OČR ve směnném provoze

1481
16.6.15 21:09

očr ve směnném provoze

Ahoj, potřebovala bych poradit, jak je to s očr, když pracujete ve směnném provoze.
Situace je následující: na podzim mám jet do lázní s oběma dětmi a pojišťovna nám schválila doprovody pro obě děti. To znamená, že já pojedu s dcerkou. Se synkem by jela moje maminka, ale ta je zároveň pracující, zdravotní sestra, třísměnný provoz. Jelikož žije s námi v domácnosti, má nárok na očr. Ale nevíme, jak je to placeno. Dostane očr jen v ty dny, kdy by měla předem naplánovanou směnu, třeba i víkend, nebo je to jako u jednosměnných provozů, prostě devět dnů? A dá se pak po skončení jednoho očr jít na další? Mám na mysli 9 dnů očr, pak jeden den nic, a pak znovu 9 dnů očr?
Mamka má i nějaké přesčasy a šetří si na to i dovolenou, no celých 28 dnů to asi nepokryje. Trošku nám to pojišťovna zavařila, nepočítala jsem s tím, myslela jsem, že pojedu jen já a budu si dohlížet na obě děti, ale volali mi přímo lázní, že je to neproveditelné a prý aby se něco nestalo.
Díky za pomoc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3743
16.6.15 21:21

V diskusi jinde jsem našla, že vypíší doprovodu neschopenku. Zavolej si znovu do lázní a ověř si to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8287
16.6.15 21:32

@macík při hospitalizaci se nevypisuje OČR, ale neschopenka. takže první dva týdny náhrada za pracovní dny (= dny, kdy měla maminka pracovat) od zaměstnavatele, dále od OSSZ za dny kalendářní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.6.15 22:33

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Ode dneška jsem na OČR s dcerou. Mám nové zaměstnání do kterého jsem nastoupila 7.4.2015. Jde mi o výpočet denního vyměřovacího základu. Za 4. a 5. měsíc jsem měla hrubou mzdu dohromady 28.950,–. Pokud tomu dobře rozumím, vydělím 28.950,– : počtem kalendářních dni od 7.4. do 31.5. (55) a vyjde mi denní vyměřovací základ, 526,– Kč, který zredukuji?
Přijde mi to hodně.
Děkuji za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
Tattiana
16.6.15 23:11

Doprovod do lázní dostane neschopenku…

• Nahlásit
  • Citovat
2656
16.6.15 23:43

Anonymní To Vám opravdu jenom přijde hodně :-) Těch 526,– se zredukuje na 90 % 474,– a z to pak jen 60%. Takže to dělá 285,–/den

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.6.15 06:53

Děkuji za odpověď. Takže můj výpočet je správný? Ještě mě zajímá, zda má na výši OČR vliv, že pracuji na skrácený úvazek 6 hodin denně?

• Nahlásit
  • Citovat
1481
17.6.15 10:03
@sagina píše:
@macík při hospitalizaci se nevypisuje OČR, ale neschopenka. takže první dva týdny náhrada za pracovní dny (= dny, kdy měla maminka pracovat) od zaměstnavatele, dále od OSSZ za dny kalendářní.

A to očr si vzít nemůže, že to jako nejde? Ono by nám stačilo asi jen na těch devět dnů. Mamka právě neschopenku nechce, je těsně před důchodem, teda už měla v květnu nastoupit, ale bude dělat do konce roku, tak nechce, aby se jí to nějak krátilo. Navíc tím že si vydělává celkem dost peněz, by neschopenkou za ten měsíc o dost přišla :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8287
17.6.15 10:13

@macík při hospitalizaci dítěte ve zdravotnickém zařízení (tedy i lázních) na něj nelze OČR čerpat (pravděpodobně proto, protože ho ošetřuje zdravotnický personál). pokud lékař uzná za vhodné, aby byl s dítětem dospělý doprovod, tak je ten doprovod přijatý a tudíž se na něj vztahují podmínky jako na nemocného, čili má nárok na neschopenku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1481
17.6.15 12:38

@sagina moc díky informaci, budeme to tedy muset řešit tou dovolenou a náhradním volnem a případně se babička prostřídá s manželem. Nerada bych mamku připravila o peníze, to, že jedeme do lázní, je naše věc, jsem ráda, že je vůbec ochotná tam jet a o jedno z dětí se starat.
Ale já teda vlastně taky můžu jít na neschopenku, to jsem ráda, protože jsem právě přemýšlela, jak to budu řešit s očr na sebe, zaměstnavatel mi dovolenou dát nechce. Jsem učitelka a od. 1.9. se vracím po mateřské do práce. Tak aspoň tak se mi ulevilo :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.11.17 10:45

Od kdy platí očr?

Ahoj. Oživuji diskuzi. A prosím o pomoc.
Najde se tu někdo fundovaný, kdo mi poradí jak je to s OČR na dítě pro rodiče, který pracuje na směny?
Konkrétně – Zda lze nastoupit na OČR v době volna, nebo se to počítá až od neuskutečněné směny?
Vím, že je to podraz na pojišťovnu, ale v momentě, kdy mu zaplatí jen za tu jednu směnu, tak nás to bude stát tři tisíce.
Neodsuzujte mne prosím. :oops:

Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
4157
30.11.17 10:58

Nedelam na smeny, ale jelikoz pobiram ocr i na vikendy, ktere jakozto kancelarska nedelam a pocita ae to do tich deviti dni, tak si myslim, ze u smenneho provozu je to to same, ode dne kdy se vystavi ocr (je jedno jestli ma byt smena nebo ne, zacina bezet 9 dni), muzes mezi nimi i jit do prace, jen se to pak dopise do posledni casti osetrovaku a o ty dny dostanes mene na te osetrovacve, ale zase bues mit odpracovany den, jen se to take zapocitava do 9-dnu naroku na osetrovne…nebo aspon takle jsme to mela ja

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3355
30.11.17 12:33

Podmínka nároku na ošetřovné je, že v době ošetřování neodpracuješ všechny směny, to znamená, že nemůžeš čerpat, když bys zrovna vůbec nepracovala. Ale jak tam za tu dobu máš dobu, kdys měla pracovat, tak v pohodě. Můžeš nastoupit klidně v nepracovní den.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama