Ochutnala ovoce a už nechce zeleninu

10
11.7.15 13:51

Ochutnala ovoce a už nechce zeleninu...

Milé ženy, máme problém s příkrmy, potřebovala bych poradit.
Malá má půl roku, po 4. měsíci jsem zavedla zeleninové příkrmy a postupně nahradila kompletně polední dávku mléka. Zelenina Johance chutnala - snad všechny druhy, co jsem jí dala, potom jsem přidala i maso. Nedávno jsem jí začala dávat ovocné příkrmy a večer kaši s ovocnou příchutí a zhruba od té doby to šlo se zeleninou z kopce… Teď zbaští ovoce raz dva, ale zeleninu mám problém do ní dostat. Zkoušela jsem třeba řepu nebo mrkev, ty jsou hodně sladké, ale moc toho do ní nedostanu, tváří se, že jí to nechutná, div to nevyzvrací… Co s tím? :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

47194
11.7.15 13:59

Zkus do té zeleniny už přidat přílohu a maso. Různe kombinovat.
Hlavně nenutit, když nechce tak nechce. Ji ti aspoň nějaké prikrmy ji, lepší jak nic.
Dej třeba 14 dni od obědu pauzu a pak zkuste znovu.
Mi takhle od mala decka milovali polévky, první jednoduché vyvary.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
38955
11.7.15 14:31

Dej ji do oběda maso, přílohu, bylinky. V létě jím taky radši studené ovoce než tepelně upravenou zeleninu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10
11.7.15 14:35

Maso jí tam dávám, přílohou myslíte třeba rýži nebo těstoviny??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10
11.7.15 14:37

A jak by měla vypadat polévka/vývar pro půlroční dítě?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28837
12.7.15 06:10

Myslím si, že to bude dítě, které bude upřednostňovat sladké chutě celý život. V budoucnu budeš muset vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat.
Měla jsem to tak u nejstaršího syna.Byl přikrmovaný od půl roku, jak ochutnal ovoce, asi o měsíc později, zeleninové příkrmy už nechtěl. Ale ovocné příkrmy, kaše a jogurty mu jely. Další dvě děti jsem přikrmovala podle stejného systému a zeleninu v pohodě jedly i po zavedení ovocného příkrmu. Nejmladší bude mít půlrok koncem července, přikrmovat budu od srpna, tak uvidíme.

Syn má už 9 let, zelenině, hlavně vařené, moc nedá. Zeleninová jídla nemá rád, zeleninu vybírá i ze zapečených pokrmů typu zapečené brambory, těstoviny, rizoto. Zeleninové polévky vyloženě odmítá. Jedinou spásou je syrová zelenina - rajče, paprika nebo ředkvičky k rohlíku nebo chlebu.Maso taky moc nemusí, upřednostňuje omáčky bez masa.Tam už se to dá řešit jinak, vše dělám z poctivého masového vývaru, abych do něj dostala „co nejvíc“.

Nemyslím si, že je to chyba výchovy. Postup byl od začátku normální, my jíme téměř všechno a holky(6,5 a 3 roky) mi jedí normálně, zeleninu nevybírají, polévky milují. Já sama mám odpor k mléku a některým mléčným výrobkům, nadavuje mě to až ke zvracení. Všechny děti to o mě vědí, všechny mléko pijí(syn nejvíce) a mléčné výrobky, které já nesnáším taky jedí. Takže tím to není. Samozřejmě mu neustupuji vždycky, ale přiznám se, že jídla mu upravuju tak, abych se s ním potom domluvila, že aspoň část sní. Zeleninu a maso se snažím různě zapracovávat, aby to nepoznal, hodně používám silných vývarů k přípravě dalších pokrmů. V jeho věku už dovoluji ochutit si jídlo přiměřeně např. kečupem, tatarkou, hořčicí.
Miluje sladké obědy, které mu omezuju. Nikdo jiný z nás sladké obědy nemusí, tak knedlíky nebo buchtičky s krémem dostane občas na večeři, ale až po snědění masozeleninového oběda v poledne ;)

Syn je zdravý, nebývá často nemocný, vyvíjí se normálně, sportuje. Upřímně, nedělala bych z toho až takovou vědu. Jednak kojenec preferuje sladkou chuť, MM má chuť nasládlou. A potom každý z nás je nastavený na určité chutě, které se během života můžou měnit. Až bude dítě starší, budeš s ním moct víc pracovat, paleta chutí bude rozmanitější.

Ještě mě napadlo, jestli ten ovocný příkrm nedáváš jako první(dopolední svačina) a krátce po ní oběd. To bych se ani nedivila, že masozeleninový oběd nechce - třeba 2 - 3 hodiny po ovocné svačince. Zvlášť, pokud si mezitím ještě dá mléko(nakojí se nebo UM).Já jsem dávala a budu dávat ovocný příkrm až jako druhý, s několikahodinovým odstupem.Je ale fakt, že jsem s přechodem na normální stravu nijak nespěchala. A navíc je horko, nemusí mít takovou chuť k jídlu, aby zvládla dva příkrmy. Jednoduše dává přednost tomu, který jí chutná víc. Zvlášť, pokud je zařazen jako první denní příkrm.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28837
12.7.15 06:11

A půlročnímu dítěti bych dávala homogenní konzistence. Vývar umixovaný se zeleninou. Dělala jsem to tak vždy, skoro až do dvou let.Do doby, než je dítě schopno najíst se lžící samo a podstatnou část opravdu sníst, nikoliv vybryndat. Nebavilo mě utírat mastná kola všude kolem a prát mastné fleky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10
12.7.15 09:11

Děkuji moc za zkušenosti a rady, zkusím dnes dát ten ovocný příkrm kdyžtak až odpoledne a uvidím, jestli to bude mít nějaký vliv… když ne, tak vyzkouším vynechat na nějakou dobu zeleninu. Jenom doufám, že to nebude ten stejný případ jako píše Jana206 - já zeleninu miluju a vařím většinou právě zeleninová jídla, takže si neumím představit, že bych měla začít vařit kompletně jinak 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28837
12.7.15 10:10

@Mikol Já taky nevařím kompletně jinak, syn si tu zeleninu z rizota prostě vybere, když mu nesedí :lol: Na to trpělivost a vůli má, i když v některých věcech je zbrklý a roztržitý :mrgreen:

K omáčce si prostě maso nevezme atd. Naštěstí má rád třeba hrachovou kaši nebo čočku na kyselo s uzeným masem(nepovažuju za nic škodlivého, občas, u větších dětí).Přizpůsobujeme se mu jen částečně, rozhodně nepodporujeme vybíravost nebo rozežranost.

Jen Tě připravuju na to, že s ní možná nic neuděláš. I ve škole na obědech si vybírá, co mu chutná, polévku klidně sní, mrkev tam zůstane. Proto je pro něj výhodnější, když ve vývaru plavou kousky zeleniny. A i pro nás, sní aspoň něco. Zeleninu nepozná v dobře zpracovaném masovém nebo rybím karbenátku(naštěstí mu to chutná),ale rozmixovanou zeleninu v polévce pozná.

Však uvidíš. Já jsem už kdysi četla, že prevence toho, co píšeš, je podávat ovocný příkrm až pozdě odpoledně, dlouho po tom prvním zaleninovém příkrmu. Stejně bude trvat nějaký čas, než se ustálí určitý jídelní režim. Aspoň u nás to tak bylo, nikdy jsem to nehrotila, že by kojenec musel dostávat příkrmy ve stejnou dobu. Když to někdy nevyšlo(návštěva poradny atd.),tak jsem se na to klidně i vykašlala a ten den jsem dítě jen kojila(např. osmiměsíční).Hlavní složkou má být mléko, a to minimálně po celý první rok, i potom. Rozhodně bych dítě nebudila k vůli obědu, svačině apod. Nejsem zastáncem toho, aby měl kojenec režim jak ve školce, co se týče jídla, spánku a všeho ostatního.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10
12.7.15 17:07

Jj, já to taky nehrotim, malou bych taky nebudila kvůli jídlu - už proto, že jsem ráda, když přes den usne (většinou ne na víc než 30 min ;) )
Dneska jsem vyzkoušela dát ovoce až teď odpoledne a celkem to šlo - oběd snědla tak ze 4/5, což je dobrý, sice to jedla dlouho, ale docela v klidu - kdyby začala plakat, tak bych jí rozhodně nenutila, nechci jí z jídla udělat hororový zážitek… Tak uvidíme, jak to půjde dál :think: ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.9.15 10:13

Zdravím dámy, máme naprosto stejný problém, naše Eliška papá příkrmy od 5 měsíce, začali jsme klasikou, mrkev, pak mrkev cuketa, posléze mrkev+cuketa+brambor. Maso jí nikdy moc nejelo, ale občas ho tolerovala. Musím říct, že příkrmy byly vždy domácí, mám jich zamraženo až běda a malá je ochotně a bez plivání papala (pokud tam nebylo maso, to pak trochu protestovala). Vše bylo ok dokud jsme nedali ovocnou přesnídávku, malá jí baštila, jako kdyby rok nejedla a od té chvíle má zelenina smůlu. Je jedno v jakém pořadí nabízím, dokonce už jsem byla i ve stavu, že jsem podávala lžičku ovoce a lžičku zeleniny - zeleninu sice do pusy vzala, ale alespoň polovinu vyplivla :jazyk: :jazyk: Máte nějaký osvědčený recept na zeleninu, kterou všechny děti v okolí milují??? Díky za info :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama