Nový obč.zákoník-kdo hradí opravy v nájemním bytě?

afghani
5.6.15 12:20

Nový obč.zákoník-kdo hradí opravy v nájemním bytě?

Ahojky, bydlíme přes 15 let v nájemním bytě (činžák se soukromým majitelem). Kdo hradí opravu starých zpuchřelých oken a staré vany? Jde o klasický pražský činžák v historické lokalitě, nájem byl dřív regulovaný, po deregulaci se zvedl. Byt poctivě udržujeme, ale okna jsou hodně stará, i vana a majitel nechce o opravách slyšet, že by je měl hradit.To mám čekat, až okno vypadne? :-( Ovlivnil tuhle problematiku nový obč. zákoník? Věděl by někdo prosím? Obracela jsem ses dotazem na družení na ochranu nájemníků, ale neodepsali. Dík. :srdce:

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

5.6.15 12:33

@afghani
Mohu napsat jen svou zkušenost, bydlím také v nájemním bytě a opravy do určité procentuální výše si musíme hradit sami, u nás to je do částky 7 500,–kč za rok, je to podle zákona. Až nad rámec této částky to hradí pronajímatel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1963
5.6.15 12:52

Já se domnívám, že by to měl hradit majitel, jelikož se jedná o neodstranitelnou, trvalou součást bytu. Vy jste povinni ho (případně) písemně vyzvat (doporučeně s dodejkou) - majitel bytu je povinen vadu, která snižuje či znemožňuje úroveň bydlení, opravit (ostatně odečte si to z daní… a opravdu značnou sumu mu navrátí :nevim: ). Nebo to můžete - po dané odeslané výzvě a další ignoraci majitele - uhradit vy a poté to po majiteli vyžadovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69004
5.6.15 12:54

@afghani Obojí by měl hradit majitel, ale pokud to není ve vyloženě havarijním / nevyužívatelném / nebezpečném stavu, tak to opravovat / měnit nemusí, když nechce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
180
5.6.15 13:27

Přesně tohle teď řeší známá. Nefunguje jí trouba, která je součástí bytu a protože majitel nechtěl o výměně slyšet, musela si sehnat znalecký posudek, že je trouba v havarijním stavu a nelze ji používat. Doporučeně pak majitelovi zaslala a vyzvala k nápravě. Nakonec ji vyměnil…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama