Reklama

Odběr krve z prstíku novorozence

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ivory
Stálice 53 příspěvků 08.03.18 22:44
Odběr krve z prstíku novorozence

Ahoj holky,

jako vystrašená prvomatka bych se chtěla zeptat na jednu věc. Naše malá tak trochu pomalu přibírá na váze, a tak nás doktorka pro jistotu poslala na krevní obraz do místní krevní laboratoře. Malá má 17 dní, takže je to ještě miminečko, tudíž se krev brala z prstíku. Laborantka malou píchla do prostředníčku a začala pipetou odebírat kapky krve do zkumavky. Co mě však zarazilo a na co jsem okamžitě upozornila, bylo to, že se snažila krev vytlačit z prstíku holou rukou a určitě se i někoiikrát dotkla ranky a krev rozmázla. Malá samozřejmě brečela a pro mě to byl hrozný pohled. Přestože mě laborantka ujistila, že se takhle rozhodně nic nepřenáší, pořád mi to vrtá hlavou. A radši ani nedomýšlím, zda pipeta měla vyměněnou sterilní špičku a zda pero na propíchnutí prstíku bylo jednorázové, to už měla totiž laborantka připravené, když jsme vešly dovnitř. Samozřejmě mě teď straší např. přenos žloutenky nebo ještě něčeho horšího. Plaším? Jak odebírají miminkům krev u vás?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

e008
Závislačka 3204 příspěvků 43 inzerátů 08.03.18 22:49

No ja byla jako samoplatce na odberu a teda sestra prisla z cigarety, tampon na desinfekci ji spadnul na zem, taky jsem byla rozcarovana. Myslim, ze nastroje urcite byly jednorazove, ale ty hole ruce… Ale u dr je pravda, ze rukavice taky nenasazuji…

luliana
Kecalka 118 příspěvků 08.03.18 22:53

Ahoj. Je to opravdu nehezky pocit vidět naše miminko takhle trpět. Ale tento postup je zcela normální. Nejsem si jista, ale myslím si, že sestřička synovi krev vytlacovala také holýma rukama. Ale jista si tim nejsem :think: myslím, že se nemusíš bát nějakých nemocí. Sestricky bývají čistotný. Avsak někdo muže mit jinou zkušenost

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 673 příspěvků 08.03.18 23:10

Myslím, že pokud ona nemá ránu na ruce, ze které by jí tekla krev, tak do ranky miminku nic nepřenese. A ruce snad měla vydezinfikované, ne? Našemu malému, když mu bylo kdysi 8 týdnů, brali krev, ale z hlavičky.

luliana
Kecalka 118 příspěvků 08.03.18 23:11

@Pucalkovic Amina z hlavicky? Proc museli zrovna z hlavicky? :(

pedigka
Ukecaná baba ;) 1535 příspěvků 08.03.18 23:12

Jak se dela odber z paticky v porodnici? Tam tu krev taky vytlacuji, ne? Nevim, jestluli si berou rukavice, protoze sestricka me „vyhnala“ na chodbu :cert:.

luliana
Kecalka 118 příspěvků 08.03.18 23:14

@pedigka :cert: přesne tak čerta na ni. Proc te musela vyhnat? 8o

e008
Závislačka 3204 příspěvků 43 inzerátů 08.03.18 23:15

Male taky brali z hlavicky, zila je tam viditelna a tem miminkum se tam asi lip odebira.

luliana
Kecalka 118 příspěvků 08.03.18 23:15

@pedigka mě vždycky u malého nechali. Jen jednou jsem odešla z vlastni vule, že jsem nedokázala ho tak vidět :,(

fragola
Generální žvanilka 24767 příspěvků 08.03.18 23:17
@luliana píše:
@Pucalkovic Amina z hlavicky? Proc museli zrovna z hlavicky? :(

To je běžné. Dcerce brali krev z hlavičky taky cca ve 4m. Jsou tam pěkné žíly. Já vím, zní a vypadá to drasticky, ale je to jistota, že to půjde ;)

xjuklickova
Kelišová 5081 příspěvků 1 inzerát 08.03.18 23:19

@ivory rukavice jsou pro ochranu zdravotnika, ne pacienta, i kdyz je to takovy vedlejsi ucinek :lol:. Bud rada, ze malou nabirali z prstu a ne z hlavicky, pohled je to horsi, uz jen, ze decko je svazane do kokonu, aby se nepohlo a lezi na nem dve sestry. A z hlavicky se nabira proto, ze jsou tam pristupne žíly.

pedigka
Ukecaná baba ;) 1535 příspěvků 08.03.18 23:23

@luliana
Nemusela me vyhnat, ale udelala to. Nastvala me tim. Stve me, ze jsem se v tu chvili neumela prosadit, ale tenkrat jsem si myslela, ze ma na to pravo (me vyhnat).

LAlezane
Zasloužilá kecalka 976 příspěvků 08.03.18 23:27

@ivory Nepřeháníš trošku…?
Myslím, že neporušenou kůží se do krve nic nepřenáší. Že by zdravotní sestra a spol měla žloutenku nebo AIDS, to se mi fakt těžko věří.
Dál, mačkání krve z prstu dost bolí, i dospělého, pokud ta krev neteče, a je to běžná metoda.
Zlá sestra mazala krev bez rukavic… já ti nevím, když si vezmu, jaké má to dítě prstíčky, tak jako „šáhnout na ranku“ asi nic moc umění nebude.

Každopádně holka, s tímhle přístupem brzo zešílíš strachy. Jestli budeš každý lékařský zákrok považovat za „utrpení“. Tím míň blbé píchnutí do prstu.

Sestru bez rukavic hájit nebudu, i když si celkem umím představit, jak „šikovné“ to musí být na takhle jemnou manipulaci. Ale jestli jsi měla pochybnosti, tak jsi to měla řešit tam, na místě, slušně se zeptat, jestli se to dělá bez rukavic a jestli nehrozí nějaký přenos. Že tam neumíš otevřít pusu, to už tady na fóru zpětně nevyřešíš. :?

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 673 příspěvků 08.03.18 23:35

@luliana Protože jim to z prstíku nešlo. Na hlavičce je dobře žíla vidět, krev se tak miminkům odebere snadnějc.

ivory
Stálice 53 příspěvků 08.03.18 23:41

Holky, díky za odpovědi. Já to samozřejmě nijak nehrotím a ani sama se nehroutím, jen mě zajímala běžná praxe u takovýchto malých dětí. Je mi jasné, že v budoucnu budu řešit horší věci :).

@LAlezane Já jsem se okamžitě ozvala, zase taková puťka nejsem. Dostala jsem odpověď, že nic chytit nemůže a ještě protočení očí. Takže jsem to hned na místě řešila. V člověku to ale přeci jen hlodá, to lze myslím pochopit, zejména když je člověk v šestinedělí ještě dost pod vlivem hormonů.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Šmejdství a půjčky zavánějící lichvou: Syn „té od sirotků“ je pěkné kvítko!

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která přišla s návrhem přijmout... číst dále >

Syn Dády Patrasové se pustil do Gelemové: Jsi ubohá a trapná!

Syn Dády Patrasové Felix se pohádal s milenkou svého otce Lucií Gelemovou. Ta... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Reklama