O čem si povídáte s dětmi?

2543
18.2.21 20:50

O čem si povídáte s dětmi?

Už skoro rok, s krátkými školními a prázdninovými přestávkami, jsme s manželem a dětmi (9,5 a skoro 12), doma na home office a distanční výuce. A v poslední době mi přijde, že s dětmi (hlavně starším) nějak nemůžeme najít společné téma hovoru. Dřív jsme si povídali, co kdo za celý den zažil (škola, kroužky, práce…) a teď buď sedíme u PC nebo trávíme čas spolu. Takže těžko vykládat, co kdo prožil. :nevim: Syn by si povídal o Robloxu a Minecraftu, což moc nebaví mě (jako jo, poslechnu si, ale jako jediné téma hovoru je to poněkud nezáživné). Já bych se zase ráda dozvěděla, co dělali na online meetech „ve škole“, což je pruda pro puboše. Občas probereme knížku. Coronu máme prodebatovanou odshora dolů. A já už fakt nevím o čem si povídat. O čem mluvíte se svými (pre)puberťáky?

P. S. Občas se vyskytne zajímavé téma, jako dneska přistání vozítka na Marsu, ale není každý den posvícení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5325
18.2.21 20:57

A chce si vůbec povídat? Jinak bych šla s dětmi na procházku a tam už to vždy vyplyne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69401
18.2.21 21:05

Zas tolik toho nepovidame. Přímé deskovky, sportuje, semtam kouknem na FIM a posloucháme společně audioknihy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9149
18.2.21 21:11

Ted hodně povídá o plánech, co má jako dospělý. Vždy si jde večer poslechnout čtení pro předškoláka, už ho baví zajímavé příběhy, je tam dost neznámých slov a situací, tak o tom mluvíme všichni tři. Poslouchá audioknihy. Řeším s ním jídelníček. Objednala jsem několik časopisů do schránky, třeba Koktejl a jiné, probíráme články. Máme nové deskovky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4995
18.2.21 21:16

Třeba když mi bylo tolik, jako dětem, co jsem dělala… když jsme na výletě u našich, totiž teď už jen u mamky, tak po okolí - co jsem kde s kamarádkou dělala (a že to byly pěkně lumpárny), tak to je moc baví, kde jsem byla na brigádách… Pak příbuzenstvo - kde bydlela moje babička, jak často jsme tam jezdili, jak se jmenovali, kdo umřel a proč, kde je na hřbitově… jo tam nás to obzvlášť nějak táhne. Manžel už jenom kroutí očima, protože často na výletech býváme i na nějakém místním hřbitově…
ptám se na ostatní děti ze třídy, jejich rodiny…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.2.21 21:34

No nás nejstarší 14, se hodně do sebe uzavřel…on Teddy i předtím nebyl nějak výřečný, ale jak píšeš, bylo o čem mluvit…takže teď hodně hrajeme hry, každý večer, nebo si stáhněte film, pak se o něm bavíme…prostřední 12, s ním je to jednodušší, baví ho poslouchat, co jsem zažila v dětství, případně co budeme dělat, až zase bude svět normální…no a nejmladší, tam je to ještě pohoda…

• Citovat
  • Nahlásit
2299
18.2.21 21:35
@Paola21 píše:
A chce si vůbec povídat? Jinak bych šla s dětmi na procházku a tam už to vždy vyplyne.

Na procházku s 12 letým puberťákem? :lol: To je slušně naivní představa. ;)

Jinak my si povídáme o všem, co se namane..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2543
18.2.21 22:06

Díky za odpovědi. Deskovky, procházky, příp. filmy zvládáme o víkendu. V týdnu moc ne. Ale asi se holt budu muset smířit s tím, že hovory s matkou budou kratší a míň nadšené než dřív :mrgreen: Zatím to vynahrazuje aspoň ta 9letá, ta zatím kecá pořád :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5586
18.2.21 22:27
@Lil Kitkatt píše:
Na procházku s 12 letým puberťákem? :lol: To je slušně naivní představa. ;)Jinak my si povídáme o všem, co se namane..

My teda máme pubertacky holky skoro 13 a 11 a chodíme na procházky často. Dokonce se jich většinou zeptáme, jestli chtějí jít s nami, nemají to povinné. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3073
18.2.21 22:42

V -nácti už jsem si s našima povídala nerada, zájmově jsme se moc nepotkali a když došlo na politiku nebo dění ve světě, většinou mi začali tlačit svůj názor, protože „jsem ještě moc malá na vlastní“, a to mě nebavilo :mrgreen: s tátou jsme aspoň měli oblíbený stejný kapely, ale to se taky docela rychle vyčerpá :mrgreen: Dceru mám čtyřletou a nesmírně zvídavou, to je těžká pohoda, nicméně puberty se po vlastní zkušenosti bojím velmi :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.2.21 23:02

To je moc dobrá otázka, a myslím že je super, že o tom takhle přemýšlíš a že chceš s dětma kontakt mít.

Nám se hodně osvědčují na povídání ty procházky, chodíme večer před spaním a vždycky si vezmu s sebou jen jedno dítě, to je pak ten rozhovor takový zajímavější. Chodí i starší (11), takže nevím, co se tady komu nezdálo, že by 12tiletý nešel na procházku.. podle mě to možné je. S holčičkou je to jednoduché, ta mluví a mluví :) s klukama to samospádem nefunguje. Většinou prostě začnu mluvit já (buď o tom, co jsem ten den zažila já, nebo o tom, co se děje, nebo nějaké vyprávění, co se dělo když jsem byla malá já, a většinou se někde chytí). Co u kluků určitě nefunguje, jsou otázky typu „tak jakou jste měli dneska školu?“ :mrgreen: to je marnost nad marnost.

Také se nám doma docela osvědčila diskuse nad papírovými novinami… rozebereme si je, každý si čteme kousek a u toho si povídáme, co tam má kdo zajímavého.

Dále nám některé diskuse přirozeně vyplývají v kuchyni (u nás všichni rádi vaří a tak se prostě bavíme o jídle a o tom co si ještě uvaříme).

Dobré jsou deskovky takové ty znalostní, třeba Desítka, nebo Znáte česko nebo jak se to všechno jmenuje… protože nad těma otázkama je přirozené se trochu víc zapovídat.

No a pak je myslím fajn si vytvořit nějaký překryv s tím, co baví je… chápu že Minecraft jako takový tě úplně nebaví, ale v Minecraftu se třeba dá i programovat, a to mě třeba zase baví, si s klukama povídat, jak co nejefektivněji postavit robota na vytěžení jámy (jakože jaký tvar té jámy kopat a tak :)) a nejlepší samozřejmě je, když ten Minecraft hraješ taky :)

U nás je teda teď doma hit Among us, to paříme spolu, tak se někdy bavíme i o tom.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5325
19.2.21 07:47
@Lil Kitkatt píše:
Na procházku s 12 letým puberťákem? :lol: To je slušně naivní představa. ;)Jinak my si povídáme o všem, co se namane..

My s našima chodili asi až do mých 16 :) asi jsem byla divný puberťák teda

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat