Reklama

Nucené stěhování na vesnici

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.17 15:07
Nucené stěhování na vesnici

Prosím o radu ty z vás, které bydlí na vesnici. Využívám profil kamarádky, zjistila jsem, že jinak to trvá dlouho, než může člověk diskuzi založit.

Nebudu to psát moc složitě. Ukousli jsme si s manželem velké soustu, vzali jsme si hypotéku, ale prostě jsme to nezvládli. To je vlastně celé. Pořád jsme chtěli náš krásný byt za každou cenu zachránit pro nás, ale jen jsme to zhoršili. Několikrát jsme téměř odvraceli exekuce a je jasné, že se z toho nevyhrabeme bez prodeje bytu a převodu hypo.

Chtěli jsme to udělat na jaře, ale teď se nám naskytla možnost, že by někdo náš byt koupil za cenu, která by v podstatě pokryla všechny naše dluhy. Byli bychom z toho venku, i když na nule. Nemůžeme to nepřijmout.

Problém je, že pronájmy v Praze jsou teď šílené, v podstatě jako splátka hypo. Rozhodli jsme se, že dočasně půjdeme na chalupu, kterou vlastním napůl se sestrou. Sestře to nevadí, má vlastní chalupu z rodiny švagra, na tuhle jezdíme jen my. Je to asi 60 km od Prahy, maličká vesnice, nic v ní není, asi 60 stálých obyvatel. Ve vesnici 3 km je Vietnamec, větší město je 13 km. Autobus jezdí čtyřikrát za den, jen ve všední dny. Auto máme jedno a z logických důvodů druhé kupovat nebudeme.

Já jsem na mateřské, manžel bude muset dojíždět. Vmysleli jsme to tak, že pojede autem 10 km do vesnice, kam jezdí autobus pásmo 5. Takže cesta do práce na dvě hodiny :zed: Ale dojíždět autem by se nevyplatilo finančně.

Dům je hezký, rekonstruovaný, dole jsou dvě velké místnosti velká kuchyně a koupelna se záchodem. Nahoře je podkroví, ale to se využívá jen v létě, není tam topení.

Jedna místnost dole je obložená izolací a má plastové okno, tam předtím žila babička přes zimu, říkalo se tomu zimní sednice. Vytápění je jen kamny v každé místnosti.

Potřebuju poradit, co všechno budeme platit. Nikdy jsem v domě nebydlela, jen v bytě. Teď platíme vlastně jen elektriku. Na dříví jsme chodili do lesa, nepotřebovali jsme ho moc. Teď ho budeme muset koupit, až si na něj našetříme (zatím je ve stodole slušná zásoba, ale to prý zmizí hned). Voda je ze studně. Pokud nechceme vypouštět jímku do dešťové kanalizace, jak to dělá půl vesnice, tak asi platit „výcuc“. Jak často je to potřeba a kolik to stojí?

Že budu žít na vesnici mi nevadí, stejně jsem si to chtěla vyzkoušet. Mám ráda přírodu, těším se na zahrádku. Ale děsí mě, že tam začneme v zimě. Bojím se trochu, že muž nezvládne dojíždění, já samotu. Ale když o tom začnu, on mi vždycky jen řekne: máme jinou možnost? Nemáme.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 19 Další »

Reklama

Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.17 15:12

Bohužel mám pocit, že když se chci poradit s příbuznými, co na vesnici bydlí, tak si do mě spíš kopnou. Furt opakují, že barák je díra na peníze, ale když namítnu, že my už ten barák máme, že ho nekupujeme a i tak se o něj musíme starat, tak si vedou svou.

Nebo když jsem jim řekla, že když tam někdy býváme v zimě, tak roztopím v té jedné místnosti a pak jdeme do lesa a že zapnu malý olejový přímotom, který se sepne, když klesne teplota v místnosti pod 18 stupňů, tak se začnou smát, že s elektrikou protopím kalhoty. A když opakuju, že jde o maličký přímotop, který jen temperuje pár hodin denně jednu místnost, tak si opět vedou svou. A přitom já vám, že když jsme tam jednou za svobodna byli přes Vánoční prázdniny a dělali to takhle, žádné drastické účty jsme neměli. Vždyť to má příkon 500, to je jako rychlovarná konvice.

Agrion
Závislačka 2776 příspěvků 30.11.17 15:19

Ja ti nevim jestli je to az tak dobry napad :nevim: Bude to pro vas obrovska zmena…A prodat tu chatu na umoreni casti dluhu, nez se vratis do prace by neslo?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.17 15:22
@Agrion píše:
Ja ti nevim jestli je to az tak dobry napad :nevim: Bude to pro vas obrovska zmena…A prodat tu chatu na umoreni casti dluhu, nez se vratis do prace by neslo?

To nejde. Půlku vlastní ségra a ta by to nikdy nedovolila. Je to složité. Navíc půlka ceny domu by byla tak tři čtvrtě milionu a to by bohužel v naší situaci nic neřešilo. Zachraňuje nás jen to, že v Praze ceny bytů tak vylezly, takže co jsme si navařili, umoříme z toho, o co narostla cena (zatím stále) našeho bytu. My ten byt musíme prodat, jiná možnost bohužel není.

nostress
Extra třída :D 13188 příspěvků 30.11.17 15:26

A nemohli by jste ten váš byt pronajímat, z toho hradit hypotéku, a bydlet na chalupě, než by se vaše situace zlepšila? :think:

Poisson28
Kecalka 330 příspěvků 30.11.17 15:27

@Agrion Má tu chalupu napůl se sestrou, to jen tak prodat nemůže :think:

Jinak, já prožila v baráku dvacet let. S tím přímotopem je to pravda, nezdá se to, ale sežere to, protože pod 18 stupňů tam bude hodně často, až přituhne, protože pochybuju, že je tam bůhví jaký zateplení. Takže pokud byste mohli ušetřit, doporučuju koupit kotel na pevný paliva coby centrál a rozvést to po baráku. Plus je to i na ohřev vody do bojleru. Nebo jak jste doteď řešili teplou vodu? Platba je jedna ročně, daň z nemovitosti, ta se odvíjí od několika parametrů, to ti zodpoví na finančním úřadě, případně se dá vygooglit kalkulačka na její výpočet. Ale ta daň se musela platit už dřív, kdo to teda platil, sestra? Co se baráku týče, je toho víc než dost, takže se ptej na cokoliv. Ale jako velký plus beru, že do toho stěhování nejdeš s odporem, ale těšíš se. To se ty změny hned prožívají jinak :palec:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.17 15:27

Na rovinu. Miluju náš byt, zařizovala jsme ho s velkou láskou, je to novostavba, chodili jsme se dívat, jak roste.

Ale je to kámen na krku. Vědomí, že existuje světlo na konci tunelu, že vyklouzneme z dluhové spirály je lepší. Prostě to chci mít za sebou a začít s čistým štítem. Víc, než cokoliv jiného.

Bojím se. To ano. Velká změna to bude. Něco jiného je trávit tam prázdniny a něco jiného je tam bydlet.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.17 15:28
@nostress píše:
A nemohli by jste ten váš byt pronajímat, z toho hradit hypotéku, a bydlet na chalupě, než by se vaše situace zlepšila? :think:

Nemáme bohužel jen hypotéku. To, co bychom měli platit, je mnohem víc, než to, co bychom získali z pronájmu.

Agrion
Závislačka 2776 příspěvků 30.11.17 15:30

A vyplatit by te castecne nemohla? Ja teda nevim… bydlet na chate v zapadakove zni sice moc romanticky, ale s malyma detma? Co kdyz tam budou porad nemocny? Zima, vlezlo, ty bez auta… ani k doktorovi se s nima nedostanes :nevim:

kacenka.sks
Kecalka 425 příspěvků 30.11.17 15:32

No teda :think:…jako ja jsem sla z vesnice do mesta a zdrhame zpatky na vesnici, ALE v podstatne jine situaci a ne z Prahy, ale z mensiho mesta. Bude to pro Vas strasne silena zmena, jeste jak jsi dobre psala „na zimu“…to znamena koupit drevo, coz neni az tak draha zalezitost, jestli muz naseka, tak cca 900,– za metrak, my na zimu na vytop celeho baraku potrebujeme tak 25-30 metraku, podle toho jaka je zima, ale to beru od zari do brezna treba, tak muzete kupovat po castech, voda je vase, takze to je 0,–..vyvoz septiku zavisi ma velikosti, ale tam pocitej tak 1000,– a potom treba pul roku klid, mozna rok nevim, to neni extra draha. Elektrika tak tech 1500,–? Takze mesicne naklady kdyz rozpocitas i na drevo kolem 4000,–? Ale jsou to hrube vypocty. Vic bych se bala te zmeny, rano vstanes a v baraku zima jako blazen, takze roztopit, do kramu daleko takze delat zasoby, k doktorovi, do mesta mezi lidi, vsude daleko. Jako ja bych spis zkusila prodat tu chatu, rozdelit se se sestrou a umorit cast Vasich pohledavek a najit si brigadu, aby jste byli schopni splacet hypo. Az půjdeš do prace, tak bude urcite lip a je skoda se vzdavat vaseho snu o bytecku.

lolink
Zasloužilá kecalka 902 příspěvků 30.11.17 15:33

Bydlím na vsi asi 20 km od Prahy. Druhé auto je nutnost. Doktoři, zásobování, úřady…když se malýmu něco stalo, jela jsem hned do nemocnice. Ty budeš muset volat záchranku na každou „blbost“. Hele, bez druhého auta je to akt na prd.
Topíme krbovkama. Znamená to, že ráno vstanu, malý snídaně, pak hned zatopím. Když jsou mrazy, kolem mínus 10 výš, topím i v noci. V zimě můžu z baráku max. ma 4 hodiny, jinak mi vyhasnou kamna. Pokdu odcházím na delší dobu, pustím přímotop, ale opravdu jen málokdy, jinak bychom se nedoplatili. Cca protopíme 16 kubíků dřeva. Sypaný kubík štípaného je tak za 1300. Pokud nebude štípané, je levnější, ale zase pořád děláš dřevo v každém volném čase.
Vodu máme na bojler. Ale v létě máme soláry na střeše, takže to jedeme zadara. Pokud je tam studna, chce to rozbor, 1000 kč. Pokud tam není odpad, ale pouze jímka, chce si to spočítat, protože pak budeš počítat každou pračku. Vývoz jímky je kolem 7000.
Pokud je k tomu zahrada, na jaře zasadím a zeleninu jíme celý léto. Zavařuju. Přesnídávky vlastní, příkrmy vlastní. Na tom se ušetří, ale je to vykoupené prací. A není to málo práce.
Při nákupech to chce opravdu vést seznamy. Pokud budeš bez auta, tak určitě. Něco zapomeneš, jsi v háji. Zásobování se odvíjí od toho, že jedeme nákupy na týden. Všeho mám větší zásoby než ve městě. Od lékárny po mouku. Peču domácí pečivo, už mě štvalo kvůli blbýmu chlebu prosit manžela.
Chce to rozmyslet. Život na vesnici je super. Dítě je tu šťastné, sbíráme byliny a tak. Ale! Zvykni si na samotu. Pokud nezapadneš (můj případ), tvůj největší kámoš je dítě a máma na telefonu :D. Pokud tohle přežiješ, je to v pohodě.
Každopdáně asi stejnej případ jako my. Vše je na mě. Manžel přijede v pět večer a to je ještě brzy. Chod domácnosti, zahrada, teplo, dítě… To vše musím zvládnout bez pohlídání. Pokud se ti něco stane, musíš se kousnout a dát to. Blbý natažení svalu na ruce je problém. Zablokování blbýho krku je problém.
Ale je to super. Neměnila bych. I když je to práce od rána do večera.

Příspěvek upraven 30.11.17 v 15:38

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.17 15:34
@Poisson28 píše:
@Agrion Má tu chalupu napůl se sestrou, to jen tak prodat nemůže :think:Jinak, já prožila v baráku dvacet let. S tím přímotopem je to pravda, nezdá se to, ale sežere to, protože pod 18 stupňů tam bude hodně často, až přituhne, protože pochybuju, že je tam bůhví jaký zateplení. Takže pokud byste mohli ušetřit, doporučuju koupit kotel na pevný paliva coby centrál a rozvést to po baráku. Plus je to i na ohřev vody do bojleru. Nebo jak jste doteď řešili teplou vodu? Platba je jedna ročně, daň z nemovitosti, ta se odvíjí od několika parametrů, to ti zodpoví na finančním úřadě, případně se dá vygooglit kalkulačka na její výpočet. Ale ta daň se musela platit už dřív, kdo to teda platil, sestra? Co se baráku týče, je toho víc než dost, takže se ptej na cokoliv. Ale jako velký plus beru, že do toho stěhování nejdeš s odporem, ale těšíš se. To se ty změny hned prožívají jinak :palec:

Teplá voda je v boileru. Ten je na elektriku. Teče ze sprchy, v koupelně a v kuchyni.

Ale ten přímotop používáme minimálně, jenom když třeba jdu na nákup k vietnamci nebo na procházku a kamna dohoří, to fakt není, že bychom si tím topili.

A nebo v noci, to nastavím třeba 14 stupňů.

Zateplení tam bohužel není, kromě té jedné místnosti, ta je zateplena dobře. Je zevnitř obložená nějakými deskami, to se dělalo ještě pro babi, ona tam byla i přes zimu. A je tam nově udělané plastové okno, i utěsněné. Ostatní okna v jiných místnostech jsou cca 15 let stará dřevěná. Vlastně ještě v koupelně je maličké plastové.

Daň z nemovitosti platíme my, ale je nizkoučká, to je pár stovek jednou za rok, je to opravdu malá vesnička. Ségra neplatí nic, ona to nevyužívá, jezdí k nám jen na návštěvy.

Kolik teda stojí vývoz jímky? Není tam kanalizace, jen dešťová.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.17 15:37
@Agrion píše:
A vyplatit by te castecne nemohla? Ja teda nevim… bydlet na chate v zapadakove zni sice moc romanticky, ale s malyma detma? Co kdyz tam budou porad nemocny? Zima, vlezlo, ty bez auta… ani k doktorovi se s nima nedostanes :nevim:

Není to chata, je to normální dům z roku 1930.
Lidi v té vesnici normálně žijou, dokonce i tři mladé rodiny.

S tím doktorem je to ale pitomý. Pro dospělý je vedle ve vesnici, ale ordinuje jen úterky a čtvrtky a pro děti až v takovém městečku 10 km, nebo ve městě 13 km.

lucije28
Ukecaná baba ;) 1550 příspěvků 30.11.17 15:37

Já zakladatelku plně chápu. Pokud má možnost se ze všeho dostat, vše poplatit, píše, že mají nejen hypotéku, ale další dluhy, tak určitě prodat… Pokud by to „lepili“ další měsíce, prohluboval by se problém.
Hele, uvidíš, jak to zvládnete. Zkuste si pronajmout poté holt malý byt blíže u Prahy.

kacenka.sks
Kecalka 425 příspěvků 30.11.17 15:39

Teda my vyvazeli jimku a platili jsme asi 400,– fakt malo, ale je pravda, ze byla mala, tak jsme udelali prepad do kanalizace a platime si stocne.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 19 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Justin Bieber se měsíc po svatbě hroutí. Údajně kvůli své ex Seleně Gomez

Problémy měsíc po svatbě? Zdá se, že u Bieberových ano. Ačkoliv se Justin... číst dále >

Britové zapomínají na problémy a šílí po Harrym a Meghan. Čím tak fascinují?

Celý svět přihlíží tomu, jak princ Harry (34) s Meghan Markle (37) cestují po... číst dále >

Články z Ona Dnes

První dáma Svobodová přišla o syna, podpořila vznik SOS dětských vesniček

Bylo to poprvé od časů Hany Benešové, co byla první dáma opět oblíbená u... číst dále >

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >