Obnovení vdovského důchodu

443
4.2.21 16:32

Obnovení vdovského důchodu

Ahoj, měla bych dotaz - mamince je padesát pět let od roku 2002 je vdovou. Od té doby pobírala vdovský důchod (a já sirotčí). Když mi bylo dvacet šest, tak ze zákona o něj přišla. Krátce poté jsem si našla práci a od té doby se o ní finančně starám. Maminka je žena v domácnosti. Napadlo mě, že by si mohla zažádat o obnovení vdovského důchodu, protože by na to měla ze zákona i dle podmínek nárok. A proto bych se chtěla zeptat - nemáte s tím někdo v rodině zkušenosti? Co všechno musí mamka doložit a jak dlouho vyřízení trvá?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24792
4.2.21 16:49

Napíšu to asi blbě, ale proč maminka nepracuje? To jako již skoro 10 let čeká, kdo jí co dá? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2293
4.2.21 16:51

Proč by jí měl být odňat vdovský důchod, když jsi ty dovršila 26let? To je nesmysl. To se tobě přestal vyplácet sirotčí, ale s jejím vdovským to nemá nic společného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76778
4.2.21 16:55
@carsa píše:
Proč by jí měl být odňat vdovský důchod, když jsi ty dovršila 26let? To je nesmysl. To se tobě přestal vyplácet sirotčí, ale s jejím vdovským to nemá nic společného.

Ale ma, pokud ona neni duchodoveho veku, tak ma na vdovsky duchod narok jen dokud pecuje o nezaopatrene dite.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24792
4.2.21 17:00

@carsa Ale má. Byla moc mladá vdova. Moje máti ovdověla v cca padesáti (já a sourozenec již samostatně výdělečně činní), takže měla na vdovský nárok jen 12 měsíců.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14992
4.2.21 17:08

@Létavice1992 Zeptej se primo na OSSZ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20666
4.2.21 17:11
@carsa píše:

to bývalo kdysi že měla vdovský důchod na doživotí ted ho seberou a má nárok jen na rok pokud nepečeuje o děti nebo invalidy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
443
4.2.21 17:23
@Svistice píše:
Napíšu to asi blbě, ale proč maminka nepracuje? To jako již skoro 10 let čeká, kdo jí co dá? 8o

Protože byla zvyklá, že se o ní celou dobu staral táta. Byl to voják z povolání a tak měl dobrý příjem. Je to schizofrenička, která je přesvědčená, že je zdravá a že k žádnému doktorovi chodit nemusí. Mohla by sice pobírat invalidní důchod, ale já jí na žádné vyšetření nedostanu, i když jsem se o to mnohokrát pokusila. Tak jsem si řekla, že jí alespoň vyřídím tohle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2543
4.2.21 17:23

Za určitých podmínek se vdovský důchod dá obnovit. Mamka to tak měla.
K podmínkám jsem našla toto:

Pokud vám je přiznaný vdovský/vdovecký důchod, můžete jej pobírat přesně jeden rok od smrti manžela/manželky. Delší dobu pobírat tento důchod smějí osoby jen ve vymezených případech:

pozůstalá osoba se stará o nezaopatřené dítě nebo pečuje o dítě, příp. o své/ho rodiče nebo o rodiče zemřelého manžela/ky (tchána, tchyni), kteří jsou závislí na jeho/její pomoci ve stupni II, III nebo IV
je sám/sama v invalidním důchodu třetího stupně
dosáhl/a zákonem stanoveného věku, tedy nanejvýš o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození
dosáhl nároku na starobní penzi

Splňovat jednu z podmínek nemusíte ihned poté, co vám přestali vyplácet důchod. Pro výplatu stačí, když v následujících dvou letech jednu z podmínek splnítea důchod vám bude opět přiznán.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.2.21 17:35

@Létavice1992 Když je matka přesvědčená, že je zdravá, měla by začít pracovat. Z čeho teď žije?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
444
4.2.21 17:40
@Létavice1992 píše:
Protože byla zvyklá, že se o ní celou dobu staral táta. Byl to voják z povolání a tak měl dobrý příjem. Je to schizofrenička, která je přesvědčená, že je zdravá a že k žádnému doktorovi chodit nemusí. Mohla by sice pobírat invalidní důchod, ale já jí na žádné vyšetření nedostanu, i když jsem se o to mnohokrát pokusila. Tak jsem si řekla, že jí alespoň vyřídím tohle.

Tak pokud nebyla na žádném vyšetření, tak schizofrenii jí diagnostikoval kdo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76778
4.2.21 17:49
@Jahru píše:
Za určitých podmínek se vdovský důchod dá obnovit. Mamka to tak měla.
K podmínkám jsem našla toto:

Pokud vám je přiznaný vdovský/vdovecký důchod, můžete jej pobírat přesně jeden rok od smrti manžela/manželky. Delší dobu pobírat tento důchod smějí osoby jen ve vymezených případech:

pozůstalá osoba se stará o nezaopatřené dítě nebo pečuje o dítě, příp. o své/ho rodiče nebo o rodiče zemřelého manžela/ky (tchána, tchyni), kteří jsou závislí na jeho/její pomoci ve stupni II, III nebo IV
je sám/sama v invalidním důchodu třetího stupně
dosáhl/a zákonem stanoveného věku, tedy nanejvýš o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození
dosáhl nároku na starobní penzi

Splňovat jednu z podmínek nemusíte ihned poté, co vám přestali vyplácet důchod. Pro výplatu stačí, když v následujících dvou letech jednu z podmínek splnítea důchod vám bude opět přiznán.

Nojo, ale zakladatelka pise, ze je mame 55 a duchodovy vek stejně starého muže je 65, takze by ji muselo byt alespon 59, pokud o ten duchod prisla ted. I když mam pocit, ze tam byvalo 5 let a ne 2, ale ani tak to v 55 nevyjde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
179
4.2.21 19:15

Jsem podobný případ a je tam podmínka dvou let. Jinak ty pravidla se pořád zpřísňují, ale měla by platit ty z doby, kdy tvůj táta zemřel. Alespoň tak mi to na OSSZ říkali. Pokud ne, budu ráda za upřesnění od někoho, kdo tomu rozumí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2543
4.2.21 19:23
@j.a.n.i1 píše:
Nojo, ale zakladatelka pise, ze je mame 55 a duchodovy vek stejně starého muže je 65, takze by ji muselo byt alespon 59, pokud o ten duchod prisla ted. I když mam pocit, ze tam byvalo 5 let a ne 2, ale ani tak to v 55 nevyjde.

Ano, já vím. Ale smysl příspěvku je, že za určitých podmínek to jde a proto má smysl se zeptat na ossz, jestli podmínky splňuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
443
4.2.21 19:25
@dešťová víla píše:
@Létavice1992 Když je matka přesvědčená, že je zdravá, měla by začít pracovat. Z čeho teď žije?

Hádej, píšu o tom v úvodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat