Nutriční terapie na 1. LF UK

3
12.4.21 23:47

Nutriční terapie na 1. LF UK

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda tu někdo zrovna nestuduje nutriční terapii na 1. LF UK?

Mám následující problém - mám asi 5 let po střední škole IT, práce v IT mě nebavila, chtěl bych radit lidem s výživou. Neměl jsem žádné znalosti z biologie ani chemie, začal jsem proto tyto 2 předměty (středoškolské učivo) studovat od listopadu 2020, takže tempo docela rychlé. Co se týče biologie, tak ta mi docela jde, ovšems chemií je to horší, ta mi moc nejde…
Zde se tedy dostáváme k mému dotazu - vzhledem k tomu, že přijímačky na nutriční terapii na 1. LF UK se dělají pouze z biologie, nevím, jak moc je potřeba umět chemii a biochemii?

Na studijním oddělení mi řekli, že by uchazeč měl ovládat alespoň minimální základy chemie, takže moc chytrý z toho nejsem. Já teď právě nevím, zda by nebylo lepší ještě to studium o rok odložit a intenzivně se na něj připravit a naučit se dokonale organickou chemii a biochemii (středoškolskou), protože jednak si v chemii jako takové nevěřím, přednostně jsem dělal biologii, protože je u přijímaček, a navíc jsem s biochemií ještě ani nezačal, učil bych se ji asi od května do října, netuším, jestli to bude stačit…
Jednoduše řečeno - stačí umět biochemii před studiem pouze okrajově, protože u přijímaček není, nebo je potřeba ji dokonale ovládat, abych se na té škole vůbec udržel a mám proto raději studium o rok odložit? Je mi jasné, že biochemie souvisí s biologií a ke komplexní znalosti o tom, jak tělo funguje, je potřeba znát oboje, jen nevím, jak moc je třeba před nástupem znát biochemii, když u přijímaček není…
Děkuji za případnou odpověď od někoho, kdo tam zrovna studuje tento obor, snad to není moc dlouhý. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1430
13.4.21 01:45

Jsem z příbuzného oboru, klidně uz bych nastoupila, budeš mít ještě cely semestr pred zkouškou se to naučit a navíc to tam stejne projedete znovu… Takze obecný zaklad chemie stačí a pak musíš zabrat při studiu ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
13.4.21 09:09
@Janee19 píše:
Jsem z příbuzného oboru, klidně uz bych nastoupila, budeš mít ještě cely semestr pred zkouškou se to naučit a navíc to tam stejne projedete znovu… Takze obecný zaklad chemie stačí a pak musíš zabrat při studiu ;)

Děkuji za odpověď, tak to je super, doufal jsem, že se to tam bude procházet znovu.
Od května do října pojedu biochemii i obecnou tak 4 hodiny denně, snad to bude stačit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1430
13.4.21 09:29

@dacan96 pokud tenhle plán dodrzis, tak na to budeš ve finále lip než 80% absolventů gymnázií :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.5.21 15:30

Na zkoušky úplně stačí, když se naučíš středoškolskou biologii. Dělala jsem zkoušky v roce 2016 a přišlo mi, že skoro všechny otázky byly z knížky modelových otázek. Chemii při studiu budeš potřebovat naprosto minimálně. Z mého pohledu to bylo spíš učení se nazpaměť, chemii moc rozumět nemusíš ;-) Podle mě Ti bude stačit, když si konkrétní věci doplníš během zkoušek z konkrétního předmětu (biochemie, toxikologie, chemie potravin). Být Tebou, jdu do toho hned ;-)

• Citovat
  • Nahlásit
3
4.5.21 17:04
@Anonymní píše:
Na zkoušky úplně stačí, když se naučíš středoškolskou biologii. Dělala jsem zkoušky v roce 2016 a přišlo mi, že skoro všechny otázky byly z knížky modelových otázek. Chemii při studiu budeš potřebovat naprosto minimálně. Z mého pohledu to bylo spíš učení se nazpaměť, chemii moc rozumět nemusíš ;-) Podle mě Ti bude stačit, když si konkrétní věci doplníš během zkoušek z konkrétního předmětu (biochemie, toxikologie, chemie potravin). Být Tebou, jdu do toho hned ;-)

Díky moc za reakci, už jsem slyšel od víc lidí, že některý ty otázky u přijímaček jsou totožný s těma modelovýma.
Ale přijde mi divný, že by nebylo nutný rozumět chemii, myslím si, že je nutný dokonale ovládat strukturu živin, enzymů, hormonů, jak se co vstřebává a tak… Nehledě na to, že na chemii tam navazují další předměty, jako třeba hygiena výživy, toxikologie, mikrobiologie a imunologie…
Ale já tam nestudoval, takže je možný, že se pletu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
4.5.21 19:15
@dacan96 píše:
Díky moc za reakci, už jsem slyšel od víc lidí, že některý ty otázky u přijímaček jsou totožný s těma modelovýma.
Ale přijde mi divný, že by nebylo nutný rozumět chemii, myslím si, že je nutný dokonale ovládat strukturu živin, enzymů, hormonů, jak se co vstřebává a tak… Nehledě na to, že na chemii tam navazují další předměty, jako třeba hygiena výživy, toxikologie, mikrobiologie a imunologie…
Ale já tam nestudoval, takže je možný, že se pletu :mrgreen:

Nooo, je taky otázka, co kdo chápe pod pojmem „rozumět chemii“ ;-). Ono to „ovládat strukturu živin, enzymů, hormonů, jak se co vstřebává“ je podle mě spíš o tom, že se to naučíš nazpaměť a to se v pohodě dá zvládnout během absolvování konkrétního předmětu. O nějaké chemii se dá mluvit akorát v případě chemie potravin, biochemie a toxikologie, jinak moc ne… Neboj, tohle není zas taková hrůza :-). Studium je celkem časově náročný, ale jinak jsou předměty zajímavý (až na výjimky), můžu doporučit :-). Přeju hodně štěstí!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat