ten měl zvýšený bilirubin a byl svícen myslím dva dny v porodnici, potom bilirubin klesl a byl klid..Má také pozitivní RH faktor, ale jinou krevní skupinu než holky - stejnou jako já, kdežto ony ji podědily po svém otci.

Přeji, ať je malá brzy v pořádku. Vím, že je to náročné, když onemocní takto malé miminko. Bohužel, to není nic vyjímečného..Na jednotce intermediální péče s námi leželo spoustu novorozenců a když jsme byli v nemocnici(na dětském, protože do porodnice nikoho nemůžou přijmout zpět),bylo tam miminko se stejným problémem, které tu krevní transfuzi prodělalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.12.14 19:06

No taky musím odsávat a prsa bolí jako čert, neustále chodím do sprchy nahřívat a masírovat, ale zatím to moc nepomáhá, odpoledne jsem z jednoho vytáhla 75 ml a po třech hodinách z druhého jen 30 ml, možná tím stresem, nevim už jak jim ulevit, do toho jsem ve stresu, dneska mě právě navnadili, když jsem jí měla u sebe 2×20 minut a mohla se s ni trochu pomazlit, je hrozné je vidět na tom svícení a když brečej, že je nemůže člověk pochovat, uvidíme zítra, ted už mi jí vyndavat nebudou, kvůli kapačce, tak to bude zase očistec, snad to bude co nejdříve dobré a nebude potřeba té transfúze, děkuji vám, trochu ste mě uklidnili…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.12.14 10:06

Tak na kapačce jí to klesá, což je dobře, ale nevim jak dlouho jí můžou držet na kapačce nebo přistoupit k té transfúzi, ráno tu byla doktorka, ale nic moc nevysvětlila, jen že to nejde do nekonečna a že se bude muset pravděpodobně přistoupit k té transfúzi :-(, jsem z toho zoufalá, chtěla bych jí mít u sebe, kdyby alespon člověk věděl, že už to bude dobré

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.14 17:35

Bude to určitě v pořádku:-), jenom vydržet. To odloučení od miminka po porodu, když je tělo plné hormonů, je prostě pro každou maminku náročné. Držte se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.12.14 17:12

Ahoj, tak dceři dnes udělali tu transfúzi, tak jsem zvědavá, jestli to pomohlo nebo se bude muset přistoupit k další transfúzi, ráno budou dělat odběrý, doufám, že to bude ok, aby jsme mohli na vánoce domů. Hlavně chudinka malá, už si snad vytrpěla dost. Držte nám palce, děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.12.14 17:26

@NikolinkaK moc na vás myslím, ať zabere první tranfuze a jste brzy doma a v pořádku. držte se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1219
8.2.16 14:10

Ahoj, mám krevní skupinu 0 negativní a manžel AB pozitivní. Oba synové jsou po otci pozitivní. První měl lehkou žloutenku, druhý byl pod světlem. Teď čekám třetí dítě a mám strach, že bude mít ještě silnější žloutenku. Někde jsem četla, že na žloutenku má vliv i krevní skupina (její nesoulad u matky a dítěte) - a ta nula je snad nejhorší (u matky). Naše děti nemohou mít 0 po mě, jestli jsem to správně pochopila, mohou mít jen A nebo B. Kdo má takovou zkušenost nebo jestli někdo poradí, jak tomu předejít nebo se to pokusit zmírnit - třeba tou injekcí protilátek už před porodem, homeopatiky… Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2174
8.2.16 14:15

Já jsem 0-,manžel A+, oba kluci jsou plus. První žloutenku měl, druhy ne. Imunoglobulin v těhotenství jsem si píchnout nenechala…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1219
8.2.16 14:22
@kacaba379 píše:
Já jsem 0-,manžel A+, oba kluci jsou plus. První žloutenku měl, druhy ne. Imunoglobulin v těhotenství jsem si píchnout nenechala…

A kluci jsou taky asi A, že? Tak snad plaším zbytečně, ale nějak mi to leží v hlavě :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.2.16 14:24

Já jsem taky 0-, manžel A+, oba kluci A+. První nic, druhý byl pod světlem celkem 4dny a z toho jsme museli pasterovat mé mléko asi 2 dny. Protilátky jsem měla vždycky negativní a injekci jsem si nechala píchnout před porodem i po porodu. Takže za mě - asi to ničím neovlivníš. Říká se, že další dítě to „odskáče víc“, ale podle příkladu kacaba379 to asi neplatí:-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama