Oba rodiče pijou, toxický prostředí

Anonymní
29.4.21 20:55

Oba rodiče pijou, toxický prostředí

Pěkný večer,

chci nezaujatý postoj, je moc sobecké omezit kontakt s rodiči, pokud vás stahují dolů?
Ve zkratce, dodělávám vejšku, bydlím s kamarádkou na bytě. Rodiče hrozně hodní, ale labilní. Totálně.
Před nějakou dobou se rozvedli.
Táta cca 7 let alkoholik, poslední rok jsem za ním jezdila do léčebny, zažívala psychicky vypjaté situace, neustálé recidivy.
Máma ta je ale chytřejší. Dříve s tátou pili, pak kvůli mě a ségře přestala, ovšem přišlo psychicky náročné období, já se vrátila domů a nacházela u sebe v pokoji flašky vína. U nás se pije na žal. Když ji člověk konfrontuje, je dotčená, že to je normální a že to schovává jen kvůli nám. Možná ano, ale vadí mi její přístup a nemám sílu se s ní hádat.

Je tedy nemístné se sebrat a odjet zpět? Nebudu jí kázat. Ví, že víkendy chodím kontrolovat tátu, jestli někde neleží mimo a jí není blbé začít znovu také.

Díky!
PS: Pro mě je pokrok v rámci seberozvoje, že se z nich už nehroutím, prostě to bych mohla začít také. Je to jejich život, ne?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3345
29.4.21 21:01

Jo, je to jejich život a ty za ně odpovědnost neneseš. Táta už je asi ztracený případ, pokud maminka pije skrytě a před vámi se drží, tak třeba ještě má sanci, že pít přestane. Omezením kontaktu myslíš co?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16441
29.4.21 21:08

Moc mě to mrzí, že v něčem takovém žijete, ale bohužel váš primární úkol se sestrou je ochránit sebe samotné a vyléčit to, co vám vaši rodiče způsobili.

A jdeš na to dobře - potřebuješ si nastavit hranice- nemusíš s nimi jednat, když jsou pod parou. Naopak jasně pojmenovávat co ti vadí a proč, nemaskovat to že jsou to alkoholici, nežzlit co svou závislostí způsobují a případně nabízet pomoc při vyhledání léčby je jedinná cesta co se dá dělat.

Ale zcela legitimní je se i na nějakou dobu odstřihnout, aby člověk ošetřil sám sebe.

Sáhni po téhle knize - může dost pomoci
https://obchod.portal.cz/…-alkoholiku/

A jestli chceš něco efektivnějšího než knihu, mrkni na adiktologická centra která máš v dosahu, jestli nabízí poradenství či skupiny pro příbuzné závislých. Fakt to umí hodně pomoci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4061
29.4.21 22:33

Ano je to jejich život. Pomocnou ruku podat můžeš, ale je třeba se naučit, že nemůže být natažená do nekonečna. Jsi hodná, že se staráš, je logické, že je to pro tebe nepříjemné, jsou to rodiče. Zároveň je smutné, že se nedokáži sami nějak vzepřít směru, který si udali. Je to bohužel tak jak to je. Druhé nepředěláš a závislý musí nejprve sám chtít, aby bylo možné s ním pohnout. Žij svůj život, starej se jen tak jak sama uznáš za vhodné, ale nedělej samaritánku jen proto, že máš pocit, že je v tom necháváš samotné. Jsou dospělí, svepravni a svou cestu si každý musí zvolit sám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
496
30.4.21 11:25

Zodpovědná za ně nejsi, tak je na tvém uvážení, kolik casu a energie jim chceš věnovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat