Odebrání ŘP při nastoupení léčby alkoholismu

Anonymní
4.12.19 14:30

Odebrání ŘP při nastoupení léčby alkoholismu

Dobrý den, jak napovídá název, chci vědět, jak to probíhá, když člověk chce nastoupit na ambulantní léčbu alkoholismu - jestli mu automaticky vezmou řidičák? Manžel je profesní řidič a už jeho excesy nezvládáme. Díky za vaše odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25694
4.12.19 14:36

Řekla bych že ne, to by ho museli chytit s alkoholem řídit. Preventivně ti ho nikdo brát nebude

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
4.12.19 14:39

Hezký den, mám čerstvou zkušenost z léčbny.
Bohužel člověka opravdu pod vlivem chytit nemusí, ale lékaři jsou po nastoupení léčby povinni ohlásit, že řidičák máte, a vznést požadavek na odebrání.

Příspěvek upraven 04.12.19 v 14:47

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1393
4.12.19 14:46

Upřímně by to bylo jedině dobře. Profesionální řidič alkoholik, to je můj sen potkat takového na silnici. Nebo aby ho cestou z práce či do práce potkal můj muž…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75021
4.12.19 15:01

@hhannie A na zaklade ceho by mu ho meli odebrat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
4.12.19 15:03

@j.a.n.i1 Z důvodu toho, že nastupuje na léčení alkoholismu. Na vrácení má pak nárok po roce prokazatelné abstinence.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75021
4.12.19 15:05
@NinaU. píše:
Upřímně by to bylo jedině dobře. Profesionální řidič alkoholik, to je můj sen potkat takového na silnici. Nebo aby ho cestou z práce či do práce potkal můj muž…

A proc by to melo byt dobre? To, ze ma nekdo ridicak snad nikoho dalsiho neohrozuje. Nebo kdyz si zlomis nohu, tak by ti ho taky meli zabavit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75021
4.12.19 15:07
@hhannie píše:
@j.a.n.i1 Z důvodu toho, že nastupuje na léčení alkoholismu. Na vrácení má pak nárok po roce prokazatelné abstinence.

Nemam stejnou zkusenost, taky znam nekoho, kdo se lecil a ridicak normalne mel, takze kdo vi, co v tom bylo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
4.12.19 15:10

@j.a.n.i1 Každá instituce by to měla dodržovat, ale někde to různě obcházejí prohlášeními, ve kterých stojí, že podepsaný prohlašuje, že řidičák nevlastní.
Tak možná proto. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15057
4.12.19 15:10

Pracuji v tomto oboru a rp je člověku odebrán, pokud je opilý nebo pod vlivem návykové látky zastaven hlídkou při řízení vozidla.
Dále pak může lékař dát podnět obecnímu úřadu na odebrání rp pro zdravotní nezpůsobilost, to se děje většinou, pokud člověku zjistí epilepsii, oslepne atd., odebrání za to, že je člověk v léčebně, jsem ještě za 16 let praxe u nikoho v kartě řidiče neviděla.

Příspěvek upraven 04.12.19 v 15:12

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
4.12.19 15:12

"VIII. Nemoci, vady nebo stavy způsobené závislostí na alkoholu (alkoholismus) vylučující nebo podmiňující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel

skupina 1 a 2

1. Zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel je vyloučena u žadatele nebo řidiče, který je závislý na alkoholu (alkoholismus) nebo neschopný vzdát se požívání alkoholu tak, aby nebyla ovlivněna schopnost řídit motorové vozidlo (§ 84 odst. 3 zákona).

2. Zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel žadatele nebo řidiče,
a) který byl v minulosti závislý na alkoholu (alkoholismus) nebo neschopný vzdát se vlivu alkoholu při řízení, je podmíněna bezpečným abstinenčním obdobím; za bezpečné abstinenční období se považuje nezpochybněna důsledná a trvalá abstinence trvající alespoň 1 rok, jejíž prokázání vyplývá ze závěrů učiněných příslušným odborným lékařem (…)"

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3404
4.12.19 15:12
@NinaU. píše:
Upřímně by to bylo jedině dobře. Profesionální řidič alkoholik, to je můj sen potkat takového na silnici. Nebo aby ho cestou z práce či do práce potkal můj muž…

Tak nevím, co je lepší. Pro profesionálního řidiče musí být strašně demotivující zkoušet protialkoholní léčebnu, když ví, že mu řidičák seberou. To se bude spíš snažit zvládnout závislost sám. A to se zvládá daleko hůř, než kdyby byl v léčebně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15057
4.12.19 15:14

@hhannie
Tak asi budeš mít pravdu, zřejmě ( a to řeším hlavně alkoholy a návykové látky) jsem se ještě nesetkala s řidičem, který by byl ofiko v léčebně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
4.12.19 15:15

Upřímně já sama se tomu dost divila, taky mi to přišlo spíš demotivující, jak tu psal někdo výše. Ale říkám, z prstu jsem si to nevycucala, mám to přímo od lékařů z protialkoholní léčebny, se kterými jsem absolvovala celé léčení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
4.12.19 15:16

@káťa Já dosud taky žila v představě, že mohou řidičák odebrat přímo na základě jízdy pod vlivem, ale nemocnice mě vyvedla z omylu. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat