Odběr krve u dětí zdravotnickým asistentem

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
7
4.10.21 09:59

Odběr krve u dětí zdravotnickým asistentem

Krásný den, jsem čerstvou absolventkou SZŠ. Naskytla se mi možnost pracovat u dětské doktorky. Jen mám obavy z toho, jestli vůbec mohu odebírat krev dětem. Na škole jsme praxi u děti neměli a vůbec nevím jestli na to mám určitě kompetence.
Nebo si to vše děla lékař??
Myslím si, že bych měla asi i strach odebírat krev dětem.
Děkuji za odpovědi. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26422
4.10.21 10:09

Tak pokud můžeš dospělým, můžeš i dětem. Strach je věc druhá, pokud na děti někdo nema žaludek (myšleno že se toho boji), tak by s nimi dělat neměl. Dr krev nenabírá, neockuje, většinou jen sedí za počítačem, naše na děti max koukne a poslechne, ale většinu toho „těžkého“ dělá sestra. Na praci a dětmi musíš mít povahu, umět to s nimi, nebát se, umět je případně uklidnit. Jako čerstvý absolvent bych šla spíš někam, kde je větší ruch a získáš zkušenosti a nadhled, než se hned upichnout v dětské ambulanci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33258
4.10.21 10:12

@Kriss naše lékařka nabírá i očkuje. A děti prohlíží, měří hlavu. Sestřička měří, váží, vyšetřuje moč, nebo kapilární krev, připravuje žilní pro laboratoř. Moc toho nenasedí ani jedna :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23866
4.10.21 10:16

@Kriss Tina Moje děti vždy očkovala doktorka. A na odběr krve jsme chodily do laborky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26422
4.10.21 10:16

@Fiducia no tak asi jak kde :D u nás tohle vše dělá jen sestra :) doktorka fakt hlavně kouká a rozdává moudra. Leda když je třeba ten poslech, prohmatani břicha apod, co sestra neumí, jinak se Dr většinou dítěte ani nedotkne no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2703
4.10.21 10:18

To si najdi v zákoně jaké máš kompetence. To že někdo něco sestry dělají, ještě neznamená, že to dělat smí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33747
4.10.21 10:20
@DaDykol píše:
Krásný den, jsem čerstvou absolventkou SZŠ. Naskytla se mi možnost pracovat u dětské doktorky. Jen mám obavy z toho, jestli vůbec mohu odebírat krev dětem. Na škole jsme praxi u děti neměli a vůbec nevím jestli na to mám určitě kompetence.
Nebo si to vše děla lékař??
Myslím si, že bych měla asi i strach odebírat krev dětem.
Děkuji za odpovědi. :srdce:

A nebylo by lepší zeptat se té konkrétní doktorky, co všechno požaduje?
Bude to, jak to vypadá, v každé ord. jiné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
4.10.21 10:37

@Kriss Tina p. Doktoru jsem o všem informovala, údajně ji to nevadí a rada si mě sama zaučí. Ve středu se mám přijít podívat do ordinace, tak jsem zvědavá.
Praxi v nemocnici mám, přes kovid jsem rok vypomáhala na odd. Ale je to trosku jiné než pracovat s dětmi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1261
4.10.21 10:43

@Kriss Tina u nas sestricka ockovat nesmi. Pripravi lekarce injekci, ale samotnou aplikaci provede lekarka. Kdyz jednou lekarka nebyla pritomna, museli jsme prijit na ockovani jindy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26422
4.10.21 10:50

@Janča6 tak u nás sestra jenom očkování pichne, Dr musí být přítomna, nadiktovat co a kolik čeho atak, už jenom kdyby byla nějaká reakce, sama sestra v ordinaci nemůže nic. Ale když Dr dohlíží zpoza stolu, tak všechno dělá sestra. Samozřejmě, kdyby tam Dr nebyla, tak sestra taky nebude nikoho očkovat ani nabírat, to nemůže ani sestra u dospělých.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33258
4.10.21 10:53

@Kriss Tina proto to píšu, protože to je jak kde ;) Není to tak, jak jsi to napsala.
A není to tak úplně jednoduché. Zdravotnický laborant není podle zákona samostatná sestra. Ta musí mít vysokou školu. Resp jednu dobu sestra musela mít vyšší vzdělání, minimálně Bc. Mám dojem, že to už zase neplatí, nebo se uvažuje o zrušení :roll:
Edit samozřejmě zdravotnický asistent. Autokorekt je mocnější, než já :roll:

Příspěvek upraven 04.10.21 v 16:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
4.10.21 10:58

@Fiducia v nemocnici se upřímně na tohle až tak nehraje.. dělala jsem tam vše, i když bych neměla, ale právě mě zarazilo, že dr. Si nepřeje přímo dětskou sestru. A stačí Ji pouze středoškolské vzdělání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4217
4.10.21 10:59

V první řadě si zjisti, jestli vůbec jako zdravotnický asistent máš kompetence odebírat krev (nerýpu! jen si tím opravdu nejsem jistá!) a pak se asi domluv v té dané ordinaci, co bude Tvá náplň práce a prober si to sama se sebou, zda máš na děti nervy - mít děti rád a pracovat s nimi jsou dva pojmy…
a jinak, pokud vyloženě po té práci netoužíš, zvaž zda neudělat to, co radí přede mnou… získat zkušenosti někde jinde, kde je to prostě „víc akční“. Děti jsou fajn, ale v dětské ambulanci se toho zase tolik nenaučíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
4.10.21 11:01

@azaleila dle zákona venozní krev odebírat mohu, pod dohledem všeobecně sestry nebo lékaře. Ale nikde se nepíše, zda to tak je i u dětí. Proto se ptám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26422
4.10.21 11:05

@Fiducia ona není laborant ale asistent, ale je to fakt, ono se to meni každou chvíli, nedávno minimálně bez vošky sestra nemohla dělat nic, leda pod dohledem a teď to měli zas měnit, že teda stačí středoškolské vzdělání :think: ale třeba v nemocnici je to pak jedno, tam se pak hodí každá ruka a záleží co kdo umí, než na vzdělání, tam si to radši někdo riskne, než aby strhal jednu holku co tu VS má. Ale třeba soukromník si musí vybírat, tam jsou tuším na sestru nějaké dotace a ta musí nějaké vzdělání splňovat :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat