Odběr plodové vody - vaše zkušenosti?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
denkat
Kecalka 499 příspěvků 10.05.19 14:18
Odběr plodové vody - vaše zkušenosti?

Zdravím holky,
vy, které jste podstoupily odběr plodové vody - můžete mi říct prosím vaše zkušenosti se zákrokem a jaká jste měly rizika, že jste zákrok podstoupily a jak vše nakonec dopadlo?
 Děkuji

Příspěvek upraven 10.05.19 v 15:01

Reakce:
mamule42
Zasloužilá kecalka 786 příspěvků 10.05.19 14:24

@denkat Byla jsem 2× a stačilo, i když jsem nechápala proč, vady byli jasné i bez odběru, jde o to proč tě posílají.

carola
Kelišová 7492 příspěvků 10.05.19 14:30

Ahoj. Byla jsem také 2×. Poprvé vyšly pozitivní test na Down syndrom. Narodil se krásný, zdravý kluk. Podruhé kvůli věku, narodila se krásná zdravá holčička. Poprvé v roce 2007 to byl za mě bolestivý nepříjemný zákrok. Podruhé v roce 2015 to bylo rychlé a téměř bezbolestné.

Uživatel je onlineMichelle_M
Závislačka 2605 příspěvků 10.05.19 14:34

Já jsem šla na odběr, protože mi vyšel pozitivně cfDNA test z krve, tak aby byla jistá diagnoza. Zákrok nic moc příjemného, na poprvé se jim nepodařilo udělat odběr, takže znovu píchali do jiného místa. Pocit silného tlaku, lehce bolestivé. Šla jsem na to někdy kolem 15 - 16 tt, takže tam ještě nebylo moc místa.

willandraify
Zasloužilá kecalka 516 příspěvků 10.05.19 15:09

Sla jsem v prosinci 2018, mela jsem riziko downa 1:170. Na genetice mi vsechno perfektne vysvetlili a vse probehlo bez problemu. Zakrok byl rychly, citila jsem tlak, ale nic bolestiveho. Potom jsem dodrzela klidovy rezim a vse bylo bez komplikaci. Mala se ma narodit za 4 tydny.

Bebuše
Echt Kelišová 8057 příspěvků 10.05.19 15:16

2× doporučili kvůli věku a tím vyšším rizikem. Vzala jsem to čistě matematicky jako poměr rizika podle screeningu x rizika potratu po odběru a vyšlo mi nejít. Obě dcery jsou zdravé. Postoupila bych jako poslední možnost až po vyšetření z krve…

Janli
Echt Kelišová 8450 příspěvků 10.05.19 15:17

Riziko jsem měla 1:256, odběr v 19tt. Cítila jsem trochu nepříjemný tlak a bolest obdobnou jako při menstruaci, ale nic hrozného. Jen mě pak celý den bolelo břicho. Down se bohužel potvrdil.

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 682 příspěvků 4 inzeráty 10.05.19 15:33

Byla jsem před dvěma lety. Jednak kvůli genetice, co máme bohužel v rodině, pak odběr doporučovali kvůli atypickému screeningu (ultrazvuk skvělý, krev divná - to, že jsem v týdnu, kdy byl odběr prodělala virózu, nikdo neřešil). Absolvovala jsem v Motole, kde mne udivil neosobní přístup. Bylo nás tam víc, přestože jsme byly objednány na konkrétní čas, nahnali nás najednou do nějaké jakože převlékárny, kde jsme se měly před ostatními převléct do noční košile, kterou jsme si měly přinést s sebou. Pak nás postupně volaly do vedlejší místnosti, kde zákrok probíhal. Protože jsem měla strach, abych sebou necukla, doporučili mi dát si dlaně pod zadek. Samotné píchnutí jsem vnímala jako nepříjemný tlak, ale dalo se to vydržet + bylo to opravdu rychlé. Doktor současně ultrazvukem sledoval miminko, asi aby ho nenapíchli :). Pak jsem se vrátila do té převlékárny a čekala jsem, až to bude mít za sebou i poslední z nás. Protože sestra nám už na začátku řekla, ať nikam enchodíme, že nám to nehodlá říkat každé z nás extra. Když jsmeb yly hotové všechny, dali nám info, jak se po odběru chovat a kdy budou výsledky. Svědomitě jsem tři dny poté dodržovala klid na lůžku (což jde s větším počtem dětí doma asi dost blbě, ale my tehdy měli jen 1), žádné komplikace pak nebyly. Výsledky nám nejprve zavolala doktorka z genetiky, potom jsme dostali poštou ofiko zprávu. Vše tehdy díkybohu dopadlo dobře.
Odběr mi pak doporučovali i u třetího dítěte, hlavně kvůli věku a té naší rodinné anamnéze. Protože na downův syndrom z jiných vyšetření výsledky nepoukazovaly, a u genetické zátěže jsme se rozhodli, že bychom těhotenství stejně nepřerušovali a dítě si nechali, tak jsem na odběr plodové vody nešla a aktuálně čekám na výsledky novorozeneckého screeningu.

Zda jít či nejít bych se rozhodla podle toho, proč Tě tam posílají, popř. jestli lze výstup nějak aspoň orientačně stanovit i z jiných vyšetření. Nám tehdy doporučovali i odběr choriových klků, což mi přijde jako mnohem invazivní metoda než odběr plodové vody.

Vyšetření jako takového bych se asi nebála, ta bolest opravdu nestála za řeč, horší je rozhodnout se, co udělat, když se potvrdí ta špatná varianta :(.

Držím palce!

Mona841
Povídálka 50 příspěvků 10.05.19 15:35

Já jsem byla před týden. Zákrok byl rychlý, cítila jsem tlak. Potom mě bolelo v podbřišku jako, když to mám dostat a tlak okolo vpichu. Odpočívala jsem 7 dní, opravdu jsem ležela. Teď jsem už druhý den v práci. Mě vyšel špatně free beta hcg v krvi a mojí doktorce se to nezdálo, takže genetika, rozhodování, jestli jít nebo ne. Nakonec jsem šla. První výsledky jsou v pořádku. Teď čekám na zbytek. Ale popravdě, příště bych už nešla jen kvůli tomu, že mi vyšel špatně výsledek z krve, když celkový UTZ byl v pořádku, ale chtěla jsem mít jistotu.

denkat
Kecalka 499 příspěvků 10.05.19 15:44

Děkuji všem za odpovědi. Mě byl odběr doporučen kvůli testům z odběru krve ve druhém trimestru. Vyšlo mi riziko Downova syndromu 1:90. Přitom prvnotrimestriální screening byl v pořádku.

Pavlusa 84
Nováček 8 příspěvků 11.05.19 09:11

Byla jsem v prvním těhotenství kvůli špatným výsledkům krve… Naštěstí vše v pořádku ale mě ten odběr teda dost bolel

Váš příspěvek
Reklama