Od kdy jste nechávali děti samotné doma?

1095
7.9.21 15:17

Od kdy jste nechávali děti samotné doma?

Ahojte,

otázka už je jasná. Zajímalo by mě i to, od kdy jste nechávali děti spát u kamarádů/kamarádek.

Díky za odpovědi a hezký den všem. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4364
7.9.21 15:21

Hele, já se spíš háčkuju, ale myslíš přes den nebo večer a na jak dlouho třeba?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.9.21 15:22

Já nechám pětiletého kolem 20 minut, když jdu do obchodu ulici od nás. Určitě bych nikam neodjela, to bych měla strach, můžu se někde zdržet nebo se něco stát a co pak. Sama jsem bývala takhle stará už doma celá odpoledne, máma mě vyzvedla a jela zpátky do práce. Nepřijde mi na tom nic nenormálního, to dítě není hloupé aby něco podpálilo nebo skákalo z oken
:roll: Ale znám lidi, co nenechají ani desetileté. Speciálně mu jdou z práce ohřát oběd a pak jsou s ním, aby se necítilo samo. :nevim: Jinak si myslím, tak od té první třídy, že třeba přijde ze školy a rodiče za 2-3 hodiny z práce.

• Citovat
  • Nahlásit
1095
7.9.21 15:24
@jita22 píše:
Hele, já se spíš háčkuju, ale myslíš přes den nebo večer a na jak dlouho třeba?

Myslím tak obecně. Přes noc bych dítě samotné nenechala. Myslím třeba pár hodin po škole, když jsou rodiče v práci třeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25927
7.9.21 15:28

@meduzka23 Když chtěli (a byl někdo ochotný je u sebe nechat přespat). Takže starší někdy v sedmi, mladší v pěti. Pokud jde o to spaní.

Jestli otázka zní, od kdy nechávám doma samotné. Tak záleží na co. Když jsem šla pověsit na zahradu prádlo, tak už jako batolata. Když jsem šla naproti do obchůdku pro zapomenutou věc na vaření, tak v těch 3-4 letech taky doma 5 minut samy zvládly (teda ne oba dohromady, když byl doma jen jeden).
Na 30-60 minut stršího asi od 2. třídy, ale většinou doma sám tak dlouho být nechce.
Mladší vydržela v 5 letech doma taky sama asi 10-15 minut, když se nám táta zasekl někde v zácpě na cestě domů a já už musela nutně odjet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3545
7.9.21 15:32
@meduzka23 píše:
Myslím tak obecně. Přes noc bych dítě samotné nenechala. Myslím třeba pár hodin po škole, když jsou rodiče v práci třeba.

dceru cca od 8 let, na hodinu nebo 2, když dostala telefon a mohla jsem jí kontrolovat :D na 5 nebo 10 minut za pošťačkou nebo vedle do krámu cca od 6let, syna mladšího dříve, ale měl u sebe starší sestru…

přespávat nenechávám nikde kromě babičky, možná u mojí nej kamarádky nebo jiných příbuzných bych je nechala pod dozorem dospělého;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37065
7.9.21 15:33

Spát u kamarádů, když jsou tam jejich rodiče, mi přijde jako úplně jiný level, než nechat děti samotné doma, třebas odpoledne. Tak nač se vlastně ptáš?
U kamarádů bych nechala od jakéhokoli věku by si ti rodiče troufli (ostatně spali u babiček), samotné doma v ohledu na denní dobu a délku odloučení třebas od šesti na hodinku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
296
7.9.21 15:38

Dceru na 2 h po skole jako druhacku nez jsme prisli domu z prace, ale musela hlasit ze uz vysla ze skoly, ze jede autobusem, ze je doma a ze je v klidu a dosla…
Na vecer jsme ji pustily film a zasli jsme s partnerem na pivko do pulnoci kdyz ji bylo 11let-taky kontrola mobilem.Dnes ji je 16let a nebala bych se ani vikendu ji nechat samotnou.Je rozumna a 200m od domu bydli prarodice, kdyby se fakt neco stalo. Sousedi taky funguji…
S prespanim nikdy nikde. V tomhle veku uz moc podezrely :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1095
7.9.21 15:39
@Pudloslava píše:
Spát u kamarádů, když jsou tam jejich rodiče, mi přijde jako úplně jiný level, než nechat děti samotné doma, třebas odpoledne. Tak nač se vlastně ptáš?
U kamarádů bych nechala od jakéhokoli věku by si ti rodiče troufli (ostatně spali u babiček), samotné doma v ohledu na denní dobu a délku odloučení třebas od šesti na hodinku.

Jsou to dvě rozdílné otázky. Zajímá mě to, protože mám v okolí dosti rodičů, kteří nenechávají své děti vůbec samotné doma a ani je nenechávají přespat třeba u někoho z rodiny. A podotýkám, že v těchto případech se nejedná o malé děti či předškoláky. Třeba nenechat 13letého kluka samotného doma ani hodinu mi příjde jako extrém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4381
7.9.21 15:49

První syn spal poprvé u kamaráda ve 2 letech. Ale s jeho maminkou jsme travily vpodstate mateřskou společně, takže na ni byl zvyklý.
Sám doma nekdy v první třídě na chvíli.
Teď je mu 10 a druhému necelý 4 a nechám je spolu doma cca hodinu. Jdu si zaběhat nebo k zubaři, nákup atd…
Ale radši se snažím to plánovat, když je doma manžel. Využívám to spis jako nouzovku. Úplně dobrý pocit nemám.
Teda kvůli tomu mladšímu samozřejmě. Starší už zvládne celou pracovní dobu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5614
7.9.21 15:53

Je potřeba rozlišit právní rámec…
pokud se jim (minimálně dxo 15) cokoliv stane a ty tam nejsi, tak je na to § 195 a 201 tr. zákoníku a jsi nahraná… takže zásadně doporučuji hlídání zajistit..
a v praxi? u nás? na rovinu?
holky byly poprvé přes noc samy doma asi v 10 letech - na mobilu samozřejmě (ples), přespávání u kámošek s tím přece vůbec nesouvisí - tam je další rodič, kterému dítě svěříš, přespávačky byly u nás už od předškoláků, často si bráváme děti - spolužáky i na chalupu či v zimě na byt/bazén… to je úplně něco jiného, jak nechat dítě samotné doma..
každopádně je to o průšvih z hlediska ospodu i tr. zákoníku, i když v praxi se to děje běžně samozřejmě, hlavně hlídají i starší sourozenci a tak..
DOKUD se nic nestane, je to v poho
a NIC se nestane v 99% případů..

bohužel existuje i ten zbytek.. a klidně u toho může být (náhodou, zbytkově, rodič odchází - přichází kámoška) dítě se utopí v bazénku u baráku, páč nikdo netuší, že když dáte kruh batoleti(či dítku do 2/3let) a dáte ho do nízkého bazénku, tak když se překlopí DOPŘEDU - tak se naloká a utopí se za chvíli, páč nemá sílu se zvednout… a to tam fakt ta matka (skoro ) byla… samozřejmě do basy nešla, dostala podmínku, ale jde o to, že během chviličky ztratila dítě :,( (z toho vyplývá, dát radši jen rukávky než kruh)

a druhý můj případ podobný tomuhle byl, že mamka hrabala na zahradě, dvouleťák s ní, jenže si už uměl otevřít branku a byl velmi hbitý (rychlý, mrštný), mamka si nevšimla, on vyšel k sousedovi (neoploceno) a tam spadl do jezírka (utopil se)… Někdy - do prd---le stačí pár minut/vteřin, aby se vám život otočil o 180C :,(

Příspěvek upraven 07.09.21 v 15:57

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37065
7.9.21 15:54

Mě přijde nejnáročnější denní doba, kdy se děti ukládají k spánku - mají opustit zábavnou aktivitu a jít spát (nechtějí), současně jsou už unavené a tím hrozí více různé potyčky a rvačky. nemluvě o tom, aby měli udělané úkoly a vyčištěné zuby.
To bych je nenechala ani teď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2118
7.9.21 16:07

Doma po škole je sama od první třídy, jak na odchod do školy, tak když přijde a čeká na nás než přijedem z práce. Někdy je doma i dýl, když s námi nechce jet třeba na nákup, kdyby cokoliv, tak má telefon a domluvíme se po telefonu, přinejhorším k ní doběhne třeba sousedka, ale ještě se to nestalo. U kamarádky občas přespává od 3 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
70564
7.9.21 16:11

Dětem je 10 a 12 a přes noc ne, ještě se to ani neblíží, necítím se na to já ani děti a nic nás k tomu ani netlačí. U kamaráda nevim, někdy ve školce, si to nepamatuji. Samy doma? To taky záleží- tak třeba když jsem šla dolu do kolárny, tak třeba ve dvou, ve třech. Okolo těch 4 let skočit naproti do obchodu na 10 minut. V té první druhé třídě už to dali třeba tu půl hodinu, možná hodinu max. Ted bez větších rpoblémů půl den. V době covidu jsem to řešila spíš z dlouhodobého hlediska, že mi nepřijde správné, aby děti v tomdle věku byly pravidelně, dlouhodobě takle samy doma ( ale zas s nima zevlit doma na paragrafu mi přišlo taky cáklý).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.9.21 16:13

U nás je to úplně na prd, máme děti (8, 6, 4 roky) ve střídavce a bývalý manžel žije doslova na staveništi, opravuje dům. Obcas se stane, že mu přivedu děti na smluvený čas a on není doma, do telefonu mi řekne, že je odemčeno, ať je pustím dovnitř, že hned přijede. Já jsem zásadně proti, nechci je tam nechávat samotné, nejstarší je torpédo co rozbije na co sáhne a neposedí 5 minut.
Vždy tam sedím venku na lavičce a čekám, až milostpán přijede. Nechápe, že kdyby se něco stalo, bylo by to na mě, protože já tam ty děti nechala samotné.

Anonym, díky za pochopení, diskutuje tady na fóru i ex nová přítelkyně.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat