Ochranná lhůta kvůli PPM - jak to je?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.06.19 17:24
Ochranna lhuta kvuli PPM - jak to je?

Prosim anonym, tehotenstvi jsem zatim nezverejnila ostatnim.
Maminky, jak je to se mnou, kdyz jsem v teto situaci :
Kvuli snaze o miminko jsem dlouho setrvavala v praci, kde jsem byla nespokojena ale nechtela jsem uz praci na tech predpokladanych par mesicu menit s tim, ze si najdu jinou po rodicovske dovolene. Jelikoz se nam ale celkem dlouho nedarilo otehotnet, nasla jsem si novou praci a jsem nyni ve zkusebni dobe. A jsem cerstve tehotna. Prolezla jsem vsechny kouty internetu ale stale si nejsem jista. V prvni praci jsem byla 4roky, v nove jsem 55dni. Mezi nimi nebyla pauza. Nyni v nove praci me propusti. Zkusebni doba je 3 mesice a kvuli rannim nevolnostem, obrim prsum a 3.propustce z gynekologie je vsem situace jasna, uz mi bylo naznaceno ze dostanu vypoved. Zajima me nyni jak je to ale s PPM, plati pro me ochranna lhuta 180dni nebo jen tech 35dni? Tedy vsude je uvedeno ze ochrana lhuta v tehotenstvi cini 180dni nebo mene, pokud pojisteni trvalo kratsi dobu nez 180dni a odpovida pak tedy ochranna lhuta poctu dni po ktere trvalo pojisteni. To se mysli prosim jen to posledni pojisteni, nebo celkove? Budu mit tedy narok na PPM, ci nikoliv? Do 180dni bych na PPM nastoupit stihla, ovsem do 35ti dni urcite ne. 8o

Reakce:
Šáruší
Závislačka 2683 příspěvků 04.06.19 17:30

Záleží na tom, jestli už jsi byla těhotná v minulém zaměstnání. Ale asi spíš nebyla, pokud nebyla a otěhotněla jsi až tady, tak je ochranná lhůta dlouhá jen tak dlouho, jako trvalo to poslední zaměstnání. Takže 55 dnů

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.06.19 17:39

@Šáruší nebyla, otehotnela jsem az v tomto zamestnani. Takze ochranna lhuta bude jenom 55dni :roll: ikdyz jsem pracovala predtim 4roky..to tedy neni dobra zprava :zed: ale dekuji moc za reakci :srdce:

Tazvesnice
Zasloužilá kecalka 617 příspěvků 04.06.19 17:41

Jak pise @Šáruší pokud jsi byla prokazatelne tehotna uz v prvnim zamestnani (pocita se datum zacatku posledni MS),tak mas ochrannou lhutu tech 180 dni, pokud ne, tak mas bohuzel smulu :( byla jsem v podobne situaci a nastesti jsem zkusebku ustala a ani to na me nebylo moc videt a to jsem koncila paty mesic, kdyz mi konecne skoncila zkusebka :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.06.19 17:48

Jeste otazka, pokud jsem byla 4dny na neschopence, pocita se neschopenka do doby pojisteni kvuli ppm nebo ne? dekuji moc

P4ja
Echt Kelišová 9420 příspěvků 04.06.19 18:00
@Anonymní píše:
Jeste otazka, pokud jsem byla 4dny na neschopence, pocita se neschopenka do doby pojisteni kvuli ppm nebo ne? dekuji moc

Počítá pokud jsi zaměstnaná.

Cerva1
Stálice 95 příspěvků 5 inzerátů 04.06.19 18:12

http://materska.org/…vyplatu-ppm/

Přečtěte si toto a zeptejte se na sociálce. Tam vám budou PPM vyplácet a tak budou vědět přesně.

Lendeš
Kelišová 6354 příspěvků 04.06.19 18:25

@Cerva1 Tak zrovna v tom odkaze to mají s tou ochrannou lhůtou blbě, protože by v daném případě nebyla 180 dnů. Je to jak psala @Šáruší

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.06.19 18:37

Podle toho odkazu to opravdu vypada ze bych mela narok na celych 180dni :think: :nevim:

Lendeš
Kelišová 6354 příspěvků 04.06.19 18:39

§ 15
(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Lendeš
Kelišová 6354 příspěvků 04.06.19 18:41

A jednotlivá zaměstnání jsou samostatné doby pojištění viz § 10 zákona

Kajka9
Závislačka 4368 příspěvků 04.06.19 19:50

Zavolej na ossz tam ti to řeknou

Cerva1
Stálice 95 příspěvků 5 inzerátů 04.06.19 21:27
@Anonymní píše:
Podle toho odkazu to opravdu vypada ze bych mela narok na celych 180dni :think: :nevim:

Myslím, že ano, ale když se zeptáš na sociálce, budeš mít jistotu. :)

Šáruší
Závislačka 2683 příspěvků 04.06.19 21:35
@Anonymní píše:
Podle toho odkazu to opravdu vypada ze bych mela narok na celych 180dni :think: :nevim:

ne, neměla, je to odkaz na článek, co psal někdo, kdo tomu absolutně nerozumí.

Váš příspěvek
Reklama