OČR a dvojčata

30.3.17 18:31

OČR a dvojčata

Ahoj všem, mám dotaz, aktuálně jsem na mateřské a obě děti jsou na střídačku nemocné (dvojčata, 5 měsíců). Bohužel nedokáži se o ně sama starat, musí mi pomáhat manžel (musí se jezdit 2× denně do nemocnice na inhalace). Jedná se o pár dní (cca 4 dny), manžel již nemá žádnou dovolenou. Chtěli jsme využít OČR, avšak dozvěděla jsem se, že když jsem na mateřské, tak nemám nárok. Já však nedokáži být s jedním doma a s druhým v nemocnici současně… :think: Poradí někdo? Moc děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

19175
30.3.17 18:36

@Veronika_Praha Pokud budeš s jedním dítětem v nemocnici, tak na OČR by nárok být měl. Měl by to být stejný princip, jako když jde žena do porodnice a doma má mladší dítě. Protože doma prostě nemůže zůstat nezaopatřené dítě.
Jak to přesně zadministrovat ale netuším, snad poradí v problematice kovanější.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1619
30.3.17 18:59

Já pochopila že do nemocnice jen dojíždějí. Sice 2× denně, ale nejsou tam ubytovaní. Tak přece není problém vzít druhé dítě sebou a je to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17401
30.3.17 19:05

Teoreticky jsi na rd jen s jedim dvojcatem, na to druhe by muz moznost cerpani mohl mit. Nebo kdyz je zena na rd a treba 5 lete dite je nemocne, tak muz take nemuze mit ocr na starsi dite?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3796
30.3.17 19:16
@Veronika_Praha píše:
Ahoj všem, mám dotaz, aktuálně jsem na mateřské a obě děti jsou na střídačku nemocné (dvojčata, 5 měsíců). Bohužel nedokáži se o ně sama starat, musí mi pomáhat manžel (musí se jezdit 2× denně do nemocnice na inhalace). Jedná se o pár dní (cca 4 dny), manžel již nemá žádnou dovolenou. Chtěli jsme využít OČR, avšak dozvěděla jsem se, že když jsem na mateřské, tak nemám nárok. Já však nedokáži být s jedním doma a s druhým v nemocnici současně… :think: Poradí někdo? Moc děkuji.

Na RD popř MD jsi s nejmladším dvojčetem. Na druhé (starší) si manžel může vzít OČR bez problému.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3611
30.3.17 19:55

Vzít ocr na manželku která se nemůže starat o děti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3391
30.3.17 19:57

@MARKETAB81 to by musela být nemocná manželka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3796
30.3.17 19:58
@MARKETAB81 píše:
Vzít ocr na manželku která se nemůže starat o děti?

Ne. Na dvojče na které není vyplácena mateřská, popř. rodičovská. (Ta se vylácí na mladší dvojče. Na starší dvojče se nevylácí nic.) ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3002
30.3.17 20:02

Pokud jde jen o inhalace, tak bych se jednorazove placla pres kapsu a poridila inhalator domu… pokud decka trpi na prudusky, tak ho jeste vyuzijes dost a dost. Jak je to v CR s OCR u dvojcat nevim, zkus zavolat vasi detske doktorce a zeptat se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
30.3.17 20:02
@Fofrník píše:
Na RD popř MD jsi s nejmladším dvojčetem. Na druhé (starší) si manžel může vzít OČR bez problému.

Tohle určitě platí u RD, ale u MD (resp. PPM) si tím jistá nejsem - u té se přece dvojčata zohledňují, pobírá se déle. Je to dávka z nemocenského pojištění ženy, ne státní sociální podpory, myslím, že není vázaná na konkrétní dítě, ale na ženu samotnou :think:
Ještě bych pozjišťovala, jestli opravdu manžel nemá nárok ani na OČR ve smyslu omluvenky z práce, bez nároku na pobírání ošetřovného. Za ty 4 dny by vás snad nepoložilo, kdyby byl doma zadarmo. U RP to lze, ale nevím, jak je to u PPM.
Pokud ani to nejde a nechceš zdravé dvojče vozit s sebou (což celkem chápu, taky by se mi nechtělo tahat do nemocnice zdravé mimino, zvlášť když máš během procedury jistě plné ruce práce s tím nemocným), tak by ti asi nezbylo, než se s tím nemocným nechat hospitalizovat, pak by muž nárok na OČR měl z toho titulu, že ty se o něj kvůli hospitalizaci starat nemůžeš.
A nebo povolat babičku, kamarádku nebo prostě někoho jiního, kdy by zvládl pohlídat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6437
30.3.17 20:07

@Veronika_Praha Měla jsem teď nemocnou skoro 4.letou dceru a jsem teď na mateřské s dvojčaty. Taťka si vzal na ni paragraf a účetní v práci mu řekla, že by si mohl vzít i kdyby jedno z dvojčat onemocnělo ikdyž já jsem na mateřské ;) :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22862
30.3.17 20:10

@Veronika_Praha já jen nechápu. Jedno dvojče je v nemocnici nebo tam s ním jen dojíždíte? Pokud je v nemocnici nemáte nárok na nic, pokud jen dojíždíte do nemocnice, tak by si manžel mohl brát v práci doprovod nemocného člena k lékaři.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3796
30.3.17 20:18
@kanka80 píše:
@Veronika_Praha Měla jsem teď nemocnou skoro 4.letou dceru a jsem teď na mateřské s dvojčaty. Taťka si vzal na ni paragraf a účetní v práci mu řekla, že by si mohl vzít i kdyby jedno z dvojčat onemocnělo ikdyž já jsem na mateřské ;) :palec:

Je to tak. Na rodičovské musí být OČR psané na starší dvojče. Je to placené prvních 9 dnů. (PS: Mám doma troje dvojčata. ;) )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6437
31.3.17 08:01
@Fofrník píše:
Je to tak. Na rodičovské musí být OČR psané na starší dvojče. Je to placené prvních 9 dnů. (PS: Mám doma troje dvojčata. ;) )

Troje dvojčata 8o tak to teda klobouk dolů :palec: :potlesk: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.3.17 15:34

Děkuji všem za postřehy!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu