Odečet daní hypotéka - kolik

Katii
23.1.14 08:48

Odečet daní hypotéka - kolik

Dobrý den,

mám dotaz: z banky mi přišlo potvrzení o zaplacení úroků z hypotečního úvěru.

Nevíte prosím někdo, kdy a kolik mi tedy vrátí? Vrátí mi celou částku zaplacených úroků, nebo jen část?

Předem děkuji za odpovědi.

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

48170
23.1.14 08:49

Vrati 15 %.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56909
23.1.14 08:50

@Katii ta částka se odečítá od daňového základu - nevrátí Ti samože celou částku, ale určitý podíl - daňový základ, od toho odečtené odečitatelné položky, z toho vypočítaná daň a mínus to, co jsi zaplatila. Pokud nejsou známé konkrétní částky, tak Ti to přesně napsat nelze (ale samože je sem nepiš).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7566
23.1.14 08:54

Udělej si dańové přiznání nebo si ho nech udělat v práci…
Daně se vrací myslím v březnové výplatě, tj. v dubnu?? :think: :think: :think:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katii
23.1.14 08:59

Děkuji, kolegyně mi právě řekla, že se to vrací až příští rok, což mi přijde divné :nevim:

  • Nahlásit
  • Citovat
7566
23.1.14 09:00

@Katii nene, udělaje si daňové přiznán za rok 2013 (nebo zaměstnavatel) a ještě letos to dostaneš…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17093
23.1.14 09:03

@Katii ne, pokud ti to přišlo teď, tak podat daňové přiznání, sama, nebo odnést potvrzení na mzdovku, jestli budou tak ochotní a zpracují ti to. Vrátí ti 15% z té částky. Peníze chodí od finančaku koncem dubna, začátkem května.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katii
23.1.14 09:03

@Lenka512 děkuji, to je dobře :))

  • Nahlásit
  • Citovat
14675
23.1.14 09:04
@Katii píše:
Děkuji, kolegyně mi právě řekla, že se to vrací až příští rok, což mi přijde divné :nevim:

Potvrzení jsi dostala za rok 2013 a vrátí to do 30 dnů… teď nevím, jestli od termínu podání daňového přiznání, nebo nověji od data podání daňového přiznání. Ale pokud to podáš do 31. března 2014, tak by to mělo být do 30. dubna na účtu.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2724
23.1.14 09:05

Tohle potvrzení můžeš uplatnit při zúčtování daní za loňský rok. Buď to předáš zaměstnavateli (bude chtít ještě hypoteční smlouvu, zúčtuje to ve mzdě za březen) nebo to uplatníš jako odečitatelnou položku z daňového základu pokud sama podáváš daňové přiznání (podává se do června, vyplácí se tuším v červenci).
Jo a je to těch 15% (prostě ti sumu zaplacených úroků nezdaní).

Příspěvek upraven 23.01.14 v 09:05

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
241
23.1.14 09:05

Já jsem myslela že už nejde uplatnit hypotéky do daní? stále to tedy jde?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14675
23.1.14 09:06

@Lucipe Úroky z úvěrů na vlastní bydlení jsou stále odčitatelnou položkou daně z příjmu FO.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14675
23.1.14 09:08
@BaraF píše:
pokud sama podáváš daňové přiznání (podává se do června, vyplácí se tuším v červenci).

Pokud podává sama a ne prostřednictvím daňového poradce, tak do konce března a vyplácí se do konce dubna.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
241
23.1.14 09:12

@eumedon jééé tak to je super Děkuji :-)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.1.14 09:17

Cituji generální finanční ředitelství:

Při splnění podmínek uvedených v § 15 odst. 3 a 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o daních z příjmů) si poplatník může uplatnit odpočet úroků z úvěru od základu daně v přiznání k dani z příjmů fyzických osob (daňové přiznání) nebo u plátce daně (zaměstnavatele) v ročním zúčtování daní. Co se rozumí pro účely zákona o daních z příjmů bytovými potřebami, je uvedeno v § 15 odst. 3 zákona o daních z příjmů a jaké podmínky musí být pro uplatnění odpočtu úroků z úvěru splněny, je popsáno v § 15 odst. 4 zákona o daních z příjmů.

Celková částka úroků, o kterou lze snížit základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže domácnosti, nesmí překročit 300 000 Kč. Při placení úroků jen po část roku nesmí uplatňovaná částka překročit jednu dvanáctinu této maximální částky za každý měsíc placení úroků.
Odpověď na Váš dotaz vychází z právních předpisů platných do 31. 12. 2013. S ohledem na přijetí zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů, došlo s účinností od 1.1.2014 k úpravě některých ustanovení zákona o daních z příjmů, které se mohou týkat také dané problematiky. Úhrnná částka úroků, tj. 300 000 Kč, o kterou lze snížit základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti, zůstává v platnosti i pro rok 2014.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama