Odběr plodové vody vs. TRISOMY test: Co vybrat?

23.2.21 11:38

Odběr plodové vody vs. TRISOMY test: Co vybrat?

Pěkný den všem (nastávajícím) maminkám,

výsledek prvotrimestrálního screeningu pro nás dopadl bledě – pravděpodobnost 1:157 na Edwardsův syndrom a 1:32 pravděpodobnost růstové restrikce plodu (do konce těhotenství budu užívat Godasal, tedy aspirin). Co se genetiky týče, mám se nyní rozhodnout, zda chci podstoupit invazivní odběr plodové vody, nebo neinvazivní TRISOMY test (nehrazený pojišťovnou, asi za 13 tis.). Cena testu pro mne v tuto chvíli nehraje roli (holt budeme bez pergoly), ale tápu, protože TRISOMY není prý 100% spolehlivý. Na druhou stranu nijak neohrožuje miminko.

Pokud je mezi vámi některá, která stála před stejným rozhodnutím, popř. byste se chtěla kterákoliv podělit o své doporučení, budu moc ráda za jakákoliv slova. 🙏

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
23.2.21 11:45

Šla bych na plodovku. Mě podobný test vyšel ze má dítě Downův syndrom a nepotvrdilo se to. Takže si myslím ze to není stoprocent. Narozdíl od plodovky

• Citovat
  • Nahlásit
1652
23.2.21 11:48

Naštěstí jsem to nakonec řešit nemusela, ale dr. mě tlačil do plodovky už kvůli věku, takže jsem o tom taky uvažovala. Šla bych do Trisomy. Riziko komplikací po odběru plodovky (potratu) se udává někde okolo 1%, což je vlastně vyšší, než kolik ti vyšlo riziko Edwardse.
Jinak dcera nakonec měla růstovou retardaci, přestože na screeningu vyšla hodnota dobře, narodila se v 37 tt s 2 kg a jestli tě to uklidní, teď je jí rok a je v pořádku, výšku téměř dohnala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1928
23.2.21 12:04

Šla bych na neinvazivní test. Já teda na něj šla taky (Panorama) a to jsem měla rizika menší, pro klid duše. Takže když se jim pak na druhém screeningu něco nelíbilo a začali strašit genetikou a odběrem plodovky, tak jsem na ně vytahla papír, že Panorama říká Negativní a oddechli jsme si všichni, fakt mi to tehdy dost ušetřilo nervy a s příštím těhu si nechám neinvazivní test udělat hned jak to půjde, ať mám klid.

Neriskovala bych plodovku, jak správně píše @jezz1e, její riziko je vyšší než riziko, co ti vyšlo ze screeningu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20152
23.2.21 12:30

Odběr plodovky jde stejně až od 16tt a pokud. nejsou problém peníze, tak si nech zatím udělat test z krve, pokud tedy nezvažuješ odběr choriových klků. Já jsem většinou pro amniocentézu, testy z krve nejsou diagnostický nástroj, stejně po nich musí následovat amniocentéza, v případě pozitivního výsledku a pokud se zmena rozhodne pro přerušení těhotenství, odsouvá se to zbytečne na dobu, kdy už žena cítí pohyby a pak je to velmi bolestné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.2.21 12:34
@jezz1e píše:
Naštěstí jsem to nakonec řešit nemusela, ale dr. mě tlačil do plodovky už kvůli věku, takže jsem o tom taky uvažovala. Šla bych do Trisomy. Riziko komplikací po odběru plodovky (potratu) se udává někde okolo 1%, což je vlastně vyšší, než kolik ti vyšlo riziko Edwardse.
Jinak dcera nakonec měla růstovou retardaci, přestože na screeningu vyšla hodnota dobře, narodila se v 37 tt s 2 kg a jestli tě to uklidní, teď je jí rok a je v pořádku, výšku téměř dohnala.

Uklidnilo mě to, moc děkuji. :)

Souhlasím, že ta procenta rizik hrají pro Trisomy, přesto váhám. Děkuji za názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.2.21 12:38
@Janli píše:
Odběr plodovky jde stejně až od 16tt a pokud. nejsou problém peníze, tak si nech zatím udělat test z krve, pokud tedy nezvažuješ odběr choriových klků. Já jsem většinou pro amniocentézu, testy z krve nejsou diagnostický nástroj, stejně po nich musí následovat amniocentéza, v případě pozitivního výsledku a pokud se zmena rozhodne pro přerušení těhotenství, odsouvá se to zbytečne na dobu, kdy už žena cítí pohyby a pak je to velmi bolestné.

Uf, to je pro mě nová informace. Zítra jdu na genetiku a prý mi rovnou udělají plodovku i Trisomy a to budu 12+4. 🤔

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11641
23.2.21 12:41

Šla jsem na plodovku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.2.21 12:41
@Callista píše: Šla bych na neinvazivní test. Já teda na něj šla taky (Panorama) a to jsem měla rizika menší, pro klid duše. Takže když se jim pak na druhém screeningu něco nelíbilo a začali strašit genetikou a odběrem plodovky, tak jsem na ně vytahla papír, že Panorama říká Negativní a oddechli jsme si všichni, fakt mi to tehdy dost ušetřilo nervy a s příštím těhu si nechám neinvazivní test udělat hned jak to půjde, ať mám klid.Neriskovala bych plodovku, jak správně píše @jezz1e, její riziko je vyšší než riziko, co ti vyšlo ze screeningu.

No pevně doufám, že ať už půjdu na to nebo na to, budu mít do konce těhotenství taky něco jako voucher na klid. 🤦‍♀️ Samozřejmě pokud výsledky dopadnou dobře, že jo..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20152
23.2.21 12:45
@rohanskastitonoska píše:
Uf, to je pro mě nová informace. Zítra jdu na genetiku a prý mi rovnou udělají plodovku i Trisomy a to budu 12+4. 🤔

Oboje nemá smysl dělat. Proč bys platila za test, když ti udělají amniocentézu? V 13tt ti budou dělat odběr choriových klků.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.2.21 12:47
@Anonymní píše: Šla bych na plodovku. Mě podobný test vyšel ze má dítě Downův syndrom a nepotvrdilo se to. Takže si myslím ze to není stoprocent. Narozdíl od plodovky

Děkuji za názor a zkušenosti, zvážím. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
276
23.2.21 12:51
No pevně doufám, že ať už půjdu na to nebo na to, budu mít do konce těhotenství taky něco jako voucher na klid. 🤦‍♀️ Samozřejmě pokud výsledky dopadnou dobře, že jo..

Voucher na klid nebudeš mít už nikdy :andel: Oficiální dohledatelná rizika odběru plodové vody či choriových klků jsou podobně velká jako tvé riziko Edwardsova syndromu. Zajímavé je, že zatímco u odběru je toto riziko považováno za minimální, u postižení za dramatické :mrgreen: Jak dopadl ultrazvuk? Jestli dobře, tak bych jakékoli invazivní odběry velmi zvážila, Edwardsův syndrom by se pravděpodobně projevil i na ultrazvuku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
915
23.2.21 12:53
Pěkný den všem (nastávajícím) maminkám,

výsledek prvotrimestrálního screeningu pro nás dopadl bledě – pravděpodobnost 1:157 na Edwardsův syndrom a 1:32 pravděpodobnost růstové restrikce plodu (do konce těhotenství budu užívat Godasal, tedy aspirin). Co se genetiky týče, mám se nyní rozhodnout, zda chci podstoupit invazivní odběr plodové vody, nebo neinvazivní TRISOMY test (nehrazený pojišťovnou, asi za 13 tis.). Cena testu pro mne v tuto chvíli nehraje roli (holt budeme bez pergoly), ale tápu, protože TRISOMY není prý 100% spolehlivý. Na druhou stranu nijak neohrožuje miminko.

Pokud je mezi vámi některá, která stála před stejným rozhodnutím, popř. byste se chtěla kterákoliv podělit o své doporučení, budu moc ráda za jakákoliv slova. 🙏

Podezreni na Edwardsuv syndrom 1:10 a na Patauuv syndrom taky 1:10.
Panem doktorem Vlasinem (nejvetsi kapacita na prenatal. diagnostiku) i pani genetickou mi byl doporucen odber plodove vody.
Ze test z krve nikdy neni 100%, plodova voda ano.
Naprosto jsem panu doktorovi duverovala, plodovku mi pichal on a vse dopadlo dobre.
Zadne komplikace, nic. Staci dodrzet pokyny lekaru.
Nejhlavnejsi vysledky plodovky mi volali jeste ten vecer- vse v poradku 🙂
Kompletni vysledky byly za 10 dni.
Taky v poradku.

Mela jsem strach, ale verte, ze vse dobre dopadne a pokud odber provadi nekdo, kdo s tim ma bohate zkusenosti, tak je pravdepodobnost komplikaci opravdu velmi nizka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.2.21 12:54
@Janli píše:
Oboje nemá smysl dělat. Proč bys platila za test, když ti udělají amniocentézu? V 13tt ti budou dělat odběr choriových klků.

Plodovku nebo Trisomy, pardon za nepřesnost. Ale ať už se rozhodnu pro to nebo pro to, udělají mi to rovnou zítra.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.2.21 12:58
@Hibou píše:
Voucher na klid nebudeš mít už nikdy :andel: Oficiální dohledatelná rizika odběru plodové vody či choriových klků jsou podobně velká jako tvé riziko Edwardsova syndromu. Zajímavé je, že zatímco u odběru je toto riziko považováno za minimální, u postižení za dramatické :mrgreen: Jak dopadl ultrazvuk? Jestli dobře, tak bych jakékoli invazivní odběry velmi zvážila, Edwardsův syndrom by se pravděpodobně projevil i na ultrazvuku.

Jo, je mi jasný, že bát se budu už do konce života :D Jinak dobrá otázka – ultrazvuk nevykazoval známky, že by bylo cokoliv špatně, miminko se tváří naprosto v pořádku. Ale paradoxně jsem o to víc skeptická vůči testu z krve, která nám dost možná tohle celý způsobila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat