Od kolika let může na brigádu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
sianka
Kecalka 175 příspěvků 20.08.18 21:29
Od kolika let může na brigádu?

Řešily jsme s dcerou a její kamarádkou. Kamarádka má 15, měla předběžně domluvenou brigádu, ale jakmile paní zjistila, že ještě nemá dokončenou základku, tak jí řekla, že to bohužel nejde, že s ní smlouvu (dohodu) podepsat nemůže. Zajímalo by mě, jestli je to dané zákonem nebo jestli je ta dokončená základní škola podmínka jen tohoto konkrétního zaměstnavatele.
Doteď jsem myslela, že stačí dosáhnout těch 15.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
kačka39
Kecalka 329 příspěvků 20.08.18 21:35

Je to tak, na brigádu se může od 15 let, ale až po ukončení školní docházky. Takže ti, co šli o rok dýl do školy, tak mají smůlu. A pak stejně do 18 let nemůžou spoustu věcí dělat.

Alušáček
Závislačka 3246 příspěvků 20.08.18 21:38

@sianka Jak už bylo řečeno,podmínky jsou dvě 15let a ukončena ZŠ,to platí pro všechny zaměstnavatele. Nevýhoda těch co mají odklad a ještě v 16 jsou na ZŠ.

sianka
Kecalka 175 příspěvků 20.08.18 21:48

Děkuji za odpovědi. Tak to je škoda, holky už se těšily, jak od patnácti zbohatnou :-)

katuska1984
Kecalka 382 příspěvků 20.08.18 22:17
@sianka píše:
Děkuji za odpovědi. Tak to je škoda, holky už se těšily, jak od patnácti zbohatnou :-)
:mrgreen:
sucuba
Kecalka 220 příspěvků 20.08.18 22:21

@sianka není to pravda, já na brigádu chodila od 13,mela jsem dohodu o provedení práce (dělala jsem na koupališti v kuchyni, takže jsem musela mít i potravinářský průkaz kdyby přišla kontrola) když se jedná o brigádu tak to jde ale kdyby to chtěla dělat jako plný úvazek tak to nejde, co si tak pamatuju tak nelze pracovat s penězi to jde až od 18 ale pokud máte známé tak jde všechno, znáte to.. :)… Jinak o rok později když mi bylo 14 jsem dělala pro město, různé práce.. To byl ale zrovna nějaký projekt pro mladé, takže jsme chodili natírat lavičky, sadili jsme kytky, pleli hřiště a tak :)… Nejlepší jsou brigády přes známosti, zkuste se poptat, domluvou jde všechno a vzhledem k nedostatku lidi který teď je tak dvojnásob :mavam:

Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1683 příspěvků 20.08.18 23:11
@sucuba píše:
@sianka není to pravda, já na brigádu chodila od 13,mela jsem dohodu o provedení práce (dělala jsem na koupališti v kuchyni, takže jsem musela mít i potravinářský průkaz kdyby přišla kontrola) když se jedná o brigádu tak to jde ale kdyby to chtěla dělat jako plný úvazek tak to nejde, co si tak pamatuju tak nelze pracovat s penězi to jde až od 18 ale pokud máte známé tak jde všechno, znáte to.. :)… Jinak o rok později když mi bylo 14 jsem dělala pro město, různé práce.. To byl ale zrovna nějaký projekt pro mladé, takže jsme chodili natírat lavičky, sadili jsme kytky, pleli hřiště a tak :)… Nejlepší jsou brigády přes známosti, zkuste se poptat, domluvou jde všechno a vzhledem k nedostatku lidi který teď je tak dvojnásob :mavam:

Ale kdy se ta pamětihodná událost konala..?? 8) Ve kterém roce, jsi měla dohodu už ve 13? Pleteš tady minulost s přítomností.. Dneska už je všechno tohle pryč.. Maximálně u známých, ale dohodu prostě podepsat nemůžeš pod 15 let ;) Takže max na černo ;)

Luboš P
Zasloužilá kecalka 961 příspěvků 21.08.18 05:45

Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
Práce fyzických osob ve věku do 15ti let nebo starších 15ti let do skončení povinné školní docházky je obecně zakázána. Tyto osoby mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.18 07:36

Oficiálně až po skončení základky a po 15. roku. Ale mám kamaradku a její dcera pomáhá celoročně v jedné restauraci v kuchyní od 13. Na černo, samozřejmě. Holka si to sehnala sama, práce ji baví, vydělá nějakou kačku. Letos jde do devítky a příští léto už bude mít smlouvu. Hlásit se bude na učební obor kuchař :mrgreen:

Terezxx
Ukecaná baba ;) 1649 příspěvků 1 inzerát 21.08.18 08:55

Také jsem pracovala na černo, nebylo mi ještě 15. :) S kamarádkou jsme chodili vylepovat letáky. Neměli jsme ani žádnou smlouvu. Naštěstí vždy zaplatili. Nebylo to přes známého, jim to bylo jedno. Jen jsme si měli dávat pozor na policajty :lol: Myslím, že pokud se bude snažit, brigádu si může najít, ikdyž nedokončila ZŠ :mavam:

sianka
Kecalka 175 příspěvků 21.08.18 09:53

Díky. Zajímalo mě hlavně, jak je to oficiálně ze zákona, protože mi to nešlo najít a ta podmínka ukončené zš mě překvapila.
Neoficiálně holky už něco měly – posbírat ovoce sousedům, nějaký ten úklid atd., ale to jsou takové hodně občasné věci.
Každopádně moje dcera má jednu brigádu psanou na mě (roznos letáků, takže to takto dělat jde), ale právě si myslela, že by třeba od těch 15 mohla i do jedné firmy z města, kde berou brigádníky na plnění zboží do krabic.

sagina
Echt Kelišová 7649 příspěvků 21.08.18 10:35
@sianka píše:
Každopádně moje dcera má jednu brigádu psanou na mě (roznos letáků, takže to takto dělat jde),

ze zákona nejde, když už ses ptala, jak je to ze zákona.

sianka
Kecalka 175 příspěvků 21.08.18 10:55
@sagina píše:
ze zákona nejde, když už ses ptala, jak je to ze zákona.

Ano, chápu, děkuji.
Mně šlo o to, jestli to ofic. může být od 15 přímo na to dítě psané. Nemůže, pokud nemá dokončenou základku. To je odpověď, kterou jsem chtěla vědět.

To, že jsme to v tomto případě obešly a že to není dle zákona, tomu rozumím, paní, s kterou mám podepsanou smlouvu, to ví, je jí to jedno, jí jde o to, aby to měla v pořádku papírově. Takže chápu, že tento podvod, je moje zodpovědnost (svou práci nechávám dělat svoje dítě). Byť většinou vše dle zákona dodržuji, tak tady mi to popravdě přišlo neškodné. Po venku ve svém věku courá, jak chce, dvě hodiny týdně jí nevezmou ani čas na školu, ani ji fyzicky nestrhají. Když z nějakého důvodu nemůže, roznesu to já. Je to jeden z těch podvodů, který nikomu a ničemu neublíží, práce je hotová, dcera je ráda. To, že to jde, jsem myslela, že to jde zrealizovat - každému je jedno, kdo to roznese, nikdo to nesleduje. Někam do firmy by těžko mohla jít za mě.

Celeana
Stálice 90 příspěvků 21.08.18 16:19

Kdyby se to dozvěděla sociálka, tak má rodič průser jak Brno, že obchází zákaz dětské práce. A pokud to věděl zaměstnavatel, tak ten by dostal pokutu až 10 mil.
A co kdyby se děcku něco stalo? Je to nezodpovědnost toho, kdo to dovolí
A mmch, práci zaměstnanec musí vykonávat osobně, na tvou prac.smlouvu ani dohodu nemůže dělat jiná osoba

Celeana
Stálice 90 příspěvků 21.08.18 16:20

Kdyby se to dozvěděla sociálka, tak má rodič průser jak Brno, že obchází zákaz dětské práce. A pokud to věděl zaměstnavatel, tak ten by dostal pokutu až 10 mil.
A co kdyby se děcku něco stalo? Je to nezodpovědnost toho, kdo to dovolí
A mmch, práci zaměstnanec musí vykonávat osobně, na tvou prac.smlouvu ani dohodu nemůže dělat jiná osoba

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Rýsuje se snad rozchod? Kopřivová a Jágr nejspíš nebudou na Vánoce spolu!

Spekulace o tom, že se vztah hokejisty Jaromíra Jágra a Veroniky Kopřivové... číst dále >

Čestmír Řanda ukázal novou milenku. Je to mladší kopie Pletánkové!

Vrátila se Tina Pletánková k Čestmíru Řandovi? To napadlo všechny, kdo se... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >