Obezita - geny, nebo ne?

Anonymní
29.3.17 15:54

Obezita - geny nebo ne?

Prosím adminy o zachování anonymu, nechci, aby někdo z blízkých odhalil můj nick. Děkuji :kytka:
Ahoj lidi, už jsem vážně zoufalá. Měřím necelých 160 cm, vážím téměř 80 kg. Připadám si jako koule. Nikdy jsem nebyla štíhlá, ale ani vyloženě tlustá. Jsem sportovní typ, běhala jsem, jezdila na kole, aerobik,…
Teď se mi ze sebe chce zvracet a plakat. Pečovala jsem necelé dva roky o osobu s posledním stádiem Alzheimera. Bylo to hodně náročné období, neustále stres, nervy. Za tu dobu jsem přibrala 20 kg. Na sport jsem neměla čas ani energii. Dotyčná osoba zemřela, já se dala do psychické pohody, začala jsem hodně chodit, auto už ani nevím, jak vypadá. Denně chodím minimálně 10 km pěšky, zase začínám běhat, ale opatrně, kvůli bolestem kloubů (z váhy). Sestra si ze mě začala utahovat, že je hrozný, jak vypadám a bla, bla, bla… Odhodlala jsem se jít k výživové poradkyni, dodržovala jsem jídelníček, dodržovala jsem pohyb, pitný režim. Vše správně. Po půl roce ani kilo dole. Vzdala jsem to, zkusila jinou poradkyni - totéž 4 měsíce. Potom jsem jídelníček ukázala na obezitologii, prý vše v pořádku. Štítná žláza v pořádku, hormony v pořádku…
Jsem fakt zoufalá. Obvodní lékař mi řekl, že neví, co se mnou, že po zdravotní stránce jsem OK. Mám si zvyknout na svou postavu, máme obezitu v rodině - prý geny. Nedávno jsem to řešila ze zoufalství i s gynekologem - verdikt stejný: „Máte obezitu v rodině, u vás jsou to opravdu asi geny“ (Moje maminka na stejnou výšku váží 104 kg :-(, ale ta je prostě líná a vyžraná). Já takhle vypadat nechci a nevím, co mám dělat :-(. Včera jsem byla na procházce v lese, kalhoty a tričko s krátkým rukávem, potkala jsem nějaké dvě krasavice a slyším, jak se mi posmívají a drbou, že jsem vyžraná jako prase, a kdybych se trochu hýbala, určitě vypadám jinak. Normálně jsem se rozbrečela jako malá holka a jak neujíždím na sladkém, tak jsem ze zoufalství vlezla do první cukrárny, kterou jsem potkala a sežrala 2 věnečky - a hned bylo kilečko nahoře :zed: :zed: :zed:.
Cítím se hrozně, bude léto a já nemám co na sebe. Nemůžu se na sebe ani podívat. Nikdy jsem neměla velké břicho a teď jsem jako slon. Sakra, mám si snad na čelo napsat, že sladké nežeru, a že se hýbu? Že podle lékařů za to může genetika? Psychika opět klesá k bodu mrazu a já už nevím, co se sebou mám dělat :-(
Ani snad nehledám radu, jen jsem se potřebovala vypsat ze svého splínu :-(

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

6037
29.3.17 16:01

Zkusila bych kineziologii, najít skratý důvod, proč se ti ta kila drží. Také si u toho popláčeš, ale pak tvůj boj nemusí být marný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 16:09

Pokud ses z Prahy nebo okolí, ozvi se mi soukromou zprávou. Znám jednu lékařku, která mi neskutečně pomohla. Třeba by mohla i tobě. Nenutim, nabízím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
304
29.3.17 16:15

Jojo, ač si to třeba nebudeš chtít připustit, tohle je v hlavě. :think: Chtělo by to najít nějakého odborníka, který ti pomůže s odblokováním problému, můžeš mít zažité myšlenkové vzorce díky kterým to nejde, cokoliv…každopádně je ze všeho nejdříve nejdůležitější přijmout se taková jaká jsi, mít se ráda, nelitovat se, to je první krok k úspěchu. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 16:18

Mne a mnoha lidem v mem okolí pomohl přechod na paleo. Na tom se da zdrave zhubnout velmi snadno.
Jinak ještě doporučuji cvičit jogu (ale nějakou trochu silovejsi-třeba power yogu a nebo vinyasa), zpevni se tělo a budeš mít silne svaly a svaly pálí vic energie a zrychli se ti metabolismus. A taky se dostaneš více do psychické pohody.
Dle mého názoru není obezita geneticka záležitost. To je výmluva (i doktoru kdyz neznají důvod).
Ja jsem z rodiny kde jsou všichni obezni. A ja kdybych byla stejne líná a precpavala se cukrem jako ostatní u nas tak jsem taky jak zok…jim stridme a jsem v pohybu a postavu mam hezkou. Ale jako mam sklon tloustnout, to asi geneticky dane fakt je, ale da se s tím bojovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
304
29.3.17 16:25

@Tšekkin Kulpa Přesně tak!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3659
29.3.17 16:30

To je mi moc líto :-( nechala sis změřit bazální metabolismus? Dneska se to už dělá, pokud ti to ještě nikdo neměřil tak bych na to určitě šla, at víš na čem jsi… Taky to může souviset s psychikou. Stres prý blokuje hubnutí, třeba stálo pracovat na tom, taky se je dobré se záměrně nepřepínat a nevysilovat. Tělo si může držet kila když je nějak moc zatížené, víc spi a odpočívej :-) podle mě je blbost že je to genetické, v rodině taky jsme všichni tlustý ale s hubnutím problém není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.17 16:32

Myslím si, že obezita nemá s genetikou nic společného. V tvém případě je důležité se dát hlavně do psychické pohody, co se hubnutí týče. Já když se na hubnutí upnula a byla jsem ze své postavy nešťastná, neustále si počítala kalorie, samé tabulky a cvičení a v hlavě nic jiného než jak jsem nespokojená se svým tělem, tak jsem téměř nic nezhubla, akorát se trápila jak fyzicky tak psychicky.
Také je třeba si uvědomit, že téměř dva roky trvalo tvé tělo dopracovat do stavu ve kterém je teď, proto je nesmysl chtít po krátké době vidět nějaké velké změny k lepšímu. Také záleží kolik ti je let, ve 20 stačilo párkrát zašlapat na kole a kila šla dolů snadno, s přibývajícími roky to jde hůř a hůř. :roll:
Takže začni být spokojená, najdi si co ti ve stravě i v pohybu vyhovuje a vytrvej. Ono to půjde. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3548
29.3.17 16:33

Chtěla bych Ti napsat, že mám také mezi přítelkyněmi silnější dokonce i obézní ženy, a jsou to veselé usměvavé dámy, které mají v kolektivu lidi rádi, protože je s nimi sranda.
Nezaměřuj se stále jen na svou postavu, ukaž i něco navíc :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3755
29.3.17 17:43

Neházej flintu do žita. Genetika v tom zas takovou roli nehraje. V mojí rodině jsou tlustí všichni. Já se držím, jím normálně, nijak extra se neomezuji, ale co to jsem o stravě nastudovala a držím se toho, snažím se hýbat a jsem hubená. Pořád jsem poslouchala, počkej po dětech, počkej po 30. a už je obojí a já jsem pořád stejná. Ano, hlídat se musím, ale je to podle mě tím, že mám z dětství tou stravou už založeno.
Ze zkušeností z okolí vím, že na obezitologii ví často kulové a i výživový poradce není každý úplně odborník. Tetě třeba pomohli v Naturehouse - zhubla 20 kg a pořád se drží.
Máš dostatek odpočinku, spánku? Aby tělo hublo, musí regenerovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5699
29.3.17 17:46

Rozhodně strava. Hýbat se můžeš jak chceš, ale pokud nemáš zdravý vyvážený jídelníček, tak je to v podstatě k ničemu, co se vzhledu týká.
Hodně se o zdravou stravu zajímám, jestli chceš, klidně ti pošlu SZ ukázku jídelníčku, při kterém jsem parádně zhubla a udržuji se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15134
29.3.17 18:05

Předně ti posílám jedno velké a pořádné objetí :hug: :hug: :hug:.

Pak si myslím, že úspěšný výsledek hubnutí je v kombinaci hlava, strava a pohyb. Jestli máš vyvážený jídelníček, dostatek pohybu, tak nyní bych se zaměřila na psychiku. To, že si nevěříš, nemáš ráda sama sebe apod. mi i odpovídá tvá reakce na ty dvě „slepice“ co jsi potkala. Nikdy by mě nenapadlo říkat o někom, že je „vyžrané prase“, já přece nevím, co za tím je, může to opravdu přemíra jídla, ale také nemoc.

Já jsem u sebe třeba zjistila, že pro mě jsou nejhorší zlozvyky typu sem tam něco ochutnám, sem tam si něco ďobnu.

A ještě, krom chůze, posiluješ i nějak? Nebo pohyb máš jen tu chůzi? Pokud jen tu chůzi, přidala bych i posilovací cvičení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6721
29.3.17 18:15

No stran úvodní otázky, jak se říká u nás - v dachau nebyl nikdo tlustý, geny negeny… ale tak to jen z legrace ;-) jinak každopádně vyprdla bych se na nějaké pindy, které hodnoti, jen někoho potkají, neví, co je za tím, proč to tak je atd…
samozřejmě je problém to přibrání- udržet je něco jiného, než navíc se kil zbavit. zkusit fyzioterapeuty, ROZUMNÉ trenéry (mnozí z nich jsou taky tršoku švihlí a jejich trénink má opačný efekt a ničí zdraví), vyšetření sportovní lékařem stran i fyzické kondice, kde a jak začínat. stran genů je to bohužel tak, že někdo po litru vody kilo přibere, někdo půl kila shodí. bohužel ti první se o to víc musí hlídat a je to řehole.

a já vám moc moc držím palce, at se to zlomí a vy se pak cítíte zase dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13672
29.3.17 19:17

Podle mě to u te

Příspěvek upraven 27.06.17 v 17:13

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1094
30.3.17 06:47

Taky jsem z rodiny, kde všechny ženské jsou jak se říká „pořádné baby“. Já jsem byla taky v dětství oplácaná, ale v pubertě jsem shodila, byla to drastická dieta a cvičení, a od té doby se držím, jím zdravě, pravidelně cvičím, a váha se drží. I když je to ale celoživotní boj, sklony k tloustnutí mám tedy pořádné, stačí pár dní necvičit nebo si dopřát v jídle, a kila jdou nahoru. Ale fakt se musím hlídat, jednou týdně stoupnu na váhu a když tam vidím posun směrem nahoru, tak přidám cvičení dokud to není zpátky. Takže genetika to není, podle mě se jen dědí ty sklony k tloustnutí, je to prostě o sebekázni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama