Očkování tetanus, záškrt a černý kašel v těhotenství

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
21.4.22 05:54

Očkování tetanus, záškrt a černý kašel v těhotenství

Ahoj, jsem ve 37+4 tt a má obvodní lékařka mi řekla, že mám očko na tetanus před 12 lety a dala mi možnost očkovat se zároveň i proti černému kašli. Řekla jsem to gynekologovi a ten také souhlasí.
Já sama proti nejsem, jen mě štve, že jsou ochotní mě naočkovat klidně týden před termínem porodu, až ta vakcína dorazí. Máte zkušenosti s tímto očkováním někdo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1628
21.4.22 05:57

Zkušenost nemám ale očkování proti tetanu je platné 15 let tak proč tak tlačí na pilu?..osobně bych počkala po porodu…mývám po očkování horečky a tetanovka je právě ráda vyvolává…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5187
21.4.22 06:02

Před lety se dělala rozsáhlá studie, která ukazuje, že při očkování těhotné přecházejí protilátky i na plod. Asi proto by tě rádi naočkovali ještě před porodem. Akorát teda pokud by to mělo být týden před porodem, tak to pro plod moc význam mít nebude - trvá 14 dní, než se protilátky začnou tvořit. Pokud se rozhodneš do toho jít, tak doporučuju co nejdříve.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1584
21.4.22 06:06

Tetanus před 12 lety? Já byla očkovaná před 19 lety a protilátek mám stále dost. Nech si protilátky otestovat, očkovat se takhle naslepo je zbytečné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39
21.4.22 06:42

Ja toto ockovani v tehotenstvi mela. Vetsinou se ockuje mezi 27.-36. tydnem. Protilatky prechazi na plod, hlavne ten cerny kasel je dulezity. Zadne problemy ani vedlejsi ucinky jsem z ockovani nemela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1628
21.4.22 07:18

@Whitedog možná v dřívějším termínu by to pro ni mělo nějaký profit ale když vakcína bude k dispozici týden před termínem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19899
21.4.22 07:29

Ockovat se ted kvuli sobe nema smysl, nech si nejdriv na tetanus stanovit protilatky. Pokud jich mas dost, ockovat se nemusis.

Oni ti to doporucuji nejspis kvuli tomu, aby bylo miminko pres tebe „ockovane“ proti cernemu kasli.
To si musis rozhodnout sama, jak to chces.
Ja osobne bych se v tehotenstvi neockovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5888
21.4.22 08:08
@Vladusxx píše:
Zkušenost nemám ale očkování proti tetanu je platné 15 let tak proč tak tlačí na pilu?..osobně bych počkala po porodu…mývám po očkování horečky a tetanovka je právě ráda vyvolává…

tak paní doktorka to doporučila kvůli tomu černému kašli, ne kvůli tetanu. Novorozenci a kojenci mohou být černým kašlem ohroženi na životě, naopak dospělý může jen pokašlávat a vůbec nemusí vědět, že má černý kašel. Tak proto se doporučuje na konci těhotenství očkovat proti černému kašli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5888
21.4.22 08:14
@katerinaspackova1811 píše:
Ahoj, jsem ve 37+4 tt a má obvodní lékařka mi řekla, že mám očko na tetanus před 12 lety a dala mi možnost očkovat se zároveň i proti černému kašli. Řekla jsem to gynekologovi a ten také souhlasí.
Já sama proti nejsem, jen mě štve, že jsou ochotní mě naočkovat klidně týden před termínem porodu, až ta vakcína dorazí. Máte zkušenosti s tímto očkováním někdo?

no už je to hodně těsně před porodem, to je pravda. Ale tak to miminko je černým kašlem ohrožené minimálně několik měsíců do doby než bude mít 2 dávky očkování, takže cca půl roku. Takže smysl to má. Pokud se rozhodneš pro očkování, tak doporučuji naočkovat všechny co budou s dítětem v úzkém kontaktu. Tedy minimálně i otce dítěte. Nemá úplně smysl abys byla naočkovaná jen Ty. Blbé je, že vakcína není zdarma. V případě, že máš nárok na tetanovku tak pojišťovna alespoň platí aplikaci vakcíny.
A já taky úplně nevím jestli bych se nechala očkovat v těhotenství, na druhou stranu je třeba uvážit, že s přílivem uprchlíků se může stát černý kašel a záškrt běžnější než dřív. Protože ne všichni co přicházejí jsou řádně naočkovaní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1628
21.4.22 10:05

@Lucka1111 tomu rozumím ale když bude vakcína k dispozici až těsně před porodem to se ty protilátky ani nestačí vytvořit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5888
21.4.22 10:27
@Vladusxx píše:
@Lucka1111 tomu rozumím ale když bude vakcína k dispozici až těsně před porodem to se ty protilátky ani nestačí vytvořit…

ale tady nejde o to aby ty protilátky přešly na toho novorozence, tady jde o to, že hlavním zdrojem černého kašle pro novorozence jsou rodiče a matka ty protilátky vyrobí, i když ne třeba před porodem, ale až po něm. Ale ona neonemocní a nenakazí dítě. Takže proto pokud se naočkovat matka, tak by měl i otec. A třeba i prarodiče pokud se s dítětem budou vídat hned po porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1049
21.4.22 11:16

Já jsem byla ockovana v 35tt. To očkováni by mělo byt do 36tt, aby se stihly vytvořit a přes placentu přenést protilátky. Ale stejně prý většina nákaz černým kaslem je přenosem od matky nebo otce, popr. další osoby, která je s dítětem v úzkém kontaktu, takže za mě to má smysl i týden před porodem. A partnera bych vzala s sebou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1049
21.4.22 11:18
@Lucka1111 píše:
no už je to hodně těsně před porodem, to je pravda. Ale tak to miminko je černým kašlem ohrožené minimálně několik měsíců do doby než bude mít 2 dávky očkování, takže cca půl roku. Takže smysl to má. Pokud se rozhodneš pro očkování, tak doporučuji naočkovat všechny co budou s dítětem v úzkém kontaktu. Tedy minimálně i otce dítěte. Nemá úplně smysl abys byla naočkovaná jen Ty. Blbé je, že vakcína není zdarma. V případě, že máš nárok na tetanovku tak pojišťovna alespoň platí aplikaci vakcíny.
A já taky úplně nevím jestli bych se nechala očkovat v těhotenství, na druhou stranu je třeba uvážit, že s přílivem uprchlíků se může stát černý kašel a záškrt běžnější než dřív. Protože ne všichni co přicházejí jsou řádně naočkovaní.

Oni už se v populaci volné šíři několik let uprchlíci/neuprchlici. Nejvíc v dětských kolektivech, protože je jaksi moderní děti neockovat nebo až později.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19899
21.4.22 18:10
@Ivusska777 píše:
Oni už se v populaci volné šíři několik let uprchlíci/neuprchlici. Nejvíc v dětských kolektivech, protože je jaksi moderní děti neockovat nebo až později.

80% nemocnych cernym kaslem je ockovanych :nevim:. Prymula kdysi prohlasil, ze ta vakcina uz uplne nefunguje.
A zaskrt se nesiri.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
744
7.5.22 10:51
@Lucie_Sx píše:
80% nemocnych cernym kaslem je ockovanych :nevim:. Prymula kdysi prohlasil, ze ta vakcina uz uplne nefunguje.
A zaskrt se nesiri.

Ano ale to je jako s covidem. Přínos očkování je v tom, že u očkovaných by neměl být tak těžký průběh jako u očkovaných.

Skoro každá pojišťovna zpětně proplácí částku na ocko vakcínu tetanus+černý kasel+zaskrt…v bonusové programu pro pojištěnce. Přispívá se cca od 500 do 1000kc. Trivakcina stojí +-800kc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat