Obžaloba - hlavní líčení

20
21.7.15 22:46

Obžaloba - hlavní líčení

Dobrý den maminky prosím poraďte, v jednom z příspěvků se již obdobné téma řešilo, ale šlo o zcela jinou „věc“. Chci se zeptat, zda není některá z vás z oblasti práva a nevíte jak přibližně dlouho trvá určení soudu-hlavního líčení od podání obžaloby. V mém případě jde o souběh 1zločinu a 2přečinů. Byla jsem vyrozuměna jako poškozená-oběť, ač se tak úplně necítím. Nejraději bych se od celého případu distancovala, ale nemohu. :| Měsíce kvůli tomu nespím. Před třemi lety jsem podávala vysvětlení, v lednu tohoto roku přišlo vyrozumění o podané obžalobě k okresnímu soudu. Za jak dlouho se může konat soud s ohledem na souběh zločinů atd. viz. výše.? Je to defacto už více jak půl roku a zatím se nic neděje. Je nás určitě více - možná i desítky??.. Cca za měsíc jedeme za rodinou na pár týdnů mimo ČR. Ráda bych před nimi (všemi) celou záležitost utajila. Mám strach, aby třeba v době mé nepřítomnosti nepřišlo předvolání a já si ho nemohla vyzvednout=problém, (případně ho převzali moji rodiče). Zkoordinovat děti apod. Netušíte z praxe, zda budu muset spíše – osobně vypovídat k soudu, či – podávat výpověď na policii, případně se mi to vyhne? (v což nevěřím). Předpokládám, že líčení ještě neproběhlo, jako poškozená budu asi vždy vyrozuměna, že? Jsem ze všeho vyděšená, ach ty bezesné noci :,( Děkuji za pomoc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

ferret
21.7.15 23:27

Jako poškozená budeš o hlavním líčení vyrozuměna. Vyrozumění ti může přijít klidně i jen týden před konáním HL. Kdy bude HL nařízeno také záleží na spoustě věcí - obtížnosti případu, vytíženosti konkrétního soudce… Pokud chceš vědět něco dopředu, volej si na soud a ptej se (podle spisové značky soudu, nebo pokud ji ještě nevíš, podle obviněného a označení věci). Můžeš tam také nahlásit jinou doručovací adresu, ale není to úplně spolehlivé.

Jestli budeš muset vypovídat nebo ne ti na základě těchto informací těžko někdo řekne, ale spíš ano…

• Nahlásit
  • Citovat
20
22.7.15 08:07

Spisovou značku případ prozatím ještě nemá (případně o ni nevím), označení věci tu mám. Nepomyslela jsem na možnost změny doručovací adresy. Mám prozatím trvalé u rodičů a změna by byla žádoucí. Uff, zkusím si tam, ač nerada, raději zavolat, aby opravdu něco nepřišlo až budu mimo ČR. Děkuji vám za radu. Už aby se to uzavřelo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20
22.7.15 09:03

Ještě se chci zeptat, pokud si změním tu doručovací adresu v místě trvalého na evidenci ob. budou mi pak veškeré písemnosti i ty od policie či soudu chodit právě na doručovací?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ferret
22.7.15 09:54

Měly by - ale pro jistotu bych doporučovala to písemně oznámit (tam, kde se právě nachází ten spis - k příslušné spisové značce - po telefonu ji řeknou).

Ještě mě napadá, že je možné zřídit si datovou schránku, pak by již nic od úřadů nemělo chodit poštou. Jde tam nastavit zasílání oznámení o dodání datové zprávy na mail, takže není pak potřeba pravidelná kontrola DS. Jen to zřízení DS trvá až měsíc…

• Nahlásit
  • Citovat
22.7.15 10:07
@tila píše:
Ještě se chci zeptat, pokud si změním tu doručovací adresu v místě trvalého na evidenci ob. budou mi pak veškeré písemnosti i ty od policie či soudu chodit právě na doručovací?

Těžko říct, manžel má trvalou adresu normálně u nás doma, ale soud mu posílá písemnosti na adresu rodičů. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.7.15 10:08

@ferret To není pravda, DS je zřízena do tří dnů. ;)

Edit. Tedy zřízena je během 15 minut na Czechpointu, zpřístupněna musí být bezodkladně. Pokud si nechá poslat přístupové údaje mailem, je to opravdu do tří dnů. Mně přišly přístupové údaje snad už druhý den.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ferret
22.7.15 10:20

@Raduš.ka44 Já si jí zřizovala už docela dávno, tak to asi zrychlili.. Mně to trvalo krátce pod těch 30 dnů, což byla maximální lhůta. Myslím, že ta lhůta je tam dosud, ale asi to zvládají rychleji.

• Nahlásit
  • Citovat
22.7.15 10:29

@ferret Píší bezodkladně, žádných 30 dní, tak nevím :nevim:. Ovšem pokud by žádost posílala poštou a oni jí poštou přístupové údaje, pak to bude trvat déle, to je jasné. Ovšem czechpoint + mail je rychlovka. :palec: Já ji mám čerstvě. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20
22.7.15 10:35

Děkuji vám za rady a tipy. Nejspíš si ji ještě dnes založím. Ještě se poptám. Když vím již teď v jakých termínech nebudu v ČR a nedejbože se dozvím za chvíli po telefonu od soudu, že se koná soud právě v tu dobu, jak z toho ven? :( Je cesta do zahraničí dostatečným důvodem pro omluvu, ikdyž budu, možná již za chvíli, o konání soudu vědět dostatečně dopředu. Nebudu pak nucena si vše přeuspořádat tak, abych se dostavila? Je možné provést výpověď apod.. i mimo hlavní líčení. Vím, že se asi ptám až trochu blbě :oops:, ale jak jsem zmiňovala výše, přeji si celou věc utajit před rodinou a tedy do zahraničí jet

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ferret
22.7.15 10:44

Většinou stačí k omluvě přiložit doklad o zaplacení dovolené nebo aspoň o rezervaci z data dřívějšího, než bylo doručeno předvolání. Pokud ale dovču zatím jen plánujete a žádné rezervace apod. nejsou, pak to problém být může. Na druhou stranu to vypadá, že HL nebude trvat jen jeden den, takže je možné, že by tě předvolali na jiný den i bez dokládání čehokoliv, jen na základě žádosti.

• Nahlásit
  • Citovat
20
22.7.15 10:51

Achjo, problém je v tom že jedeme autem a za rodinou. Přítel je z multikulti rodiny, tudíž budeme bydlet u nich. Ale tři rodiny si kvůli tomu překopaly plány dovolených a služebních cest. To však nikoho asi zajímat nebude. Přemýšlím teď zda tam vůbec volat, asi ano. Přemýšlím si nahlas. Omlouvám se..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.7.15 11:04

Já bych poslala datovou zprávu (nebo e-mail do podatelny), že očekávám, že budu předvolána k hlavnímu líčení v té a té věci, a oznámila jim, že v termínu X budu mimo ČR. Jsou prázdniny, oni jistě počítají s tím, že účastníci řízení jezdí po dovolených.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20
22.7.15 11:14

Dobrá, radíte tedy spíše nevolat a tím na sebe de facto „neupozorňovat“, nýbrž zaslat preventivně emailem oznámení viz. výše. Vůbec netuším jestli bude či nebude potřeba moje účast apod.. celý ten půl rok jsem to neřešila, ale teď má divný pocit, že se bude něco dít. Datovou schránku budu teprva zakládat, tak to zkusím obyč. emailem. Doufám, že ho vezmou na zřetel

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20
22.7.15 11:58

Tak jsem něco sestavila, ale teď přemýšlím zda to zaslat na okresní soud(zatím neznám spisovou značku), kam byla předána obžaloba, nebo státní zástupkyni, od které mi přišlo vyrozumění, že se obžaloba podává k okresnímu soudu. Ale nejspíše omluvu odešlu na soud zároveň s žádostí o poskytnutí informace, kdy se bude v této záležitosti něco řešit. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama