Obor na vysoké škole: český a anglický jazyk učitelství pro SŠ

Anonymní
29.6.20 16:16

Obor na vysoké škole: český a anglický jazyk učitelství pro SŠ

Od nového školního roku nastupuju na vysokou školu, kde budu studovat učitelství češtiny a angličtiny pro střední školy. Máte s tím někdo zkušenosti? Jak moc je toto studium náročné a to myslím i časově? Trošku mě přepadly obavy, jestli to pro mě bude vůbec zvládnutelné. Děkuju moc všem, kteří si najdou čas na odpověď :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
29.6.20 16:32

Náročné časové je to velmi, pokud to chceš stihnout dostudovat bc. za tři roky a mgr. za další dva. Já jsem měla němčinu a dějepis A kamarádky i z tvého oboru. Mnoho čtení, fonetika, morfologie, syntax, překlady…předpokládá se výborná znalost cizího jazyka už na začátku studia. Máš aspoň FCE? Jdeš tam z gymplu?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.6.20 16:41
@Anonymní píše:
Náročné časové je to velmi, pokud to chceš stihnout dostudovat bc. za tři roky a mgr. za další dva. Já jsem měla němčinu a dějepis A kamarádky i z tvého oboru. Mnoho čtení, fonetika, morfologie, syntax, překlady…předpokládá se výborná znalost cizího jazyka už na začátku studia. Máš aspoň FCE? Jdeš tam z gymplu?

Díky za odpověď, jdu z gymplu a FCE nemám, ale myslím, že úroveň B2 bych zhruba tak mít měla

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.6.20 16:46
@Anonymní píše:
Díky za odpověď, jdu z gymplu a FCE nemám, ale myslím, že úroveň B2 bych zhruba tak mít měla

Tak hodně štěstí :kytka: Já tam šla se všeobecnou státnicí po roce na jazykovce po gymplu. První rok jsem neměla šanci se dostat. Na angličtině všichni se státnicemi po jazykovkách nebo z jazykových gymplů nebo po ročních a dalších pobytech jako au-pair v anglicky mluvících zemích. Tomu odpovídala úroveň a náročnost studia…v roce 1998. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
13335
29.6.20 16:47
@Anonymní píše:
Díky za odpověď, jdu z gymplu a FCE nemám, ale myslím, že úroveň B2 bych zhruba tak mít měla

Jestli jdeš na denní studium po gymnáziu a nemáš k tomu práci a rodinu, tak to samozřejmě nebude jednoduché, není to vysoká úřednická ve Sládkovičovu.

Ale taky to není veterina nebo medicína - takže tak nějak normální vysokoškolský obor.

První zkouškové bývá nejsložitější, protože se člověk většinou ještě neumí učit, nemá odhad na to kolik času a úsilí co potřebuje a tak. Ale - zvládli to jiní, zvládneš to taky.

Jestli máte nějaký adaptační kurz před začátkem semestru, tak na něj určitě jeď - chceš se potkat s lidma z tvého ročníku před tím, než začnou povinnosti. To že budete sdílet materiály a případně se pak učit společně dost pomůže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
633
29.6.20 16:50

Já se dostala na magisterský program němčiny a francouzštiny pro SŠ. A myslela jsem si, jak to dám. A ejhle, po půlroce jsem raději odešla. Neučíš se jazyk ale vše kolem jazyka. Jak píše anonymní výše. Fonetika, fonologie, historie (né jazyka ale dané země), syntax, poslechy, tlumočení. Když tam nastupuješ, tak tam musíš mít nejlépe jazyk na úrovni B2/C1.
Já to vzdala, protože učit se všechny ludvíky nazpaměť, kdy si kdo šoustnul, udělal děcko, prdl, s kým, kde jak, kdy umřel… vůbec. Říkala jsem tehdá učitelce, že na toto fakt nemám a ona nato, že až vylezu tuto školu budu buď učit na konzervatoři nebo gymplech. A já nato, jako že mi chce tvrdit, že na ostravské konzervatoři učí už jako 300 francouzštinářů, co tady za posledních 10 let vyšly z vysoké?
Jsem jí hned odevzdala index a vzdala to, protože ti co tam učí, mají absolutně nereálné představy.
Jako chápu, že syntax, morfologie je důležité, ale bych se nazpaměť učila latinské výrazy všech svalů v krku, na hlavě… nejsem blázen, stejně bych to v praxi nevyužila. Chtěla jsem být učitelkou - na školu jsem šla s tím, že chci vyjít a umět učit, tak aby to žáci i studenti pochopili. A víš co? Teď jako lektorka se mám lépe a když vidím ty studenty, co ke mě docházejí k doučení látky, jazyka, tak bych nejradši ty pipiny co učí, vystřílela. Tolik peněz berou a absolutně neumí naučit jazyk.
EDIT - chyba.

Příspěvek upraven 29.06.20 v 16:51

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.6.20 16:51

Zkus si najít skupinky na facebooku - tvé školy a tvých oborů. Tam jistě najdeš nejcennější informace. Popřípadě už teď můžeš začít číst knihy, co stejně bude s muset. Britská a americká literatura od počátku do současnosti, nejlépe v originále a to samé čeština. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.6.20 16:53

@FraDeu taky ostravská? :hug: A co říkáš na němčinu?

• Nahlásit
  • Citovat
633
29.6.20 17:12
@Anonymní píše:
@FraDeu taky ostravská? :hug: A co říkáš na němčinu?

Ano, Ostravská.
Němčina byla fajn, tehdá Frau Imider - mi nechtěla dát zápočet za 5 kreditů, bo mi furt omílala, že jsem měla umět nazpaměť už od střední - jak se řekne: příslovce, částice a citoslovce :mrgreen: Dodnes to nevím, ani nepotřebuju a všichni, co ke mě přišli na doučko, mají maturity, lepší známky z písemek i lepší známky na vysvědčení.
A nikdy jsem nikde nedohledala, co jsou to rytmisch optische ebene - jsem nepochopila, k čemu mi to bude.
Ale jsem ráda zato, že jsem to mohla zkusit a říct si, jestli nato mám nebo ne. V lednu jsem se pak sbalila a jela do Lucemburska - připravovat pití na bar. Vrátila jsem se v červenci a od září šla na VOŠku - ekonomku. A sra..la na celou ostravskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.6.20 17:15

Jak AJ nevím, ale ČJ je prý jeden z těžších předmětů na pajdáku. Studovala jsem na MUNI. Na ČJ bylo časově nejnáročnější čtení povinné literatury, ale záleží, jak poctivě budeš číst. Zkoušky někdy jednoduché, někdy hodně těžké - asi jako všude.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.6.20 17:52
@FraDeu píše:
Ano, Ostravská.
Němčina byla fajn, tehdá Frau Imider - mi nechtěla dát zápočet za 5 kreditů, bo mi furt omílala, že jsem měla umět nazpaměť už od střední - jak se řekne: příslovce, částice a citoslovce :mrgreen: Dodnes to nevím, ani nepotřebuju a všichni, co ke mě přišli na doučko, mají maturity, lepší známky z písemek i lepší známky na vysvědčení.
A nikdy jsem nikde nedohledala, co jsou to rytmisch optische ebene - jsem nepochopila, k čemu mi to bude.
Ale jsem ráda zato, že jsem to mohla zkusit a říct si, jestli nato mám nebo ne. V lednu jsem se pak sbalila a jela do Lucemburska - připravovat pití na bar. Vrátila jsem se v červenci a od září šla na VOŠku - ekonomku. A sra..la na celou ostravskou.
:lol: přesně…státnice z větných členů a slovních druhů v němčině…nikdy jsem to nepotřebovala. Nicméně jsem ráda, že jsem úspěšně dokončila a mám práci hlavně na dopoledne. K dětem idealni :palec:
  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama