Nucený odběr plodové vody??

Anonymní
25.10.17 13:28

Nucený odběr plodové vody??

Ahoj holky,

jsem v koncích, prosím anonymně.

Jen abych nastínila situaci. Jsem 24.tt a při UTZ ve 21.tt miminku byla zjištěna vada srdíčka, ale nic moc vážného - defekt komorového septa. Nabízeli mi genetiku, na kterou jsme šli a odběr plodové vody. Na genetice neshledali nic špatného. Nabídli mi odběr plodové vody, ten jsem ale razantně odmítla.
Nicmně dnes mi volal můj gynekolog, že mu volali z Brna (Mudr. Vlašín), že nutně potřebuje odběr plodovky, že se mu to nelíbí. Nechápu to! Opravdu se tak postupuje? Můj dr na mě tlačí, že na ten odběr plodovky musím, že se může ještě něco dalšího ukázat a co pak? Že Mudr Vlašín je evropská jednička, že on nikdy nepochybuje.
Jsem v koncích, brečím a nevím co dělat. Na plodovku nechci, přece UTz vyšel jinak v pořádku (kro toho srdíčka) i riziko downa 1:25 700.

Prosím o rady co dělat, nebo kdo byl v podobné situaci. :?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1265
25.10.17 13:29

.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6318
25.10.17 13:32

Nutit tě rozhodně nikdo nemůže, nicméně bych chtěla sama slyšet toho Vlašína, co přesně se mu nelíbí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12924
25.10.17 13:35
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Jen abych nastínila situaci. Jsem 24.tt a při UTZ ve 21.tt miminku byla zjištěna vada srdíčka, ale nic moc vážného - defekt komorového septa. Nabízeli mi genetiku, na kterou jsme šli a odběr plodové vody. Na genetice neshledali nic špatného. Nabídli mi odběr plodové vody, ten jsem ale razantně odmítla.
Nicmně dnes mi volal můj gynekolog, že mu volali z Brna (Mudr. Vlašín), že nutně potřebuje odběr plodovky, že se mu to nelíbí. Nechápu to! Opravdu se tak postupuje? Můj dr na mě tlačí, že na ten odběr plodovky musím, že se může ještě něco dalšího ukázat a co pak? Že Mudr Vlašín je evropská jednička, že on nikdy nepochybuje.
Jsem v koncích, brečím a nevím co dělat. Na plodovku nechci, přece UTz vyšel jinak v pořádku (kro toho srdíčka) i riziko downa 1:25 700.

Prosím o rady co dělat, nebo kdo byl v podobné situaci. :?

Ahoj,

:hug: nikdo tě do ničeho nemůže nutit - to v prvé řadě. No a dál, je to tedy jen a jen na Vás s tatínkem. Upřesnila bych si, co se mu tam nelíbí, co je špatně když UZ i genetika je v pořádku, zda ta vada srdíčka nebo něco dalšího. Dle toho bych se rozhodla, jestli chci vědět víc, nebo ne. Zda by bylo pro mě nějak rozhodující, zda by případná „vada“ (nemám to slovo ráda, proto ty uvozovky) změnila průběh mého těhotenství.
To vše je ale můj osobní názor, také jsem byla na kontrolním UZ se srdíčkem u první dcery a dál jsem nechtěla nikam jít i s vědomím, že by dítě bylo nemocné. Bylo mi to jedno. U nás se tedy ukázalo, že je vše v pořádku.

Moc, moc bych ti přála, aby vše bylo v pořádku. Ono lékaři někdy povídají a tak moc vystraší těhotné ženy plné hormonů. Co já jsem se tehdy naplakala, plakala jsem i na chodbě v Podolí, kde těhulky na mě chudinky vystrašeně koukaly.
Neplakej, zjisti si informace od svého lékaře a dle toho se rozhodni. Ale znovu píšu, že tě nikdo do ničeho nemůže nutit, všechna vyšetření jsou dobrovolná a jen a pouze na tvém uvážení ( a tvého muže/přítele).

Přeji, aby bylo vše v pořádku :hug:

:kytka: :mavam:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
25.10.17 13:36

Chtela bych mluvit s dr a vedet všechny informace, proc nac zac i spatne i dobre…a pořádně osvětlit, dokud vam to nebude jasne, rict si o den na rozmyslenout a tak…ale nutit vas nikdo nemuze samozrejme

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19098
25.10.17 13:37

Na odběr plodové vody nemusíš. Na druhou stranu si ujasni, zda by jsi byla schopná vychovávat postižené dítě. A nejde jen o to. Dítě může mít zdravotní problém, který by se dal řešit operací brzy po porodu a pokud se nezjistí, zdrží se to. Pokud ten odběr podstoupíš, můžeš tím dát dítěti větší šanci. Já byla v podobné situaci a na odběr jsem šla. V mém případě se problém potvrdil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.10.17 13:41

Ano s dr si o tom chci promluvit.
Já teda vím, že bych nezvládla postižené dítě :( a kdyby to měla být nějaká zdrav.vada, kdy by nedejbože miminko žilo chvíli, asi bych se rozhodla pro ukončení.
Já se bojím jen toho, že je vše v pořádku a po odběru potratím, neo se něco pokazí. Četla jsem hodně takových případů, i dr na genetice mě na to upozornila, že bohužel malé riziko potratu tam je :,(

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.10.17 13:42

@Janli
To mě mrzí :( Mohu přesně vědět co za problém a jak se to řešilo?

• Citovat
  • Nahlásit
931
25.10.17 13:42

U koho jsi byla na genetice? Dalsi kapacita je Mudr. Frisova v praze, dela taky genetiku. Taky jsme meli podezreni na problem se srdcem, ale nakonec vyloucili a narodil se zdravy kluk. Co tak zkusit jeste jeden nazor pred odberem kdyz se ho tolik bojis? Nebo zkusit alespon telefonicky promluvit s tim Vlasinem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1218
25.10.17 13:43

Tak já bych se v první řadě uklidnila.

Odběr plodové vody je zbytečně zveličován, protože samozřejmně odběr plodové vody je rizikovější, ale NE že každá druhá po něm příjde o dítě. To je opravdu VELMI vzácná komplikace - ale říct to ženským musí. Stejná pravděpodobnost jako když dostaneš tranfuzi a nakazíš se Hep. Taky raděj umřeš, než podstoupit todle riziko? Bohužel riziko poškození plodu a smrti je celé těhotentsví. Já jsem zástáncem poslechnout lékaře, od odběru plodové vody se ustupuje, když to není opravdu nutné, tak z nějakého důvodu to chtějí vyšetřit. Pokud s naléá OG i docent z Brna, tak má k tomu důvod. Nicméně vůbec bych neplašila - zvedla bych telefon a na všem se domluvila s docentem z Brna.

I když předpokládám, že když vyjde blbě, na podtrat nepůjdeš, tak když tam bude komplikovanější srdeční vada a třeba něco přidruženého, tak rovnou budeš rodit ve specializované nemocnici, kde dítě dostane neprodleně po porodu tu péči kterou potřebuje a přežije bez následků. Srdeční vada plus něco přidruženého jedinný u nás Motol, nebude se překládat, nepoletí vrtulníkem a ty budeš hospitalizovana s ním. Budete na to připraveni. Když budeš rodit v horní dolní - klidně i někde ve fakultce tak specializované dětské tam nebude - viz srdeční vada s tím ti opravdu pomůžou jen v Motole.

Za todle riziko to opravdu stojí.

Poslechni lékaře, uvidíš že to bude dobré - nehledej odpovědi na internetu, neposlouchej doktorky z emimina jde o zdraví tebe a tvého dítěte!

Bych řekla že z odběru plodové vody udělaly takového strašáka ženský které to ani nepodstoupily, jen si o tom něco přečetly a je hrozně MODERNÍ nyní odmítat navrhovanou léčbu.

Zvedni telefon a domluv se s tím docentem - on opravdu pokud to nebude nutné, dělat to nebude! To mi věř.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
420
25.10.17 13:45
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

Prosím o rady co dělat, nebo kdo byl v podobné situaci. :?
zrovna dr.Vlasin nam ve 22tt zjistil vadu srdicka..ted jsem 29tt.Doporucil amniocentezu,genetiku…a my souhlasili.Nutit te nikdo nemuze.
K dr.Jicinske vas neobjednali?Ona je kardiolog…vysetri odborneji to stdicko,dr.Vlasin je preci jenom gynekolog i kdyz dobry
@Anonymní píše:
Já teda vím, že bych nezvládla postižené dítě :( a kdyby to měla být nějaká zdrav.vada, kdy by nedejbože miminko žilo chvíli, asi bych se rozhodla pro ukončení.
Já se bojím jen toho, že je vše v pořádku a po odběru potratím, neo se něco pokazí. Četla jsem hodně takových případů, i dr na genetice mě na to upozornila, že bohužel malé riziko potratu tam je :,(

riziko v prenatalu je 0,3…Ja te uplne chapu..par tydnu dozadu jsem resila to same :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2242
25.10.17 13:48

Tak ja mela jasno, ze bych na potrat nesla, proto jsem takovehle veci odmitala. Pokud ty mas naopak postoj, ze bys postizene nezvladla (v tom pripade bych ti tedy doporucila rovnou neotehotnet, protoze stat se muze kdykoliv cokoliv), tak bych na odber sla, riziko je celkem minimalni a vyloucis ty moznosti postizeni, ktere jsou zjistitelne.

At je vse v poradku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36455
25.10.17 13:53

Na potrat uz je pozde, jedine ze zdravotnich duvodu na Tve strane. Zavolala bych toho Vlasina a zeptala bych se, co si od toho slibuje. V podstate ted uz neni zadny spech. Mimochodem on ma s Tebou spolecneho co, on ti delal ten velky UZ?
Neni spatne znat presne diagnozu miminka, ikdyz se ho nechces zbavit, prave proto, aby ses mohla dobre pripravit na jeho prichod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2623
25.10.17 14:00
@Anonymní píše:
Já se bojím jen toho, že je vše v pořádku a po odběru potratím, neo se něco pokazí. Četla jsem hodně takových případů, i dr na genetice mě na to upozornila, že bohužel malé riziko potratu tam je :,(

Je mi lito ze mas v tehu takove nervy. A doufam ze to dobre dopadne nakonec. Nicmene jestli vyjadril obavy Dr. Vlasin tak bych sla. Je to opravdu machr ktery vi co dela. Ja u nej byla v 5 tehotenstvich. Ctyri dopadly dobre, jedno blbe. Vzdy byl spis umirnenejsi a do zbytecnych vysetreni me nehnal. Rozhodne treba ne jen kvuli veku. Kamaradku takhle vystrasili ze ma dite neco s mozkem. Vlasin to zhodnotil jako normalni nalez a dite je uplne zdrave. Takze pokud navrhuje vysetreni a ty vis ze bys postizene dite nedala tak bych sla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19098
25.10.17 14:08
@Anonymní píše:
@Janli
To mě mrzí :( Mohu přesně vědět co za problém a jak se to řešilo?

Potvrdil se down. Podstoupila jsem ukončení ve 21tt. Odběru se neboj. Potrat hrozí ženám, které mají další problémy a těhotenství by skončilo brzkým předčasným porodem. Vždycky tady v příspěvcích čtu: potratila moje známá, moje kamarádka…apod. Snad jsem se tady ještě nesetkala s příspěvkem, kde by někdo napsal: měla jsem zdravé a bezproblémové těhotenství a stejně jsem potratila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat